Исчезнати лица

Член од
23 август 2010
Мислења
38.297
Поени од реакции
108.442
Ebate belja, pa ti go resi problemot za navek... Po tvoe, soberi random covek, tepaj dodeka ne potpise priznanie... I gotovo... Ne ti treba ni sud, ni dokazi, ni butur, nisto... Ne, prijatel, za sreka, ne e bas taka. Obvinitelstvo MORA da obezbedi dokazi.
Лол, и каде јас не реков дека не треба и не мора да обезбеди докази обвинителството? Објаснив до негде зошто ги тепале, да не се чудат некои особи овде. Сигурно нема да те тепаат ако те приведат на информативен разговор, овде имале траги и докази дека тие се учесниците, а кога веќе ги уапсиле и не сакале да признаат тогаш ќотекот дошол на ред. Нормално дека сега обвинителството и судот се на ред да си ја извршат задачата, ама ако овие не беа малце измлатени и притиснати можеби немаше да пропеат и Палчо ќе избегаше во Сирија и ќе отидеше све во вода.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.812
Поени од реакции
4.240
Не е ни малку чудно палчо да им кажал на своите верни следбеници дека таткото му кажал и организирал киднапирање на својата ќерка а да лаже, со тоа си го храни егото ем ги убедува да учествуваат.
Затоа треба судење и докази.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.297
Поени од реакции
108.442
Не, откако ќе се исчита обвинението, судот повторно ќе ги праша како се чувствуваат по истото. Небитно што признале во постапка.
Во теорија е така, ама овде џабе е како и да се изјаснат кога имаат докази против нив, мене тоа ми е зборот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.234
Поени од реакции
10.841
Може ли некој мене да ми одговори дали од правен аспект сеа Палчо може да се провлече некако, да му се намали казната, или воопшто да не биде казнет заради процедуралнии непочитувања и нефер судење?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.185
Поени од реакции
25.871
Sekako , posto da se ocekuva deka prvo treba da gi pregledaat 2-te kameri sto go pokrivaat vlezot e veke premnogu
Па мислам дека ги прегледале. Тоа што не кажуваат на јавност не значи дека не го направиле тоа.
Автоматски споено мислење:

Може ли некој мене да ми одговори дали од правен аспект сеа Палчо може да се провлече некако, да му се намали казната, или воопшто да не биде казнет заради процедуралнии непочитувања и нефер судење?
Засега, не. Ама ќе видиме како ќе се одвива случајот. Правната процедура мора да биде испочитувана. Секој обид за брза правда (а пред избори сме, на некој генијалец може да му текне тоа) е ризик за уништување на случајот.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.968
Многу малку убиства има РСМ. Нема потреба толку да се занимаваме со ова. Јас не следам зошто не е битно.
Добро знаеме веќе за тебе и твојот комплекс дека си Господ, но сфати еднаш дека си глуп ко кур. Вошка малоумна. Иди копај крипто.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
70
Поени од реакции
104
Полицијата во Велес - катастрофално лоша
Полицијата во Скопје - немам замерка за нивната работа, ја завршија на ниво
Обвинителство - допрва треба да ја завршат работата, првичните мотиви се многу клизави

Тоа е мојот впечаток за институциите засега.
Во велес позначајно е да се фатит пушач на џоинт
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.364
Поени од реакции
5.111
Може ли некој мене да ми одговори дали од правен аспект сеа Палчо може да се провлече некако, да му се намали казната, или воопшто да не биде казнет заради процедуралнии непочитувања и нефер судење?
Ако е друг нарачателот а Палчо е само извршител ќе биде весело.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.234
Поени од реакции
10.841
Засега, не. Ама ќе видиме како ќе се одвива случајот. Правната процедура мора да биде испочитувана. Секој обид за брза правда (а пред избори сме, на некој генијалец може да му текне тоа) е ризик за уништување на случајот.
Ако е друг нарачателот а Палчо е само извршител ќе биде весело.
Па мислам дека најважно е да биде правната процедура испочитувана. Во спротивно, џабе ќе го разоткријат случајот, ако виновникот најде простор да се провлече и да го заобиколи законот, па главната карика да пројде без соодветна казна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.039
Поени од реакции
21.606
Голем кур ги истрижиле ќелајци, готово чалма глата врзете ја, небаре ги кастрираа.
За една недела ќе му порасни косата не замарајте со глупи муабети.
Кажаа дека ги истрижаа и заради безбедносни причини, во случај да не се удирани по глава.
Zamisli za moment, se najdvas na pogresno mesto so pogresni lugje , vo pogresno vreme.
I te sobiraat vnatresni. Te strizat luster i po nekolku sati zaklucuvaat deka si nevina i te pustaat od pritvor.
Ke ti porasni kosata i tebe, ne velam ne ali nema bas blagoprijatno da ti bidi nekoe vreme dur sedis na kafe niz korzo ;).
P.s udirani po glava ?
Od koj?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Кој ве лаже бе дека признанието во полиција не важи? Мислите дека е пазар ова?
Не куров ми глумете Шерлоци ебате.
Ти си шерлокот изгледа тука и те лажат. И правници ќе ти нацртаат дека најважно е на суд тоа што ќе се каже.И признанието е доволно за притвор и обвинение. Изгледа си немал искуство со нашата полција и судство. Еве од лично искуство како сведок на настан неповрзан со мене кој се случи на 30 метри од мене и полиција некако случајно за 20 секунди се појави и мен праша. Си дадов исказ во полиција што како си беше, после ми стиза покана за суд за сведок и ден пред рочиште ми ѕвони оштетениот да пиеме кафе со виновникот. Си се договориле овие и од мене бараа да речам дека не се сеќавам и не сум видел. Штом овој што одвај го дигнаа од земја за едно частење му опростил демек овој ќе го намавале од работа, жена , деца си велам кој кур ја има да се мешам и да исправам криви дрини на непознати. Сите правници ме консултираа дека ништо нема да ми се случи, а еден ми рече штом така ти велат договорена работа е и не ни оди. И судија, и обвинител, адвокат и овие двајца си се договориле и испазарле. Буквално сточен пазар ти е тоа судство и полиција.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.156
Поени од реакции
56.502
Zatoa prasuvam sto ako nekoj od niv ete primer ispadni nevin :cautious:
Убаво е малце претепување што воопшто си се довел во ситуација да те спомнуваат со луѓе кои убиле 14 годишно дете. Не е страшно ова.
Vidi ne e problem sto gi izbricija, ako toa e ustanovena praksa za sekoj osomnicen ete ajde za ubistvo neka bidi. Problemot e sto ne e ustanovena praksa da se brici osomniceniot, barem jas ne sum zapoznaen za drug slucaj. Ova ispagja kako samovolie ili izzivuvanje na upravnikot vrz osmnicen za ubistvo. Ete trojcata priznale( so kjotek, vaka, taka priznale ). Tatkoto ne priznava povrzanost. Dodusa nego neznam dali go istrizija, mislam da ali ne sum siguren. I utre ispadni nevin. Ok e toa spored tebe ?
Шишан е и таткото, и него исто во гумен скафандер заедно со останатите го донесоа у Кривичен суд пред неколку денови. Затоа и прв пишав дека гарант е виновен и имаат некој доказ, пошто во спротивно може сериозно да ја тужи државата.
После директорот на затворот изјавил дека не дозволува фризури и облека за луѓе кои се теретат за вакво дело. Малце гуглав да видам кој е ликот, и по некои мои проценки можам да кажам дека едно 90% сум сигурен дека и самиот директор ги има млатено како кучиња. :D
Бричењето е најверојатно дел од форензиката, а не козметички зафат со цел понижување или изнудување признанија.

Со оглед на тоа што беа изнесени во скафандери значи дека облеката исто им е земена на вештачење, што ја подржува мојата теорија околу фризурата.

Испитуваат честици, бараат ДНК, пример ако девојчето пружало отпор и ги фатило за коса по женски инстинкт па оставила нокт или гребнатини, или можеби честици барут остануваат на косата по некоја нова техника.
Никој не зима ДНК од едно кило коса не заебавај, по еден мал примерок можеле да им сецнат ако е така.
Башка не се овие фатени на лице место туку една недела после убиството, за една недела 5 пати се имаат избањато, алишта сменето и слично, ДНК само кај неа може да бараат.

Понижувани и претепани се од ќутек и пре и после признавањето на делото. Што е добро, ме боли кур, си убил дете, сеа ќе јадеш ќутек секој ден и ќе бидеш малтретиран. Нема жал. Ме заболе кур и за Стразбург и Нион и Хелсиншки и сите тие судови за човекови права. Едноставно не сите затвореници треба да уживаат исти права.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.234
Поени од реакции
10.841

Kajgana Shop

На врв Bottom