Исчезнати лица

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.069
Поени од реакции
55.830
Ама сте се фатиле за тој што го возел од Белград до турска граница. Види, Палчо им бил лидер на партија и главен таму, сигурно гледале со почит кон него, го слушале, им го перел мозокот постојано овој за овие да му бидат играчи и да му ги следат сите постапки.
Отишол у Белград, му се јавил на овој му рекол дојди земи ме имаме нешто хитна работа за Турција преку Бугарија нема кој да ме вози, ти си ми најсигурен, ќе земеме кеш а у, ќе има и за тебе.
И толку му требало на тој, по пат го обработувал може, го лажел, му го перел мозокот.
Нас вака ни изгледа на чудно КАКО МОЖЕ ТАКА ама верувајте дека може, дека постојат многу глупи и поводливи луѓе, луѓе што немаат капка памет у главите кои лесно може да бидат обработени и изманипулирани.
Возеле, можда му рекол да не пушта интернет, да не верува на никој, може му наспомнал дека сакаат да го местат, идат избори бла бла, толку му треба на тој, со самото тоа што лидерот на партијата баш тебе те одбира да го возиш на битна задача у Турција, ти брате и диносаурс да помине покрај тебе нема да го приметиш.
Можеби кога се враќал сам, се освестил, добил информации и одлучил да пријави, може едноставно го фатиле на граница па кога веќе видел дека нема кај да бега и е фатен на дело одлучил да соработува со полицијата.

Абе има луѓе кај нас кои ги насскаа да влезат у државна институција да тепаат пратеници, вие се чудите како некој може да вози човек со кола. Па огромен дел од народов кога се деси Мартин Нешковски викаше па што тој наркоман бил ко демек океј е што е убиен па сеа бараме влакно у јајцето за уште еден од многуте испрани мозоци.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.272
Поени од реакции
41.836
Можно е овде да се работи за сериски убиец и други убиства да испаднат, ваква ладнокрвност и убиство на дете е монструозна работа, ем убиствата се од исто лице и во крадок период едно од друго. Ова мислевме само во америка се случува, веќе имавме еден таков случај на монструмот новинар од Кичево.
Biljana, devojce koe posle igraorna mislam e kidnapirano vo Skopje u 90ta, siluvana, ubiena i frlena vo bunar, najdena e slucajno od decko i devojka, isto vo selo Brazda, ubiecot do den denes e nepoznat na policijata. Valjda e koincidencija sto i Vanja bila odnesena vo istiot reon zasto Palcho e od tamu i ima seuste kukja iako ne zivee tamu.

Ama, toj sto im presudil na dvajcata, pogotovo na Vanja, prilicno sum ubeden deka ne ubiva prv pat.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.502
Поени од реакции
3.506
Biljana, devojce koe posle igraorna mislam e kidnapirano vo Skopje u 90ta, siluvana, ubiena i frlena vo bunar, najdena e slucajno od decko i devojka, isto vo selo Brazda, ubiecot do den denes e nepoznat na policijata. Valjda e koincidencija sto i Vanja bila odnesena vo istiot reon zasto Palcho e od tamu i ima seuste kukja iako ne zivee tamu.

Ama, toj sto im presudil na dvajcata, pogotovo na Vanja, prilicno sum ubeden deka ne ubiva prv pat.
Само не смее да се дозволи монструмот да се самоубие како тој од Кичево, се што направил мора да се извади од него.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.135
Поени од реакции
21.049
Има многу нелогичности во целата работа, многу прашања за кои нема логичен одговор.
- Прво, зошто е убиен пензионерот од Велес?
- Зошто за киднапирање на девојчето е користена колата на пензионерот кој претходно е пријавен за исчезнат и секако дека полицијата го барала него и неговото возило? Зошто монструмите би ризикувале уште пред да го киднапираат девојчето да бидат фатени со колата на пензионерот кој го убиле? По било кој пат да тргнеш од Велес за Скопје огромна е веројатноста возилото да биде забележано од некој кој го познава возилото а знае дека пензионерот е исчезнат.
- Дали мајката претходно не знаела нешто поради што половина час по киднапирањето веднаш се јавила кај наставничката или пак дали наставничката претходно нешто не била информирана од мајката па истата се јавила веднаш да и каже дека девојчето не е на училиште?
- Како тоа ради паника го убиле девојчето? Нели е по логично ради паника да го пуштиш некаде детето, а потоа да бегаш, да се криеш и да се надеваш дека нема да те откријат, а и ако те откријат да одговараш за киднапирање, изнуда...? Или ако веке таткото учествувал во сета работа, нели е по логично да му го предале детето на него па тој да превземе одговорност и да се правда и да ја наведува полицијата на погрешни траги?
- Како тоа таткото во 11 часот пријавува дека девојчето е исчезнато а мајката веќе истото го пријавила во 7.30? Од каде таткото дознал дека девојчето е исчезнато па тоа да го пријави ако не од мајката која веќе го пријавила исчезнувањето? Ако дознал од мајката или од медиумите тогаш веке знаел дека настанот е пријавен.
Многу работи не се јасни, не ми стои дека работите се баш така како што ги кажаа на пресот. Имам во предвид и дека мвр и ојо во овој момент има работи кои во интерес на истрагата не ги кажуваат, сигурно има и многу работи за кои чекаат обдукција, балистика и други вештачења, сигурно има многу работи кои уште треба да се истражуваат. Убијците се нај веројатно тие, но мора целата работа да се истера до крај, да се расветли целиот настан, дали и други учествувале, мотивите и што и како се случувало. За монструмите, без разлика кој која улога ја имал, мора да се изречат доживотни робии, што е максимум што законот дозволува, иако јас лично би ги решил на начин да молат да бидат обесени.
Може сакале пензионерот да биде главен осомничен за грабнувањето, девојчево грабнато со негова кола а него нигде го нема. Плус првите денови по неговото исчезнување го имаат барано по ендеци/провалии, кој да се сомнева во вакво нешто.
Помислив и на ова, претходно се познавале тој Палчо со починатиот околу некои ископи на злато па можи сакале да му го натоварат делото ама пошто се малоумни психопати а не Коса Ностра испадна тоа шо испадна
Првиот дел не го коментирам..
А за ова си грешка!
Не е рандом избрана жртва! Не е случајно запрен да му ја украдат колата!
Ништо не е случајно.

Му должел 500€ на тој маневски, комшии биле, а и со Палчо (сеуште не јасно) но барале злато!
Мене пензионеров ми е дури и поголема мистерија во случајов…

За девојчето више јасно е..
Мислам дека истрагата ќе даде пологичен одговор и на ова прашање.

Некако штура е приказната дека го убиле човекот од Велес за да му ја земат колата за да ја искористат за киднапирање на дете од Скопје?! А додатно на тоа, човекот од Велес му должел факинг 500 евра на еден од осомничените, па затоа го убиле?! Искрено, не држи многу вода.

Еве една варијанта (значи може да е точна, може да е близу до вистината, може и да е скроз неточно).
Од тоа што го знаеме, жртвата од Велес се познавала со осомничените. Плус и имале заедничко хоби со првоосомничениот (Палчо), ископувале злато. Мислам дека и политички се на иста линија, иако сега убиениот Панче не бил член на партијата на Палевски (Десна), туку бил член на Единствена Македонија на Јанко Бачев. Во секој случај, настрана партиите, факт е дека жртвата и убиецот се познавале.

Една од можностите е, ДОКОЛКУ жртвата (Панче) се познавал со сите од таа група, да требало и него да го вклучат во киднапирањето, но тој да се спротиставил на таа идеја, па затоа да е убиен. Бидејќи ако знаел за тој план, а не сакал да учествува во такво нешто, големи би биле шансите да ги пријави.


Како и да е, остануваат уште неколку прашања неодговорени за сега, се надевам истрагата ќе открие се што треба да се знае. Битно е дека осомничените се фатени.

Човекот од Струмица што е уапсен, кој го возел Палчо од Белград до Турција, има сериозен бизнис и стварно не ми е јасно што барал да се плетка во вакви друштва, т.н. политички партии.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
268
Поени од реакции
564
Ама сте се фатиле за тој што го возел од Белград до турска граница. Види, Палчо им бил лидер на партија и главен таму, сигурно гледале со почит кон него, го слушале, им го перел мозокот постојано овој за овие да му бидат играчи и да му ги следат сите постапки.
Отишол у Белград, му се јавил на овој му рекол дојди земи ме имаме нешто хитна работа за Турција преку Бугарија нема кој да ме вози, ти си ми најсигурен, ќе земеме кеш а у, ќе има и за тебе.
И толку му требало на тој, по пат го обработувал може, го лажел, му го перел мозокот.
Нас вака ни изгледа на чудно КАКО МОЖЕ ТАКА ама верувајте дека може, дека постојат многу глупи и поводливи луѓе, луѓе што немаат капка памет у главите кои лесно може да бидат обработени и изманипулирани.
Возеле, можда му рекол да не пушта интернет, да не верува на никој, може му наспомнал дека сакаат да го местат, идат избори бла бла, толку му треба на тој, со самото тоа што лидерот на партијата баш тебе те одбира да го возиш на битна задача у Турција, ти брате и диносаурс да помине покрај тебе нема да го приметиш.
Можеби кога се враќал сам, се освестил, добил информации и одлучил да пријави, може едноставно го фатиле на граница па кога веќе видел дека нема кај да бега и е фатен на дело одлучил да соработува со полицијата.

Абе има луѓе кај нас кои ги насскаа да влезат у државна институција да тепаат пратеници, вие се чудите како некој може да вози човек со кола. Па огромен дел од народов кога се деси Мартин Нешковски викаше па што тој наркоман бил ко демек океј е што е убиен па сеа бараме влакно у јајцето за уште еден од многуте испрани мозоци.
Сето ова плус од каде им сигурноста дека имал пристап до интернет, надвор од Македонија? Кој сте вие тие сите богаташи на роаминг вести што читате?

Јас прво што правам е да проверам дали роаминг имам вклучен, и турците се ептен сељачишта кога станува збор за бесплатен WiFi, дури и средна класа 5 ѕвезди хотели дрско ми барале пари за WiFi.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.824
Поени од реакции
5.946
Само не смее да се дозволи монструмот да се самоубие како тој од Кичево, се што направил мора да се извади од него.
I ti ushte veruvash deka toj se samoubil davejci se vo kofa so voda??
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
108
Поени од реакции
169
Сето ова плус од каде им сигурноста дека имал пристап до интернет, надвор од Македонија? Кој сте вие тие сите богаташи на роаминг вести што читате?

Јас прво што правам е да проверам дали роаминг имам вклучен, и турците се ептен сељачишта кога станува збор за бесплатен WiFi, дури и средна класа 5 ѕвезди хотели дрско ми барале пари за WiFi.
Овој месец и минатиот А1 оператор доделуваше бесплатен интернет во роаминг од 5 GB на сите корисници :toe:
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Eкс комунистичка земја каде полицијата е директно поврзано со криминалци и си тера политички интереси, најкорумпирано судство со милион политички местенки каде дел слушнавме во бомбите и некој од тие бомби потоа видовме дека се вадени од контекст и филувани за увце на народот. Нула доверба во институциите и нивните вработени.
На ова додај стариот комунистички метод од СССР каде целта е да се бомбардира народот со секакви информации и притоа нема да може да селектира која е точна и да изгуби разум за препознавање што е точно,а што лага.
Руиниран образовен систем каде според сите статистики сме на дното во интелигенција и еве вчера излегоа резултати и од ПИСА и сме фукнционално неписмени како и на секое претходно тестирање досега каде сме на дното во Европа со другите две албански држави. И се полоши резултати вадиме со секое наредно тестирање.
30 години тераме вака, после се ова незнам што очекувате каков народ да бидеме.
За причиниве што ги наброја во право си, меѓутоа вака:
Рајата не е параноична само кога се работи за политика, рајата сомничи на скоро се и во секојдневниот живот.
На крај краева рајата мора да направи дистинкција помеѓу реален сомнеж и трескање глупости.Во случајов се работи за недостаток на интелигенција и психолошки проблеми.
Зошто попаметните и психолошки здравите луѓе не гледаат онака како што гледа еден просечен Плебеец во ситуацијава?
Добро, уствари горе-доле на слична фрекфенција сме.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.181
Поени од реакции
29.002
Сето ова плус од каде им сигурноста дека имал пристап до интернет, надвор од Македонија? Кој сте вие тие сите богаташи на роаминг вести што читате?

Јас прво што правам е да проверам дали роаминг имам вклучен, и турците се ептен сељачишта кога станува збор за бесплатен WiFi, дури и средна класа 5 ѕвезди хотели дрско ми барале пари за WiFi.
Па имал бизнис некој типот, плус ставено слика од патот.
За 10 евра имаш esim картички со интернет преку апликации, не треба ни од кола да излегуваш ни застануваш.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
425
Поени од реакции
1.695
Аууууу колку се претерува со сомнителноста дека има нешто повеќе во позадина и дека МВР крие нешто поголемо во случајов!
Се удавија луѓево со нездрави претпоставки и сомничавост.Дури и Ленин Јовановски кој бил магистер по криминологија е убеден дека некој многу помоќен стои позади случајов.
Добро бе, како магистер по криминологија треба да бидеш свесен дека вакви бизарни злостори се случувале на секој чекор низ текот на историјата.Не мора на се да се гледа со сомнеж и параноја.
Ај просечнава раја што влегува во нездрави филмови, ама ти бе пријателе си магистер за таа работа.
Каква параноична нација сме, опасна работа.
Само поставив прашања, не убив човек. Ваљда е дозволено да поставиш прашања кога имаш нелогични работи презентирани на телевизија. Ако напаѓаш нападни со контра аргумент а не да викаш дека сум влагал у нездрави филмови
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.018
Поени од реакции
2.478
Ама сте се фатиле за тој што го возел од Белград до турска граница. Види, Палчо им бил лидер на партија и главен таму, сигурно гледале со почит кон него, го слушале, им го перел мозокот постојано овој за овие да му бидат играчи и да му ги следат сите постапки.
Отишол у Белград, му се јавил на овој му рекол дојди земи ме имаме нешто хитна работа за Турција преку Бугарија нема кој да ме вози, ти си ми најсигурен, ќе земеме кеш а у, ќе има и за тебе.
И толку му требало на тој, по пат го обработувал може, го лажел, му го перел мозокот.
Нас вака ни изгледа на чудно КАКО МОЖЕ ТАКА ама верувајте дека може, дека постојат многу глупи и поводливи луѓе, луѓе што немаат капка памет у главите кои лесно може да бидат обработени и изманипулирани.
Возеле, можда му рекол да не пушта интернет, да не верува на никој, може му наспомнал дека сакаат да го местат, идат избори бла бла, толку му треба на тој, со самото тоа што лидерот на партијата баш тебе те одбира да го возиш на битна задача у Турција, ти брате и диносаурс да помине покрај тебе нема да го приметиш.
Можеби кога се враќал сам, се освестил, добил информации и одлучил да пријави, може едноставно го фатиле на граница па кога веќе видел дека нема кај да бега и е фатен на дело одлучил да соработува со полицијата.

Абе има луѓе кај нас кои ги насскаа да влезат у државна институција да тепаат пратеници, вие се чудите како некој може да вози човек со кола. Па огромен дел од народов кога се деси Мартин Нешковски викаше па што тој наркоман бил ко демек океј е што е убиен па сеа бараме влакно у јајцето за уште еден од многуте испрани мозоци.
Се било само не тајна задача на ликот што го пренел од Србија преку Бугарија до Турција. Буквално објавувал слики од патувањето на социјалните мрежи, арно и од Палчо не објавил како пијат кафе по пат
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Само поставив прашања, не убив човек. Ваљда е дозволено да поставиш прашања кога имаш нелогични работи презентирани на телевизија. Ако напаѓаш нападни со контра аргумент а не да викаш дека сум влагал у нездрави филмови
Не се однесуваше само на тебе постот бе човек.
А инаку, не можеш да бараш до толку логички патерни во вакви злостори.Голем дел од злосторите немаат смисла или логика кога ги гледаш отстрана.
Се убивте од прашања поставување, зошто вака, зошто онака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom