Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.962
Поени од реакции
37.579
Тој со 85кг на висина од штознам, 175? Е прасе дебело. Повеќето балкански билдери се такви, врска немаат од здравје и исхрана. Од тебе зависи дали сакаш да бидеш фит и здрав или да личиш на балкански избацивач пред дискотека со дебел стомак газ и цицки.
брат, шо ако си грчки бог кога се мрзнеш на ладново, човек над 85-90 кг е друга димензија за вас. Тоа е килажата кога преоѓаш од маже у маж.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
475
Поени од реакции
680
брат, шо ако си грчки бог кога се мрзнеш на ладново, човек над 85-90 кг е друга димензија за вас. Тоа е килажата кога преоѓаш од маже у маж.
Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
Автоматски споено мислење:

брат, шо ако си грчки бог кога се мрзнеш на ладново, човек над 85-90 кг е друга димензија за вас. Тоа е килажата кога преоѓаш од маже у маж.
Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.962
Поени од реакции
37.579
Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
Автоматски споено мислење:


Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
па ни твоето со 60 кг не е најздрава работа на свет. Неухранет си, мозокот не ти работи, немаш сила, енергија, концентрација, слаб имунитет, анемија, итн. Ја реков 80-85 е најидеално за маж отприлика со 176 цм висина.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
475
Поени од реакции
680
Тежината треба да биде соодветна со висоната.
Нормална телесна тежина имаш од 18.5 - 25 бми.
Тоа е широк распон, но попрецизно би било од 20-22.5, веќе со 23 бми се золемува ризикот за диабетес и не се препорачува од здравствен аспект. Па дури и да е тоа не сало туку мускулна маса, иако секако салото е многу поштетно.
Автоматски споено мислење:

Јас на другарчево би му препорачал да се држи до 21 бми ако не дига тегови, а ако дига може да покачи на 22.5 бми
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.342
Поени од реакции
34.084
Замисли со формулава да му пресметаш на Флекс Луис, 1.65 и 105кг, прасе упм.
1707657895515.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.342
Поени од реакции
34.084
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.884
Поени од реакции
1.345
Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
Автоматски споено мислење:


Човек над 90кг има висок крвен притисок, диабетес, атеросклероза, срчеви проблеми и зголемен ризик за мозочен удар.
Не ми звучи многу мажествено
Ти врска со живото немаш. Треба да изедеш уште многу фурни за да дадеш правилен совет.
@Бавареец
Батали тие глупости бми нми ...
Огледалото ти е показател на формата а не вагата. 163cm. сум и јас и има 80кг али никогаш негледам вага,гледам формата да е во ред. Стомак немам а еве 2 месеци не ни тренирам и секој ден пијам кокакола.
3 главни оброци и 1 до 2 заменски.
Внесувај 2грама протеин на 1кг телесна маса и некаде 4гр хидрати на 1кг телесна маса и ќе имаш добри резулрати.
Пожелно е да си започниш со онлајн менторство со некој добар кој ќе ти напрај солидна шема.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
700
Поени од реакции
362
А дали кај човек што е 5-10кг плус од висината (пример 180цм 85-90кг)чист мускул без користење на стероиди.
Важи тоа дека е дебел и не здрав?
И при тоа има нормален БМИ и боди фат?
Дали ова е штетно ? @PituGuli55
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
475
Поени од реакции
680
Максимум нормален бми е 25 што за човек од 1.80 значи 81кг.
Зголемена телесна тежина, без оглед дали масно ткиво или мускул, го оптеретува срцето и крвните садови и зголемува крвниот притисок и става стрес на зглобовите и рбетниот столб.
Зголеменото масно ткиво, дополнително, покрај овие проблеми го зголемува ризикот од дијабетес, рак, хормонални пореметувања итн.
Значи вежбај кардио и дигај тегови ама држи се во рамките на нормално бми.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.342
Поени од реакции
34.084
Максимум нормален бми е 25 што за човек од 1.80 значи 81кг.
Зголемена телесна тежина, без оглед дали масно ткиво или мускул, го оптеретува срцето и крвните садови и зголемува крвниот притисок и става стрес на зглобовите и рбетниот столб.
Зголеменото масно ткиво, дополнително, покрај овие проблеми го зголемува ризикот од дијабетес, рак, хормонални пореметувања итн.
Значи вежбај кардио и дигај тегови ама држи се во рамките на нормално бми.
А да отвориш тема за исхрана во здравје и таму да цепите со оваа филозофија?
Може да си ја појачате и со веганство, па терајте до 100ка на зелки и такмичете се кој да има помал BMI.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
700
Поени од реакции
362
Максимум нормален бми е 25 што за човек од 1.80 значи 81кг.
Зголемена телесна тежина, без оглед дали масно ткиво или мускул, го оптеретува срцето и крвните садови и зголемува крвниот притисок и става стрес на зглобовите и рбетниот столб.
Зголеменото масно ткиво, дополнително, покрај овие проблеми го зголемува ризикот од дијабетес, рак, хормонални пореметувања итн.
Значи вежбај кардио и дигај тегови ама држи се во рамките на нормално бми.
Според кои докази ова го тврдиш?

А здрав човек што трча секој ден со 21 бми не прави стрес на колената и кичмата?
Според кое мерило тврдиш дека 5кг плус чиста мускулна маса без користење стероиди може да зголемува ризикот од дијабетес, рак, хормонални пореметувања итн.
ПС. Како што се прават/јакнат мускули така се прават и коски, со зголемување на тежината.
Кога ќе вежбате со тегови, вашите мускули влегуваат во акција и вршат притисок на коските, создавајќи стрес. Во одговор на овој стрес, вашите коски се адаптираат и постапно стануваат по густи и по јаки за да можат подобро да го поднесуваат оптеретувањето.

Дека + 5кг прават стрес на колена е просто неверојатно.

Значи сите што прават вежби за нозе и тело кои се вежбаат станат и додадат +5кг тежина се зафркнале дебело?

Па како тоа јас немам видено барем еден човек па макар и средношколец да крева помалку од 30 (сите креваат 30-120кг) на истиве вежби со години и ништо не им е :D.
Па да работиш дома трева да косиш тоа машината со се каблите и корпата од трева има 20кг :ROFLMAO:.
И башка кај послаб човек поголем dmg дека не е навикнат на тежината.

Поголема е логиката на послабиот да му "паднат коските" него на овој што ги воспалувал-зајакнувал коските баш преку зголемена тежина.
А едино начин да зголемиш bone density е баш преку тоа. Да правиш стрес на коските.
А ако сакаш мускулите да ти растат правиш стрес на мускулите
 
Последно уредено:

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
699
Поени од реакции
139
Одете ебети си мајката, со кур сте на европско. Go fuck yourseleves!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom