Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Колку е точно тврдењето дека организмот може да прими само 25-30гр. протеини на оброк? Ако е точно, тогаш што се случува со останатите протеини, "неискористените"? Не зборам за дилбер од 150кг, тука за просечен вежбач од 80-85кг.
Протеините што ги јадеш не се ослободуваат во еден момент. Пример јадеш стек со да кажеме 60гр протеини во него. Поради сложената структура на месото му требаат сати за да се ослободат сите протеини од него. Така да де факто ти не ги внесуваш 60 гр протеини НАЕДНАШ туку постепено додека организмот да го разгради колагенот, еластинот, додека ензимите да пристапат до сите протеини на месото и тн. Исто се однесува и за било која друга храна. Така да не се замарај со такви теории дека можат да се искористат 25-30гр.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
20,25 кг чиста мускулна маса по 2,2г протеин на кило мусккулна маса е 44,55 грама протеин дневно. Толкав ли ти е дневниот внес ?
Тоа ти се чисти мускули од аминокиселини.
Иначе се смета масата без мастите така да 80* 2.5 200 грама протеин дневно...
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
А каде најточно може да ми го утврдат телеснот состав?
Има ли место каде што ќе си платам и ќе ме измерат точно?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
ај кажете дали е во ред исхранава терам вака 2-3 дена
08:00 овесни снегулки или експандиран ориз помалку од 100 грама со јогурт или млеко малку
11:00 3 белки
14:00 150 грама стек со пола лажичка сенф
17:00 2 компира или 100 грама ориз кафеав со малку урда (идеал шипка)за да добијам на вкус и салата
18:30 тежински тренинг
19:45 орбитрек 35-45 минути
20:30 150 грама стек комбинирано со 100грама урда или 3 белки
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
ај кажете дали е во ред исхранава терам вака 2-3 дена
08:00 овесни снегулки или експандиран ориз помалку од 100 грама со јогурт или млеко малку
11:00 3 белки
14:00 150 грама стек со пола лажичка сенф
17:00 2 компира или 100 грама ориз кафеав со малку урда (идеал шипка)за да добијам на вкус и салата
18:30 тежински тренинг
19:45 орбитрек 35-45 минути
20:30 150 грама стек комбинирано со 100грама урда или 3 белки
Ке ми каже некој дали ми е добра програмава и слушнав дека не е добро секој ден да праам орвитрек 3 пати у неделата било доволно од утре почнувам од сабајле да го правам


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Ке ми каже некој дали ми е добра програмава и слушнав дека не е добро секој ден да праам орвитрек 3 пати у неделата било доволно од утре почнувам од сабајле да го правам


Sent from my iPad 4 using Tapatalk HD
А да им кажеше која ти е целта? Слабеење,качување на килажа и слично?
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
176cm, 70kg... kolkav treba da mi bide dneven vnes na Proteini/JX za da odam na definicija t.e da simnam 2-3kg salo okolu stomakot toa so mi e,.. da stignam negde do 10% masti odnosno da se ocrtuvam ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
176cm, 70kg... kolkav treba da mi bide dneven vnes na Proteini/JX za da odam na definicija t.e da simnam 2-3kg salo okolu stomakot toa so mi e,.. da stignam negde do 10% masti odnosno da se ocrtuvam ?
Па со таа килажа веќе треба да си оцртан
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Значи вака од кога престанав да спортувам продолжив со истата храна и количински и масна па станав вол ипол...Од вас ми треба помош да ми дадете некоја програма за исхрана гледам поназад по пп е праќал @Myers на некој па ако имаш нешто и за мене би ти бил многу благодарен.Исто така ја избрав оваа програма http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size.html за во тератана и сакам некој од поискусните да ми кажете дали е адекватна за мене?Имам претходно искуство со тератаната но ништо по сериозно на периоди по 2/3 месеца, но без некоја програма за исхрана и за вежбање.Имам 89кг и висок сум 1.8 значи сакам да намалам килажа.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Значи вака од кога престанав да спортувам продолжив со истата храна и количински и масна па станав вол ипол...Од вас ми треба помош да ми дадете некоја програма за исхрана гледам поназад по пп е праќал @Myers на некој па ако имаш нешто и за мене би ти бил многу благодарен.Исто така ја избрав оваа програма http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size.html за во тератана и сакам некој од поискусните да ми кажете дали е адекватна за мене?Имам претходно искуство со тератаната но ништо по сериозно на периоди по 2/3 месеца, но без некоја програма за исхрана и за вежбање.Имам 89кг и висок сум 1.8 значи сакам да намалам килажа.
Најубаво би било самиот да си ја одредиш исхраната во текот на денот, во споредба со буџетот кој ти е на располагање.

Еве за почеток, на првата страна имам поставено еден пример за исхрана, sирни го, измени - додади според твои потреби и постави го пак овдека, па ние подоцна ќе го исправиме и ќе ти кажеме што да зголемиш, а што намалиш.

Еве овде имаш калкулатор за колку калории треба да внесуваш во текот на денот според твојата цел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom