Казна од 50 евра за правење ајвар пред зграда

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Clen7, мак на конац терање, еј :)

Сакав да земам да ти објаснувам за тоа како бактериите се пренесуваат преку стаклото, дур не сфатив дека муабетов стануе смешен. :)

Ни јадам ајвар, ни го правам, па уствари не ме ни тангира казнава.
Знам само дека не е ок кога го прават пред зграда.

Од друга страна пак, свесна сум дека за некои луѓе е главен прехрамбен продукт (пред се од финансиски причини), па сериозно ги погодува оваа забрана.

Нејсе, не верувам дека ќе има строга контрола.
Ниту верувам дека некој ќе си го пријави комшијата ако прави ајвар.
Така да, веројатно и ова ќе остане само про-форма, без да се имплементира.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@jove
Си имаат они дегустатори шо се вратија од специјализација пред некое време од Словенија. Се што е со пиперки ќе биде забрането. Можда зашо има Р у зборот:)

@Ada
Зш бе на конец?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
А шо ако ми дојде полицијата на мене и ми рече: спуштај долу дечко лажицата, изгаси го огинот, затвори го капакот од лонецот?!?! - А јас така млад и љубезен и невин, само сакам да кажам не праам ајвар него лутенка?

Ќе има истрага/(цси стил) за тоа, такозвана дегустација дали е навистина лутенка или веднаш ќе бидам слободен да мешам да не ми загори смесата. Хм?
море битолчанец, ај прочитај го текстот од дневник да не ти дојдам таму да те истепам:pishtoldz
Сакав да земам да ти објаснувам за тоа како бактериите се пренесуваат преку стаклото, дур не сфатив дека муабетов стануе смешен. :)
е шуќур :pos:
п.с. 4 е сатот а ние прајме муабет за ајвар... сте размислиле дали сте нормални?:pos:
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Clen7, мак на конац терање, еј :)

Сакав да земам да ти објаснувам за тоа како бактериите се пренесуваат преку стаклото, дур не сфатив дека муабетов стануе смешен. :)

Ни јадам ајвар, ни го правам, па уствари не ме ни тангира казнава.
Знам само дека не е ок кога го прават пред зграда.

Од друга страна пак, свесна сум дека за некои луѓе е главен прехрамбен продукт (пред се од финансиски причини), па сериозно ги погодува оваа забрана.

Нејсе, не верувам дека ќе има строга контрола.
Ниту верувам дека некој ќе си го пријави комшијата ако прави ајвар.
Така да, веројатно и ова ќе остане само про-форма, без да се имплементира.
Леле па јас го обожавам ајварот а немам никакви финансиски проблеми и со кеиф го дочекав да биде готов и си јадев цела вечер ... Ете ајде нека каже некој од Струмица дека нема да направи ајвар без разлика на финансиската класа само заради овој глуп закон па јас сам ке се пријавам дека правев ајвар .. :smir::smir: :nenene:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Да упростам...Боли ме тоа што го неам за ајвар и за забранава

Па у 4 саат дискутирам за глупости:uvo:
Треба да си легнам изглеа :(

Утре со нови сили во Одбрана на Ајварот!:salut:
 
N

n/a

Гостин
А шо ако ми дојде полицијата на мене и ми рече: спуштај долу дечко лажицата, изгаси го огинот, затвори го капакот од лонецот?!?! - А јас така млад и љубезен и невин, само сакам да кажам не праам ајвар него лутенка?

Ќе има истрага/(цси стил) за тоа, такозвана дегустација дали е навистина лутенка или веднаш ќе бидам слободен да мешам да не ми загори смесата. Хм?
Не се секирај ти...
Мускан гајле..
Ќе им издадат од владата на тоа `новоградските падари` и прирачници во кои што ќе пишува што се подпаѓа под класификација Ајвар...
и кое колку казнени поени носи !

Еден амандман имам само до Владата,мислам ако може!

Јас знам дека Владата и уважените господа кои што ја сочинуваат константно многу работат и немаат време за вакви ситни предлози,меѓутоа мојата маленкост сака да предложи едно идејно решение за пополнување на нови работни места.
Значи,соодветно на тоа што кој бил асли бугарски револуционер на времето,денеска е важна карика во ДПМНЕ...(Протогеров-Протуѓер) јас предлагам внуците на селските падари од турско,да бидат побарани и соодветно истата традиција да бидат вработени како новоградски пазачи,т.е кодоши.
Па да види оваа бесна раја...како ќе ја озаптиме и подковаме...керата нивна магарешка !
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
^Благодарам:pipi:

У 4 саат зборам за ајвар:uvo:
Треба да си легнам изглеа :(

Утре со нови сили во Одбрана на Ајварот!:salut:
Хаха имаш право ајде убав сон и ке ти донесам една тегла на собиранката :))) :pos2:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ако се пријавиш сам ти даваат попуст за казната а и ти дозволуваат и да го задржиш ајварот. Е сеа ќе треба да пуштиш некоја тегла таму али нема везе.:pos2:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
незнам колку се сериозни или пак (не)информирани јове и зевзус, да се цитирам да не свати некој погрешно... значи нема закон кој баш ајвар не дозволува туку се подразбира тоа...:helou:
Но во него има казнени одредби за палење, поставување предмети на јавна површина и оставање смет. Ова практично ќе значи дека општинските и градските инспектори, но и полицијата, ќе можат на граѓаните да им наплатат глоба ако ги затекнат како печат пипер на јавна површина, на паркинг, пред зграда или во некои од парковите.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Што ли уште не ќе измислат само да ни ѓи земат парите, само и само да си обезбедат уште поголема медиумска камапања во која важно е да се зборува нешто и одоздола да пишува ОСТВАРУВАМЕ.

А кон каде одиме кон Европа или кон самоизолација?

Сега ќе донесат закон никој да не зборува после 22-00 да не го разбуди комшијата.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Се прашувам колку ли ќе го крка Тошо Малерот за рекламата за Брилијант, кога меша ајвар ? Обавезно ќе го прогласат виновен за поттикнување на масата на илегално правење на ајвар. А рекламата, CENSURED !:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
41
Поени од реакции
0
Оф бее тука се шеетаат со калаши по улици никого не казниаа па сега за ајвар.. ај бее нек не се филмаат.:tapp:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Тоа стана ко на битпазар да сме:плукај 50 евра,ајвар 50 евра и 3 тегли,погледни на некој накриво 50 евра и две чврги,смрдливи чорапи 50 евра и едно оп-тан-топ-тан кисело млеко...

Свашта:uvo:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Најсмешно е пак што симпатизери на комуњарската партија ќе почнат да зборат против законот, а самите се у некој европски филм. Епа баравте гледајте ова ви се така наречени европски закони. btw и јас не би го поддржал законот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom