Каков крвен притисок имате?

G

GoddessOfRock

Гостин
Просек ми е 90 спрема 60... А пулост ми е прилично висок.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Отсекогаш низок притисок.
Пред некој ден беше 80/40, чиста среќа што не се онесвестив негде, ама затоа пак 3 дена ме уби главоболка.
Помагаат кока кола, кафе, чоколада... По цели денови тоа.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
низок затоа сум постојано со водата мислам 2 или 3 литри дневно пијам.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Не сум мерел,вака е поарно
 
Член од
5 јули 2010
Мислења
29
Поени од реакции
5
Јас искрено да ви казам имам проблеми со низок притисок обично 80 со 50
Нон стоп ми се сие без разлика колкуи да спијам и ако не мавнам неколку кафинја во денот
како укочен сум .....
Дали некој знае дали ова мозе да има некоја сериозна последива понатака инаку 21 год сум.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
истиот сум-со низок притисок,абе ова епидемија некоја да не е
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Константен 120 со 80, иако пред некој ден поради минатиот цел ден на сонце дигнав 150 со 90, а пулсот е 50-60
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Јас имам Пизок Нритисок.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ме интересира дали зголемување на мускулна маса значи и зголемување на крвниот притисок?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Ме интересира дали зголемување на мускулна маса значи и зголемување на крвниот притисок?
Па зависи, ако земаш стероиди можно е да ти се покачи притисокот, а без стероиди мускулната маса ќе биде во разумни граници, така да нема :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Млад човек сум 25-6 год. по градба сум висок, а слабичок !
Од на татко ми страната се подебели и сите вклучувајќи го и него имаат високи притисоци, а од на мајка ми страната се послаби и вклучувајќи ја и неа имаат доста ниски притисоци(испод нормалата), сестра ми која е слаба по градба исто така има нон-стоп низок притисок, но јас иако најчесто имам нормален притисок често пати знае малку да ми подрипне, особено после пиење на течности, вода, сокови, кафиња и.т.н. а исто така и после физичка активност: пешачење, работа и.т.н. исто така ми оди преку нормала, во што е проблемот, зашто на сабајле ми е низок или нормален, а потоа откако ќе се раздвижам и ќе испијам неколку кафиња(3-4 на ден турски) ми се качува изнад нормалата !
Нормална граница како што знам е 120/80, но после физичка активност и после пиење на кафиња или сокови ми покажува апаратчето 135/85 или па 140/90 ?!
Инаку по градба сум висок а слаб, не јадам многу обилно, мрсно не јадам, солено многу не јадам, луто ич, претежно сум на леб, тестенини, јајца, млека, сирења, а месо ретко јадам и тоа само чисто кртина месо(свинско, пилешко, рибјо) !
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Па зависи, ако земаш стероиди можно е да ти се покачи притисокот, а без стероиди мускулната маса ќе биде во разумни граници, така да нема :)
За стероиди е јасно, секако дека го влошуваат притисокот. Збор ми беше за класично вежбање со тегови кои исто така може да нафрли поприлнично мускулна маса за 3-4 години.
 
G

galaxy

Гостин
Ме интересира дали зголемување на мускулна маса значи и зголемување на крвниот притисок?
Теоретски, да, зголемување на мускули, зголемена потреба од крв, зголемена циркулација во мускулите, зголемен прелоад на крв во срцето, зголемен афтерлоад, зголемен притисок. Ова е и моменталниот ефект од вежбањето кога се зголемува притисокот, заради зголемен проток на крв во мускулите. Ама ти нема да ги зголемиш мускулите за еден ден или една недела па тоа да биде шок за организмот, ќе си работат механизмите за адаптирање во меѓувреме.
Ама во реалност не е така, бидејќи телото има повеќе механизми за да го одржи притисокот, еден е намален ритам на срцето во мирување, и затоа е често кај спортисти да имаат побавен ритам во мирување.
Ако константно постои зголемен притисок има некој проблем.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Млад човек сум 25-6 год. по градба сум висок, а слабичок !
Од на татко ми страната се подебели и сите вклучувајќи го и него имаат високи притисоци, а од на мајка ми страната се послаби и вклучувајќи ја и неа имаат доста ниски притисоци(испод нормалата), сестра ми која е слаба по градба исто така има нон-стоп низок притисок, но јас иако најчесто имам нормален притисок често пати знае малку да ми подрипне, особено после пиење на течности, вода, сокови, кафиња и.т.н. а исто така и после физичка активност: пешачење, работа и.т.н. исто така ми оди преку нормала, во што е проблемот, зашто на сабајле ми е низок или нормален, а потоа откако ќе се раздвижам и ќе испијам неколку кафиња(3-4 на ден турски) ми се качува изнад нормалата !
Нормална граница како што знам е 120/80, но после физичка активност и после пиење на кафиња или сокови ми покажува апаратчето 135/85 или па 140/90 ?!
Природно реагира организмот при напор со дигање на притисокот, исто така и при зголемен внес на течности се зголемува притисокот привремено додека да се стабилизира. Ако ти се качи над 140/90 консултирај лекар, но притисокот се мери по 15 минутно мирување на двете раце по 2 пати и се вади просек. Не го мери притисокот по пиење кафе или по физичка активност барем извесен период.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Природно реагира организмот при напор со дигање на притисокот, исто така и при зголемен внес на течности се зголемува притисокот привремено додека да се стабилизира. Ако ти се качи над 140/90 консултирај лекар, но притисокот се мери по 15 минутно мирување на двете раце по 2 пати и се вади просек. Не го мери притисокот по пиење кафе или по физичка активност барем извесен период.
Еднаш испив две кафиња јаки и тоа во рок од саат-два, а плус и нешто работев низ двор и после влегувам внатре го ставам апаратчето(дигитално) на рака и се извадив од памет, од тогаш имам уплав пак да го измерам притисокот !
Значи не треба да се мери одма после пиење на кафе или одма после одредена физичка активност !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom