И официјално, Љубе најави формирање на партија

Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Aпсолутно се согласувам.Многу беше почитуван.Но кога почна отворено да вели дека му е смешна оваа антиквизација дека Македонија води лоша политика кон спорот за името.Па средби со Бранко па поклопување на ставовите со СДСМ јас не знам неговите приврзаници како не го согледуваат тоа.Љубе не е тоа што беше
Abe luge kaj ste slusnale deka mu e smesna koga vo negovata predizborna pesna e spomnat kako potomok na ALEKSANDAR!!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
eve za ti da razberes vest Понеделник 7/12/2004

Нечесно рушење

Како најстар жив основач на партијата на ВМРО-ДПМНЕ упатувам јавен повик за разум до г. .Љубчо Георгиевски, да престанеме со рушењето на партијата што ја создадовме. Непримерно е секојдневно појавување на прес-конференции на поранешни директори и функционери, кои одработувајќи некаков долг, го рушат достоинството на многуилјадното членство и симпатизиери на ВМРО-ДПМНЕ.
Зошто пред една година поднесе неотповиклива оставка, кога си сакал пак да се вратиш на чело на партијата? Во твојот говор на последниот Конгрес си додели историска важност, вбројувајќи се во редот на основоположниците на ВМРО: Христо Татарчев, Даме Груев, Гоце Делчев, Јане Сандански и др. Ова што го покажа како однесување во последниве два месеца, ќе те вброи во еден друг список-предавник.
Во 1992 година помогна во рушењето на владата на академик Кљусев, во 1994 ги напушти изборите, од 1998-2002 година и покрај многубројните успеси на одделни министри, големото јавно трошење пари, скапите патувања по светот, баловите во време-невреме, како и ергенско-шоферските банки, придонесло за губење на изборите во 2002 година.
Затоа немаш морално право да ги критикуваш, а уште помалку да ги рушиш вака нечесно оние кои се мачат да ја поправат сликата за партијата што им ја остави.
Сепак, те повикувам уште еднаш, ако во тебе останало нешто од патриотизмот на младиот студент, да престанеш со делбите и нечесните игри. Партијата ќе го преживее и ова искушение.
Владимир Транталовски

eve da vidis od pred eden mesec necel na cija proslava bese vlade trantalovski

delot od 3:58 do 4:52

e vlade trantalovski dozive 2000 da grozdanovski kadrovnikot na dosta vo ok resen da mu rece`` koj si ti ne te poznavam ,da ja napustis prostorijava``
Не биди толку сигурен во Трантало бе Огледало,јас имав прилика да го запознаам и Владо Трантало со Драган Богдановски и Доста и ЉуБчо и Мане Јаковлевски и Борис Змејко и многу други кој ја формираа ВМРО-ДПМНЕ,но и луѓе кој си заминаа од истата партија соочени со фактите дека нема да им се остварат нивните пробугарски или просрпски интереси за што фактички беа инволвирани во раководството на самата партијата.Токму од нивните малку подзаскриени но очигледни намери некој од нас помладите тогашни членови го ставивме нашето членство во мирување,за денес (факт што особено ме радува) повторно го активираме нашето членство,овојпат повозрасни и многу поискусни без црн “беграунд“ на товар од “НМИ“ (Национална Македонска Идеологија) ВМРО-ДПМНЕ (како што јас понекогаш ја нарекувам).Ако некој како Љубе или Никола па и Транталовски мислат дека без нив ВМРО-ДПМНЕ ќе згасне и нема да постои можам да да ти гарантирам дека очигледно се заебале.Како што и многумина помлади членови или активисти на оваа партија се заебале кога мислат дека Грујо ќе биде доживотен председател.

вистината за ВМРО ДПМНЕ е таа, ти што сакаш ќе си кажиш, изјавите си се на место и време и паметни
и види што ти пишува
дека уште на почетокот Богдановски го нарекол бугарофил
и не ми тропај зелени каков е Љубчо и што направил не живеевме во тунгузија минативе 18 години тука сме во Македонија така да се се знае
ее Љубчо и пријателчињата негови се најголемите зла кои се појавиле некогаш во партијата
така да му речеш на основачот на партијата
срамота
Тебе брату очигледно не ти е јасно дека во централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одсекогаш провејуваа пробугарски или просрпски “струи“ и членови кој имаа пробугарски или просрпски ставови или луѓе кој штитеа или одработуваа просрпски или пробугарски интереси.
Моментално на сцена се просрпските активисти кој ги отсранија пробугарите со тоа што им измислија по некое работно место каде ќе молчат барем додека тие се на власт.Имај на ум,вака како што те гледам “подзапален“ дека и во ВМРО-ДПМНЕ имало и секогаш ќе има луѓе кој никогаш нема да се откажат од сопствените МАКЕДОНСКИ ставови и интереси,луѓе кој никогаш нема да побараат нешто за свои лични потреби,луѓе на кој единствено Македонскиот просперитет им е во интерес па ќе ја враќаат партијата на сопствени нозе како и да падне по “заслуга“ на нејзиниот моментален лидер или раководство.:toe:

Ogledalo, ako si vo moznost na Vlade Trantalovski prochitaj mu go slednovo pismo:

Прегледај го приврзокот 10967

i komentarot ako ti dizvoli V.Trantalovski prenesi go tuka.
Тодорчо,братко темава е за тоа дека Љубе ќе формира нова партија инаку ќе ти одговорев колку се “важни“ ставовите или изјавите на Транталовски или Мане Јаковлевски(кого ВМРО-ДПМНЕ го заеба да си го присвои Олимписко село со кредит од Македонска банка пред да се затвори).Шурни малку ќе најдеш ебаго,не си “вчерашен“.:helou:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Тебе брату очигледно не ти е јасно дека во централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одсекогаш провејуваа пробугарски или просрпски “струи“ и членови кој имаа пробугарски или просрпски ставови или луѓе кој штитеа или одработуваа просрпски или пробугарски интереси.
Моментално на сцена се просрпските активисти кој ги отсранија пробугарите со тоа што им измислија по некое работно место каде ќе молчат барем додека тие се на власт.Имај на ум,вака како што те гледам “подзапален“ дека и во ВМРО-ДПМНЕ имало и секогаш ќе има луѓе кој никогаш нема да се откажат од сопствените МАКЕДОНСКИ ставови и интереси,луѓе кој никогаш нема да побараат нешто за свои лични потреби,луѓе на кој единствено Македонскиот просперитет им е во интерес па ќе ја враќаат партијата на сопствени нозе како и да падне по “заслуга“ на нејзиниот моментален лидер или раководство.:toe:
поради тоа што ми е јасно го пишав тоа
а ти ме цитира онака колку да се најдеш во дискусија
да отепаш време
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
поради тоа што ми е јасно го пишав тоа
а ти ме цитира онака колку да се најдеш во дискусија
да отепаш време
Не бе,те цитирав само за твое добро и малку да те “разбудам“ од сонот во кој живееш дека во ВМРО-ДПМНЕ има само пробугари,а при тоа не си свесен дека има и проСрби,можеби повеќе одколку пробугари.:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Не бе,те цитирав само за твое добро и малку да те “разбудам“ од сонот во кој живееш дека во ВМРО-ДПМНЕ има само пробугари,а при тоа не си свесен дека има и проСрби,можеби повеќе одколку пробугари.:toe:
А Македонци има ли некаде?:toe:
Изгледа...нема...за жал...се изгубија во транзицијата.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А Македонци има ли некаде?:toe:
Изгледа...нема...за жал...се изгубија во транзицијата.
Има,не се секирај,чекаме најпрвин да се “испукаат“ другиве,времето работи за нас.Работата не дошла сеуште до “кубур“ инаку нема да се двоумиме како што некој сеуште мислат,се надоградивме на грешките во минатото.:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Има,не се секирај,чекаме најпрвин да се “испукаат“ другиве,времето работи за нас.Работата не дошла сеуште до “кубур“ инаку нема да се двоумиме како што некој сеуште мислат,се надоградивме на грешките во минатото.:toe:
Изгледа не дошла до кубур...ама мене многу блиску ми е до таму...за тебе незнам...
Веќе ми е дојдено преку се...а и во Љубе не гледам некоја опција право да ти кажам...
Шознам...ја чекаме можеби сеуште шансата...ако ме разбираш што сакам да кажам...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не бе,те цитирав само за твое добро и малку да те “разбудам“ од сонот во кој живееш дека во ВМРО-ДПМНЕ има само пробугари,а при тоа не си свесен дека има и проСрби,можеби повеќе одколку пробугари.:toe:
ја не заспав ама изгледа ти си заспал
за твое добро не ме замарај со твоите непотребни постови
тепај си време на нешто друго
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Изгледа не дошла до кубур...ама мене многу блиску ми е до таму...за тебе незнам...
Веќе ми е дојдено преку се...а и во Љубе не гледам некоја опција право да ти кажам...
Шознам...ја чекаме можеби сеуште шансата...ако ме разбираш што сакам да кажам...
Љубе никогаш не ни бил вистинска опција одколку на пример Елвис Присли за Македонија.Кај да се фати,се ќе се “исуши“.Има други “опции“ кој допрва доаѓаат.:toe:

ја не заспав ама изгледа ти си заспал
за твое добро не ме замарај со твоите непотребни постови
тепај си време на нешто друго
Е ај де,кога е само за мое добро.:kesa:
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Мммм затоа барал пари од бугарското МПО? И оп веднаш средба со незадоволна категорија на гргани
Na Ljube so sreka i nekA si ja vide silata iako sam si ja znae ama gospod znae zosto trgnal po vakov pat, a MPO ne ja mesajte i taa ne bugrska tuku najstara makedonska organizacija vo dijasporata koja poleka se vraka tamu kaj sto ime mestoto iako mozebi vo nekoe vreme padnala pod tugo vlijanie kako mngu nasi luge vo tie vremina megotoa i tie imaat svoi gledista na mogu raboti. ( treba da im se dade sansa ). Ako gi poglednete videta od 20 te godini ke vodete deka pokraj ste nasi revolucioneri go velicat i Aleksandar Makedonski koj nema nisto so tatarive, ama sega tie ne se tema da ne zborvam za niv.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Тодорчо,братко темава е за тоа дека Љубе ќе формира нова партија инаку ќе ти одговорев колку се “важни“ ставовите или изјавите на Транталовски или Мане Јаковлевски(кого ВМРО-ДПМНЕ го заеба да си го присвои Олимписко село со кредит од Македонска банка пред да се затвори).Шурни малку ќе најдеш ебаго,не си “вчерашен“.:helou:
ABC, prichinata zaradi koja Ljube ke formira partija e:" izneverenite izvorni principi..... " i toj kako "osnovach" na VMRO DPMNE vo ovoj moment se javuva kako spasitel.
Za Trantalovski formiranjeto e Minhenskiot sostanok.
Za Ljube sigurno formiranjeto e od momentot koga na Pop Stefanija mu go prevzema zadganichniot komitet.....
Prochitaj go pismoto shto go kachiv vnimatelno.....
Zatoa ke e ubavo ako uspee Ogledalo da napravi muabet so Trantalovski...redno e, a i vreme e, da se chue vistinata......za da nema poveke Ljubevci.....
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Повторно се прават замени на тези.

Зарем Никола Груевски не заслужува 4 годишен мандат да покаже што знае и умее ?
Кој вели дека ќе биде доживотен ?
Никола си доби мандат на избори, да се надеваме дека нема повторно СДСМ да влезе во мандатот со нивните служби.
Љубе нека формира партија, аман, ама нека ги отвори картите, не да ми се крие позади македонскиот патриотзам, како што Љубчо тоа го направи.

И кога се работи за Љубчо може ние да дискутираме дали продажбата на окта е ок или не е , дали погрешил во некои работи, тоа е дел од работењето на една влада за која народот носи суд.
Но тој Љубчо направи национално предавство и заминат е во историјата.
Се што ќе прави понатаму заедно со Љубе нема да биде во корист на ВМРО-ДПМНЕ.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, prichinata zaradi koja Ljube ke formira partija e:" izneverenite izvorni principi..... " i toj kako "osnovach" na VMRO DPMNE vo ovoj moment se javuva kako spasitel.
Za Trantalovski formiranjeto e Minhenskiot sostanok.
Za Ljube sigurno formiranjeto e od momentot koga na Pop Stefanija mu go prevzema zadganichniot komitet.....
Prochitaj go pismoto shto go kachiv vnimatelno.....
Zatoa ke e ubavo ako uspee Ogledalo da napravi muabet so Trantalovski...redno e, a i vreme e, da se chue vistinata......za da nema poveke Ljubevci.....
Изневерувањето на било кој принцип не може да биде причина да се напушти МНИ(Македонската Национална Идеологија) како што јас понекогаш го нарекувам ВМРО-ДПМНЕ.Ако понекогаш се изневери она за што се залагал поединецот од повисоките партијски истанци,сепак тоа не е причина да се излезе од партијата.Поединецот може едноставно своето членство да го стави во мирување,ама никако не смее да ја напушти партијата само заради моменталните превирања и погрешни постапки на моменталниот врв во самата партија,или доколку е моќен треба и може да формира сопствена фракција која ќе ги застапува неговите интереси и неговата идеологија ама исклучиво внатре во самата партија.Секое излегување и формирање на нов политички субјект со слично име значи само чисто забодување нож во грб на сопствената дотогашна политичка определба или Македонската Национална Идеологија(ВМРО-ДПМНЕ) како што е во случајов со ЉуБчо,Љубе па и многумина други наши современици но и поранешни политички истомисленици.

Повторно се прават замени на тези.

Зарем Никола Груевски не заслужува 4 годишен мандат да покаже што знае и умее ?
Кој вели дека ќе биде доживотен ?
Никола си доби мандат на избори, да се надеваме дека нема повторно СДСМ да влезе во мандатот со нивните служби.
Љубе нека формира партија, аман, ама нека ги отвори картите, не да ми се крие позади македонскиот патриотзам, како што Љубчо тоа го направи.

И кога се работи за Љубчо може ние да дискутираме дали продажбата на окта е ок или не е , дали погрешил во некои работи, тоа е дел од работењето на една влада за која народот носи суд.
Но тој Љубчо направи национално предавство и заминат е во историјата.
Се што ќе прави понатаму заедно со Љубе нема да биде во корист на ВМРО-ДПМНЕ.
Токму тука е парадоксот на самото раководење во ВМРО-ДПМНЕ,сите кој од било каква причина треба да ја напуштат сопствената раководна функција во самата партија,бараат и наоѓаат сопствена замена (пандан),кој ќе ги застапува неговите дотогашни интереси и идеи без разлика колку тие биле штетни за самата партија и за другите членови во истата.Не велам дека тоа не се случува и во другите политички субјекти во Македонија,ама во ВМРО-ДПМНЕ тоа е очигледно поизразено и поочигледно.Факт е дека Гвујо го намести ЉуБчо за председател,сметајќи дека членството лесно ќе ги проголта и свари сите дотогашни негови “блувотници“,без разлика дали биле тие од типот на ОКТА,Телеком,ФЕНИ или било која друга финансијска малверзација,во што очигледно се заеба.
Парадоксот е и во тоа што членството,претежно она помладото слепо му верува на лидерот,ама толку слепо што дури и не согледува колкава штета прави самиот лидер на партијата со своите хирови и погрешни постапки,особено при изборот на кадри и блиски соработници.Па во моментот кога ќе почне да му се намалува неговиот рејтинг,веќе е доцна да се спасува и самиот политички рејтинг на целата партија која ќе мора да потроши неколку тешки години за враќање на првобитната позиција но и на самата политичка сцена.Тоа се случува со ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 100 години,и токму затоа треба да се смени целокупната матрица за претерана и “слепа“ доверба во лидерите кој се само привремено решение,кое не треба да се сфати од вистинските членови како трајна и вечна определба на самата партија,без разлика дали тие се викале:
-Татарчев,Михајлов,Ѓорче,ЉуБџо или Грујо.......
Партијата ВМРО-ДПМНЕ како идеологија не може и не смее никогаш и од никого да се разбере како нивна лична сопственост,а вистинските и прогресивни членови не смеат никогаш да му веруваат толку слепо на лидерите и секогаш да стојат зад неговите понекогаш толку штетни и погрешни лични мислења и начини на водство во самата ВМРО-ДПМНЕ идеологија.:toe:
 

Јордан Мијалков

Вмро Засекогаш
Член од
8 март 2009
Мислења
228
Поени од реакции
15
Средбите со бугарофилот Ванчо Михајлов

Стојан Попов неколкупати се сретнал и со Ванчо Михајлов, еден од најголемите ликвидатори на борците за македонската кауза. Се среќавале во Рим по барање на Михајлов, чија цел била од Попов да ги дознае имињата на членовите на Централниот комитет на ВМРО.

- Првпат со Ванчо Михајлов се сретнав 1961 година во Рим. Контактот беше воспоставен преку Санде Перов од Берово. Тој дојде кај мене и ми вели, многу големи луѓе сакаат да се сретнат со тебе. А јас му велам, а кои се тие големи луѓе? Ќе видиш, ми вели тој. Ми ја кажа кафеаната каде што беше закажана средбата. Влегов и седнав на маса. За кратко време влезе човек кој рече дека се вика Асен Аврамов. Се поздрави со мене и ми рече да почекам малку. По десетина минути во кафеаната влезе тој - Ванчо Михајлов - раскажува Стојан Попов.

По меѓусебно запознавање и по краток разговор дошло до жестока расправа меѓу Михајлов и Попов.

- Без срам, онака дрско одеднаш ме праша, а што си ти Македонец или Бугарин? Му велам, јас сум чистокрвен Македонец. А тој на мене со повишен тон и со гневен глас ми вели, е па не си Македонец туку Бугарин. Македонците не постојат, тие се измислица на комунизмот! Збеснав. Тропнав на маса и станав. И му велам, слушај. Јас не сум ниту комунист ниту Бугарин, а сепак ти кажувам дека сум Македонец!...И така. Со него се сретнав уште неколкупати. Се обиде од мене да ги дознае имињата на членовите на Централниот комитет на ВМРО. Тој е најголемиот ликвидатор на македонските револуционери. Од негова рака настрадаа дејци како Јане Сандански, Петар Чауле, Тодор Паница и многу други - раскажува Попов.


Враќањето во родната Македонија

Стојан Попов по цели 44 години егзил првпат стапнува во Македонија во 1994 година. Во неговото Слепче му приредуваат голем пречек на кој присуствувале неколку илјади луѓе, а во селото дошол почест да му оддаде и Љубчо Георгиевски, поранешниот премиер и лидер на ВМРО - ДПМНЕ.

- Чувството по пола век да стапнеш на тлото на земјата што ти е најголемата љубов и на која си и го посветил целиот живот е неописливо. Душата ми беше полна со радост. Ме дочекаа со зурли, тапани и со развиорени бајраци. Си помислив, сега можам да умрам. Да умрам среќен во слободна и независна Македонија - со солзи на очите зборува Попов.


Тој по враќањето влегол во конфликт со Љубчо Георгиевски, на кого отворено му замерил што името на најсветата македонска револуционерна организација го злоупотребил за име на политичка партија.

- ВМРО е најсветото македонско име. Кога тој дојде кај мене, јас го прашав зошто тоа име го дале на политичка партија кога таа нема никаква поврзаност со борбата што ја водеше ВМРО. Ми рече дека не знаел и дека тоа било идеја на Драган Богдановски. Иронично му се насмеав во лице - раскажува Попов.

Тој и 15 години по враќањето во татковината ја носи истата мисла - сега можам да умрам, да умрам среќен во слободна и независна Македонија.


Еве колку знаел Љупчо за Вмро во 1990 година.Посебно нека прочитаат Оса и Набљудувач.
А за Ванчо Михајлов исто има се што го потврдува неговото Бугарофилство.Човек како Љубе.Љубе не го згрешил и во расипаноста и во глупоста:toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
e vlade trantalovski dozive 2000 da grozdanovski kadrovnikot na dosta vo ok resen da mu rece`` koj si ti ne te poznavam ,da ja napustis prostorijava``
Mnogu mi e zal sto Trantalovski go pocustvuval idiotizmot i nepocituvanjeto na nekoi klosari koi slucajno ili so zadaca zalutaa vo partijata. Istoto kolku sto znam i se sluci i na Dijana. Megjutoa ti ogledalce ocigledno ne ja sfati sustinata na toa sto pogore go komentirav. Mnogu e tesko na tie koi ja sozdavaa partijata a posebno brendot VMRO DPMNE nekoj koj od partijata nema ni " V " da im deli soveti. Takvi sega ima poveke vo VMRO DPMNE. I toa so levoorientiracka proviniencija. Da puknes od maka koga nekoi idioti so cudni preziminja se pravat komiti i nedajboze vojvodi. Za zalenje !

вистината за ВМРО ДПМНЕ е таа, ти што сакаш ќе си кажиш, изјавите си се на место и време и паметни
и види што ти пишува
дека уште на почетокот Богдановски го нарекол бугарофил
и не ми тропај зелени каков е Љубчо и што направил не живеевме во тунгузија минативе 18 години тука сме во Македонија така да се се знае



ее Љубчо и пријателчињата негови се најголемите зла кои се појавиле некогаш во партијата
така да му речеш на основачот на партијата
срамота
Alex, ti ocigledno nemas pojma od toa sto go odgovaras a uste pomalku odgovaras na moite komentari. Se drzis samo do toa deka Ljubco e
" bugaras" i mislis deka si ja postignal celta. Ne komentirame dali Ljubco napravil greski ili crni raboti.Toj ti e crn kako gavran megjutoa od ovaa istoriska distanca negovata uloga koja ja odigra vo vremeto koga se ragjase makedonskata demokratija a so toa i politickiot pluralizam vo Makedonija odigra istoriska uloga. Ljubco i negovite sorabotnici za tebe se najlosoto nesto sto i se slucilo na partijata a " deckite" , komunjarcinjata i tie so cudni preziminja koi ja rakovodat denes partijata koja ima nacionalen predznak se blagodet. Izvini ama ti nemas pojma sto pisuvas ili pisuvas samo za da kazes nesto i da ostanes ziv. Nema poveke da ti odgovaram . Premesti se na nekoj pomalku intelektualen forum. Ima forum za deca.Prefrli se tamu. Ostavi tuka da diskutiraat popametni i poinformirani.

Изневерувањето на било кој принцип не може да биде причина да се напушти МНИ(Македонската Национална Идеологија) како што јас понекогаш го нарекувам ВМРО-ДПМНЕ.Ако понекогаш се изневери она за што се залагал поединецот од повисоките партијски истанци,сепак тоа не е причина да се излезе од партијата.Поединецот може едноставно своето членство да го стави во мирување,ама никако не смее да ја напушти партијата само заради моменталните превирања и погрешни постапки на моменталниот врв во самата партија,или доколку е моќен треба и може да формира сопствена фракција која ќе ги застапува неговите интереси и неговата идеологија ама исклучиво внатре во самата партија.Секое излегување и формирање на нов политички субјект со слично име значи само чисто забодување нож во грб на сопствената дотогашна политичка определба или Македонската Национална Идеологија(ВМРО-ДПМНЕ) како што е во случајов со ЉуБчо,Љубе па и многумина други наши современици но и поранешни политички истомисленици.



Токму тука е парадоксот на самото раководење во ВМРО-ДПМНЕ,сите кој од било каква причина треба да ја напуштат сопствената раководна функција во самата партија,бараат и наоѓаат сопствена замена (пандан),кој ќе ги застапува неговите дотогашни интереси и идеи без разлика колку тие биле штетни за самата партија и за другите членови во истата.Не велам дека тоа не се случува и во другите политички субјекти во Македонија,ама во ВМРО-ДПМНЕ тоа е очигледно поизразено и поочигледно.Факт е дека Гвујо го намести ЉуБчо за председател,сметајќи дека членството лесно ќе ги проголта и свари сите дотогашни негови “блувотници“,без разлика дали биле тие од типот на ОКТА,Телеком,ФЕНИ или било која друга финансијска малверзација,во што очигледно се заеба.
Парадоксот е и во тоа што членството,претежно она помладото слепо му верува на лидерот,ама толку слепо што дури и не согледува колкава штета прави самиот лидер на партијата со своите хирови и погрешни постапки,особено при изборот на кадри и блиски соработници.Па во моментот кога ќе почне да му се намалува неговиот рејтинг,веќе е доцна да се спасува и самиот политички рејтинг на целата партија која ќе мора да потроши неколку тешки години за враќање на првобитната позиција но и на самата политичка сцена.Тоа се случува со ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 100 години,и токму затоа треба да се смени целокупната матрица за претерана и “слепа“ доверба во лидерите кој се само привремено решение,кое не треба да се сфати од вистинските членови како трајна и вечна определба на самата партија,без разлика дали тие се викале:
-Татарчев,Михајлов,Ѓорче,ЉуБџо или Грујо.......
Партијата ВМРО-ДПМНЕ како идеологија не може и не смее никогаш и од никого да се разбере како нивна лична сопственост,а вистинските и прогресивни членови не смеат никогаш да му веруваат толку слепо на лидерите и секогаш да стојат зад неговите понекогаш толку штетни и погрешни лични мислења и начини на водство во самата ВМРО-ДПМНЕ идеологија.:toe:
Go cenam tvojot komentar. Mnogu temelno i analiticki. Pozdrav!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom