Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.744
Читај рецензиите :pos:
Најмногу се жалат на делот со достава (и тоа повеќе за локацијата што е во Карпош), така што не можеш да извлечеш некој заклучок за бургерите од читање рецензии.

Не мора да значи дека ако е голем ланец дека којзнае каков квалитет има.

Прочитај ја приказната за МекДоналс и ќе сфатиш кај лежи зајакот.

На времето во 80-сетите(не сум сигурен точно кога) работеле браќата и нормално давале квалитет им се убацил некој трет го заборавив името и со време го откупил брендот МекДоналдс они го прашале кога има пари зошто не направи свој ресторан и он објаснил дека името(брендот) е најбитен.

П.С Денес се е искомеријализирано и брендот си го прави своето чисто се сомневам дека ја одржуваат традицијата.

Реално и во МекДоналс и во Бургер Кинг сендвичите им се доста солидни ама не се нешто WOW т.е којзнае колку добри па само таму ќе идам.
Порано Мекдоналдс за зејтинот во кој што помфритот користеле и свинска маст, но заради муслимани (иако не сум 100% сигурен за точната причината) решиле да го заменат со растително масло и многу луѓе зборат дека помфритот од тогаш не им е убав како порано. Еве одговор од самите Мекдоналдс за тоа.

Значи да, порано имале одличен квалитет кој со текот на годините опаднал, но да бидеме реални - брендот не е ни приближно доволна причина за одржување на доминацијата. Да не им чинеа производите - немаше да им ги купуваат луѓето и ќе почнеа да ги затвораат рестораните. Но се случува баш спротивното - сè повеќе и повеќе се шират.

Мекдонелдс и Бургер Кинг ти се репер за добар бургер ?
Немој не ме радуј...

Тоа што имаат 100.000 ресторани у светот не значи дека имаат перфектен бургер.
Да. Добар, константен бургер во секое време каде било во светот. 3 години по ред работев во Мекдоналдс во Германија и никогаш не ми здосади од нивните бургери.
И чисто да бидам специфичен, не мислам на обичен чизбургер оној малецкион. Под добар бургер мислам на овие:






Овие се и повеќе од добри бургери.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Royal Burger: Never tried their pleskavica (it's not beef I guess?), but I love the spicy chicken.

I now remember seeing 'Mekicite od Straza' promoting themselves that they have a 100% beef burger. Did anyone try it?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.744
Royal Burger: Never tried their pleskavica (it's not beef I guess?), but I love the spicy chicken.

I now remember seeing 'Mekicite od Straza' promoting themselves that they have a 100% beef burger. Did anyone try it?
I once asked a Royal employee what their burgers were made of, he said 80% beef, 20% chicken.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Дистрикт бар има јагнешки бургер на мени.

Права ствар за гурмани.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Пред два дена јадев и не ми се виде толку лоша, или јас прегладен сум бил или пак тебе ти се потрефила лоша плескавица :)
Во Тетекс не ми се допаѓа тоа што го наплаќаат исто и со помфрит и без помфрит, знам им побарав без помфрит и 100ка ми го наплатија, обично на други места има разлика со или без помфрит.
Јас во Тетекс јадам само ќебапчиња подобри во скопјево нема.:)[DOUBLEPOST=1493159476][/DOUBLEPOST]
Да немаа добри бургери Мекдоналдс, Бургер Кинг и останатите големи франшизи немаше да имаат по 100.000 ресторани насекаде во светов... Тоа што нас не ни одговара 360 денари за сендвич од средна големина, помфрит и сок не значи дека квалитетот им е лош. Да не беа толкави цените и јас ќе јадев секој ден од таму. Big King XXL ми е еден од омилените бургери.

@Que Have you tried a burger from "Royal Burger"? Their burgers are similar to Burger King's, but with Macedonian style (bigger and much cheaper :D).
И Kока Kола е срање па цел свет ја пие. ;)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ја никад не ја сфатив фасцинацијата со Мекдоналдс. Тури на страна големина, мањебитно, не знам дали сум имал таква среќа или стандардот за добра храна на повеќето им е 3 спрата под земја, али секад кога сум јадел сум добивал една буѓа сува плескавица шо апсолутно немаше вкус, кечап шо мирисаше на вим за плочки измешан со рендани умирисани кисели краставички. А коа ќе чуев некој дека помфритот вредел, се си мислам дека единствен друг компир што го јадел у живот е тој во затуцаната сендвичара пред школо. Не беше лош, не беше ни нешто посебно. Единствено нешто што вредеше у мекдоналдс беше happy meal, и тоа единствено мики маусот на склапање и уште 2-3 други ствари.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.744
Ја никад не ја сфатив фасцинацијата со Мекдоналдс. Тури на страна големина, мањебитно, не знам дали сум имал таква среќа или стандардот за добра храна на повеќето им е 3 спрата под земја, али секад кога сум јадел сум добивал една буѓа сува плескавица шо апсолутно немаше вкус, кечап шо мирисаше на вим за плочки измешан со рендани умирисани кисели краставички. А коа ќе чуев некој дека помфритот вредел, се си мислам дека единствен друг компир што го јадел у живот е тој во затуцаната сендвичара пред школо. Не беше лош, не беше ни нешто посебно. Единствено нешто што вредеше у мекдоналдс беше happy meal, и тоа единствено мики маусот на склапање и уште 2-3 други ствари.
Затоа што плескавиците им се од чисто говедско месо без никакви додатоци освен сол и бибер и пржени без капка зејтин. Затоа изгледаат како што изгледаат и немаат никаков вкус. Затоа и се ставаат сосови во бургерите, за да се добие некој вкус.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Океј, глеам сум напраил мала грешка у мојот пост.
Мекдонелдс и Бургер Кинг репер за добар хамбургер може и се, ама според мене само за добар, а не и за најдобар или одличен.
Добро сеа може ја и ти иаме различни вкусови, башка ете ти си ги јадел овие од сликава, ја и не памтам да сум пробал некој од нив, ама еве коа ќе праам споредба со вкусот на обичниот нивен хамбургер/чизбургер и вкусот на хамбургер во Вили ајде да речеме, пак некако поише го осеќам вкусот на месо во Вили него во Мекдонелдс, иако Вили е соја (ко што знам ја).

Друга работа е што Мекдонелдс како франшиза е максимално ориентирана кон профит. Сеа не дека другиве работат од љубов, ама, иако може не е најсоодветно следново, у филмов за Мекдонелдс се глеа тој мотив за огромно минимизирање на трошоците, а мексимално зголемување на профитот преку оноа супситут за сладоледот во милкшејковите што бил воведен без одобрение на браќава основачи.
Затоа квалитет не ми е спојлив со Мекдонелдс.

Пак да кажам, различни вкусови си иаме, и не е дека бургериве од Мекдонелдс се катастрофални, добри се, ама не и перфектни.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Royal Burger: Never tried their pleskavica (it's not beef I guess?), but I love the spicy chicken.

I now remember seeing 'Mekicite od Straza' promoting themselves that they have a 100% beef burger. Did anyone try it?
Good lord. Stop it right there.

Sedmica. Mekicite od straza. Royal Burger. Burger King.. those are not the places with a high standard of a good quality beef burger. Those four = junk food.

As statusQuO mentioned before. Try some of the restaurants in Skopje. You can check Turist, DM (my fav "mesena pleskavica" 450gr!), Rustikana or maybe some of the lounge bars as Barbakan and Kantina.

Try it. As tourist, you should jump across these messy fast food shops. I don't know about your taste, but I think everyone can agree that the best food you can find in this country (burgers or w/e) is outside of Skopje.

Looking forward for your reviews. Good luck!
 
S

silmarillion

Гостин
Правете разлика меѓу бургер и хамбургер. Скараџиска мешавина што ја служат по кафани и fastfood е едно, чисто јунешко е во места како Дистрикт, Барбакан, Бруклински, Русија и е друго. Овие вториве си комотен (до негде) да ги јадеш medium - medium rare, првите никако.

И нашиов случај, човекот бара места како овие вториве, а не скараџиски Турист, ДМ, Тото и слични.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Не знам од каде е човекот, но звучи како да е навикнат на американски бургер. И го разбирам зошто вели дека му се допаѓаат бургерите од Мегдоналдс и Бургер Кинг. Лична забелешка: вкусот на Мегдоналдс е вкусот на Америка. Е сега, немам големо искуство, не сум шетала низ цела Америка и пробувала десетици хамбургери, но тие што ги пробав во ресторан во Америка, имаа многу сличен вкус на Мегдоналдс. Да бидам конретна, најмногу станува збор за плескавицата. Немаат јак вкус, речиси немаат никаков вкус воопшто, а сепак беа вкусна. Нашите се мрсни, со јак и чуден вкус, некои се дури и желатинести по текстура. Не знам која е разликата во приготвувањето, но американските плескавици се предобри, според мене. Друга работа која ќе звучи смешна: киселите краставици. Отварам рендом тегла во Америка, пробувам кисели краставици и се осеќам како да јадам нешто од Мегдоналдс. Жими се, американските кисели краставици (што и да прават со нив), се вкусот на Мегдоналдс. На сето тоа додади Хајнс кечап и тоа е тоа. Такво нешто нема тука и почнувајќи од неописливата огромна разлика во вкусот на плескавицата, човеков никад нема да најде тоа што бара.
 
S

silmarillion

Гостин
Ја па имам скроз различен впечаток од бургерите во Америка, односно она баш баш бургер. Не зборам за Mcdonalds, Five Guys, Shake Shack, Wendys и слични.

Обично се работи за чист beef пропорција 20-80 или 30-70 fat to lean зачинет само со сол и бибер пошто вкусот го дава мрснотијата и скарата (ако користат скара). Во најголем случај brioche bun, condiments по желба, крцкава сланина (не месеста).

Bun to Patty ratio би требало да биде 2:1 за да можеш у уста да бутнеш.

Тука да се надоврзам на муабетот од претходно за Дистрикт со кој се слагам потпуно, е тоа дека за жал лебчето никад не им е тазе и им е досадно у суштина. Кога више нудиш квалитет месо, потруди се за лебчето, а не тоа што го служат. У Барбакан немам јадено одамна ама имаше на сам почеток brioche buns или нешто приближно на тоа, сега незнам како е. Бруклински варираат со квалитет многу, земичките им се смешни а месото како кога знаат да го погодат. Рустикана има најфраерски ентериер по мој вкус, али бургерот им е многу слаб од аспект на квалитет. Бекјард рецимо месото им е слично како Рустикана, со тоа што они имаат многу добро лебче - Potato bun па би им дал повисока оценка.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.102
Поени од реакции
5.744
Океј, глеам сум напраил мала грешка у мојот пост.
Мекдонелдс и Бургер Кинг репер за добар хамбургер може и се, ама според мене само за добар, а не и за најдобар или одличен.
Добро сеа може ја и ти иаме различни вкусови, башка ете ти си ги јадел овие од сликава, ја и не памтам да сум пробал некој од нив, ама еве коа ќе праам споредба со вкусот на обичниот нивен хамбургер/чизбургер и вкусот на хамбургер во Вили ајде да речеме, пак некако поише го осеќам вкусот на месо во Вили него во Мекдонелдс, иако Вили е соја (ко што знам ја).

Друга работа е што Мекдонелдс како франшиза е максимално ориентирана кон профит. Сеа не дека другиве работат од љубов, ама, иако може не е најсоодветно следново, у филмов за Мекдонелдс се глеа тој мотив за огромно минимизирање на трошоците, а мексимално зголемување на профитот преку оноа супситут за сладоледот во милкшејковите што бил воведен без одобрение на браќава основачи.
Затоа квалитет не ми е спојлив со Мекдонелдс.

Пак да кажам, различни вкусови си иаме, и не е дека бургериве од Мекдонелдс се катастрофални, добри се, ама не и перфектни.
Јас го употребив истиот израз - добар бургер. Никаде не реков најдобар. Иако тие бургери од сликите се многу блиски до одличен бургер. Да си ги пробал ќе знаеш.

И специфично реков дека не го споредувам обичниот хамбургер од Мекдоналдс со други бургери, туку нивните големи бургери (како тие од сликата). Бургерот од Вили никогаш нема да е поубав од нив (колку и да си пијан).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom