Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Телекабел... се одлични, барем во последниве неколку месеци немам никакви проблеми, ептен се средија :) Ќе им останам „верен“ се надевам уште многу, само дан нека го прошират малце пакетов, нека биде до 25 гигабајти :pos:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Добро бе ПИ*** ВИ М**** до коа ќе не Д***** У ЗДРАВ МОЗОК ? Дај средете се веќе еднаш... Една недела ќе биде топ, па после 1 недела ајмооо паѓа на секој 5 минути...Не иде вака работава...

Алоооооо обичен сајт нејќе да отвори...а телефонот, нели им е зафатен 24/8:pusk:
 

Co.oL

мафеЗ друарЧе ауФ
Член од
3 април 2008
Мислења
27
Поени од реакции
3
Ај си викам да помине први ќе се среди брзинава. Ресетирам модем рутер ама ништо, пак е под 1 мбпс. Во центар сум на 50 дивизија, до кај нив ли е проблемот или ? (знам дека е до нив ама ај да прашам да не има некој во оваа област што има солидна брзина?):toe:

Download :: 157 Kbps or 0.16 Mbps (19 kB/s)


Upload :: 124 Kbps or 0.1 Mbps (15 kB/s)



ужас.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ај си викам да помине први ќе се среди брзинава. Ресетирам модем рутер ама ништо, пак е под 1 мбпс. Во центар сум на 50 дивизија, до кај нив ли е проблемот или ? (знам дека е до нив ама ај да прашам да не има некој во оваа област што има солидна брзина?):toe:

Download :: 157 Kbps or 0.16 Mbps (19 kB/s)


Upload :: 124 Kbps or 0.1 Mbps (15 kB/s)



ужас.
Тестирај и на други сервери,пробај симни нешто торент или слично види како ке ти иде брзината.
Ако е лоша,земи јави се во ТК и отерај ги у пм,немој да мислиш дека само од себе ке се среди тоа..
Eве во Ново Лисиче како е,кај мене :D




Она што е интересно е дека брзината не надминува 4 мегабита,и тоа одеднаш,од вчера негде излеа сме спуштени на 4 мегабита,наместо 6те колку што треба да е.. од торент максимум симнува со 460 ,наместо 720-730 колку што идеше до пред ден два..
Па и он ДокДиаг програмчено не покажува веке на колку е подесен модемот :raz:
Ке им дадам неколку дена пред да реагирам,пошто ете глеам другите со какви проблеми се соочуваат :).
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.464
Поени од реакции
29.811
Cela nedela netot e tinja. Sto e ova ebati mizerijata.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Тестирај и на други сервери,пробај симни нешто торент или слично види како ке ти иде брзината.
Ако е лоша,земи јави се во ТК и отерај ги у пм,немој да мислиш дека само од себе ке се среди тоа..
Eве во Ново Лисиче како е,кај мене :D




Она што е интересно е дека брзината не надминува 4 мегабита,и тоа одеднаш,од вчера негде излеа сме спуштени на 4 мегабита,наместо 6те колку што треба да е.. од торент максимум симнува со 460 ,наместо 720-730 колку што идеше до пред ден два..
Па и он ДокДиаг програмчено не покажува веке на колку е подесен модемот :raz:
Ке им дадам неколку дена пред да реагирам,пошто ете глеам другите со какви проблеми се соочуваат :).
Нема што да реагираш, официјално нудат 4Mbps. И мене слично нешто ми се случи, на претходниот модем имаше пуштено 6Mbps, па кога го менував поради телефонија, на другиот модем ми пуштија 4 Mbps. Реагирање, ова-она, ама џабе, ми рекоа тоа било некакво тестирање, и ме оставија на 4Mbps. Уште тогаш, пред 5-6 месеци приметив дека DocsDiag не покажува брзина на другиот модем.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Нема што да реагираш, официјално нудат 4Mbps. И мене слично нешто ми се случи, на претходниот модем имаше пуштено 6Mbps, па кога го менував поради телефонија, на другиот модем ми пуштија 4 Mbps. Реагирање, ова-она, ама џабе, ми рекоа тоа било некакво тестирање, и ме оставија на 4Mbps. Уште тогаш, пред 5-6 месеци приметив дека DocsDiag не покажува брзина на другиот модем.

Да ,али јас немам менувано модем,а тоа со брзината го приметив пред 2 месеца негде дека одеднаш престана да го јавува на DocsDiag..
Иначе глеам и кај другиве дека се спуштени на 4 мегабита .
Искрено незнам што прават,не ми е јасно. Ова е секако чекор назад .Телекабел се едни од најзаслужните за развојот на конкуренцијата во однос на нетот,и увек први пуштаа поголема брзина или поголем лимит.. Очекував дека така и ке продолжат но ете тргнаа наназад..
Лично не би се жалел толку многу, глеам со какви проблеми се другиве,ја увек сум околу 100 или над 100 гига трансфер,брзината увек беше околу 6мегабита..Поголеми проблеми имаше таму негде Април мислам кога ја праеа некоја си централа,иначе други проблеми немам осетено..

Баш ке видиме што ке биде следниов период.Во ситуација кога Телеком пушта оптика до секој дом,и ке нуди далеку поквалитетни услуги па ваљда Телекабел не се толку идиоти да останат на ова што се сеа.. :toe:
Aко не,тогаш нека продужат да инвестираат у правење на згради.. :tapp:

еве брзина..спидтест


еве и на пингтест ОЦЕНКА F


Еве и F што значело..

Very poor. Real-time Internet application performance will suffer greatly on such a connection. Test to other servers to confirm the result, but definitely talk to your ISP about troubleshooting the issue.:tapp::tapp:
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
Често паѓа нет на телекабел:toe:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Денес се приклучив на Телекабел по втор пат и интернетот е повеќе од катастрофа. Особено торентите... не мрднуваат од 20-30 кб/сек.

Белки ќе се оправи наскоро.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Денес се приклучив на Телекабел по втор пат и интернетот е повеќе од катастрофа. Особено торентите... не мрднуваат од 20-30 кб/сек.

Белки ќе се оправи наскоро.
од каде симнуваш,од кој торент сајт?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Не е битно од каде, изгледа идиотчињата освен што ни` ја намалија брзината на 4 мегабита, почнале пак со throttling :)

Кај мене од вчера "магичната бројка" е 90 KB/s, без разлика дали е пуштен еден торент или пет (кои се борат за тој нецел мегабит). Нека тераат вака уште некој ден, па ќе видат како сметката кон нив ќе ми се намали за 1500 денари месечно :helou:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Од Замунда симнав, инаку имам ставено од пакетот 500 ден плус доплата, со модем на реверс и без намалување на брзината на нетот. Дали е исто како порано максимум 1500 ден месечно, или е намалено малку, или пак не постои лимитирана цена?

Во голема гужва бев кога го поставуваа, па не се распрашав доволно...
 

Co.oL

мафеЗ друарЧе ауФ
Член од
3 април 2008
Мислења
27
Поени од реакции
3
@ netsfan
и кајмене сега се поправи и крена на 4 мбпс, ама исто и кајмене пинг како кај неонка. и точно и кај мене од константни 6 мбпс сега е 4. или ја тупат нешто со сервисирање, или незнаат шо е, или па се спремаат за нешто асално на пример 10 мбпс ко шо личи. Ако ме прашаат мене нека опнат 12 колку шо држи модемов, да си бидеме весели со телекабелчево. вака одма зјапам по други понуди.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
јас сум на мт нет со пакет макс адсл 10 гб, и по пола месец е супер и брз а пола месец не го бива паѓа се кочи ме исклучува посебно во недела еве сега вријам нетот ми екрш, кога ќе ме исклучи не можам да пристапам некогаш, ќе се јавам и додека ме спојува со сервис ти ми го пуштаат до тогаш не мрда...

уште ми нудат пакети секакви мореее кога ќе ми се јаваат ќе има што д аме слушнаат леле ама вријам на нив!
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
@ netsfan
и кајмене сега се поправи и крена на 4 мбпс, ама исто и кајмене пинг како кај неонка. и точно и кај мене од константни 6 мбпс сега е 4. или ја тупат нешто со сервисирање, или незнаат шо е, или па се спремаат за нешто асално на пример 10 мбпс ко шо личи. Ако ме прашаат мене нека опнат 12 колку шо држи модемов, да си бидеме весели со телекабелчево. вака одма зјапам по други понуди.
Мора да има нешто подобро,прашањето само е КОГА ке е тоа??
Штом телеком ке пушта екстра понуди,.ке мора и овие да се подобрат,ако не можат на квалитет и брзина тогаш нека даваат 6 мегабита за 500 денара и неограничен трансфер,наместо сегашните 1500..

јас сум на мт нет со пакет макс адсл 10 гб, и по пола месец е супер и брз а пола месец не го бива паѓа се кочи ме исклучува посебно во недела еве сега вријам нетот ми екрш, кога ќе ме исклучи не можам да пристапам некогаш, ќе се јавам и додека ме спојува со сервис ти ми го пуштаат до тогаш не мрда...

уште ми нудат пакети секакви мореее кога ќе ми се јаваат ќе има што д аме слушнаат леле ама вријам на нив!
Ова да не значи дека ке се пушташ на Телекабел??? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom