Исчезнати лица

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Овој Марсело сигурно живее у пештера, друго објаснување немам.
Три дена по исчезнувањето прашуваше дали телефонот и е исклучен. Сега поставува вакво прашање.
giphy.gif
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.843
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
Можно е да се онеспособи заспие и одвлече во просторија во зградата каде што не мине никој, незнам каква е внатрешноста на зградата но зградите имаат подруми и други простории.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.142
Поени од реакции
28.898
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
Па можеби оти се слуша никој не се посомневал на нешто, ти секогаш излегуваш пред врата кога ќе слушнеш гласови?
Плус имаше информација од некаде дека само 3 стана имало (не сум сигурен)
Има луѓе што и порано излегуваат за на работа.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
33
Поени од реакции
36
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
Упа ентерпрајз т.е. Палчо има во сопственост помошни простории на приземје 20 м2, може да се види на катастар јас отворив проверив. Доволно е да ја онесвестат и да ја пикнат во таа просторија и внатре никој нема да ги види.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
88
Аууууу колку се претерува со сомнителноста дека има нешто повеќе во позадина и дека МВР крие нешто поголемо во случајов!
Се удавија луѓево со нездрави претпоставки и сомничавост.Дури и Ленин Јовановски кој бил магистер по криминологија е убеден дека некој многу помоќен стои позади случајов.
Добро бе, како магистер по криминологија треба да бидеш свесен дека вакви бизарни злостори се случувале на секој чекор низ текот на историјата.Не мора на се да се гледа со сомнеж и параноја.
Ај просечнава раја што влегува во нездрави филмови, ама ти бе пријателе си магистер за таа работа.
Каква параноична нација сме, опасна работа.
Не е до толку параноична нација туку е недоверба во институциите јер стварно има недоверба во институциите а ова е чист пример.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
Имаше коментар дека зградата не била баш населена, неколку фамилии имале по повеќе станови. Не знам за таа зграда, ама знам такви случаи на мали згради и во Скопје и надвор од Скопје.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
А кој ви се “експертите”?! Ленин магистерот? :facepalm:
Споделувам информација. Уставри кога ќе размислиш ептен наивно течеше целата потрага и сл. Секако, за вас експертите на форумов не. Не мораш да ме вулгаризираш не го напишав јас тоа.
..Како вака експресно не ги најдоа оние за смилковско, глигоров итн.

#Банана држава
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
И да не е политика, ваков случај, особено затоа што жртва е дете, нормално дека ќе предизвика огромно внимание и ќе се поставуваат милион прашања.

Како се одвива целиот настан, бизарноста (ако воопшто е прикладен зборот), колку лудо се одвива злочинот, како овие идиоти криминалци прават грозоморни работи уште на стартот од акцијата, особено кога ќе го киднапираат девојчето и ги фаќа паника.

И официјалната верзија, друга воопшто не сум ни земал озбилно во предвид, е толу одвратна, неверојатна, не ти дава разумот да веруваш дека може на таков начин да заврши живот на едно дете.

Поради тоа е и потребата кај луѓето да му дадат поинаква позадина на целото убиство.

Не е само кај нас, гледам дека и Хрватите пишуваат за "мистерии", околу убиството.



Screenshot_20231206_105528_Chrome.jpg


Навистина има некои слаби места во официјалната верзија, за кои се надевам дека ќе добиеме одговор во наредниот период и нема да се влечат многу контроверзи.


Смилковско езеро е најлош пример, тој најгрозоморен настан што се случил во Македонија во мирнодопски услови, а уште не знаеме се околу него. Неколку пати политичарите се изживуваа врз масакарот и врз болката на најблиските. Страшно нешто што се случуваше и како се манипулираше, како да не беше доволно одвратен самиот настан, па мораше да се лешинари над него.

И на крај, и денес не знаме зошто ги убија. Уште некои медиуми и политичари повикуваат на "независна меѓународна истрага", односно се проблематизира и кои се убијците.

За жал, жртвите бргу се забароваат, како и болката на најблиските. Колку и да звучи одвратно, истото ќе се случи и со Вања.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Споделувам информација. Уставри кога ќе размислиш ептен наивно течеше целата потрага и сл. Секако, за вас експертите на форумов не. Не мораш да ме вулгаризираш не го напишав јас тоа.
..Како вака експресно не ги најдоа оние за смилковско, глигоров итн.

#Банана држава
За тоа колку сме банана држава, си има соодветна тема! Таму ќе можеш да се пожалиш и зошто уште нема разврска за онкологија…

Тука темава е за случајот со Вања и Панче фризерот! И индиректно, но поврзано со култот на Палчо!
 
Член од
18 јули 2023
Мислења
41
Поени од реакции
38
Уште ми е нејасно како можеше никој во зградата да не слушне и да не види кога се грабнува девојчето.
Ок ве разбирам некој тука што пишуваат можеби ја заспале, ја удрил некој од учесниците во киднапирањето па се онесвестила ама пак во такви ситуации се слуша дека нешто се случува во ходникот.

Се слуша шушкање кога отвараш вреќа за спиење, кога дигаш нешто, кога ќе падне нешто па и најмирно да одиш по скали во зграда ќе се слуша.

Друго кај била мајката тој час? На работа?
Девојчево само било дома?
Оооо ти не си живел у зграда со македонци излеа абе и колење да има никој не излегува од дома влагаат дома му кршат на комшијата дур не звони кај тебе да побара помош не ни отвараш и само полиција можеш да повикаш и знак прашање дали ќе дојде. Имам викано полиција за семејно насилство со кршење со све полицијата игра курот ме прашува глупи прашања од типот што е скршено а луѓето ќе се убијат му викам тој ќе пратам патрола ако нема ништо тебе ќе те казнам.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
За тоа колку сме банана држава, си има соодветна тема! Таму ќе можеш да се пожалиш и зошто уште нема разврска за онкологија…

Тука темава е за случајот со Вања и Панче фризерот! И индиректно, но поврзано со култот на Палчо!
Важи експерту, како ќе кажеш. Ад хок ја донесе одлукава или на совет? За другар прашувам :kuracc:
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
142
Поени од реакции
363
Една дигресија, без обид да правам паралели, чисто во однос на можниот мотив за вакво ѕверско дело:

Сум слушнал за случај, во кој инвеститор и сопственик на земјиште, прават некој класик договор (инвеститорот - јас ќе ти градам, ќе инвестирам материјал/работна рака/ќе бркам дозволи папирологија, сопственикот на земјата - јас ќе ја отстапам земјата а ти ќе ме вдомиш додека градиш па потоа ќе ми дадеш 25% од изградената квадратура по принцип клуч-на-рака). Инвеститорот завршува градба, сопственикот починал меѓувреме - наследникот потоа не го признава иницијалниот договор затоа што добил тестамент во кој се му припаѓа нему, инвеститорот со куси ракави завлегува во долг судски процес.

Додека се гради, и се додека не се земе имотен лист, разно разни дубари се прават, најчесто за заобиколување на давачки кон град/општина земјата и објектот до крај остануваат на име на сопственикот на земјиштето а инвеститорот се јавува како полномошник потоа при продажбата, односно изградените објекти никогаш не се префрлуваат на име на инвеститорот, дури нотарските акти се склучуваат помеѓу сопственикот на земјиштето и идниот купец (а инвеститорот фигурира како полномошник на сопственикот на земјиштето).

Овие граденки, доградби, реновирања и сл. квази категории (кај нас се гради правно гледано легално, барем на папир, ама градбите не рефлектираат реална состојба, тоа се нови од темел градби кои се погрешно/намерно категоризирани за помали комуналии, побрзо добивање дозволи и сл.) - значи, овие градби, самиот процес на градба е релативно краток, потоа, зависно кој каде и дали подмачкал, добивањето имотни листови е х3-х5-х10 пати од времето потрошено на градба, односно имотен лист некогаш се добива после Х години.

Се случува значи, инвеститор гради / сопственик на земја починал. Тогаш започнува т.н. оставинска постапка која е исто така ужасно спор процес и знае да трае со години, посебно ако наследниците не можат да се најдат, намерно избегнуваат да бидат пронајдени, комплицираат и сл, односно се усложнува работата до бесвест. Инвеститорот во оваа ситуација, ако не направил ептен добар договор навлегува во еден сложен и долг процес (А обично пошто се корумпирани говеда што убаво им е познат процесот на подмачкување, не се замараат мн и знаат/мислат дека лесно ќе решат отстапки од било кој калибар).

Доколку инвеститорот остане без изграденото што му следува, би останал многу брзо неликвиден односно би банкротирал (многу вака изгореа, затоа што влегуваа во неколку градби паралелно и мислеа дека ќе можат да шалтаат и жонглираат со рокови, едно градат, за друго земаат капар и прават пред-договори, па нешто кога ќе се доврши го продаваат, за сето тоа време камати на кредити течат).

Една пропадната инвестиција кај градежните играчи знае да го колабира цел бизнис, наплатата потоа на хипотекарните залоги преку банка го усложнува дополнително процесот, имотите кои се во градба се распродаваат пошто-зошто, се одзема и машинеријата итн. итн., н.з.с. една пропадната инвестиција е комплетен колапс од бизнис аспект.

Сопствениците на земјиште, додека трае процесот, дополнително имаат барања, па првични договори се дополнуваат (анексираат), работите не се прецизираат детално, се јавуваат конфликти помеѓу иницијалниот договор и дополнувањата, се пробиваат рокови, се отвараат судски процеси што усложнува и пролонгира итн итн.

Комплетната шема е една каша-попара, па затоа нормални луѓе преферираат клуч на рака и плаќаат 1000е-1500е+ за м2 (нешто кое инвеститорот го кошта 400м2 за да го изгради) - чисто за мир во душа. Но, тој лукративен елемент, огромните профити (500е+ од м2 е профит за т.н. инвестор) возат една цела алчна машинерија од т.н. инвеститори и земјосопственици, политички субјекти, административни елементи (општинари, инспектори, итн.). За сите можни "бонуси" од цела оваа какафонија (задржување во владение на земјиштето или околу-зградното земјиште на име на старите сопственици, задржка на просторите во поткровјето кое потоа се адаптира во станбен простор без имотен лист, задржување во владени на гаражни места посебно ако се под зграда и нивна адаптација во станбен простор исто без имотен лист) да не отвараме муабет. Сите можни лајна што можат да се направат за да се исцеди секое евро се прават.

Да сумирам, мотивот, вистински, може никогаш и да не се дознае затоа што би отворил пандорина кутија. Работите не се никогаш црно-бело. Ние живееме во толку сив свет на тежок опортунизам, безскрупулозност и недостаток на основна човечност. Сите вредности пропаднаа, или станаа демоде. Сега е џунгла во која "играчите" се раководат само од базичен анимален принцип на сила/моќ, а слабите се тешат со оптимизам дека нешто ќе се промени само од себе, релативизираат, рециклираат и со нивните розеви наочари гледаат само она што сакаат да го видат, без желба и енергија нешто да променат.

Кучињата лаат, карванот врви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom