Каква Милка чоколада се јаде во Македонија?

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.666
Поени од реакции
18.144
Milka vo vremeto bese poim za cokolada. Ja rasipaa i toa na golemo. Cat pat ke se pogodi nekoja nova sorta ama voglavno nadolu odi trendot. Pamtam koga gi vovedoa golemite pakuvanja, 300 grama, toa bese son na sekoje dete. Ama sega i takviite ne se najnaj. Toa e, industrisko proizvodstvo mora negde zarabotkata da e. A gledam i Kinder se na dobar pat, seuste dobro mi vkusat ama i tuka trendot odi nadolu. Lindt od industriskite e ok.
Срамота е за Линдт да се каже само дека е ОК. Годинава го добив за поклон ова од фирмата во која работам

1641294461637.png

сон е преблаг збор да се опишат овие деликатеси, совршенство ставено во кутија. А имам пробувано милион странски чоколади што ми носеле роднини и пријатели и плус овие од наш пазар.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.229
Поени од реакции
21.499
Срамота е за Линдт да се каже само дека е ОК. Годинава го добив за поклон ова од фирмата во која работам

Прегледај го приврзокот 318280

сон е преблаг збор да се опишат овие деликатеси, совршенство ставено во кутија. А имам пробувано милион странски чоколади што ми носеле роднини и пријатели и плус овие од наш пазар.
Vidi za industriskite se sosema vo red nemam zamerka iako ne bi jadel sekoja sorta. Posebno pralinite koi gi postira gi ima vo razni varianti i mi se vnuseni. Se prefrliv malce na Ritter Sport. A inace bi preferiral cokolada od manufakturi koi sekako se daleku poskapi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.440
Поени од реакции
22.793
Vidi za industriskite se sosema vo red nemam zamerka iako ne bi jadel sekoja sorta. Posebno pralinite koi gi postira gi ima vo razni varianti i mi se vnuseni. Se prefrliv malce na Ritter Sport. A inace bi preferiral cokolada od manufakturi koi sekako se daleku poskapi.
lindt me ti se dovolno skapi?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.229
Поени од реакции
21.499
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.937
Поени од реакции
7.589
Ова би било супер доколу 7days кросаните станат Милка кросани и во нив да го има истите вкусови на чоколадниот крем што го има во Милка чоколадите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.440
Поени од реакции
22.793
Gi ima cesto vo akcija za praznicite pralinite pola cena a i cokoladite redovno do 30%. Ne deka se eftini ama imaat nekade cena od 2€ na 100grama plus minus a za cokoladi od manufaktura zboruvame za cena od 4-5€ na 100grama na gore bez granica. Primer https://www.felicitas-schokolade.de/schokolade-bestellen/tafelschokoladen/ - totalno drugo dozivuvanje.

pola od tie na linkot ne se ni cokoloadi nego masivini so kafe, jogurt i sto ti ne.... da ok, nekoj mikro proizvoditelite imaat ok proizvodi ali lindt 70+ godini proizveduva dobra cokolada. tie na linkot ako gi biva za edno 20 godini moze ke evoluiraat ko lindt. za cenata sto ja plakas 2e lindt si e super.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.229
Поени од реакции
21.499
pola od tie na linkot ne se ni cokoloadi nego masivini so kafe, jogurt i sto ti ne.... da ok, nekoj mikro proizvoditelite imaat ok proizvodi ali lindt 70+ godini proizveduva dobra cokolada. tie na linkot ako gi biva za edno 20 godini moze ke evoluiraat ko lindt. za cenata sto ja plakas 2e lindt si e super.
Toa bese primer sto ja licno go znam imaat mnogu proizvodi. Ne mi bese celta Lindt da gi degradiram, mislam se megju najdobrite vo nivna kategorija no ima uste nesto plus :)

Kako se cenite vo AUS za Lindt i Milka?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.440
Поени од реакции
22.793
Toa bese primer sto ja licno go znam imaat mnogu proizvodi. Ne mi bese celta Lindt da gi degradiram, mislam se megju najdobrite vo nivna kategorija no ima uste nesto plus :)

Kako se cenite vo AUS za Lindt i Milka?

milka ne se prodava uopste, toest ja ima u specijalizirani prodavnici sto prodavaat uk roba ili u reject shop... bukvalno e tretirna kako eftina roba.. sto grama ide za 1.20e sto e mnogu eftino ovde.

lindt regularna cena mu e 3.50e a na popust 2.20e se naoga

ovde dominiraat cadbury i nestle proizvodi vo pogolemite supermarketi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom