Исчезнати лица

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.798
За вакви знам дека има, за IoT уредче зборам. Не користи сателити, струја скоро ич, а веќе скоро и го имаме направено. Уште апликација ни фали.
За таква иот ти треба некој да изгради lorawan а колку што сум запознаен ниту еден оператор од мкд не нуди.

Галилео требаше да има фрекфенција за вакви работи, ама не сум во тек дали се користи во моментов.

Уреди кои работат со мобилна мрежа имаш колку ти душа сака по Алиекспрес, познавам луѓе што земаа и се ок, ама локацијата е во некои моменти со мала точност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
За таква иот ти треба некој да изгради lorawan а колку што сум запознаен ниту еден оператор од мкд не нуди.

Галилео требаше да има фрекфенција за вакви работи, ама не сум во тек дали се користи во моментов.

Уреди кои работат со мобилна мрежа имаш колку ти душа сака по Алиекспрес, познавам луѓе што земаа и се ок, ама локацијата е во некои моменти со мала точност.
Има 0G мрежа што работи на стандардни радио бранови. Не ми текиња како се вика компанијата, имав иницијален контакт со нив за во Македонија. Па еве една причина да се воведе и таа мрежа, ограничена е со дата(многу малку дата), ама е доволна за тракинг. Претежно ја користат деливери компании, транспорт генерално, таксисти, уреди за мониторирање и слично. Само некако не е исплатлива да се бавта човек само за Македонија.

Иначе IoT модулите се малце поскапи, ама мислам дека можат да одат со стандарден сим, правевме некои експерименти ама ич не ми текиња дали го врзавме IoT модулот или само со стандард сим пробувавме. Експериментален IoT модул беше 20 долари . А GPRS лоцирањето, да, малце е понеточно, ама е доволно да се најде изгубено лице/украден автомобил/Точак, а трајноста на батеријата е неколку години.
Автоматски споено мислење:

@Ocajna Убаво вака од твоја страна што влеваш екстра надеж ...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.798
Има 0G мрежа што работи на стандардни радио бранови. Не ми текиња како се вика компанијата, имав иницијален контакт со нив за во Македонија. Па еве една причина да се воведе и таа мрежа, ограничена е со дата(многу малку дата), ама е доволна за тракинг. Претежно ја користат деливери компании, транспорт генерално, таксисти, уреди за мониторирање и слично. Само некако не е исплатлива да се бавта човек само за Македонија.

Иначе IoT модулите се малце поскапи, ама мислам дека можат да одат со стандарден сим, правевме некои експерименти ама ич не ми текиња дали го врзавме IoT модулот или само со стандард сим пробувавме. Експериментален IoT модул беше 20 долари . А GPRS лоцирањето, да, малце е понеточно, ама е доволно да се најде изгубено лице/украден автомобил/Точак, а трајноста на батеријата е неколку години.
Автоматски споено мислење:

@Ocajna Убаво вака од твоја страна што влеваш екстра надеж ...
Не знам за мкд искрено, не сум чул дека некој гради, а и не верувам дека ќе е атрактивна за инвестирање.
Скапи се уредите, и релативно големи т.е ќе биде видлив.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.084
Прегледај го приврзокот 399612

Датумиве погледнете ги 17 февруари 2019 и 21 февруари 2019 два леша за неполна недела.
Идеален тајминг да се шират вакви вести низ интернетот додека мајка и татко поминуваат низ голгота поради исчезнувањето на нивната 14 годишна ќерка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Не знам за мкд искрено, не сум чул дека некој гради, а и не верувам дека ќе е атрактивна за инвестирање.
Скапи се уредите, и релативно големи т.е ќе биде видлив.
Нема, ние лани преговаравме, ама ептен не е исплатливо, освен ако не дадат bundle топган со Србија, ама тогаш и други се иницијалните пари. Ова е нешто што може државата без проблем да го инсталира. Не сум сигурен за цената ама мислам дека цела покриеност се добива за 500К евра (или беше толку само за Скопје). Али во секој случај, ништо па и за за држава попут нашата.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Идеален тајминг да се шират вакви вести низ интернетот додека мајка и татко поминуваат низ голгота поради исчезнувањето на нивната 14 годишна ќерка.
Одвратно е што оваа која вели дека има дете споделува вакви вести.
 
  • Тажно
Reactions: Syn
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.793
Поени од реакции
18.424
Нема, ние лани преговаравме, ама ептен не е исплатливо, освен ако не дадат bundle топган со Србија, ама тогаш и други се иницијалните пари. Ова е нешто што може државата без проблем да го инсталира. Не сум сигурен за цената ама мислам дека цела покриеност се добива за 500К евра (или беше толку само за Скопје). Али во секој случај, ништо па и за за држава попут нашата.
Извини вака, спомна OG мрежа, ова гледам се користело во 40 ти години и користи аналогни системи да пренесува сигнали... Ако ова пробаш да го имплементираш во апликација со кој messaging protocol би го имплементирал?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Извини вака, спомна OG мрежа, ова гледам се користело во 40 ти години и користи аналогни системи да пренесува сигнали... Ако ова пробаш да го имплементираш во апликација со кој messaging protocol би го имплементирал?
Еве ги. Во Европа само дел од Балканот нема покриеност, Македонија, Албанија, Бугарија, Србија, Босна, Црна Гора, Унгарија...
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Мајкава постојано повторува дека им верувала на истражните органи и дека работа на МВР било да ја најде ќерка и.. Тогаш зашто сподели на социјални мрежи и бараше да споделуваме, ако толку од сам старт верува во ажурноста на МВР и дека МВР ќе и ја вратат ќерка и дома? Мене детето да ми го нема 5 дена, да не знам дали е живо или мртво и јас постојано да викам им верувам на МВР кој што патем очигледно немаат никаков доказ или трага каде е детето.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.414
Поени од реакции
2.395
Одвратно е што оваа која вели дека има дете споделува вакви вести.
Извини ја не сум медиум, ја само споделив тоа шо читам. Забрането е да споделам или? Темава е исчезнати лица. Ако не ти е јасно. Што е одвратно, тоа што лицата се исчезнати? Или тоа што јас споделувам на тема Исчезнати лица, за исчезнати лица???
Или устата ти е одвратна?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.084
Мајкава постојано повторува дека им верувала на истражните органи и дека работа на МВР било да ја најде ќерка и.. Тогаш зашто сподели на социјални мрежи и бараше да споделуваме, ако толку од сам старт верува во ажурноста на МВР и дека МВР ќе и ја вратат ќерка и дома? Мене детето да ми го нема 5 дена, да не знам дали е живо или мртво и јас постојано да викам им верувам на МВР кој што патем очигледно немаат никаков доказ или трага каде е детето.
А што друго и преостанува?

Која ти е поентава на постов, што сакаш да постигнеш со ова што си го напишала? Смири се Лијам Нисон, во ред е.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.182
Поени од реакции
7.724
Можеби пак ќе бидам со глупо прашање кое можеби ќе биде смешно ама ќе прашам.

Се чуваат нели тие акаунтите што се од луѓе корисници на Инстаграм, Фејсбук, Фејсбук Месинџер, Вибер, Вацап...? Дали воопшто е возможно итно да побара полиција информации од тие компании фирми за да пристапи до нејзин налог пример на Вибер, па да се види последно со кого разговарала?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.084
Не знам ни зашто воопшто дојдов на форумов, лудак до лудак сте..
Абе ти како сакаш можеш нас да не оквалификуваш, прочитај што си напишала, пост без никаква поента, им верувала на МВР, но зашто чим тоа е случај, споделила на Фејсбук, пракса што ја прави буквално секој нормален човек откако постои интернетот кога член на негговото семејство исчезнал.
Е ова тебе ти е чудно, а ние тука сме биле лудите, ти нормалната. Добро.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Мајкава постојано повторува дека им верувала на истражните органи и дека работа на МВР било да ја најде ќерка и.. Тогаш зашто сподели на социјални мрежи и бараше да споделуваме, ако толку од сам старт верува во ажурноста на МВР и дека МВР ќе и ја вратат ќерка и дома? Мене детето да ми го нема 5 дена, да не знам дали е живо или мртво и јас постојано да викам им верувам на МВР кој што патем очигледно немаат никаков доказ или трага каде е детето.
Важно е да имаат што повеќе луѓе слика од девојчето, за да дадат некоја информација, најверојатно и МВР и кажало да споделува слики. Ама МВР не излегува со сите сознанија, само со ограничени информации. Според мене, нема зошто да не им верува на МВР, на кого ќе верува ако не на МВР. Какви и да се тие се најспособн да го најдат девојчево.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom