Каква Милка чоколада се јаде во Македонија?

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.236
Поени од реакции
5.238
Искрено не јадам толку многу чоколадо многу ретко
Највеќе ми се допаѓа она за готвење цело го јадам за 3 мин
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Лопови само криминал да се прави мамата нивна ја намалија во грамажа и ја качија цената алоо земљаче па кој е овде луд да те јаде и да троши пари на тебе мислиш само ти си единствена и нема друга.
Од чоколади јадам само
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Милка sucks big time. Скар сум им уште откако прекинаа да ја прават spekulatius, единственото чоколадо што им го биваше.
Преблажени се, немаат никаков вкус освен на шеќер. Германските се уште пошеќердосани (n)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Исто и јас како фан на чоколади ќе го искажам моето разочарување.Едно време сакав да отворам ваква тема,но ајде денес,ај утре и така остана.Потполно ќе се сложам со тебе.Милките се катастрофа.

Цената па и не е намалена како што мислиш.Таа што е 40денари е 80 грама,за разлика од поранешните 100грама.Сега мислам дека веќе и 100 грамски нема на пазарот туку само 80-85 и 125гр(за 100гр не сум сигурен точно)

Нема врска тоа што се прави во Бугарија!И претходно кога не беше од таму си беше катастрофа.Милката е веќе едно добри 3-4 години лоша.

Жалосно е ова што се случува,но луѓе за дупка како нас подобро и не може да биде.:(
Како и за многу работи плаќаме најскапо за она што го добиваме.Абе оние светиниколските што се по 20 денари се поубави упм.

Како голем фан на милка просто сум разочаран.Noisete и мене ми беше избор број еден.СЕ сеќавам порано кога одев во школо и другарите за време на ужинка кога купуваа бурек за 50 денари јас ќе претрчав до маркет и ќе купев милка.Тоа ми беше единствено што јадев до 1 саат.:P
Инаку она што имам лично искусено е дека милките периодично ги расипаа.Прво таа 100грамската,па кога неа ја расипаа се префрлив на 300 грамската,за по некое време и од неа да се комплетно разочарам.

Пак ќе кажам не ми смета тоа што е правена во Бугарија.Тоа е барем една вистина која ја пишува на етикетата.

Интересно е тоа што едно време ако сте приметиле пишуваше

Произведено на пример во Бугарија,а увезено од Австрија. преку Хрватска

Си реков овде не штима нешто!
Како може некој да ја произведе милката во Бугарија па истата да ја носи во Австрија и на крај да ја увезе преку Хрватска.Нема логика нели :cautious::cautious:

Истите трикови ги имаше и на нестле оние киткат едно време.Увезено од Хрватска.Која им е целта навистина незнам.


Факт е дека го имаме најголемото ѓубре од храна ние во Македонија.Многупати се случува да влезам во голем маркет во Скопје и да не можам ама ништо да изберам,бидејќи знам дека се е ѓубре и на речиси се има мучки.Ниту милката е милка,ниту нестлето нестле ништо.

Незнам само како некој не реагира,ама веројатно или увозниците ни се блиски до владата или пак толку нашите институции се кадарни да ги проверуваат работите.Факт е дека контролата е на многу ниско ниво,па ние купувачите мораме да бидеме тие кои ќе бидат претпазливи и да се обидеме да најдеме дупки во декларации,состав на производот итн.

Имаше и емисија на КОд за пилиња од Словенија(веројатно се мислело на производителот Перутнина Птуј)и манипулација со етикетите и рокот на траење
Замислете за нецел ден,според етикетата тоа пиле било заколено во Словенија,па било утоварано,поминало и граница и царина па дури дошло и до маркет и тоа за речиси нецел ден.

Нека ја пронајде некој емисијата КОД со Снежана Лупевска и нека ја постира овде.

За крај морам да те пофалам за отварањето на оваа тема и целосно те поджувам во истата.


Се надевам дека пак ќе имаме милки,па и избор од други чоколади како на времето.

Инаку сега моментално си нарачувам од Италија или Словенија,а понекогаш братучетка ми доаѓа и од Германија па носи по една-две!Али у пм одамна ја нема да дојде наваму!:mad:За вкусот и квалитетот нема да дискутирам.:facepalm:Верувам дека има тука луѓе кои пробале од надвор,па знаат за што зборувам.

Moj совет е луѓе да престанеме тотално да купуваме милки(јас веќе одамна престанав) воопшто од тука.Ама ниту еден нивни производ.ОД чоколадо до Ресана.Нека им стои робата и кога ќе видат дека ништо нема да им се продаде и истата ќе се расипе ќе донесат роба како што треба или пак ќе ги снема скрос.Но треба да си признаеме и дека многу сељаци дојдоа во Скопје,но и луѓе кои не се разбираат па и :гомце: да има во амбалажата ќе ја изедат бидејќи не разбираат.Битно е дека пишува Милка и најбитно дека е 50 денари(скупа била) па мора да е квалитетна за парите:tapp: Нив се им е исто.

Не се согласувам дека сме евтина земја и дека поради тоа ни бутаат вакви :гомце:-на.

Погледнете само еден штанд во голем маркет и ќе го видите асортиманот и количината на производите Милка.Ако сме со слаб стандарт ќе има по 10 милки,а не вака цел отпад на рафт.
Ништо само некупување.Кога ќе скапе ѓубрето ќе се свестат овие увознициве.

Инаку предлагам да се направи една тема за општо сите производители.
И за краш имаме многу да зборуваме.

Па брат ако можеш отвори и една посебна тема каде ќе разговараме за општо сите производители кои си играат мајтап со нас.
Сакаш да кажиш дека провинцијалците се криви шо ја расипаја милката!?:cautious::facepalm:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
само ова признавам од чоколадаПрегледај го приврзокот 84491
Јас не сум љубител на благо, али верувам дека овие се преценети чоколади. Апсолутно не гледам разлика со останатите чоколади, само што се за евро поскапи.

@Ne_sum_jas кажи што да сликам од Милката од позади, не ти го разбрав воведот.

За мене најдобро


И секогаш крадете им на децата, така има подобар филинг кога пола ќе им го изедеш као дај на тета, на мама, на тато :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ако примеќате и синтагмата е витаминка паднана 38 ден или така нешто:) У поглед цена квалитет е подобра каде каде од милка. Криво ми е што има два вкуса само, млечна и од лешник.
Не е Синтагма, ама од Витаминка е...35 денари само полесно е во нашиве маркети да налеташ на кавијар него на неа :cautious: Баш на муабетот, ја снема и Милката со јагода/јогурт.


http://www.vitaminka.com.mk/mk/products/index/Luna-chokolada
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Не е Синтагма, ама од Витаминка е...35 денари само полесно е во нашиве маркети да налеташ на кавијар него на неа :cautious: Баш на муабетот, ја снема и Милката со јагода/јогурт.


http://www.vitaminka.com.mk/mk/products/index/Luna-chokolada

и јас не сум ја сретнал, бтњ имало и синтагма со јаготки но и неа ја немам сретнато:pos: иначе исто црните чоколади од европа се добри, ги има во повеќе вкусови, портокал, брусница итн итн:icon_lol:
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.236
Поени од реакции
5.238

Чоколадо за готвење и Блок ми се најомилени(заборавив да наведам горе)
Како мал знам бев толку очаен за блок отидов во продавница и го украдов го пикнав под маица но моите родители дознаа и ме претепаа и после пари враќав ама ВРЕДЕШЕ!
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Чоколадо ко чоколадо ама само една е...

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Баш денес отворив една од Германија донесена. Разликата не да е видилива/вкуслива - АПЛА!

Оваа е со цели лешници, шо заедно со Ноисете ми е омилена. Ама во последно време купувам само Ноисете пошто оваа кај нас ја уништија, особено лешниците трујат на скапани и секој трет има лушпи.

Денеска јадам од германскава, значи немаше еден лешник со лушпа или па некој да има лош вкус, а и чоколадото е со добриот препознатлив вкус.
:pos: болтот, зарем ако има лушпи лешникот не чини? Па 60% од убавиот вкус на лешникот е во лушпата. Није џвака за сељака!
--- надополнето: 16 февруари 2014 во 16:15 ---
И претходно кога не беше од таму си беше катастрофа.Милката е веќе едно добри 3-4 години лоша.
Деца, сте се прејаделе од чоколади па сеа не ви чини :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 октомври 2013
Мислења
34
Поени од реакции
88
Прегледај го приврзокот 84677 Прегледај го приврзокот 84677
Јас не сум љубител на благо, али верувам дека овие се преценети чоколади. Апсолутно не гледам разлика со останатите чоколади, само што се за евро поскапи.

@Ne_sum_jas кажи што да сликам од Милката од позади, не ти го разбрав воведот.

За мене најдобро


И секогаш крадете им на децата, така има подобар филинг кога пола ќе им го изедеш као дај на тета, на мама, на тато :D
IMG_20140216_224723.jpg IMG_20140216_224710.jpg IMG_20140216_112737.jpg IMG_20140216_112556.jpg IMG_20140216_224705.jpg Мојот избор го знаете...:) ;) но на сите ве честам земајте што сакате:P
п.с. ова го најдов по кафе-гриловите низ италија :D:P[DOUBLEPOST=1392663302][/DOUBLEPOST]Ради вас и темава на форумов ,почнав да конзумирам премногу чоколада!!!:):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom