Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Планирам летово да идам за Катерини, па ако е бил некој да сподели информации или сајт или број да закажам за приватно сместување, или препорака
 

gastoN^

Sony
Член од
6 ноември 2011
Мислења
16
Поени од реакции
0
Дали некој од вас бил во вилата Тодорос во Неи Пори,Грција,да каже нешто повекје за вилата бидејќи оваа година одам таму.Фала. :) ;)
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
сакам викендов да идам до Охрид на викенд. петок, сабота и недела спиење. Млад брачен пар :) не барам ништо специјално, ама треба да е пристојно. Да не ги тупиме луѓево тука кој што има во пп, благодарности :)
 
Член од
8 април 2009
Мислења
26
Поени од реакции
11
Некое инфо за Макарска?!

Макарска е преубаво ако имаш можност да одиш не се мисли. Не е премногу скапа Хрватска. Колку имаш-толку и ќе потрошиш. Ако не си во хотел можеш да си понесеш и малку храна па супер ќе поминеш. Ако одиш со сопствен превоз лесно се наоѓа смештај по привата режија,тоа ете ти го препорачувам. Водата е малку ладничка ама чиста. Се нудат повеќе крстарења до Хвар,Корчула и сл па можеш и натаму да отидеш и обавезно до Златен р`т!
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Моментално сум на Крф, кажи што те интересира, ќе ти одговорам деновиве...
На кое место си, на Агиос Георгиос каква е плажата убава ли е и широка? И како се цените за јадење излегување и лежалки .:)
 
M

macgowan

Гостин
Не ми е за искачање навечер многу битно, али би сакал да прошетам бар 1-2 пати да видам што има да не искочи само у хотел дремам :)
Рафтинг интересно ќе биде ставено на листа.
Кажи ми само уште со англиски како стојат локалните - т.е. тие кај што ќе треба да се ценкам за било какви тури? :)
Со англискиот хмм...ќе се разбериш сигурно, ако не знаат англиски или го зборуваат како да тепкаат мандарински - тогаш станува интересно-муабетот ќе се одвива на некоја невозможна комбинација од турцизмите наши, наши зборови слични со руски(рускиот ќе стани втор официјален јазик во ТР кај да е...:LOL:), бади ленгвиџ и `мај френд!` верзија на англискиот...Јас англискиот го зборувам релативно добро и течно, ама стално во ТР се запрепастувам колку течно ми оди и конверзацијата на гореспоменатиот микс кога ќе запни некаде !
Ах, ќе заборавев, Германскиот брка работа го зборуваат екселенте! Јас Германски знам понекоја фраза од научнопопуларните филмови со Жозефина Муценбахер и партизанските филмови на Бата ама се разбирав помалку.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
На кое место си, на Агиос Георгиос каква е плажата убава ли е и широка? И како се цените за јадење излегување и лежалки .:)
Во Acharavi сум сместен, ама само еднаш бев на таа плажа. Секој ден, колата земам и одиме по плажите понастрана што се. Агиос Георгиос не сум бил и не планирам да одам, има многу поубави плажи... Сидари бев, плажата песочна, водата толку многу плитка, што 100 метри одев и едвај до половината ми стаса... ми се чинеше Албанија стасав со одење... и топла како од бојлер. Ама затоа тука ти е Canal D'Amour и на некој километар Cape Drastis, тие ти се things must see. Kassiopi бев, има преубави плажи од камчиња, водата и плажите се солза чисти, заливчиња има прекрасни. Исто така, има и една многу убава, мала плажичка исто каменеста е, на 2-3 километри пред Kassiopi, ко ќе идиш од страната на Sidari. Не се забележува многу лесно, на кривина е и има покрај патот за застанаување место и една кратка патека води до плажата. Никогаш нема повеќе од 10 туристи на неа :)
Иначе, островов е доста пуст. Незнам дали дека малце пред сезона е, дали поради кризава... и тие малку туристи што се, сето се Англичани, Руси, Германци, Романци, ретко некој наш или Србин се наоѓа. Ама затоа пак за одмор е идеално. Уживаш на плажа и на радиус од 50 метри од тебе има само двајца-тројца :) Единствено во Corfu Town, главниот град на островот што е, има поприлично гужва од туристи, па и цените се за нијанса повисоки.
Цените, барем според мене се доста прифатливи, сепак релативно е за секој тоа според стандардот. Дека со кола сме ние, на идење застанавме во Лидл и испазаривме се’ што ни требаше и вчера докупивме исто така. Цените во Лидл се исти како кај нас, доста артикли се поевтини, некои се минимално поскапи. По ресторани, ако јадиш порции, морски храни, домашни јадења, знае и поскапо да те фати, ама па гиро имаш за 2 евра секаде. Ретко некаде да е 2,5 а се најдува и за 1,5 евро. Пиво на плажа (локално) 1,5 евро, некаде е 2. Исто и во ресторанчињата и кафичите околу 2 евра е. Коктелите 3 до 3,5 евра. Кафето 1,5 до 2,5 евра. Во Kassiopi на самиот кеј, една од најубавите локации, нескафе, фрапе, сок е 2 евра.
Лежалките во Sidari беа бесплатни, исто и на уште едно место мислам оти видов. Во Kassiopi беа 2 или 2,5 евра.
И една работа што ја приметив :) Неверојатно се љубезни. Еден Грк не сретнав до сега да е нељубезен. Буквално те молат да седниш во ресторанот, или да влезиш да им купиш нешто. Ако те видат позаинтересиран дека си, ела откачи ги да те видам. Па и ко ќе им кажиш дека си од Македонија, одма „ааа Македонија поли кала“. Прв пат во Грција да видам да ценат турист што е од Македонија :D
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Имам еден совет до сите вас, за сите оние што сакаат летово да имаат прав одмор, Скиатос е место кое ќе сакатe уште 5пати да го посетите после тоа :)
 
Член од
21 март 2011
Мислења
46
Поени од реакции
40
дали некој може да ми даде предлог за евтино сместување во апартман или слично за во Пелистер. а добродојдено би било и некој сличен предлог за некое планинско место во државава :)
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Некое инфо за Макарска?!
Макарска е топ,ја препорачувам на секој кој планира да иде за Хрватска.Местото е преубаво,морето и плажите се чисти.Најдобра плажа за млади ти е Буба бич,има доста забави преку ден(пена парти,курци,палци),не се плаќаат лежалките на оваа плажа,така да со една пијачка во барот може да го поминете цел ден на плажа.Нудат и тури со брод до Хвар и сл.Сплит ти близу на саат,саат и пол со автобус,така да вреди да се посети,а автобуси има на секој 2 саати.

Не е премногу скапа Хрватска,спрема буџетот ќе си го организраш и одморот.Ние бевме со доручек и вечера,така да не пазаревме многу по маркетите.Можеш да си понесеш и некои ствари од дома,зошто некои работи како сирење,кашкавал,млечни производи им се изгор скапи.Имаш по шеталиштето и сендвичари,пицерии со пристојни цени.Карловачко и Ожујско во кафич ти е 12-13 куни,тоа ти околу 100 денари,толку ти е и во Скопје,во Центар да седнеш.Освен ако не е поскапено,јас ти кажувам за минатата година кога бев во Макарска.
Има неколку дискотеки,Deep е многу јака цела е во пештера,пиво таму ти е исто како и кај нас по дискотекиве околу 2-2,5 евра.Ако идеш од 15 јули сигурно ќе биде отворена и Петар Пан која е една од најголемите дискотеки во цела Далмација, кога си идевме тогаш беше отварањето,пола Сплит беше таму. :D .Ако те интересира уште нешто прашај :)
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Макарска е топ,ја препорачувам на секој кој планира да иде за Хрватска.Местото е преубаво,морето и плажите се чисти.Најдобра плажа за млади ти е Буба бич,има доста забави преку ден(пена парти,курци,палци),не се плаќаат лежалките на оваа плажа,така да со една пијачка во барот може да го поминете цел ден на плажа.Нудат и тури со брод до Хвар и сл.Сплит ти близу на саат,саат и пол со автобус,така да вреди да се посети,а автобуси има на секој 2 саати.

Не е премногу скапа Хрватска,спрема буџетот ќе си го организраш и одморот.Ние бевме со доручек и вечера,така да не пазаревме многу по маркетите.Можеш да си понесеш и некои ствари од дома,зошто некои работи како сирење,кашкавал,млечни производи им се изгор скапи.Имаш по шеталиштето и сендвичари,пицерии со пристојни цени.Карловачко и Ожујско во кафич ти е 12-13 куни,тоа ти околу 100 денари,толку ти е и во Скопје,во Центар да седнеш.Освен ако не е поскапено,јас ти кажувам за минатата година кога бев во Макарска.
Има неколку дискотеки,Deep е многу јака цела е во пештера,пиво таму ти е исто како и кај нас по дискотекиве околу 2-2,5 евра.Ако идеш од 15 јули сигурно ќе биде отворена и Петар Пан која е една од најголемите дискотеки во цела Далмација, кога си идевме тогаш беше отварањето,пола Сплит беше таму. :D .Ако те интересира уште нешто прашај :)
Ако можеш да не иформираш уште како се движат цени за јадење по ресторани, коноби, сендвичари, пицерии и сл. и влезници во дискотеките дали и колку се плаќаат...би ти бил многу благодарен.
 
Член од
8 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Sakame familijarno da odime za Bar letovo..imame i 2 mali deca.Iskustva, bil nekoj..ceni ako znaete..tnx ...:)
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Прашање едно . Дали е задолжително да се има патничко осигурување при патување пример у Црна Гора, дали бараат у Косово, Албанија или у Црна Гора задолжително ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom