Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Знам дека е глупо прашањето ама...
Колку грама месо јадите дневно од прилика, и кој тип ви е омилен (најупотребуван)?
Најчесто јадам јунешко мешано со телешко 500гр. на ден пошто то месо ми е највкусно. Од пилешко јадам само печено пиле и кога земам земам само готово праено.
Башка јајца и риба. Не е здраво да се јади секој ден месо пошто се закиселва организмот. Земав од пирутина од кам ама многу вода има вонего а и во свежиот има доста вода и зато избегавам пилетина да ја готвам.[DOUBLEPOST=1554208268][/DOUBLEPOST]
Здраво форумџии. Сакам да прашам дали некој има користено домашна сурутка, купив едно шише литро-ипол, но не знам како е со протеини и колку треба да внесувам.
Во 100гр. прав имаш само 10гр. протеини и 60грама лактоза. Едноставно речено ем фрлаш пари ем нема фајде однеа.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Никој тука не можи со точност да ти кажи колку протеини има

Знам.. али барем од прилика да знаев колку би имала на 100ml... пошто слушнав дека била добра само ретко кој можел да ја пие ради мирисот[DOUBLEPOST=1554212193][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1554212241][/DOUBLEPOST]Читам по форумов што пишувале бодибилдинг "стручњациве" детално за секој оброк.. внесувале по 60 грама протеин на некој од оброците. Мислам нема логика да внесувааш по 60 грама на оброк. Јас не се разбирам ни 10%, а знам дека максимум што може мускулот да прими е околу 30-40 протеини во рок од 2-3 часа. Затоа изгуглајте малце пред да пишете нешто пошто дел од луѓето секој коментар го зимаат здраво за готово..
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Знам.. али барем од прилика да знаев колку би имала на 100ml... пошто слушнав дека била добра само ретко кој можел да ја пие ради мирисот[DOUBLEPOST=1554212193][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1554212241][/DOUBLEPOST]Читам по форумов што пишувале бодибилдинг "стручњациве" детално за секој оброк.. внесувале по 60 грама протеин на некој од оброците. Мислам нема логика да внесувааш по 60 грама на оброк. Јас не се разбирам ни 10%, а знам дека максимум што може мускулот да прими е околу 30-40 протеини во рок од 2-3 часа. Затоа изгуглајте малце пред да пишете нешто пошто дел од луѓето секој коментар го зимаат здраво за готово..
На интернет не најдов никаков податок за домашна сурутка.

Мит е тоа. Јас колку што имам прочитано ни едното ни другото не се научно поткрепени. Нема да го отфрли организмот ако внесиш и 100 грама протеин. Ама полесно на стомакот е ако го поделиш на повеќе оброци и полесно ќе го искористи организмот.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
Здраво форумџии. Сакам да прашам дали некој има користено домашна сурутка, купив едно шише литро-ипол, но не знам како е со протеини и колку треба да внесувам.
Премногу јаглехидрати а премалку протеини има во домашната сурутка. Тоа што читаш протеин од сурутка е целиот протеин одделен од неа, а го нема баш нешто многу во таа купена од пазарче. Се сеќавам кога почнав да вежбав и појма немав од нутриција си викам леле колку се скапи протеиниве од сурутка, па јас ќе си ја пијам вистинската работа.Пиев по 1 литар на ден, се здебелив.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Знам.. али барем од прилика да знаев колку би имала на 100ml... пошто слушнав дека била добра само ретко кој можел да ја пие ради мирисот[DOUBLEPOST=1554212193][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1554212241][/DOUBLEPOST]Читам по форумов што пишувале бодибилдинг "стручњациве" детално за секој оброк.. внесувале по 60 грама протеин на некој од оброците. Мислам нема логика да внесувааш по 60 грама на оброк. Јас не се разбирам ни 10%, а знам дека максимум што може мускулот да прими е околу 30-40 протеини во рок од 2-3 часа. Затоа изгуглајте малце пред да пишете нешто пошто дел од луѓето секој коментар го зимаат здраво за готово..
Па нема логика човек кој тежи 100кг. да внесува само 30гр. на протеин по оброк. За негова тежина му се потребни 220гр. протеини на ден. Замисли колку пати на ден треба да јади ако неговото тело искористува само 30гр. протеин по оброк. Колку поголема телесна тежина толку повеќе протеини се потребни по оброк. А колку гр. искористува телото можи да се дознај само лабараториски. Таја сурутка е здрава да се пие да али во мали количини а да се задоволи дневен внес на протеини од таја сурутка,тое апсурт.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Знам.. али барем од прилика да знаев колку би имала на 100ml... пошто слушнав дека била добра само ретко кој можел да ја пие ради мирисот[DOUBLEPOST=1554212193][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1554212241][/DOUBLEPOST]Читам по форумов што пишувале бодибилдинг "стручњациве" детално за секој оброк.. внесувале по 60 грама протеин на некој од оброците. Мислам нема логика да внесувааш по 60 грама на оброк. Јас не се разбирам ни 10%, а знам дека максимум што може мускулот да прими е околу 30-40 протеини во рок од 2-3 часа. Затоа изгуглајте малце пред да пишете нешто пошто дел од луѓето секој коментар го зимаат здраво за готово..
Добродојде во нивниот свет. Уште еден, кој не се разбира, ама знае.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Знам.. али барем од прилика да знаев колку би имала на 100ml... пошто слушнав дека била добра само ретко кој можел да ја пие ради мирисот[DOUBLEPOST=1554212193][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1554212241][/DOUBLEPOST]Читам по форумов што пишувале бодибилдинг "стручњациве" детално за секој оброк.. внесувале по 60 грама протеин на некој од оброците. Мислам нема логика да внесувааш по 60 грама на оброк. Јас не се разбирам ни 10%, а знам дека максимум што може мускулот да прими е околу 30-40 протеини во рок од 2-3 часа. Затоа изгуглајте малце пред да пишете нешто пошто дел од луѓето секој коментар го зимаат здраво за готово..
Друже ти се праиш паметен ама испагаш да не речам глуп
Ако според тебе мускулот може да прими 30 протеини во рок од 2 часа , значи за 20 часа може да прими 300 протеини...
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Добродојде во нивниот свет. Уште еден, кој не се разбира, ама знае.
Бодибилдингот е широк поим, ни еден човек не може да знае 100%.. како што кажав не се разбирам многу, но сигурен сум во тоа што го пишав. Е сеа процени колку не знаат тие пуваторите како тие погоре, чим ја не знам ни 10%.[DOUBLEPOST=1554233437][/DOUBLEPOST]
Друже ти се праиш паметен ама испагаш да не речам глуп
Ако според тебе мускулот може да прими 30 протеини во рок од 2 часа , значи за 20 часа може да прими 300 протеини...

Океј, според твојава логика ако зеам една канта whey и ја внесам за еден тогаш што ќе се мачам цел месец да пијам коа може наеднаш. Не идат така работите паметњаковичу, изгуглај пред да мрсиш муда овде. Лимитиран е внесот на протеини. Btw исхраната беше препорачана на 17 годишно дете од 1.70.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Јас не знам што се замарате со вакви тролови, уште и ако изгледа како што му е никот, прескокнете го за било каква дискусија на тема бодибилдинг.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Јас не знам што се замарате со вакви тролови, уште и ако изгледа како што му е никот, прескокнете го за било каква дискусија на тема бодибилдинг.

Ете ти си како тој на твојата слика.. мислам колку треба да си коњ да оцениш како изгледам според никот хахахах
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ете ти си како тој на твојата слика.. мислам колку треба да си коњ да оцениш како изгледам според никот хахахах
Тесла, пиши име и презиме, ќе си поразговараме со отворени карти, овде, па и за зоолшки градини.
Бодибилдингот можеби за некој кој го учи и го применува преку гугул систем е преширок поим за коњи и друго полезни домашни животињи. Ама има волови кои го разбираат и на толку долго и широко. Но и по некоја гуска која мисли дека може на гугул се да се прочита и одбере вистинското.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Колку масти има во едно кафено лажиче сончогледово масло ?
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Да препорачате интегрални тестенини?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Да препорачате интегрални тестенини?


Sent from my iPhone using Tapatalk
све што е тоа интегрално тука е фарбано, како и лебот така и тие, право нешто интегрално ти е тонус лебот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom