Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Вчера ги фатив двете ај и за денес да склопам една комбинација.

Милан - Џенова-1X
Аталанта - Реџина-1
Удинезе - Интер-1X
Катанија - Парма-X
Емполи - Фиорентина-X
Каљари - Наполи-X2
Торино - Лацио-X
Ливорно - Јуве-2
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Аман бе, пет страни типови... има соодветна тема за тоа.
Денес неколку интересни дуели од мои за издвојување се:

Удинезе - Интер, зебрестите од Удине годинава летаат високо. Ретко кој предвидуваше дека ќе се наоѓаат толку високо на табелата(освен мене:pos:), Интер стандарден ама сепак гледам сите типувате на двојка. Тешко дека така ќе заврши дуелот веќе две години Интер нема победа против Удинезе кој беше главниот виновник за прекинувањето на брилијантната минатогодиншна серија од 17 победи по ред. Плус да изгубат два натпревари со ред, и тоа ми звучи чудно. Ако е Ибра во елемент очекувам голови, ако не би одел на реми без голови.

Катанија - Парма, иако имињата на овие два тимови не се така звучни како на претходно-споменатите, овој дуел ќе биди еден од дербите на колото. Очекувам многу голови, со оглед на офанзивната игра на двата тимови. Нестрплив сум да го видам Лукарели во акција, па со неговото присуство на теренот мислам дека Парма би можела да си замине со трите бода од Сицилија.

Торино - Лацио, дуел на две израмнети по квалитет екипи. Горан Пандев игра во животна форма, па дали ќе може да му помогне и да го извади Лацио од кризата во која западна? Добро би било да започне со тоа сега, бидејќи крајот на сезоната се ближи а подморницата на Лацио се повеќе тоне. Торини имаат одлични поединци но, не можат да ги видам со пленот(3бода) од овој меч. Интересен дуел во секој случај без оглед на исходот...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
Ц ц ц.. а дали е ова фер судење? 2 жолти му дава за 1 минута, од кои ни едниот старт не беше за жолт..
Ја прекинува играта и на најмал контакт, не дозволува да се развие никаква игра.. судењето засега е катастрофа!
Полувреме 0:0.. По шо промарши Круз.. немаме среќа!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
За 45 минути е постигнат само еден гол и тоа Аталанта!!!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Хахаха, сите утакмици 0:0 на полувреме, освен Аталанта-Реџина 1:0.
Само еден гол во 7 дуели, по едно одиграно полувреме.
Ц ц ц ц
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
ќе има второ полувреме богато со голови.. тоа е сигурно.. ќе се истурат сите во вториот дел! :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ц ц ц.. а дали е ова фер судење? 2 жолти му дава за 1 минута, од кои ни едниот старт не беше за жолт..
Ја прекинува играта и на најмал контакт, не дозволува да се развие никаква игра.. судењето засега е катастрофа!
Полувреме 0:0.. По шо промарши Круз.. немаме среќа!
А шо треба да го остај да ги отепа?
А да не не беа жолти случајно?
Манчини е упорен и не повлеква напаѓач.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Хахаха, сите утакмици 0:0 на полувреме, освен Аталанта-Реџина 1:0.
Само еден гол во 7 дуели, по едно одиграно полувреме.
Ц ц ц ц
Убедливо најинтересно првенство
 

skitnik

...Џабешетач...
Член од
18 септември 2007
Мислења
341
Поени од реакции
2
Аталанта пак си даде гол ( немат појке голови ни ова полувреме:):):):)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.614
Поени од реакции
43.456
А шо треба да го остај да ги отепа?
А да не не беа жолти случајно?
Манчини е упорен и не повлеква напаѓач.

Со оглед дека првиот старт на Цезар на утакмицата беше казнет со жолт и со оглед дека на вториот старт ја удри топката а не играчот . кој бај д веј феноменално изглуми масакар , требаше да се прогледа низ прсти .
А и ова на Ибра сомнително ми беше , али ипак Росети е од Торино да не заборавиме на тој битен детал ( секогаш сме имале проблеми со овој Судија ) . Се на се лошо суди , не за Интер , воопшто за целава утакмица , 100 прекина .
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
Со оглед дека првиот старт на Цезар на утакмицата беше казнет со жолт и со оглед дека на вториот старт ја удри топката а не играчот . кој бај д веј феноменално изглуми масакар , требаше да се прогледа низ прсти .
А и ова на Ибра сомнително ми беше , али ипак Росети е од Торино да не заборавиме на тој битен детал ( секогаш сме имале проблеми со овој Судија ) . Се на се лошо суди , не за Интер , воопшто за целава утакмица , 100 прекина .
Да.. и кога не суди офсајд во првите минути на второто полувреме.. повеќе од 1 метар беа во офсајд двајцата играчи на удинезе..
Сепак и со играч помалку Интер беше оној кој се обидуваше да победи!
 

skitnik

...Џабешетач...
Член од
18 септември 2007
Мислења
341
Поени од реакции
2
Ова мора да се запише
Во седумте одиграни меча во сериа А , се дадоа11 гола , а беа доделени САМО 45 жолти картони + 1 директен црвен.

Незнам што им стана на Италјаниве ама дефинитивно или имаат најслаби напаѓачи или најака одбрана , или во најлош случај не се за фудбал (РАГБИ)
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.467
Поени од реакции
5.439
Милан-Џенова 2-0 , а не вие мене Х ќе ми кажувате се знае ПАТО 2 ѕверски:):)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Кога веќе прајме муабет за претенциозно судење. Дали некој гледаше Милан - Џенова?

Уште не ми се верва шо све досуди и не досуди судијата. Незнам како смеј ова да се дозволи да се случва во Италија, а особено на Милан ова да му се дешава. Апла судењето беше против Милан, 3 пенали недосудени, а да не прам муабет шо секое паѓање на фудбалерите на Џенова беше фал, само виткаја колена.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.614
Поени од реакции
43.456
Ова мора да се запише
Во седумте одиграни меча во сериа А , се дадоа 7 гола , а беа доделени САМО 45 жолти картони + 1 директен црвен.

Незнам што им стана на Италјаниве ама дефинитивно или имаат најслаби напаѓачи или најака одбрана , или во најлош случај не се за фудбал (РАГБИ)
Човече што сакаш покрај такви судии . У принцип секое поминување на половината имаш прекин , секоја акција , прекин , не се дозволува малце погруба игра т.е. '' погруба '' како што е случајот во Англија или Шпанија , затоа имаме шит игра во Италија а и гледате и сами колку публика има на стадионите во последниве 3 години , резили .

Спореди игра на екипи од долниот дел на табелата во Англија или Шпанија со игра на екипи кои се надвор од онаа 4ка во Италија ( значи не само екипи нискоранкгирани во Италија ) , разликата е премногу очигледна ( неколку скалила погоре се англичаните и шпанците), у Италија имаш монотоност , повеќе неактивна игра ( прекини , карања , глумење состојби за реанимација и тн и тн ) , лејм судење и тн и тн .
Не памтам кога сум гледал добра утакмица во Италија , дури и зборот просечност е премногу добар за Италија , а според мене начинот на судење има главна улога у горенаведената ситуација .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom