Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

М

Мартин`

Гостин
Чаша јагоди има околу 40 калории и тон антиоксиданси. Пријатно јадење. :)
Е супер, оти ме фаќа криза без благо на моменти ми иде по цела чоколада да изедам па да си најдам замена :icon_lol:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
По колку треба да се внесува од компир/ориз ?

јас претерувам мислам дека со нив...увек ги јадам у комбинација со месо,али по многу јадам...над 300 грама увек...некад и повеќе од тоа...?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Колку од вас користат сенф у исхраната и знаат за неговото значење во бодибилдингот ? Не е огромно значење , али по малце помага. Еве еден текст за него :

За Стеф , он е по бројките , нутритивна вредност на сенфот :
http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/215/2

Еден текст за сенфот :
http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/215/2
Во едно испитување на FASEB, научниците откриле дека сенфот содржи ХОМОБРАСИНОЛИД кој претставува природен стероид. Овој стероид реагира исто како и синтетичките анаболни стероиди, но за разлика од нив, скоро и да нема несакани последици.

Освен ако не си стаорец, зошто студиите биле вршени врз стаорци, тогаш освен како додаток за вкус, не очекувај стероидини ефектни од сенфот :D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Освен ако не си стаорец, зошто студиите биле вршени врз стаорци, тогаш освен како додаток за вкус, не очекувај стероидини ефектни од сенфот :D
Не реков дека има големи ефекти :) и секако е покорисно од мајонез :D

Иначе интересен текст : http://www.hardbodysuccessblog.com/my_weblog/2011/11/build-body-mass-does-mustard-build-muscle.html

И да скоро секоја слична студија ( ко оваа ) се прави на заморчиња и други животни пред да биде тестирана врз човек :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
По колку треба да се внесува од компир/ориз ?

јас претерувам мислам дека со нив...увек ги јадам у комбинација со месо,али по многу јадам...над 300 грама увек...некад и повеќе од тоа...?
Зависи од колку калории ти требаат.
Немој ти сеа со вакво нубско прашање :D
 
Г

Гучи

Гостин
Доручек: овошје (најчесто јаболки, 1 до 2 максимум)

Ручек: ориз (150 грама) со салата, шпагети (150 грама) со сирење (50 грама), печена риба (скуша) со салата или некоја манџа (компир, грав, зелка) без леб.

Вечера: овесни снегулки и корн флекс со кисело млеко (или ако ми се јаде ептен, 2 јајца со 100 грама урда)

И дневно пијам по едно нескафе со млекце :)

Има надеж диетава? :) целта ми е да ослабам, наравно.
Пресметав, треба да внесувам дневно по 1800 калории за да ослабам, а со оваа храна едвај по 1000 ми искачаат.

пс.Незнам како ке издржам без благо :D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Доручек: овошје (најчесто јаболки, 1 до 2 максимум)

Ручек: ориз (150 грама) со салата, шпагети (150 грама) со сирење (50 грама), печена риба (скуша) со салата или некоја манџа (компир, грав, зелка) без леб.

Вечера: овесни снегулки и корн флекс со кисело млеко (или ако ми се јаде ептен, 2 јајца со 100 грама урда)

И дневно пијам по едно нескафе со млекце :)

Има надеж диетава? :) целта ми е да ослабам, наравно.
Пресметав, треба да внесувам дневно по 1800 калории за да ослабам, а со оваа храна едвај по 1000 ми искачаат.

пс.Незнам како ке издржам без благо :D
Вечерата обемна , доручокот 2 јабуки ..:S Fail од почеток :) обратно треба да е. Сабајле као стануваш ти треба највеќе храна , пред спање ти треба најмалку.
И наместо диета , да пробаш со трчање за слабеење ? Ја лично мразам диети ..
 
Г

Гучи

Гостин
Вечерата обемна , доручокот 2 јабуки ..:S Fail од почеток :) обратно треба да е. Сабајле као стануваш ти треба највеќе храна , пред спање ти треба најмалку.
И наместо диета , да пробаш со трчање за слабеење ? Ја лично мразам диети ..
И тоа де :) значи навечер ако ми се јаде, да јадам овошје? океј, фала :)
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
И тоа де :) значи навечер ако ми се јаде, да јадам овошје? океј, фала :)
Зеленчук и овошје. Ја лично накај 21:00 јадам урда заради казеинот , и накај 23:30 2 моркова , зелка , краставица и цвекло.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Вечерата обемна , доручокот 2 јабуки ..:S Fail од почеток :) обратно треба да е. Сабајле као стануваш ти треба највеќе храна , пред спање ти треба најмалку.
И наместо диета , да пробаш со трчање за слабеење ? Ја лично мразам диети ..
Сосема небитно, долгорочно ова нема да направи разлика ако е во калориски дефицит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom