КДС КабелНет - Прилеп

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Дали уште ги гледате Sport klub и Sport klub +?:tv:
да ги има и двете има и уште една Спорт1

доплата нема да има а брзината на колку кесе спушти не знам..ке пишам утре кога ке имам ИНФОО...
после лимитот брзината е 64/64 нема доплата односно неограничен до крај на месецЕ !
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
371
Поени од реакции
109
да ги има и двете има и уште една Спорт1
Вие сте на коњ еве во Скопје спортска понуда на :drk:Cabletel во аналогна телевизија Evrosport и ESPN Америка и во дигитална TRING sport news Albanija,Еxtreme sport,ESPN clasic i Eurosport 2, ова го гледаме за 700,00 денари=мизерија:tapp:.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Кабелнет..им бев корисник негде до пред 1 година.Искуство-средно мизерно.Не знам дали се подобриле од тогаш, ама беа тиња. Прво се пријавив за интернет во декември 2006, а го добив во мај 2007 :)
И тоа и интернетот беше добиен со триста маки. Еднаш дојдоа "не можеле" да ме поврзат со бандерата нивна оти куќата на комшијата сметала. После се реши тој проблем ама се појави друг, немало бандера во мојот реон. Го изнесов тој чичето пред врата кај мене, бандерата на метар и пол пред врата ми стои и вика аа оваа, не ја видов јас :pos:
Ај наместија интернет некако, го имав пакетот тогаш 5 ГБ за 600 ден. без ТВ зашто имав сателитска. После станаа 6 ГБ за истите пари. Интернетот не беше нешто брз, а и често се случуваше да паѓа врската. Сега малце за професионалноста на вработените кои немаат завршено повисоко образование од бравар во индустриско.
Околу 15 дена немав интернет и после еден куп ѕвонења едвај се довлечкаа до кај мене. Дојдоа двајца батки од кои еден беше со тој нивниот лаптоп и едвај работеше на него, да не речам како баба ми беше. И после едноминутно испитување (влегоа во device manager на мојот компјутер) рекоа мрежната не ми чинела, иако ги убедував дека таа е во ред. Ајде ја сменив, наместив нова и дојдоа уште еднаш и ме поврзаа на интернет. Кога го форматирав компјутерот го поврзав интернетот пак на старата мрежна :)
Единствено добро нешто на КДС им беше сајтот. Еден куп филмови, игри, програми и сето тоа бесплатно плус не ти троши од месечниот лимит. Ама малер, кај мене и тоа не чинеше. Бев феномен во цел Прилеп :).
Никој не ми веруваше кога симнував дека ми троши сообраќај, апсолутно никој. Неколку пати им кажував дека имам проблем и со тоа, а изговор им беше "не бе еве проверувам кај мене на компјутер, не ти троши".
Потоа, пред 1 година се преселував и ги побарав да ми наместат пак интернет. После 2 недели не дојдоа, не можеле бандера да наместат кутрите. Видов не видов, зедов АДСЛ од Т-Хоум и ме виде и мене Господ :) Интересно беше кога зедов АДСЛ одам во КДС да се одјавам и еден од вработените ми вика кај си бе пријател, од кога се немаме видено. Му викам еве пријател дојдов да се одјавам. Е зошто така? Заради професионалноста:kez:
И на крај не се одјавив, туку го паузирав договорот, демек ако имам желба да се вратам кај нив да не треба да правам нов договор. Ама тешко некако пак да ми се јави желба да им се вратам :)
 
Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
Мала компарација со конкурентот БоНет т.е. канали што ги има кај нив,а му фалат на КабелНет за да бидат подобри.

Најпрво кај документарните канали би било паметно досадниот Chasse & Peche да се замени со National Geographic Wild, не е на одмет да се додаде и Discovery World.

Кај филмските наместо да се „отепуваме од плачење“ на шпански серии Zone Romantica да се прати во историјата, MGM е добар филмски канал (кога веќе Film1 97% од времето нема превод) а за Sci Fi не сум сигурен и тој како да немаше превод.

Кај спортските канали не би правел некоја поголема промена, ESPN Classic е неупотреблив канал.Кај детските се чудам зошто Jetix испари.

Има неколку канали кои се прашање на вкус, како на пример Kanal D или Show TV од турските (Турците во Македонија најдобро го знаат тоа), кај руските канали едните ја нудат RTR Planeta другите Perviy Kanal или Russia 1 (како би ја нарекол јас).Во понудата на КабелНет модата е доверена на Fashion TV, а кај БоНет на World Fashion.

Е сега кај EX-YU каналите недостигаат и тоа како црногорската Atlas TV, RTCG не е неопходна ама и таа не е лошо да се има кога веќе е FTA на сателит.Босанската Alternativna TV од Бања Лука би било добро освежување да се додаде.

За крај ќе се осврнам на музичките канали, кои очигледно БоНет ги има многу повеќе.Сепак ако се направи пресек јас би ја додал одличната The Voice Bulgaria и евентуално CMC или Balkanika.Другите ми е дискутабилно колку вредат и ни се потребни како на пример Svet Plus или Top Music.

Баш да видам дали ќе има промени на подобро во престојниов период, или дечките од КабелНет ќе останат „глуви“ на нашите предлози кои се од заеднички интерес.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Мала компарација со конкурентот БоНет т.е. канали што ги има кај нив,а му фалат на КабелНет за да бидат подобри.

Најпрво кај документарните канали би било паметно досадниот Chasse & Peche да се замени со National Geographic Wild, не е на одмет да се додаде и Discovery World.

Кај филмските наместо да се „отепуваме од плачење“ на шпански серии Zone Romantica да се прати во историјата, MGM е добар филмски канал (кога веќе Film1 97% од времето нема превод) а за Sci Fi не сум сигурен и тој како да немаше превод.

Кај спортските канали не би правел некоја поголема промена, ESPN Classic е неупотреблив канал.Кај детските се чудам зошто Jetix испари.

Има неколку канали кои се прашање на вкус, како на пример Kanal D или Show TV од турските (Турците во Македонија најдобро го знаат тоа), кај руските канали едните ја нудат RTR Planeta другите Perviy Kanal или Russia 1 (како би ја нарекол јас).Во понудата на КабелНет модата е доверена на Fashion TV, а кај БоНет на World Fashion.

Е сега кај EX-YU каналите недостигаат и тоа како црногорската Atlas TV, RTCG не е неопходна ама и таа не е лошо да се има кога веќе е FTA на сателит.Босанската Alternativna TV од Бања Лука би било добро освежување да се додаде.

За крај ќе се осврнам на музичките канали, кои очигледно БоНет ги има многу повеќе.Сепак ако се направи пресек јас би ја додал одличната The Voice Bulgaria и евентуално CMC или Balkanika.Другите ми е дискутабилно колку вредат и ни се потребни како на пример Svet Plus или Top Music.

Баш да видам дали ќе има промени на подобро во престојниов период, или дечките од КабелНет ќе останат „глуви“ на нашите предлози кои се од заеднички интерес.
Па скоро во Право си јас бев на БоНет 2 години но поради лошиот интернет се префрлив на Кдс и поради тоа морав да ја сменам и телевизијата на Кдс...а од каналите не сум задоволен...треба да направат измени..но гледам сега врти на нивниот Инфоо канал дигитална ТВ со 60 канали фуллХД па ке видиме...а за аналогната мораат повејке канали да сменат....со подобри ..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Па скоро во Право си јас бев на БоНет 2 години но поради лошиот интернет се префрлив на Кдс и поради тоа морав да ја сменам и телевизијата на Кдс...а од каналите не сум задоволен...треба да направат измени..но гледам сега врти на нивниот Инфоо канал дигитална ТВ со 60 канали фуллХД па ке видиме...а за аналогната мораат повејке канали да сменат....со подобри ..

Дигиталните канали можеш и сега да ги гледаш дури се во експериментална фаза, ако имаш DVB-C телевизор, некој од поновиве типови би требало да ги пушта. Како што ми рекоа не се енкриптирани.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
еве како е на КДС на Сребрениот пакет од 600 денари со 15 ГБ 1024/1024...кој од 1ви ноември ке биде 4096/2048=35ГБ
горе/долу задоволен сум мада може и подобро да биде!
 

Attachments

Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Па скоро во Право си јас бев на БоНет 2 години но поради лошиот интернет се префрлив на Кдс и поради тоа морав да ја сменам и телевизијата на Кдс...а од каналите не сум задоволен...треба да направат измени..но гледам сега врти на нивниот Инфоо канал дигитална ТВ со 60 канали фуллХД па ке видиме...а за аналогната мораат повејке канали да сменат....со подобри ..
И јас сум на мизерната Бонет и планирам заради интернетот да се префрлам или на Кабелнет или на он.нет (ги чекам новите пакети на он.нет со телевизија за да решам дефинитивно).
За иста цена од 300 ден на Бонет добивам 2 ГБ (а на Кабелнет даваат 5 ГБ!) и 256 КБ/с (а на Кабелнет е 512 КБ/с!) :S
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
И јас сум на мизерната Бонет и планирам заради интернетот да се префрлам или на Кабелнет или на он.нет (ги чекам новите пакети на он.нет со телевизија за да решам дефинитивно).
За иста цена од 300 ден на Бонет добивам 2 ГБ (а на Кабелнет даваат 5 ГБ!) и 256 КБ/с (а на Кабелнет е 512 КБ/с!) :S
Од бонет многу се жалат со интернетот и пазете кога ке потпишувате договори за ТВ со тоа кога нема да го прочитате тоа што го пишува во договорот дека сте потпишале договор на 24 месеци за тв од Бонет.Ми кажуваше еден мој познаник пред да се пресели во новата куќа дека не можел да се илкичи од ТВ од бонет поради тој договор и да се префрли на кабелнет за да го исклучат морало да плати пенали (да ги плати сите останати сметки до истекувањето на договорт)
Гледам и многу портови му се затворени на бонет така да тие што мислат да уклучат телефони за да разговараат со некои пријатели на пример од уса тешко дека ке направат контакт поради тоа така да не го бирајте бонет освен ако имате јаки живци за да се расправате сонив :pop:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Од бонет многу се жалат со интернетот и пазете кога ке потпишувате договори за ТВ со тоа кога нема да го прочитате тоа што го пишува во договорот дека сте потпишале договор на 24 месеци за тв од Бонет.Ми кажуваше еден мој познаник пред да се пресели во новата куќа дека не можел да се илкичи од ТВ од бонет поради тој договор и да се префрли на кабелнет за да го исклучат морало да плати пенали (да ги плати сите останати сметки до истекувањето на договорт)
Гледам и многу портови му се затворени на бонет така да тие што мислат да уклучат телефони за да разговараат со некои пријатели на пример од уса тешко дека ке направат контакт поради тоа така да не го бирајте бонет освен ако имате јаки живци за да се расправате сонив :pop:
Нецели 2год.бев на бонет од почетокот па до АПРИЛ годинава ..од МАЈ сум на КДС кабелнет и сум презадоволен..а за бонет(ОФФНЕТ) пазете навистина што ке потпишете бидејќи ке треба челични нерви да си ставите......(интернетот)е ужас..па и капак на се со конекција е...:pop:
ете погоре имам 2 слики од пинг тест и од спид тест..се се гледа на сликата нема да коментирам повејке ништо за КДС !еве моментален Спид ТЕст;

(Последен резултат:
Брзина на преземање: 3682 kbps (460.3 КБ/сек пренос на податоци)
Брзина на праќање: 1948 kbps (243.5 КБ/сек пренос на податоци)
вторник, 10 ноември 2009 02:01:08 )
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
А има некој искуство со фиксна телефонија преку кабелски провајдер?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
А има некој искуство со фиксна телефонија преку кабелски провајдер?
Да, јас имам.

Во прво време имаше проблеми, сега е се поарно. Мана му е ако снема интернет, нема телефон.

Ама сметката ни е бадијала, скоро за четири пати помала отколку на МТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom