Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 март 2013
Мислења
4.514
Поени од реакции
4.334
Другар јас му набројав 10 пати поголем број на јадења од тебе и му дадов генерални совети за здрав начин на исхрана. Не знам зошто викаш не се бараат совети на форум, мислам дека баш добри совети доби.
Друже, ти сугерираше 1-2 пати неделно пилешко и 1-2 пати месечно свинско.
Ако се држиме до теориите дека ти требаат многу протеини за масл гејн... во тој случај како типот ќе ја постигни таа бројка? Треба буквално да се убие од јадење, пошо количината на протеини во продуктите кои не се од животинско потекло е далеку помал.

....
Убаво си напиша типацот кој ти го цитираше во постот погоре.
Насекаде различни теории околу исхраната...
За маса, некои викаат 3 г протеин на килограм тежина, некои па викаат 0.5. Некои викаат кето диета, некои викаат повеќе јгх.

Имаше теории и дека не треба да се јади повеќе од 2 пати на ден, еден канал на Јутјуб дури и форсираше само еден оброк на ден за изградба на мускул, апсолутно ништо фазла од еден.

Едни викаат преку еден ден одмор ако целта ти е маса, други викаат вооптшто не треба одмор.

Најдобро е човек да трни по еден пат, па постепено да си ја следи состојбата и да види што него најдобро му одговара. Како за исхрана така и за тренинзи.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Друже, ти сугерираше 1-2 пати неделно пилешко и 1-2 пати месечно свинско.
Ако се држиме до теориите дека ти требаат многу протеини за масл гејн... во тој случај како типот ќе ја постигни таа бројка? Треба буквално да се убие од јадење, пошо количината на протеини во продуктите кои не се од животинско потекло е далеку помал.

....
Убаво си напиша типацот кој ти го цитираше во постот погоре.
Насекаде различни теории околу исхраната...
За маса, некои викаат 3 г протеин на килограм тежина, некои па викаат 0.5. Некои викаат кето диета, некои викаат повеќе јгх.

Имаше теории и дека не треба да се јади повеќе од 2 пати на ден, еден канал на Јутјуб дури и форсираше само еден оброк на ден за изградба на мускул, апсолутно ништо фазла од еден.

Едни викаат преку еден ден одмор ако целта ти е маса, други викаат вооптшто не треба одмор.

Најдобро е човек да трни по еден пат, па постепено да си ја следи состојбата и да види што него најдобро му одговара. Како за исхрана така и за тренинзи.
Затоа постои научен консензус, за да не слуш џим брос, аматери и почетници околу 100 - 150г протеин на ден е повеќе од доволно.

Не се замарај за протеини фокус на соодветен внес на калории, ПРАВИЛНО ВЕЖБАЊЕ и сон се далеку далеку побитни.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Друже, ти сугерираше 1-2 пати неделно пилешко и 1-2 пати месечно свинско.
Ако се држиме до теориите дека ти требаат многу протеини за масл гејн... во тој случај како типот ќе ја постигни таа бројка? Треба буквално да се убие од јадење, пошо количината на протеини во продуктите кои не се од животинско потекло е далеку помал.

....
Убаво си напиша типацот кој ти го цитираше во постот погоре.
Насекаде различни теории околу исхраната...
За маса, некои викаат 3 г протеин на килограм тежина, некои па викаат 0.5. Некои викаат кето диета, некои викаат повеќе јгх.

Имаше теории и дека не треба да се јади повеќе од 2 пати на ден, еден канал на Јутјуб дури и форсираше само еден оброк на ден за изградба на мускул, апсолутно ништо фазла од еден.

Едни викаат преку еден ден одмор ако целта ти е маса, други викаат вооптшто не треба одмор.

Најдобро е човек да трни по еден пат, па постепено да си ја следи состојбата и да види што него најдобро му одговара. Како за исхрана така и за тренинзи.
Друже, сугерирав и 3 врсти на риба како и висококвалитетни растителни извори на протеин кои не се ништо помалку вредни од тоа фамозно пилешко и свинско.
Кажав и дека ако внесеш доволно калории од балансирана исхрана во текот на денот потребниот внес на протеин ќе ти биде задоволен.
Само свинското и пилешкото ли содржат протеин? Тоа е мит заостанат во времето. Опсегот е од 100 до максимум 200 грама протеин на ден и на никој овде не му треба повеќе од тоа. Како мислиш да се убие од јадење кога има луѓе што се вегани и се бават со боди билдинг, powerlifting итн? Тоа не се теории него факт, реална состојба. Еве јас ќе се земам како пример, црвено месо воопшто немам пробано којзнае од кога, пилешко чат-пат еднаш во неделата, па немам никаков проблем со масл гејн. А ако не ми веруваш мене постои, како што кажа членот погоре, научен консензус.

Најбитно од све кажав и дека треба да избегнува процесирана храна зашто нели неговото прашање беше како да се храни здраво.
Значи он може од сите тие совети да си одбере што него највеќе му одговара а притоа да ги запази сите тие правила. Ако баш толку сака да јаде свинско барем нека избегнува печеница, врат и слични сувомеснати, мислам дека со тоа сите се сложуваме.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.155
Во тема "Исхрана - ПРВИОТ клучен фактор..." он вика вежбањето и спиењето биле побитни... :lolzz:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.514
Поени од реакции
4.334
Друже, сугерирав и 3 врсти на риба како и висококвалитетни растителни извори на протеин кои не се ништо помалку вредни од тоа фамозно пилешко и свинско.
Кажав и дека ако внесеш доволно калории од балансирана исхрана во текот на денот потребниот внес на протеин ќе ти биде задоволен.
Само свинското и пилешкото ли содржат протеин? Тоа е мит заостанат во времето. Опсегот е од 100 до максимум 200 грама протеин на ден и на никој овде не му треба повеќе од тоа. Како мислиш да се убие од јадење кога има луѓе што се вегани и се бават со боди билдинг, powerlifting итн? Тоа не се теории него факт, реална состојба. Еве јас ќе се земам како пример, црвено месо воопшто немам пробано којзнае од кога, пилешко чат-пат еднаш во неделата, па немам никаков проблем со масл гејн. А ако не ми веруваш мене постои, како што кажа членот погоре, научен консензус.

Најбитно од све кажав и дека треба да избегнува процесирана храна зашто нели неговото прашање беше како да се храни здраво.
Значи он може од сите тие совети да си одбере што него највеќе му одговара а притоа да ги запази сите тие правила. Ако баш толку сака да јаде свинско барем нека избегнува печеница, врат и слични сувомеснати, мислам дека со тоа сите се сложуваме.
Крајно добронамерно прашање - можеш ли да напишеш ако не те мрзи, колку и како ја внесуваш бројката на протеин во ден кога не консумираш месо? (пилешко, свинско и риба, пошо и рибата има жива, нели?)
Значи не ми е интенција да водам цинична контра-аргументација фала богу, ме интересира како комбинираш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Во тема "Исхрана - ПРВИОТ клучен фактор..." он вика вежбањето и спиењето биле побитни... :lolzz:
Кето бро, читај што напишав, реков доволно калории, 100-150 грама протеин + правилно правење на вежби и сон.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.155
Кето бро ми вика тревопасот.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Крајно добронамерно прашање - можеш ли да напишеш ако не те мрзи, колку и како ја внесуваш бројката на протеин во ден кога не консумираш месо? (пилешко, свинско и риба, пошо и рибата има жива, нели?)
Значи не ми е интенција да водам цинична контра-аргументација фала богу, ме интересира како комбинираш.
Не се секирај за живата, ако тргнеш така во секоја храна ќе најдеш некој отров. Треба да јадеш големи количини од риба што има многу жива за да акумулираш токсично ниво. Сардините ти се најбезбеден избор, исто и папалини, во КАМ ги има, само нив треба да ги готвиш. Туна има малку повеќе ама јас јадам најмногу една конзерва неделно. Ослич или лосос 2 пати неделно (2 оброка). Лососот има помалку жива ама осличот ми е повкусен.

Во денови кога не консумирам месо комбинирам со останатите јадења што ги набројав претходно. Не можам да ти кажам бројки зашто не бројам.
Пример вчера јадев вака:
- прв оброк овесна каша (овесни, чиа семе, јогурт, шумско овошје)
- напиток чај со ѓумбир и лимон
- втор оброк 2 сендвичи (интегрален леб, путер од кикирики, пиперки, патлиџан)
- ужинка банана
- тренинг-
- трет оброк гравче-тавче и некоја салата (цвекло, трупка, зелка, карфиол и сл., вчера мислам праз или кисел купуз извадив ама не ми текнува)
- ужинка портокал и 2 киви
- четврт оброк 2 сендвичи (интегрален леб, хумус, кашкавал, пиперки, патлиџан, маслинки, мелено ленено семе)
- ужинка додека гледавме филм комбинација бадеми и семки од тиква - грицкам колку сакам дур трае филмот.

Гравот е очигледно главен оброк меѓутоа и во сите други има протеин и тотал се собира таман.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Друже, ти сугерираше 1-2 пати неделно пилешко и 1-2 пати месечно свинско.
Ако се држиме до теориите дека ти требаат многу протеини за масл гејн... во тој случај како типот ќе ја постигни таа бројка? Треба буквално да се убие од јадење, пошо количината на протеини во продуктите кои не се од животинско потекло е далеку помал.

....
Убаво си напиша типацот кој ти го цитираше во постот погоре.
Насекаде различни теории околу исхраната...
За маса, некои викаат 3 г протеин на килограм тежина, некои па викаат 0.5. Некои викаат кето диета, некои викаат повеќе јгх.

Имаше теории и дека не треба да се јади повеќе од 2 пати на ден, еден канал на Јутјуб дури и форсираше само еден оброк на ден за изградба на мускул, апсолутно ништо фазла од еден.

Едни викаат преку еден ден одмор ако целта ти е маса, други викаат вооптшто не треба одмор.

Најдобро е човек да трни по еден пат, па постепено да си ја следи состојбата и да види што него најдобро му одговара. Како за исхрана така и за тренинзи.
Не друже најдобро е да седне да се прочитат веќе добро познатите ФАКТИ како функционират работите а теории од youtube или малски моабети да се баталат, не сме веќе 63та па да градиме тело со стек ориз и брокула.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Веганско вегетаријански карнивар кето фастинг. Прати гу овуј диету и пријави се на такмичење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Не друже најдобро е да седне да се прочитат веќе добро познатите ФАКТИ како функционират работите а теории од youtube или малски моабети да се баталат, не сме веќе 63та па да градиме тело со стек ориз и брокула.
Која е тајната на 2021?
Авокадо? :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Не се секирај за живата, ако тргнеш така во секоја храна ќе најдеш некој отров. Треба да јадеш големи количини од риба што има многу жива за да акумулираш токсично ниво. Сардините ти се најбезбеден избор, исто и папалини, во КАМ ги има, само нив треба да ги готвиш. Туна има малку повеќе ама јас јадам најмногу една конзерва неделно. Ослич или лосос 2 пати неделно (2 оброка). Лососот има помалку жива ама осличот ми е повкусен.
Далеку побезбедна варијанта според мене, а со приближно добар состав ти е пастрмката (поефтина, се наоѓа и свежа).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Веганско вегетаријански карнивар кето фастинг. Прати гу овуј диету и пријави се на такмичење.

Баш така, еве и на овој му кажуваа исто, ама инат не слушаше, па сега со тешки маки едвај се спаси од дефицит на протеин



Плус еве @_BerzerkeR_ се спрема за стронгмен ако не се лажам, па мора сериозно да се пристапи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom