КДС КабелНет - Прилеп

Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
Се работи за еден од двата кабелски оператори што функционираат во дуополот на територијата на општина Прилеп.

Ме интересираат вашите реакции,квалитетот на понудата на канали,сигналот што го добивате,што би промениле во понудата,поплаки,критики,пофалби...

Темава ќе ја започнам со понудата на канали после овие рестрикции:
http://www.kabelnet.com.mk/index.php/component/content/article/1-2009-05-15-13-42-34/27-2009-09-01-12-55-26.html
и забраната на телетекст каналот,
во понудата на КДС Кабелнет останаа уште 64 канали:

Македонски канали

 1. МТВ 1 (Француски фудбал,македонски филмови)
 2. МТВ 3 (македонски народни приказни:uvo:)
 3. А1 (Ентер)
 4. А2 (Daily Show with JS)
 5. Сител (Премиер лига)
 6. Сител 3
 7. Канал 5 (Лига на шампиони,Формула 1,Миленко,Ефтов,сигнал 7/10)
 8. Канал 5+
 9. Алфа ТВ (Шпански фудбал,Зајди Зајди,Пулс,Вин-Вин)
 10. Телма (Италијански фудбал)
 11. Наша ТВ (Аларм...ЈЈБ:kesa:- стадионот на Виган)
 12. АБЦ (Moto GP) :wink:
 13. Визија
 14. Тера
 15. Орбис (лош сигнал)
 16. Сонце (експериментално,но и заморно)
 17. БОМ (кич до максимум)
 18. К-15
 19. К-15 Музика
 20. Алсат М (Шпански фудбал)
EX-YU канали

 1. HRT-1 (квалитетни документарни емисии)
 2. RTS SAT
 3. B-92 (Лига на шампиони)
 4. Pink Plus (понекогаш знаат да изненадат со добри филмови)
 5. Pink Extra/Action (ист коментар како за Pink Plus)
 6. FOX Serbia (Формула 1)
Спортски канали

 1. Eurosport Serbia (сигнал 8/10)
 2. Eurosport 2 Serbia (сигнал 8/10)
 3. SportKlub Serbia
 4. SportKlub+ Serbia
 5. Sport 1 (сигнал 7/10)
 6. Extreme Sport (се приклучуваат во некои фудбалски натпревари)
 7. Motors TV
Документарни канали

 1. Discovery Europe
 2. Discovery Science (потешко ми оди со бугарскиот превод)
 3. Discovery Travel & Living
 4. Viasat History (послаб сигнал 8/10)
 5. National Geographic
 6. Zone Reality
 7. Animal Planet (поразбирлив превод вклучете)
 8. Chasse & Peche
 9. Travel
Музички & Lifestyle канали

 1. VH1
 2. MTV Adria
 3. City TV
 4. Fashion TV
 5. E!
 6. Pink Music
 7. DM Sat (лош сигнал,ама нема проблем :pos2:)
 8. Planeta TV
 9. FAN TV
Детски канали

 1. Boomerang
 2. Jetix
Филмски канали

 1. TV 1000 (What time is it? It's 11 PM :baeh:)
 2. Film 1 (Што е поентава,учете холандски јазик :toe:,релативно нови филмови,без превод)
 3. Hallmark
 4. FOX Life
 5. FOX Crime
 6. Zone Romantica :)nenene:)
Други канали
 1. CNN
 2. RAI Uno
 3. RTL 2
 4. RTR Planeta
 5. Kanal D
*за доплата од 40 денари (320+40=360 ден.) го имате ХХХ каналот Private Spice.

Најпрво би се пожалил на неажурираната официјална страна,сиромашна со информации:
http://www.kabelnet.com.mk/
Само два детски канали ?!
Може бар Cartoon Network да се додаде,или Nickelodeon...Minimax.
Од музичките канали супер би било VH1 Classic да ја има.:helou:
Viasat Explorer кај документарните,World Fashion е исто така супер моден канал,а во инфо каналите недостига BBC World.

Доволно е за стартување на темава.Не користам интернет и телефонија од КабелНет,оставам на другите да споделат импресии за тие услуги.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.795
Тв каналите воопшто немисе бендисуваат...а и квалитетот на сликата е многу слаб....се најавува за брзо ДТВ но што кесе понуди таму ..не знам...од овие канали што се во аналогната ТВ пола од нив се за менувајне... во детали нема да влегувам...
за интернетот...генерално гледано сум задоволен... но мислам дека треба да ги зголемат брзиние во нај мала рака и по некој ГБ++ да пуштат..посекако од неотел земаат неограничен тие!ама тоа е нивна работа одамна требаше да го појачаат интернетот но некако слабо имаат слух за тоа ! ! !и секако после искористениот сообрајќај да не бидеме на диалУП туку нај малце 256/128...
бидејќи јас за мојот пакет од 600 денари имам 15ГБ 1024/кб,сек симетрично....
што е премалку...
за Телефонијата Фиксна..не знам што д акажам сакав да уклучам и јас но од 2/3 другари што имаат што мисе јавија едвај се разбравме..односно многу слабо се слуша тие ме слушаат а јас одвај...и на интерфон едвај се слуша...лујгето се задоволни од цените и од сметките шти ги плајќаат но од квалитетот несе баш задоволни...тоа е на кратко за КДС:toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ретко ја гледам телевизијата, само кога сум на едно од моите работни места :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
За интернетот сега подобар е ја средија страната и не чепкаат повеќе затоа се е во ред. Плаќам 300 денари за 5 GB, ама плаќа и чичко ми исто двата компјутери се на иста сметка, така од 10 GB јас трошам околу 8 GB тие околу 2 или некогаш и помалку :).
Ама најдобро нешто е страната нивна :zlo:.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Каналите што ги нудат се сите слободни на сателтиска коа не сте задоволни што не си пуштите сами програми кои ги сакате преку сателиткса не е тоа многу пари а и еднаш се плака засекогаш гледате дека во ништо не инвестираат само во коли џипови и мотори :toe:
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
371
Поени од реакции
109
Не ми е јасно како се регулирани авторските права за спортските канали што ги гледате ваква спортска понуда ние на CABLETEL може само да сонуваме. Понудата за сите канали е многу подобра него што се нуди на Cabletel во Скопје, не знам колку плаќате претплата ама ние за 450 денари гледаме од спортски канали Евроспорт и ЕСПН Америка до вчера одеше Телеспорт веќе го нема и Моторс ТВ. Со доплата на дигитален ресивер од 250 денари може да се гледа Спорт клуб Спорт клуб + Евроспорт 2 Екстрим спорт и Еспн класик. Понудата на вашиот Кабелски оператор е многу подобра и поевтина од Cabletel:tapp: што е многу чудно бидејки Cabletel во Скопје има сигурно неколку пати повеке претплатници а многу послаба понуда. Прашање е и вие во Прилеп до кога ке гледате тоа што ви се нуди како услуга.:pos2:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.795
Не ми е јасно како се регулирани авторските права за спортските канали што ги гледате ваква спортска понуда ние на CABLETEL може само да сонуваме. Понудата за сите канали е многу подобра него што се нуди на Cabletel во Скопје, не знам колку плаќате претплата ама ние за 450 денари гледаме од спортски канали Евроспорт и ЕСПН Америка до вчера одеше Телеспорт веќе го нема и Моторс ТВ. Со доплата на дигитален ресивер од 250 денари може да се гледа Спорт клуб Спорт клуб + Евроспорт 2 Екстрим спорт и Еспн класик. Понудата на вашиот Кабелски оператор е многу подобра и поевтина од Cabletel:tapp: што е многу чудно бидејки Cabletel во Скопје има сигурно неколку пати повеке претплатници а многу послаба понуда. Прашање е и вие во Прилеп до кога ке гледате тоа што ви се нуди како услуга.:pos2:
во ПП батица има над 20 000 корисници ....што за градот е солидно...плајкаме по 320 денари... е сега за СК се знае дека има повејке ск е 5 пати поголем од ПП...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
WOW

Новиве пакети што ги најавуваат од КабелНет со договор на година или две се лудница!
 
Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
WOW

Новиве пакети што ги најавуваат од КабелНет со договор на година или две се лудница!
Читам дека ќе има нови пакети со 4 пати поголеми брзини кои стартуваат од 1 ноември.:cds:

Исто така има update во понудата на канали,гледам вродија со плод моите барања па од неодамна ја има Viasat Explorer :wink:
А гледам деновиве го додале од детските канали - Disney Channel,а и новина кај македонските канали со SkyNET Plus.
Пребарај те...

Бројот на канали се искачи на 67,ама сепак сеуште фали нешто поквалитетно кај музичките канали (VH1 Classic,MTV Hits,MTV Dance...),кај информативните канали (BBC World,Sky News,Euronews...),кај спортските (Nova Sport Cze,Super Sport...).
:tv:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
WOW

Новиве пакети што ги најавуваат од КабелНет со договор на година или две се лудница!

Ако сакаш пиши за интернет пакетите од КабелНет да видиме коклу се лудница пиши во темата : Кајгана форум > Компјутери и технологија > Интернет и мрежи Новите пакети од Кабелските интернет оператори
еве и директен линк :
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=27630&page=4
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.795
Paketite od KABELNET pokraj postoeckite ima 3 NOVI ;
450 denari =15 GB 2048 Download - 1024 kb/s Upload

600 denari =30 GB 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload

850 denari =40 GB 8192 Kb/s Download - 4096 Kb/s Upload

ovie ceni se so dogovor od 1 godina
so ddogovor od 2 godini ima na site paketi +5GB cenite se isti....
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Paketite od KABELNET pokraj postoeckite ima 3 NOVI ;
450 denari =15 GB 2048 Download - 1024 kb/s Upload

600 denari =30 GB 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload

850 denari =40 GB 8192 Kb/s Download - 4096 Kb/s Upload

ovie ceni se so dogovor od 1 godina
so ddogovor od 2 godini ima na site paketi +5GB cenite se isti....
После 15GB se плака нешто плус или се намалува брзината и колку ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.795
После 15GB se плака нешто плус или се намалува брзината и колку ?
доплата нема да има а брзината на колку кесе спушти не знам..ке пишам утре кога ке имам ИНФОО...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.620
Имам телевизија нивна , порано ја плаќав сега поретко односно никако ама главна причина се нивните глупи инкасатори кои ми извадија 6 неплатени сметки а таму на шалтер не ми ги прифаќаа белешките со печат платено на врата. КОга е така, гледам ама не плаќам е па сега сврц...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
450 денари - 2/1 mbps со 20гб трафик
600 денари - 4/2 мбпс со 30гб или 35гб трафик
850 денари - 8/4 mbps со 40гб трафик (скалесто намалување)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ајде најточно :icon_lol::


Пакетите важат само за корисници кои имаат и КТВ

Performance : 450 Денари
Договор на 1 Година
- 2048 Download - 1024 Upload
- Месечен сообраќај 15 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 900 ден.

Договор на 2 Години

- 2048 Download - 1024 Upload
- Месечен сообраќај 20 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 0 ден.
- 1 месец гратис


Power: 600 денари
Договор на 1 Година
- 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload
- Месечен Сообраќај 30 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 900 ден
- 1 месец гратис

Договор на 2 Години
- 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload
- Месечен Сообраќај 35 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 0 ден
- 2 месеци гратис

Dynamic: 850 денари
Договор на неопределено време
- 8192 Kb/s Download - 4096 Kb/s Upload после поминати 10 Gb преминува во
- 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload после поминати 20 Gb преминува во
- 1024 Kb/s Download - 1024 Kb/s Upload до 40 Gb
- Вкупно Месечен Сообраќај 40 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 1800 ден

Договор на 1 година
- 8192 Kb/s Download - 4096 Kb/s Upload после поминати 10 Gb преминува во
- 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload после поминати 20 Gb преминува во
- 1024 Kb/s Download - 1024 Kb/s Upload до 40 Gb
- Вкупно Месечен Сообраќај 40 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 900 ден
- 1 месец гратис

Договор на 2 години
- 8192 Kb/s Download - 4096 Kb/s Upload после поминати 15 Gb преминува во
- 4096 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload после поминати 25 Gb преминува во
- 1024 Kb/s Download - 1024 Kb/s Upload до 45 Gb
- Вкупно месечен Сообраќај 45 Gb
- Цена за приклучок за нови корисници 0 ден
- 2 месеци гратисОд веќе постоечките пакети промени има во следните
Основен Пакет
- 1024 Kb/s Download - 1024 Kb/s Upload
- 8GB месечен сообраќај

Златен Пакет
- 2048 Kb/s Download - 2048 Kb/s Upload
- 50GB месечен сообраќај

Пакетите Бронзен, Сребрен и Платинест нема да имаат никакви промени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom