Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Just to clarify, I am not looking for the American style of food per se, just for a well prepared 100% beef burger with good ingredients. Can be simple, I do need bacon, quail eggs or whatever. I just give me a good cheeseburger.

I've eaten good burgers in Berlin, Ljubljana, Sofija... and they all cost ~5eur, so it definitely is doable.
They were not huge, but they were very tasty. Give me a 150g patty just do it well, and I'll take that all day long.

Somebody wrote to make a burger at home - I am doing that sometimes and it's pretty simple actually, you just have to buy good ingredients and execute.
That's why I am that more surprised nobody does it.

Just take a bosanka, grill it a little, take a 150g fresh patty, cook till medium, add onions, cheese, tomato... and ketchup/mayo/mustard. Done.
I pay happily 300 den for that.

p.s. I think Mcdonalds is horrible, but I 'like' BK.
 
S

silmarillion

Гостин
Епа ги набројавме тие што прават со свеж 100% beef - Барбакан, Бруклински, Русија, Дистрикт.

Само и ти си за ќутек :) Бараш 100% Beef и го ставаш у босанка : ))

100% beef е реткост во МК затоа што вкусот е bland за наши услови, само ради тоа што незнаат да ја направат мешавината како што треба и испаѓа суво. Плус, кај нас се навикнати да се става презла, соја, кромид едно кило, буковец и слични заебанции во patty-то.

На убаво patty освен сол и бибер ништо друго не му треба.
 
Член од
22 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
84
Дистрикт бар во прилог со бургерот даваат ајвар. Really? Ајвар?! Is that the best you can?!
Сакав да го пробам, али коа видов дека го служат со ајвар.. wtf?!
Сфаќам да се негува македонската храна (у овој случај ајварот), али ајвар како сос за бургер, не! Тоа би било као на лахмаџун да ставам тартар сос, или на пастрмајлија - кечап.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Најмногу се жалат на делот со достава (и тоа повеќе за локацијата што е во Карпош), така што не можеш да извлечеш некој заклучок за бургерите од читање рецензии.


Порано Мекдоналдс за зејтинот во кој што помфритот користеле и свинска маст, но заради муслимани (иако не сум 100% сигурен за точната причината) решиле да го заменат со растително масло и многу луѓе зборат дека помфритот од тогаш не им е убав како порано. Еве одговор од самите Мекдоналдс за тоа.

Значи да, порано имале одличен квалитет кој со текот на годините опаднал, но да бидеме реални - брендот не е ни приближно доволна причина за одржување на доминацијата. Да не им чинеа производите - немаше да им ги купуваат луѓето и ќе почнеа да ги затвораат рестораните. Но се случува баш спротивното - сè повеќе и повеќе се шират.


Да. Добар, константен бургер во секое време каде било во светот. 3 години по ред работев во Мекдоналдс во Германија и никогаш не ми здосади од нивните бургери.
И чисто да бидам специфичен, не мислам на обичен чизбургер оној малецкион. Под добар бургер мислам на овие:






Овие се и повеќе од добри бургери.
Да де како што кажав имаат солиден производ ама не е нешто WOW. Причината за ширењето во поголем процент е маркетингот, а во далеку помал производот.

Ова е поврзано со човековата психологија т.е луѓето велат дека сакаат нешто ново, а всушност најголемиот процент сакаат нешто познато.

Ова е број еден причината зошто 90% од туристите вклучувајќи не и нас македонците кога идеме во странство идеме во МекДоналдс, БургерКинг и СтарБакс.[DOUBLEPOST=1493219370][/DOUBLEPOST]
Just to clarify, I am not looking for the American style of food per se, just for a well prepared 100% beef burger with good ingredients. Can be simple, I do need bacon, quail eggs or whatever. I just give me a good cheeseburger.

I've eaten good burgers in Berlin, Ljubljana, Sofija... and they all cost ~5eur, so it definitely is doable.
They were not huge, but they were very tasty. Give me a 150g patty just do it well, and I'll take that all day long.

Somebody wrote to make a burger at home - I am doing that sometimes and it's pretty simple actually, you just have to buy good ingredients and execute.
That's why I am that more surprised nobody does it.

Just take a bosanka, grill it a little, take a 150g fresh patty, cook till medium, add onions, cheese, tomato... and ketchup/mayo/mustard. Done.
I pay happily 300 den for that.

p.s. I think Mcdonalds is horrible, but I 'like' BK.
Yes, it's definitively doable, but they would have to make it for a very small consumer base. For most Macedonians, 300mkd is quite expensive and most of them would rather eat something cheap and less healthy than paying that much.
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас го употребив истиот израз - добар бургер. Никаде не реков најдобар. Иако тие бургери од сликите се многу блиски до одличен бургер. Да си ги пробал ќе знаеш.

И специфично реков дека не го споредувам обичниот хамбургер од Мекдоналдс со други бургери, туку нивните големи бургери (како тие од сликата). Бургерот од Вили никогаш нема да е поубав од нив (колку и да си пијан).
Ако збориме за добар, тогаш можеби да, не сум сигурен ама веројатно би го оценил како добар.

А ако праиме споредба на оние обични хамбургери на Мекдонелдс и Вили, Вили секогаш.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Затоа што плескавиците им се од чисто говедско месо без никакви додатоци освен сол и бибер и пржени без капка зејтин. Затоа изгледаат како што изгледаат и немаат никаков вкус. Затоа и се ставаат сосови во бургерите, за да се добие некој вкус.
Грешка си, немаат никаков вкус затоа што се замрзнати со години.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Грешка си, немаат никаков вкус затоа што се замрзнати со години.
Аха, да, 30.000 Мекдоналдс локации ширум светот и според тебе има толку многу месо во светот што дури и го замрзнуваат, па и со години... Од прва рака ти кажувам дека месото не им стои замрзнато повеќе од 3 дена.
Еве како е процесот на правење плескавици.

Всушност, можеш и сам да си направиш плескавица што ќе биде без ништо додадено во неа (освен сол и бибер по пржење) и ќе осетиш дека е иста ко таа од Мекдоналдс.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Boze kakvi teski filozofii padnale za eden obicen burger mislis za smislata na zivotot se zbori :cautious:
Ja nikogas ne sum bila ljubitel na meleno meso posebno koga e ocigledno deka e so somnitelno poteklo, gnsno mi e :sick: a u 99% od mestata kaj sto se sluzi burger toa e taka, moite doma koga spremaat kjoftinja prevkusni mi se, svezo meso sam si go meles si go prais a od sendvicarive mi se povrakja kolku e samo junk hranata. :sick: hrana za raja.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Boze kakvi teski filozofii padnale za eden obicen burger mislis za smislata na zivotot se zbori :cautious:
Ja nikogas ne sum bila ljubitel na meleno meso posebno koga e ocigledno deka e so somnitelno poteklo, gnsno mi e :sick: a u 99% od mestata kaj sto se sluzi burger toa e taka, moite doma koga spremaat kjoftinja prevkusni mi se, svezo meso sam si go meles si go prais a od sendvicarive mi se povrakja kolku e samo junk hranata. :sick: hrana za raja.
Па затоа е и муабетот. Каде би можел да се најде колку толку солиден сендвич. Реално никој не планира од junk food да живее, не за џабе го има тоа име, али ете во некои случаи пример враќање од дискотека сакаш да лапнеш нешто набрзина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Па затоа е и муабетот. Каде би можел да се најде колку толку солиден сендвич. Реално никој не планира од junk food да живее, не за џабе го има тоа име, али ете во некои случаи пример враќање од дискотека сакаш да лапнеш нешто набрзина.
Junk food ti e lifestyle
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
27
Поени од реакции
7
Аха, да, 30.000 Мекдоналдс локации ширум светот и според тебе има толку многу месо во светот што дури и го замрзнуваат, па и со години... Од прва рака ти кажувам дека месото не им стои замрзнато повеќе од 3 дена.
Еве како е процесот на правење плескавици.

Всушност, можеш и сам да си направиш плескавица што ќе биде без ништо додадено во неа (освен сол и бибер по пржење) и ќе осетиш дека е иста ко таа од Мекдоналдс.
Месото им е полно со антибиотици, бактерии и хормони.. Видеото горе ти е 4 минутна реклама за Мекдоналдс и лош пример за нивниот (не)квалитет. Пушти некој документарец од типот на Super Size me да видиш какви влијанија има ваквата храна на човечкото тело или Food Inc. кој прикажува на кој начин се огледуваат животните во фармите на големите корпорации..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Месото им е полно со антибиотици, бактерии и хормони.. Видеото горе ти е 4 минутна реклама за Мекдоналдс и лош пример за нивниот (не)квалитет. Пушти некој документарец од типот на Super Size me да видиш какви влијанија има ваквата храна на човечкото тело или Food Inc. кој прикажува на кој начин се огледуваат животните во фармите на големите корпорации..
Така е, ако нема хормони, и антибиотици е ептен healthy :D :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom