Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
@Forza Milan!!!
Валенсија е супер град.
Тоа шеталиштето им е огромно и има да се рентаат велосипеди.
Како шеташ, јадеш мандарини кисели. :D
Има што да се види во градот, а и со рентање на кола околните места кои се преубави се на саат време возење.
Плус, најголемиот Аквариум во Европа се наоѓа во Валенсија.
Картите се малце солени (35 ЕУР) ама дефинитивно вреди.
Не пропуштај и да ја посетиш Местаља.
Не беше најголемиот аквариум во Барселона?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Во план ми е Лара или Белек, скоро сите хотели се алл инклусив таму, преку букинг или директно можам да си букирам ама пак ќе ми биде проблем летот за од кај нас, па затоа пробувам да видам преку агенциите што цена ќе добијам.

Ми ја препорачаа и фибула како подобра агенција, се надевав дека некој од форумов има искуство од прва рака :)
Потврдено (y)минатата година преку Фибула бев во Сиде, имам само пофални зборови и нити една замерка.
Од тргнувањето до пристигнувањето на аеродром, преку сместување, па на ден два комуникација на вибер “Дали сте задоволни од услугата, престојот, дали имате некакви забелешки“ и сл.
Сум патувала и преку други туристички агенции, ама од Фибула сум најзадоволна.

Ова лето се планира Белек или Лара, иако не го исклучувам ни Сиде повторно :love:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
da im ebam mater, za vtor najgolem li plativ 25 evra vlez :mad:

na krajov na mesecov ke sum u malta nekoi 8 dena
no kako oficijalen odmor planirame so devojkata nesto vakvo ko vo postot na kano

Батуми, Грузија. Разгледај си... Малку ќе се помачиш да стигнеш може преку Истанбул али се понатака е смешно... Стан (за цела фамилија 60 м2) на добра локација преку airbnb ти е 10-20 евра од вечер, јадење/пиење поевтино од МКД, такси ефтино... Локално пиво во ресторан 40 денари, 100че за увозни, јадење ти е смешни цени, за 500 денари 2ца јадат во ресторан... Точак стази еден куп, планинарење/водопади/винарии колку ти душа сака, сакаш сам сакаш целодневни тури со се огранизирано водич, јадење пиење, вечера во ресторан вечерта на враќање (30-40 долари беше). Таксиси се спремни да те носат ако сакаш сам. Фудбал слабо ама можеш во Истанбул на идење да си штелуваш па да фатиш нешто таму. Има ОК ноќен живот.
odlicen predlog bidejki vo okolinata ima plus sto da se vidi, georgija e ubava
ako imas na um nesto slicno pisaj, imame film napraeno ko amerikancive koa idat na summer retreat ili koa pisatel so zena mu idat da pisuva toj, ne turisticko mesto, ko primer selce u italija, iskacas i imas pogled na more ili planini, mirisa na pekara ili vinarija vozduhot, nema big chain supermarket a najbliskiot grad e 10km odalecen :D

treba da e eftino bidejki za cel mesec e planot duri mozebi i poveke
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
da im ebam mater, za vtor najgolem li plativ 25 evra vlez :mad:

na krajov na mesecov ke sum u malta nekoi 8 dena
no kako oficijalen odmor planirame so devojkata nesto vakvo ko vo postot na kano
Дојди во Малта во Аквариумот, кога ќе платиш 15 ЕУР за нивниот, овој од 25 ЕУР има да ти се чини како да вредел за 100 ЕУР.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
da im ebam mater, za vtor najgolem li plativ 25 evra vlez :mad:

na krajov na mesecov ke sum u malta nekoi 8 dena
no kako oficijalen odmor planirame so devojkata nesto vakvo ko vo postot na kano



odlicen predlog bidejki vo okolinata ima plus sto da se vidi, georgija e ubava
ako imas na um nesto slicno pisaj, imame film napraeno ko amerikancive koa idat na summer retreat ili koa pisatel so zena mu idat da pisuva toj, ne turisticko mesto, ko primer selce u italija, iskacas i imas pogled na more ili planini, mirisa na pekara ili vinarija vozduhot, nema big chain supermarket a najbliskiot grad e 10km odalecen :D

treba da e eftino bidejki za cel mesec e planot duri mozebi i poveke

За тебе е Рача во Грузија. Cоветска Швајцарија, или евентуално Краснаја Полјана до Сочи ако сакаш да си близу град, таман имаш и море и планина.

Ова ти е Рача.... Можеш да изнајмиш викендица или соба на аирбнб. Ако идеш за Рача јас би преку Истанбул па Тиблиси, таму два три дена, па со воз до Кашури и таму ден два... Од таму ќе ти треба такси или рентакар до Рача или ако зимаш аирбнб договори се со домаќинот да те собере. До рача ти е некој 3-4 саати.







Краснаја Полјана ти е искомерцијализирано ради олимпијадата ама вреди...




 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Ај малку повеќе информации во врска со Валенсија ако си бил.
Кој период од летото би бил добар за одење таму?
Дали може да се најде ефтино сместување?
Дали има плажи во Валенсија или во близина?
Валенсија е на море.
Плажата е прилично голема и има супер поврзаност.
Како со метро, така и со бус а и такси не е многу скапо.
Јас бев Јануари, и платив 170-180 (неможам да се сетам точно, ама ја имам сметката) за 4 ноќи во хотел со 4 ѕвезди со појадок. (Eurostars Rey Don Jaime)
Нормално, цената во лето може и да е дупло ама генерално градот не е нешто премногу скап и би го препорачал за секоја доба во годината. Ако планираш летен одмор, претпоставувам од Јуни до Септември секој ден е идеален таму. Јас во Јануари кога бев шетав по кратки ракави.
Екстра е што насекаде има мандарини па се освежуеш кога ти ќе посакаш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Некој што бил Лорет де Мар да пише збор два како минал, што како е, things to do. :)
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
да не знае некој цени за такси превоз во Романија, скапо или?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
да не знае некој цени за такси превоз во Романија, скапо или?
Сум бил само Букурешт (претпоставувам таму е најскапо) и цените беа горе-доле како во Скопје па можеби и нешто поефтини.
Само цаката е да препознаеш скап и ефтин таксист со тоа што на самите врати имаат напишано тарифа. Нормално, ти бараш поефтина зашто има и некои таксисти со 200-300% повеќе од просечната цена. (причина би била друга компанија или луксузноста на колата)
Не прифаќај ценкање или однапред договорена цена зашто тоа е еден од начините да те исечат.
Секако, пробувај што помалку да изгледаш како туриста и избегнувај да фаќаш такси околу трговските центри и чаршијата. :)
Очекувај и да бидеш одбиен од многу таксисти зашто има голем број кој не возат на кратки релации.

Не заборавај дека Букурешт е огромен и од едно до друго место може да те чини и 10 ЕВРА само затоа што има километража за возење без разлика дали имало гужва во сообраќајот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сум бил само Букурешт (претпоставувам таму е најскапо) и цените беа горе-доле како во Скопје па можеби и нешто поефтини.
Само цаката е да препознаеш скап и ефтин таксист со тоа што на самите врати имаат напишано тарифа. Нормално, ти бараш поефтина зашто има и некои таксисти со 200-300% повеќе од просечната цена. (причина би била друга компанија или луксузноста на колата)
Не прифаќај ценкање или однапред договорена цена зашто тоа е еден од начините да те исечат.
Секако, пробувај што помалку да изгледаш како туриста и избегнувај да фаќаш такси околу трговските центри и чаршијата. :)
Очекувај и да бидеш одбиен од многу таксисти зашто има голем број кој не возат на кратки релации.

Не заборавај дека Букурешт е огромен и од едно до друго место може да те чини и 10 ЕВРА само затоа што има километража за возење без разлика дали имало гужва во сообраќајот.
Па тоа е добро, на нас во Софија ни земаа 20 евра за 3 км.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
да не знае некој цени за такси превоз во Романија, скапо или?
isti se cenite niz gradovite, samo vo pogolem grad obicno e podolga relacija, ama nitu ednas ne se obidoa da me ukradat ili da me vrtat, duri vrakanje u 3 saat sabajle mokar pijan vo Cluj naplatija regularno, mada tamu imam plateno najmnogu, 35 lei (450 den) za nekoi 10km relacija, Bucharest 20 za do/niz grad ako znaes kaj odis
niz malite gradovi najmnogu 10 do 15 lei (150 den) plakjav bez isklucok ali tamu sve e walking distance

ne vredi da se maftas so gradski linii, imaj samo nivni pari za taksistite, primaat evra ama znaat da prebacat ako ne e 5 ili 10 evra i plus zaokruzuvaat
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
isti se cenite niz gradovite, samo vo pogolem grad obicno e podolga relacija, ama nitu ednas ne se obidoa da me ukradat ili da me vrtat, duri vrakanje u 3 saat sabajle mokar pijan vo Cluj naplatija regularno, mada tamu imam plateno najmnogu, 35 lei (450 den) za nekoi 10km relacija, Bucharest 20 za do/niz grad ako znaes kaj odis
niz malite gradovi najmnogu 10 do 15 lei (150 den) plakjav bez isklucok ali tamu sve e walking distance

ne vredi da se maftas so gradski linii, imaj samo nivni pari za taksistite, primaat evra ama znaat da prebacat ako ne e 5 ili 10 evra i plus zaokruzuvaat
Ме интересира такси превоз за во Орадеа,
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Ме интересира такси превоз за во Орадеа,
Ne znam konkretno za toa gradce megutoa cluj, timisoara, alba... Na taa strana gradovite se cenite od pogore i nikade ne sum platil preskapo, ne bi trebalo oradea da e razlicno

Avtobusi koristi samo za megu gradovi ako sakas da setas, za 10 evra moze da najdes linija za do drugata strana na zemjata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom