И официјално, Љубе најави формирање на партија

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Средбите со бугарофилот Ванчо Михајлов
Стојан Попов неколкупати се сретнал и со Ванчо Михајлов, еден од најголемите ликвидатори на борците за македонската кауза. Се среќавале во Рим по барање на Михајлов, чија цел била од Попов да ги дознае имињата на членовите на Централниот комитет на ВМРО.
- Првпат со Ванчо Михајлов се сретнав 1961 година во Рим. Контактот беше воспоставен преку Санде Перов од Берово. Тој дојде кај мене и ми вели, многу големи луѓе сакаат да се сретнат со тебе. А јас му велам, а кои се тие големи луѓе? Ќе видиш, ми вели тој. Ми ја кажа кафеаната каде што беше закажана средбата. Влегов и седнав на маса. За кратко време влезе човек кој рече дека се вика Асен Аврамов. Се поздрави со мене и ми рече да почекам малку. По десетина минути во кафеаната влезе тој - Ванчо Михајлов - раскажува Стојан Попов.
По меѓусебно запознавање и по краток разговор дошло до жестока расправа меѓу Михајлов и Попов.
- Без срам, онака дрско одеднаш ме праша, а што си ти Македонец или Бугарин? Му велам, јас сум чистокрвен Македонец. А тој на мене со повишен тон и со гневен глас ми вели, е па не си Македонец туку Бугарин. Македонците не постојат, тие се измислица на комунизмот! Збеснав. Тропнав на маса и станав. И му велам, слушај. Јас не сум ниту комунист ниту Бугарин, а сепак ти кажувам дека сум Македонец!...И така. Со него се сретнав уште неколкупати. Се обиде од мене да ги дознае имињата на членовите на Централниот комитет на ВМРО. Тој е најголемиот ликвидатор на македонските револуционери. Од негова рака настрадаа дејци како Јане Сандански, Петар Чауле, Тодор Паница и многу други - раскажува Попов.

Враќањето во родната Македонија
Стојан Попов по цели 44 години егзил првпат стапнува во Македонија во 1994 година. Во неговото Слепче му приредуваат голем пречек на кој присуствувале неколку илјади луѓе, а во селото дошол почест да му оддаде и Љубчо Георгиевски, поранешниот премиер и лидер на ВМРО - ДПМНЕ.
- Чувството по пола век да стапнеш на тлото на земјата што ти е најголемата љубов и на која си и го посветил целиот живот е неописливо. Душата ми беше полна со радост. Ме дочекаа со зурли, тапани и со развиорени бајраци. Си помислив, сега можам да умрам. Да умрам среќен во слободна и независна Македонија - со солзи на очите зборува Попов.

Тој по враќањето влегол во конфликт со Љубчо Георгиевски, на кого отворено му замерил што името на најсветата македонска револуционерна организација го злоупотребил за име на политичка партија.
- ВМРО е најсветото македонско име. Кога тој дојде кај мене, јас го прашав зошто тоа име го дале на политичка партија кога таа нема никаква поврзаност со борбата што ја водеше ВМРО. Ми рече дека не знаел и дека тоа било идеја на Драган Богдановски. Иронично му се насмеав во лице - раскажува Попов.

Тој и 15 години по враќањето во татковината ја носи истата мисла - сега можам да умрам, да умрам среќен во слободна и независна Македонија.
Еве колку знаел Љупчо за Вмро во 1990 година.Посебно нека прочитаат Оса и Набљудувач.
А за Ванчо Михајлов исто има се што го потврдува неговото Бугарофилство.Човек како Љубе.Љубе не го згрешил и во расипаноста и во глупоста:toe:
Сето тоа е точно пријателе,сето тоа е точно,само што сите забораваат на Српската инсталација во ВМРО-ДПМНЕ.Инаку во Слепче живееше и една од најконтрадикторните личности во Македонската понова историја Драгиша (Мушика) Попов,Поповиќ или Поповски во зависност од потребите на неговата кариера,најверојатно роднина на Стојан Попов,врбуван од УДБА и прогласен за еден од најуспешните бизнисмени во Германија,за кој само бог знае какви бизниси водел.А човекот го поседува/ше пола Слепче и околината,кај него Македонските генерали стоеа мирно како млади невести пред свекор пред 10тина години.Бев фрапиран каква моќ и богатство но и позиција имаше човеков,од аеродром во Слепче го носеа со хеликоптер на МВР нашине од ДБК или УБК,а куќата во која живееше му беше преполна со заеднички фотографии со Колишевски,Карангелевски и други Југословенски комуњари.За него Мијалков,Кљусев,Јаковлевски или Трантало беа само потчинети пиунчиња во Македонската УДБАШКО-ПОЛИТИЧКА хиерархија и во поново време.Затоа викам дека не смее да се изостави улогата на Српското лоби во ВМРО-ДПМНЕ кое и ден денес е активно во самиот политички врв на партијата,иако некој од вас можеби намерно не сака тоа да го согледа и да си го признае.:toe:
 
Член од
29 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
9
Sekoja cest na Trantalovski i na Majkata ama nesto treba i ti i tie da znaete.Da ne bese Ljubco i VMRO DPMNE koj znae sto ke se slucese so Makedonija i so site nas.Sigurno poveketo ke izginevme po boistata vo Bosna i Hrvatska a drugiot del sega srekno ke si ziveevme vo Srboslavija.Sigurno nesi zaboravil deka Andov togas se sekirase da ne ni pobegne vozot za Belgrad a Brance i Kiro sekoj den trcaa vo Generalstabot na JNA da im podnesat izvestaj. Treba Alex da razmislis zosto Majka i Trantal ne davaa vakvi izjavi do 2006 godina.Lesno e na mrtov Germanec da mu vadis puska.
На кого му објаснуваш !?!?!
Па тој има 19 години и тогаш не бил роден,а ти како сведок на настаните,се мачиш и им објаснуваш на некои недоносени кои сега учат што било од писмата на некои пропаднати членови кои не успеале да се докажат во политиката ни по добро ни по лошо.
Ај седи си мирен и не мачисе кога гледаш дека не вреди туку само се тера инает.
 
Член од
26 март 2009
Мислења
49
Поени од реакции
1
Братот си дојде од Хаг наместо почитуван од сите тој сака да биде дел од лугето како Б.Ц. И Љ.Ѓ. кој не верувам дека ќе успејат некогаш да победат на избори тие се исвирани виолини во Македонија секогаш ке има политички:duel: помеѓу ВМРО И СДСМ со нови кадри во партијата бидејќи со Б.Ц нема:duel:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Alex, ti ocigledno nemas pojma od toa sto go odgovaras a uste pomalku odgovaras na moite komentari. Se drzis samo do toa deka Ljubco e
" bugaras" i mislis deka si ja postignal celta. Ne komentirame dali Ljubco napravil greski ili crni raboti.Toj ti e crn kako gavran megjutoa od ovaa istoriska distanca negovata uloga koja ja odigra vo vremeto koga se ragjase makedonskata demokratija a so toa i politickiot pluralizam vo Makedonija odigra istoriska uloga. Ljubco i negovite sorabotnici za tebe se najlosoto nesto sto i se slucilo na partijata a " deckite" , komunjarcinjata i tie so cudni preziminja koi ja rakovodat denes partijata koja ima nacionalen predznak se blagodet. Izvini ama ti nemas pojma sto pisuvas ili pisuvas samo za da kazes nesto i da ostanes ziv. Nema poveke da ti odgovaram . Premesti se na nekoj pomalku intelektualen forum. Ima forum za deca.Prefrli se tamu. Ostavi tuka da diskutiraat popametni i poinformirani.
дечките што денес ја водат партијата многу подобро ја водат од Љубчо колку и да не ви одговара вас на некои
и незнам што толку го величаш Љубчо за и кој и самиот велиш дека е црн како гавран
можеби некогаш бил со македонски национални убедувања, но тој сето тоа го поби со неговата бугарштина
така да улогата на Љубчо во создавањето на македонска демократија оди кон тоа да се шири бугаризам на секаде
тој од ДПМНЕ правеше ДПБНЕ
така да ако си малку паметен ова го знаеш
а тие сега што ја водат партијата толкава власт и добија заради нивниот став во врска со националниот идентитет
и поради што целата власт е во нивни раце треба да се надеваме дека нема да ја покакаат работата и да си поиграат со народот
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
А што му фали да го забрза тоа паѓањето на Гwујо??? Мислам дека ќе го катапултира, ако е умен , ама не е и тоа е проблемот...
samo malo pojasnuvanje tie shto se za nikade ne se medju nas.:nenene:

Да кога го чув и него за некаква букефализација не можев да верувам:nesvest:.Македонскиот родољубец така да зборува за античчкото минато на својот народ она што го зборуваат Грците Бугарите СДСМ.Па која Македнијатогаш ој сака.Не можам да сватам како неговите приврзаници не сфакаат
ma pushtigo sigurno covekot ima posledici od hag.
TOLKU MNOGU E VLEZEN VO FILM SHTO PROJAVI ZJELBA DA BIDE PRETSEDATEL NA -VMRO-DPMNE.
NAVISTINA E COEKOT ZA ZJALENJE.

Бугар и Хрват не е исто има ГОООООЛЕМА разлика...
SHO ZBORISH GOMNO SI E GOMNO.:toe:
 
Член од
26 март 2009
Мислења
49
Поени од реакции
1
Брат Љубе :nenene::nenene::nenene: со Б.Ц. :sekss: оти :tapp:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Брат Љубе :nenene::nenene::nenene: со Б.Ц. :sekss: оти :tapp:
Слатки се парите од Македонската транзиција но и територијална позиција,па затоа вакви знакчиња нема да помогнат многу.Само знај дека со Б.Ц. соработуваат и многу други “ВМРО-офци“,кога се интересите,посебно финансиски во прашање,итоа од самиот врв на партијата.:toe:

дечките што денес ја водат партијата многу подобро ја водат од Љубчо колку и да не ви одговара вас на некои
и незнам што толку го величаш Љубчо за и кој и самиот велиш дека е црн како гавран
можеби некогаш бил со македонски национални убедувања, но тој сето тоа го поби со неговата бугарштина
така да улогата на Љубчо во создавањето на македонска демократија оди кон тоа да се шири бугаризам на секаде
тој од ДПМНЕ правеше ДПБНЕ
така да ако си малку паметен ова го знаеш
а тие сега што ја водат партијата толкава власт и добија заради нивниот став во врска со националниот идентитет
и поради што целата власт е во нивни раце треба да се надеваме дека нема да ја покакаат работата и да си поиграат со народот
Националниот идентитет нема да опстои како таков доколку се смени името,како што веруваат 60 000 Македонци на приказните од Џорџе за некаков “компромис“ за кој и тој не знае каков.:toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Националниот идентитет нема да опстои како таков доколку се смени името,како што веруваат 60 000 Македонци на приказните од Џорџе за некаков “компромис“ за кој и тој не знае каков.:toe:

никој нема право да си поигрува со името ни Ѓорге, ни Грујо ни БЦ никој!!!
секој оној што има таква намера треба да биде обесен лично од народот
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
никој нема право да си поигрува со името ни Ѓорге, ни Грујо ни БЦ никој!!!
секој оној што има таква намера треба да биде обесен лично од народот
Абе не можеш да обесиш толку едноставно човек кој добил толкав процент на доверба од народот.Впрочем затоа ја добил довербата,за да си менува име кога сака,колку сака и каде сака,само со “реален компромис“.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Абе не можеш да обесиш толку едноставно човек кој добил толкав процент на доверба од народот.Впрочем затоа ја добил довербата,за да си менува име кога сака,колку сака и каде сака,само со “реален компромис“.

довербата ја добил за да не менува име, а не да си прави што сака
а ние како народ кој го избрал не треба да дозволиме тој да ја злоупотреби нашата доверба
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
Абе не можеш да обесиш толку едноставно човек кој добил толкав процент на доверба од народот.Впрочем затоа ја добил довербата,за да си менува име кога сака,колку сака и каде сака,само со “реален компромис“.
Ne znam sto se analizira tuka. Znaat li tie sto tebe ABC ti odgovaraat sto znaci zborot "kompromis". Nema nikakvo znacenje dali e realen ili ne e realen.Pri pravenje na kompromis ne mozes se da dobies.Moras i nesto da izgubis. Ili imeto ke go smenime sto e poveke verojatno ili ke se otkazeme od nasiot jazik odnosno identitet. Treto nema. Mislam deka imeto ke go smenime vo Nova ili Gorna Makedonija a identitetot i jazikot nesto ke smislat pak da ne izigraat pa ke izgleda kako da sme gi socuvale ama nema da bide taka. Ili ke prifatime ili mislam deka ke ne likvidiraat.
Gospod neka ni e napomos. Nema da moze da pomogne ni Gjorge, nitu Gruevski.Koja saka neka dojde istoto kese sluci.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Абе не можеш да обесиш толку едноставно човек кој добил толкав процент на доверба од народот.Впрочем затоа ја добил довербата,за да си менува име кога сака,колку сака и каде сака,само со “реален компромис“.
podrska,vo pravo si ,iako ni samiot ne znae koj toa bas na nego mu dade podrska
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
довербата ја добил за да не менува име, а не да си прави што сака
а ние како народ кој го избрал не треба да дозволиме тој да ја злоупотреби нашата доверба

e od kade sega ova,doverba dobil za da ne menuva ime ? ova nema vrska zosto i vo prerodbata vo 100 cekori i vo prosirenata i nadgradena si stoi pisano ,e sega vie sto ne ste razbrale pa ste mu dale doverba toa e vas problem ,i ubavo si pisuvas NIE KAKO NAROD KOJ GO IZBRAL .......

za doverbata pak ic glava ne gi boli .samo sto zavrsija izborive si kazaa pu ,pu pu se sto taksavme ke ostvarime ama ODLOZENO.

cunki tri godini na vlast im bile MALKU
 

Kajgana Shop

На врв Bottom