Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сите житарици се еднакво тешки за дигестија, горе доле и се празни калории....

Не би трошел пари на тонус за тие пари 200г семки од тиква се зима...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
И кој леб би го препорачал ти, или јас да месам некој :icon_mrgr:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Соја и ленено семе, купуваш и печеш сам ќе пишам рецепта после xd
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Сите житарици се еднакво тешки за дигестија, горе доле и се празни калории....

Не би трошел пари на тонус за тие пари 200г семки од тиква се зима...
Интересен, доста корисен коментар залутан во темата за суплементи кој вреди премногу за сите тука да го видат. (Јас откако го променив првиот оброк кој најчесто ми е главен извор на јгх и оброк пред тренинг од "црн леб" имам доста повисок степен на енергија...)

- Прашање до @Psyside што мислиш за тестенини како прв оброк и preworkout meal?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Интересен, доста корисен коментар залутан во темата за суплементи кој вреди премногу за сите тука да го видат. (Јас откако го променив првиот оброк кој најчесто ми е главен извор на јгх и оброк пред тренинг од "црн леб" имам доста повисок степен на енергија...)

- Прашање до @Psyside што мислиш за тестенини како прв оброк и preworkout meal?
Oдличен извор на енергија, ама спајкот не вреди. Истото можеш да го постигнеш со други јаглехидрати, без спајк на гликоза/инсулин.

Енергија имаш повеќе, затоа што тој спајк сега го немаш и нема crash после тоа. Пример, порција од 100 грама грашак, 300 грама печурки, 30 грама семки, 30 грама сончоглед 200 грама цвекло, 100 грама модар патлиџан, 100 грама спанаќ, леб од ленено семе и соја (најмногу 100 грама) и имаш оброк free of spike, и далеку постабилен извор на енергија.

Иначе верувале или не, макарони или шпагети прават помал спајк од иста количина на леб.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Oдличен извор на енергија, ама спајкот не вреди. Истото можеш да го постигнеш со други јаглехидрати, без спајк на гликоза/инсулин.

Енергија имаш повеќе, затоа што тој спајк сега го немаш и нема crash после тоа. Пример, порција од 100 грама грашак, 300 грама печурки, 30 грама семки, 30 грама сончоглед 200 грама цвекло, 100 грама модар патлиџан, 100 грама спанаќ, леб од ленено семе и соја (најмногу 100 грама) и имаш оброк free of spike, и далеку постабилен извор на енергија.

Иначе верувале или не, макарони или шпагети прават помал спајк од иста количина на леб.
Dali 100grama grav 2 sati pred trening so pilesko e dobra varianta? Povkusen mi e gravot nego orizot. Pretezno oriz jadam posle trening. Isto i lejka dali e dobro da se jadi pred trening kako izvori na energia?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Dali 100grama grav 2 sati pred trening so pilesko e dobra varianta? Povkusen mi e gravot nego orizot. Pretezno oriz jadam posle trening. Isto i lejka dali e dobro da se jadi pred trening kako izvori na energia?
Добар е и грав и леќа, ако ти се вари како што треба - не си надуван и немаш гасови, терај онда - супер е.
 
E

Epsilon

Гостин
Едно клише прашање: Знам дека е битна исхраната, но дали со правилен и редовен тренинг и со внимавање во исхрана (не целосно, но да внимаваш да не претеруваш со не здрава храна), можеш да направиш солидно тело?
Во неделата имам 4 тренинзи во фитнес клуб, плус одам и уште 1 ден на кошарка...но, работам во фирма и за првиот оброк немам доволно време да го приготвам па најчесто се состои од Fast Food храна (или понекогаш риба конзерва), а за вториот секогаш обрнувам внимание (пред тренинг гледам да внесам јаглехидрати, после тренинг протеини).
Jas ne pazam bas na ishrana, osven mesec-dva ko ce treba da vlezam vo top forma. :)

Ama sepak pak kje recam zavisi do covekot....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
You are what you eat, не постои вежба што може да замени лоша диета, џабе е.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Jadam mekici barem 3-4 pati vo nedelata, brza hrana 3 dena vo nedelata obavezno, blago skoro sekoj den. Am i fatty troll user on kajgana?
Не се работи за тоа, може да си мускулест и на џанк храна, ама замисли си ја разликата на клетки создадени од мекици, и тие од зеленчук, овошје, јаткасти плодови итн.

Ти си сега (буквално) подвижна мекица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom