Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
5 април 2010
Мислења
514
Поени од реакции
150
100 грама печен ослич имате инфо за нутритивни вредности ?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.631
Поени од реакции
12.489
100 грама печен ослич имате инфо за нутритивни вредности ?
Епа зависи колку масло си му ставил, дали е со кожа или е чисто филета.
Цирка околу 150ккал, барај го на интернет како Hake.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
514
Поени од реакции
150
Епа зависи колку масло си му ставил, дали е со кожа или е чисто филета.
Цирка околу 150ккал, барај го на интернет како Hake.
Обично пред спремање си мерам и по raw вредноста се водам. Ама вака за печен неможам да најдам некоја вредност, на 2-3 различни места ептен разлика има и во пр и во кцал. Со кожа е, без масло. Незнам дали ова е веродостојно, што мислиш ?
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
2 кила компири да изрдеш, па секоја ти чест друже поготово пошто компирот има висок ги а причината еве ти ја и најава за дијабет...
Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.631
Поени од реакции
12.489
Обично пред спремање си мерам и по raw вредноста се водам. Ама вака за печен неможам да најдам некоја вредност, на 2-3 различни места ептен разлика има и во пр и во кцал. Со кожа е, без масло. Незнам дали ова е веродостојно, што мислиш ?
На припремена риба е потешка математиката (не знаеме од колку свежа риба испаднала 100гр печена, но ова ти е горе-доле ок вредност).

Крај краева не се замарај до калорија, дури и 100ка да промашиш не е голема работа, идеално нема шанса да ги натемпираш.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
514
Поени од реакции
150
На припремена риба е потешка математиката (не знаеме од колку свежа риба испаднала 100гр печена, но ова ти е горе-доле ок вредност).

Крај краева не се замарај до калорија, дури и 100ка да промашиш не е голема работа, идеално нема шанса да ги натемпираш.
Дада не ми треба 100% точност. Ама сакам да имам некоја груба проценка. Фала.
Автоматски споено мислење:

Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
Малце офф топик, постар човек со покачен шеќер поради корона, според тебе како да пристапи при регулирање на шеќерот.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
847
Компир не создава дијабет, животински продукти во комбинација со него да, поготово масти заситени и рафинирани. Исто важи за сите јаглехидрати, ако не ги мешаш со масла, гајле нема. Зборам за whole foods, не за бел шеќер.
Не мешај бабички и жабички со месото, белото месо не содржи скоро никакви масти, а компирот е одлична комбинација со ослиќ, пилешки стек, мисиркино месо и тн...

Е сега за останатиот дел, се согласувам масти+јагленохидрати = катастрофа мада и тука постојат пресметки со проценти, комбинации, манипулации и тн...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
17.212
Малце офф топик, постар човек со покачен шеќер поради корона, според тебе како да пристапи при регулирање на шеќерот.
Растителна храна со многу растителни влакна, колку повеќе толку подобро. Многу црвена зелка и бабури, доматно пире, цвекло, моркови, леќа, црвен грав, модри патлиџани, тиквици, марула, спанаќ, ореви, ленено семе......леб да се минимизира, исто и тестенини, и рафинирани масла/шеќери, пржено никако итн.

Суптементација на цинк, д3, магнезиум, B1, таурин (2x250mg) не повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
дали има во македонија белка од јајца во течна состојба?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
738
Поени од реакции
847
дали има во македонија белка од јајца во течна состојба?
Има, земаш свежо јајце го кршиш ја делиш белката во еден сад, жолчката во друг сад.

Шала на страна, до сега само во Тамаро Охрид имам забележано белки во тетрапак, ама не ме заинтересираја да обрнам внимание...
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
5
Има, земаш свежо јајце го кршиш ја делиш белката во еден сад, жолчката во друг сад.

Шала на страна, до сега само во Тамаро Охрид имам забележано белки во тетрапак, ама не ме заинтересираја да обрнам внимание...
и сега ги двоам така но полесно би било тетрапак
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.719
Поени од реакции
2.068
И јас во Тамаро имам видено, на друго место нигде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom