Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Диетата е ретардирана
Ефективна - дискутабилно, здрава у никој случај. Ќе се осеќаш како го*но додека ја држеш диетата. После, кифлички, пецива, тестенини, пица? чоколади? сладолед... Трето што е разлика меѓу 2 и 3 ден ? Зашо не би јадел у 3 ден исто како у 2.. јх од добар извор наместо срања.
Начин на исхрана се прае со trial and error(сооднос на макронутриенти и тајминг) - подобар начин нема. Ти сам треба да одлучеш колку и што му треба на твоето тело. Генерално јх треба да се внесуват у помала количина стратегиски, по потреба. Друго битно е сите нутриенти да ги внесуваш од здрава храна, и да не јадеш по 60 пати на ден. И да не буташ празни калории како и гејнери, протеини и слични ретардирани суплементи :)
Toa sakav da slusnam :D inace bi odel na keto ali to ke bide juli mesec gospo zdravje. Mnogu ja praktikovale ova dieta ama nema smisla. Vo sekoja dieta sekoj den se vnesuva protein. Baska ovosen den,nema logika denes celden da jadam samo kivi i banani
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
kolku mu e cenata ?
Јас ако некогаш би отворил фирма за здрава храна и додатоци во исхраната (поготово гејнери) би отворил ради тебе :D... Одма да купиш да не останиш покусо :pos:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
1. Вистина шо прајме со лебот ? :D таман видов неколку поста во врска со лебот, а не забележав конкретен одговор, здраво е, смеј да се јади многу/малку ? Искрено јас јадам скоро еден цел леб на ден, ако не јадам леб искрено се осеќам како гладен и треба на секој пола саат да јадам, едино избегнувам леб кога јадам супа, компири, ориз и тестенини, со се друго јадам леб. На сабајле најмногу јадам скоро по 4-5 парчиња, за ручек помалку за разлика од сабајлето и на вечер во нормала. Е сега последно време пробвав на вечер интегрален леб да јадам, ама од него јадиш и пак си гладен како ништо да не си јадел за разлика од белиот леб да речам...

2. Планирав да земам веј протеин, ама ми препорачаја дека доколку примам доволно грамажа на протеини во текот на денот преку исхраната, дека протеинот шо ќе го купам ништо нема повеќе да служи само шо ги добиваш тие 20тина гр. преку дозерката шо го правиш и го пиеш нормално во течност....
Е сега незнам колку грама на протеин се доволни во текот на денот, а колку јагленохидрати? Незнам дали бркаат работа тие некој цифри шо треба да се примаат протеини и јх. и дали е вистинитост.
Имам 82кг, висок скоро 1,80цм, на килажа не сакам да зголемувам повеќе, да си останам на околу 80 и да спуштам 2-3 кила не е проблем, ако одиме дека протеин е доволно да се прими 2:1 според килажата, тогаш значи треба на ден околу 160гр. на протеин да имам внес, а колку треба јагленохидрати ?
Е сега преку исхраната незнам дали ја внесвам доволната количина, компири варени, ориз, стек, риба, шо се вели зборот ми се секојдневие од исхраната :D
На сабајле гледам да поминам со полесен оброк, варени јајца можи, туна, павлака, кашкавал, јогурт, сирење такви работи, за ручек ако имам стек во комбинација можи со ориз или варени компири со риба ослиќ и слично обавезно со тоа салата дали зелка или марула свежо цвекло или моркови, на вечер зависи од тоа шо јадам на сабајле, сигурно нема да го јадам истото шо сум го доручкувал туку некоја друга комбинација :D
Некогаш на сабајле си правам мусли со млеко, заменуваат некогаш оброк или пак овесни снегулки ама тие ги правам со јогурт оти со млеко ми се ептен УЖАСНИ, му имам ставано и какао за подобар вкус ама џабе, со јорурт ми се многу многу подобри. Во текот на денот нешто овошје јадам дали банана, јаболко, кива или портокал. Еве пример за денес сабајлето си имав направно овошна салата од горенаведените овошја, за ручек грашок со телешко месо и салата марула, вечерта динстано свинско месо со парче сирење.
Од јаткасти плодови си земам од кам од тие бадемите од салути, нешто дома ако се најди од ореви или лешници и то е то :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Чекај сега, прво викаш оти јадеш еден цел леб на ден, а после никаде не го спомнуваш лебот...

И ти ако кажеш оти со цел леб имаш рамен стомак, ќе земам ќе се откажам и од вежбање и од здрави храни и од се... :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Најевтиниот е 58 ден. 450г. а има и поскапи со семиња разни докај 70ден. мислам беше најскапиот.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
@GavolRulz Нормално дека јадам, ти кажав само не го набројав во тие јадењата :D
За стомак не ми е рамен, ниту ми е како да имам лубејнца голтнато па да ми е до колена, нормален ми е без стомачни само, стомачни имав пред 3-4 години ама водев неспортски живот, пиев, јадев се шо ми куро сакаше и загинаја стомачните :D Ама тоа не значи дека нема да се вратат пак :icon_lol:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Јас ако некогаш би отворил фирма за здрава храна и додатоци во исхраната (поготово гејнери) би отворил ради тебе :D... Одма да купиш да не останиш покусо :pos:
Hahahahahha mnogu forezlija sum zato :p[DOUBLEPOST=1520361566][/DOUBLEPOST]
1. Вистина шо прајме со лебот ? :D таман видов неколку поста во врска со лебот, а не забележав конкретен одговор, здраво е, смеј да се јади многу/малку ? Искрено јас јадам скоро еден цел леб на ден, ако не јадам леб искрено се осеќам како гладен и треба на секој пола саат да јадам, едино избегнувам леб кога јадам супа, компири, ориз и тестенини, со се друго јадам леб. На сабајле најмногу јадам скоро по 4-5 парчиња, за ручек помалку за разлика од сабајлето и на вечер во нормала. Е сега последно време пробвав на вечер интегрален леб да јадам, ама од него јадиш и пак си гладен како ништо да не си јадел за разлика од белиот леб да речам...

2. Планирав да земам веј протеин, ама ми препорачаја дека доколку примам доволно грамажа на протеини во текот на денот преку исхраната, дека протеинот шо ќе го купам ништо нема повеќе да служи само шо ги добиваш тие 20тина гр. преку дозерката шо го правиш и го пиеш нормално во течност....
Е сега незнам колку грама на протеин се доволни во текот на денот, а колку јагленохидрати? Незнам дали бркаат работа тие некој цифри шо треба да се примаат протеини и јх. и дали е вистинитост.
Имам 82кг, висок скоро 1,80цм, на килажа не сакам да зголемувам повеќе, да си останам на околу 80 и да спуштам 2-3 кила не е проблем, ако одиме дека протеин е доволно да се прими 2:1 според килажата, тогаш значи треба на ден околу 160гр. на протеин да имам внес, а колку треба јагленохидрати ?
Е сега преку исхраната незнам дали ја внесвам доволната количина, компири варени, ориз, стек, риба, шо се вели зборот ми се секојдневие од исхраната :D
На сабајле гледам да поминам со полесен оброк, варени јајца можи, туна, павлака, кашкавал, јогурт, сирење такви работи, за ручек ако имам стек во комбинација можи со ориз или варени компири со риба ослиќ и слично обавезно со тоа салата дали зелка или марула свежо цвекло или моркови, на вечер зависи од тоа шо јадам на сабајле, сигурно нема да го јадам истото шо сум го доручкувал туку некоја друга комбинација :D
Некогаш на сабајле си правам мусли со млеко, заменуваат некогаш оброк или пак овесни снегулки ама тие ги правам со јогурт оти со млеко ми се ептен УЖАСНИ, му имам ставано и какао за подобар вкус ама џабе, со јорурт ми се многу многу подобри. Во текот на денот нешто овошје јадам дали банана, јаболко, кива или портокал. Еве пример за денес сабајлето си имав направно овошна салата од горенаведените овошја, за ручек грашок со телешко месо и салата марула, вечерта динстано свинско месо со парче сирење.
Од јаткасти плодови си земам од кам од тие бадемите од салути, нешто дома ако се најди од ореви или лешници и то е то :)
Od 2 do 2.2 grama protein na 1kg. Telesna masa i 2grama hidrati na 1kg telesna masa ako si na dieta. 1gram masti na 1kg telesna masa. Mene vnesot mo e 150-170 na protein 2-2.2 i uspevam da gi vnesam preku hranata. Lesno e ito so 3 obroci vnesuvam dovolno. Mejgu obroci bademi lesnici kikiri i onie cips kikira se mnogu ubaj ne sodrzat sejkeri i sodrzat zdravi masti proteini i hidrati. 2 pati meso ednas jajca i ostatoko dopolnuvaj so jatkasti plodovi. Ako nevnesis dovolno, eden sejk domasen so jajca mleko puter neskvik ili eden whey od kilo ke teras 2 meseci po potreba ako zemas.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
ова е комплет булшит во контекст на бодибилдинг, дечки ни кето ни инт. фастинг не работат кога вежбате, овие измислувања дека може тоа да се применува од форумџиски бодибилдери кои што повеке со глувче и тестатура вежбат одколку во теретана
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
ова е комплет булшит во контекст на бодибилдинг, дечки ни кето ни инт. фастинг не работат кога вежбате, овие измислувања дека може тоа да се применува од форумџиски бодибилдери кои што повеке со глувче и тестатура вежбат одколку во теретана
Како заклучи дека не работат? Си пробал, или онака од ракав го лупаш?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Како заклучи дека не работат? Си пробал, или онака од ракав го лупаш?
не треба да ставаш рака во штекер за да пробаш дали ке те акне струја или не, нели?

сум бил на лоу карбо во тек на кат и знам какви последоци има, сум јадел помалку и не редовно и знам какви последоци има врз мускули. Сум се хранил добро и гледав каков напредок имам

Значи да билдаш мускули ти треба

а) редовно да се храниш
б) да јадеш карбс, многу јх + месо и друго

за идење во теретана и друго не зборам се подразбира)

нема друга опција

ти сеа ми изгледаш ко еден од верниците - а не знаеш сигурно дека господ не постои ?

па докажи ми дека постои, докажи ми дека кето работи, постирај слика пред кето, после кето, резултати, тежини

само тресете зелени овде со ова кето
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
не треба да ставаш рака во штекер за да пробаш дали ке те акне струја или не, нели?

сум бил на лоу карбо во тек на кат и знам какви последоци има, сум јадел помалку и не редовно и знам какви последоци има врз мускули. Сум се хранил добро и гледав каков напредок имам

Значи да билдаш мускули ти треба

а) редовно да се храниш
б) да јадеш карбс, многу јх + месо и друго

за идење во теретана и друго не зборам се подразбира)

нема друга опција

ти сеа ми изгледаш ко еден од верниците - а не знаеш сигурно дека господ не постои ?

па докажи ми дека постои, докажи ми дека кето работи, постирај слика пред кето, после кето, резултати, тежини

само тресете зелени овде со ова кето
Кето и лоу карб ти е различна работа, очигледно не си влегол никогаш во кетоза и затоа ги тропаш овие глупости.
Фастинг како фастинг ти е една од најздравите и најдобрите работи за телото, имаш милион придобивки.
За време на кетоза имаш константна енергија, пред кето дигав 100ка на бенч 8 пати, за време на кето дигав пак 100ка 8 пати, со фастингот имав дури и подобар фокус на работа отколку со јаглехидратите.
Тешки се првите недела дена, а потоа ако си опремен со намирници и да си ги припремаш од вечерта немаш никаков проблем.
Еве ви најдобар канал за кето и фастинг, имате совети како да прекинете фастинг, што да земате и во колку часот да го земате, исто и како да се внесуваат јаглехидрати после прекин на кетото.
https://www.youtube.com/user/TheTdelauer/videos
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
За време на кетоза имаш константна енергија, пред кето дигав 100ка на бенч 8 пати, за време на кето дигав пак 100ка 8 пати, со фастингот имав дури и подобар фокус на работа отколку со јаглехидратите.
епа не ти верувам батка шо викаш дека без ЈХ, јадејки зеленчук со недели си правел ист тренинг како со редовна исхрана

а на овие видеа уште помалку им верувам, да погледнаш јутуб и натурални бодибилдери со 50см бицепс ке ги видиш, и вегани, овој е под дози на тестостерон гарант
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Знаете зошто има толку многу различни мислења?
Не е науката различна, човекот е различен.
Секој треба да си проба и да си види на себе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom