Исчезнати лица

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.450
Поени од реакции
58.571
Абе дете може да биде злоставувано и од родител, па ајде сигурносни мерки и моноторинг да воведеме и по домовите на семејствата кои имаат деца.
Точно. Затоа се и семинарите за кој пишував, за да знаат наставниците и останатите просветни работници како да забележат дека дете е злоставувано без разлика дали внатре или надвор од школото. Често пати од родител/старател. Ако се забележат симптоми на злоставување се разговара со детето со точно формулирани прашања, па ако има потреба се информираат надлежните органи. Безбедноста на децата треба да е задача на секој просветен работник и секој треба да даде придонес.

Зошто не си загрижен за кокаинот кој зема се поголем замав и како ќе му помогме контролата врз детето утре кога тоа ќе порасне.
Секој треба да е загрижен кога се работи за дрога, и затоа е потребна поголема контрола.

Ти имаш некоја луда логика дека се е отидено у три лепе, ама ако нешто се промени или се контролира ќе биде уште полошо :D

Не можам да те разберам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.798
Па кога одат на екскурзии децата 24/7 се споделуваат фотографии по вибер грипите. Буквално секој еден чекор се должни наставниците да го споделуваат со родителите. Во денешно време не е воопшто лесно и едноставно да си наставник. Дали да ги внимаваат децата или да ги фотографираат и известуваат родителите. Ниту децата на раат може да уживаат во екскурзијата, ниту наставниците на раат да си ја работат работата.
Да не можеш на раат да се опиеш на екскурзија, или ако ти е досадно да киднеш од час.

На времето дури на родителска разбираа дека имаш неоправдани, ќе повикаа троа, ќе им помине за саат два и сите среќни и задоволни. Овие денес под константен стрес, за секој неоправдан ќе треба да мислиш лага и ќе те пеат :D
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
...кога слушнав еден муабет од профи особа дека поставените камери пола од нив се вон функција, а седат така колку да влева сигурност на граѓанинот т.е. страв на криминалецот дека ,,се снима" а тоа нема благе везе, затоа и немаат снимки и патоказ на движење на малата, демек во интерес на истрагата не кажуваат.
Овоа е точно што си го напишала.На држава како нашата не знае човек дали да се смее или да плаче.Камерите се основно оружје во корист на државната безбедност, а ние ниту таа основа ја немаме.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.156
Поени од реакции
35.014
Зошто ми е избришан коментарот? Што лошо кажав? Или неможе некој да дискутира па од позиција на сила постапува. @Acid ?
Затоа што 2 коментари ти се со навреди упатени кон мене. Ако во твојот свет така се дискутира, остани си во твојот свет. Да беше навредата упатена кон друг член ќе добиеше и казнени или бан од тема зашто неколку пати сум те опоменал за недозволено однесување. Само затоа што навредите се кон мене, само ти се избришани мислењата.

За другото: во право си. :D
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Да не можеш на раат да се опиеш на екскурзија, или ако ти е досадно да киднеш од час.

На времето дури на родителска разбираа дека имаш неоправдани, ќе повикаа троа, ќе им помине за саат два и сите среќни и задоволни. Овие денес под константен стрес, за секој неоправдан ќе треба да мислиш лага и ќе те пеат :D
Наоѓаат начин и сега. Стално се болни, нон стоп по оправданија доаѓаат на лекар. А и ако дете сака да направи глупост, колку и да го држиш строго ќе најде начин да го направи тоа.

Пример во мое време доволно беше родител телефонски да се јави на класниот и да кажи дека детето нема да доаѓа на школо. Сега без лекарско оправдание наставниците не им веруваат ни на родителите. :D
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
31
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Ова некое криминално срање се има дешавано тука.
Не бе, стандардна процедура. Така функционира полицијата. Сигурно ќе земе саат време после исчезнување да бара лице, без да има дополнителна индиција.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.324
Не бе, стандардна процедура. Така функционира полицијата. Сигурно ќе земе саат време после исчезнување да бара лице, без да има дополнителна индиција.
Очигледно од одма располагале со информации кои не се споделени со јавноста.

Ако привеле пет лица и го обезбедиле возилото, за жал почнувувам да се сомневам дека е девојчето е живо.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Очигледно од одма располагале со информации кои не се споделени со јавноста.

Ако привеле пет лица и го обезбедиле возилото, за жал почнувувам да се сомневам дека е девојчето е живо.
Во ред е тоа што не се споделени, таман работа јавноста да ја запознаваат со секој детал. Јас немам замерка за МВР, скроз професионално го тераат случајов. Хистеријата и инаетот да се тврдат глупости е тоа што ме чуди.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
... да се приведат наеднаш пет души во полиција, тоа значи цела група, тоа може да значи организирана група која можеби временски следат „жртви“ нејчесто деца од комплицирани бракови и во даден момент реагираат со само за нив познати причини кои дефинитивно се криминогени!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Не бе, стандардна процедура. Така функционира полицијата. Сигурно ќе земе саат време после исчезнување да бара лице, без да има дополнителна индиција.
Во ред е тоа што не се споделени, таман работа јавноста да ја запознаваат со секој детал. Јас немам замерка за МВР, скроз професионално го тераат случајов. Хистеријата и инаетот да се тврдат глупости е тоа што ме чуди.
во право си. :D
Значи сега немало индиции а? Стандардно се јавуваат наставничките кога каснат децата 7 минути, и стандардно се алармира полиција за 60 минути.... Среќа не ми требаат плачковци да потврдат дека сум во право, туку само им пропаѓа сарказмот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom