Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Животинскиот протеин -,.
Е сега имам све тоа баталено па личам на директор ама пред 2-3 години правев експерименти, ... после многу губење време, за само 3-4 месеци со лице со искуство, без незаконски додатоци, заради годините со мнооогу послаба хормонална активност од тебе,....од 96-7 да симнам на 81 кг, со одредена задршка и облик на мускулната маса. Не користев веганска диета туку диета со малку шеќери и многу месо, веј, јајца, риба, бадеми и слични матракуки....На проверки, маснотиите ми беа ниски. Нели во месото и животинските продукти има маснотии, според тебе ова е неможно.
 
Последно уредено:
T

Terroir

Гостин
Сакаш сега веднаш да ти дадам чиста веганска исхрана со 5000 калории на ден? Ама не вреди.. Не можеш да бидеш силно и здраво момче без месо, јајца и млеко. Човечкото тело е така *дизајнирано* (y)
Ај баш направи набрзина еден “план“ како би изгледал ден со веганска исхрана околу 2500 калории немора повеќе и доволно протеини, само без производи од соја
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Масаи-те јадат дивеч, далеку подобро и од домашно одгледувани животни
А како дојде до овој заклучок? Некои испитувања имаш читано или? Да не има некоја проста логика што јас не ја гледам :(
И дали си читал други истражувања за масаите или се ограничи само на овој напис
Вие давајцата не ја прочитавте целата студија, не па други студии, лол.
Заситените масти од растително потекло, го немаат тој ефект.
Мхм, го немаат. Дави се во кокосово масло.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чекај сега. Ти спомена вака нешто
сите податоци упатуваат дека е неспоредливо подобро домашното од индустриски добиеното (кое е полно хормони, антибиотици и хрането со се и сешто). Дали и колку содржи маснотии, тоа е друг проблем. Дека правиш глупа споредба, не знам по кој пат ти пишувам. Секое месо, и од дивеч и од зајак и од свиња, имаат маснотии. Зошто таква споредба не ми е јасно.
А дека дивечот е нешто за споредба, не знам...
мисли си
Then, there’s another twist that is very important to consider. Unsaturated fat (PUFAs) are susceptible to tissue damaging oxidation, and saturated fat is not. Oxidation brings into consideration the formation of chemically reactive oxygen (as ‘reactive oxygen species, ROS) that causes aging and increases cardiovascular disease and cancer. For example, plant oils experimentally promote cancer much more than does saturated fats—that’s right. This is an experimental observation that is at least 30-40 years old.

темата е за градба на мускулна маса итн итн...врати се на првите постови од Мејерс и Ѓороски, на пример овој.
И на крај да ми објасниш како успеав по неколку години заебавање у теретана со глупи исхрани, за само 3-4 месеци со лице со искуство, без незаконски додатоци, на 50тина години значи со мнооогу помалку тестостерон од тебе,....од 96-7 да симнам на 81 кг, со прилична задршка и облик на мускулната маса. Не користев веганска диета туку диета со минимум шеќери и многу месо, веј, јајца, риба, бадеми и слични матракуки....На проверки, маснотиите ми беа ниски. нели во месото и животинските продукти има маснотии па според тебе прашање дали ваков резултат би бил можен.

Ако е за градба на мускулна маса, зошто воопшто инсистираш на одговори за диета, и си дел од нив едно 2 страни? одговори кои секако нема да ги прифатиш и покрај сите видеа и студии кои ти беа приложени во оваа и претходните дебати до сега на форумиве, се кладам дека сите видеа или грото си ги скокнал,а пробуваш да демантираш нешто за кое за жал не си ги видел двете страни на приказната, јас порано применував low carb диета и ми стана јасно колку е добра.....кога ќе смениш сфаќаш каква грешка си направил.

Тоа што ти си ослабел, е директна причина зошто липидниот панел ти бил во ред, скоро секогаш кога ќе изгубиш толкава количина на килажа и ќе почнеш да вежбаш ти ќе добиеш дроп на негативните аспекти на твоето здравје, или на кратко си ја подобрил општата состојба, затоа што претходно си јадел слично како кога си вежбал, но наместо животински протеин, си јадел животински протеин + шеќери, кога ќе ги ставиш 2-те на кантар, подобар избор е животински протеин без процесирани шеќери, едно зло помалце нели. Сепак, се тоа значи една голема нула, и докажува исто така една голема нула, јас ти кажав што тие масти прават во телото, т.е. каков е нивниот ефект, но не реков никаде дека:

a) Не реков дека липидите на крвна слика ќе ти бидат лоши
b) Не реков дека не можеш да ослабеш
c) Не реков дека не можеш да бидеш фит
d) Не реков ништо од тоа што си пробал да го интерпретираш како мое тврдење

Не е само до липидите, него е и до други показатели кои се прават на контрола, компјутерска томографија, ултразвук, инфламаторни цитокини, (CRP, NF- kB, TNF, IL6) железо, феритин, стрес тест, мерење на пулс на различни точки на телото, итн.


Друго, ајде да видиме која храна е храна која содржи голема количина на "PUFA" и како таа оксидира во нашите тела, и со тоа не промовира здравје.

На 29 грама Ораси - 13 грама PUFA.
На 29 грама ленено семе - 10 грама PUFA
На 29 грама бразилски орас - 6 грама PUFA

Можеш да ми кажеш, кои од набројаните јакти се штетни, и како нивната содржина на "PUFA" ги прави лоши? повели.

А како дојде до овој заклучок? Некои испитувања имаш читано или? Да не има некоја проста логика што јас не ја гледам :(

Вие давајцата не ја прочитавте целата студија, не па други студии, лол.

Мхм, го немаат. Дави се во кокосово масло.
Како дојдов до заклучокот? дивеч кој се рани сам во дивина, наспроти домашно одгледувано животно? хммм невидени мистерии!

Кокосовото масло, не е whole food, за разлика од него кокосот како плод, не предизиквува никаков негативен ефект на функцијата на артериите. За крај, кокосовото масло, не предизвикува инфламација, знаеш и самиот за ова и дека сме правеле муабет за истото многу пати, ама пошто си спин4О пробуваш да глумиш лудлио.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
petar celik vo edna emisija veli: za da bideme zivi, treba da jademe zivo. kako ke bidime zivi i zdravi a jademe mrtva hrana?! nasite dedovci pradedovci pazele na hranata sto ziveele po 90 godini? i nekoj odniv nemaja ni zdravstvena kniska! znaci sekoja hrana e stetna dokolku se pretera sonea. mesoto e postetno od veganskata hrana toa da. veganskata hrana sodrzi i vitamini i minerali a vo mesoto nemame vitamini ni minerali. neznaci ako jademe meso deka zivotniot rok ke ni bide pomal i deka nema da bideme zdravi. isto i so veganskata ishrana. stesnuvanjeto na arterii i zabusenite veni i masnotiie vo krvta se najcesto od cigari alkohol a zdravjeto ni e naruseno od sekojdneven stres...
site bolesti idat os stresot. porano nemase tolkava tehnologia kako denes ama site bea srejkni veseli ama jadea sekoj den meso jadea zelencuk jadea ovosje,nikoj ne se zamarase so sodrzi mesoto so sodrzi marulkata. zimirinki i vino sekoja nedela morase da ima. stresot doveduva do infarkt koj e naj popularen na denesnicava. nesum protiv veganskata hrana. ja imam vo sekojdnevnoto meni :) vo ishranata obavezno imam brokula,blitva,grasak(vecerata) a za rucek grav ili kompir obavezno. isto papaja,avokado,suvi smokvi. edina stvar so ne me bendisva kaj veganskata ishrana e to so brzo se ogladnuva. na sekoj 2 sati moram da jadam. pred da pocnam so teretana meso nejadev. meso jadam edino radi proteinot. ako ne jadime voopsto meso i deka ke ziveeme pozdravo samo so veganska hrana mislam deka ne e bass tocno. barem ne vo nasava makedonija!! gi razgledav videata od pogore nesto svativ nesto ne :P
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
petar celik vo edna emisija veli: za da bideme zivi, treba da jademe zivo. kako ke bidime zivi i zdravi a jademe mrtva hrana?! nasite dedovci pradedovci pazele na hranata sto ziveele po 90 godini? i nekoj odniv nemaja ni zdravstvena kniska! znaci sekoja hrana e stetna dokolku se pretera sonea. mesoto e postetno od veganskata hrana toa da. veganskata hrana sodrzi i vitamini i minerali a vo mesoto nemame vitamini ni minerali. neznaci ako jademe meso deka zivotniot rok ke ni bide pomal i deka nema da bideme zdravi. isto i so veganskata ishrana. stesnuvanjeto na arterii i zabusenite veni i masnotiie vo krvta se najcesto od cigari alkohol a zdravjeto ni e naruseno od sekojdneven stres...
site bolesti idat os stresot. porano nemase tolkava tehnologia kako denes ama site bea srejkni veseli ama jadea sekoj den meso jadea zelencuk jadea ovosje,nikoj ne se zamarase so sodrzi mesoto so sodrzi marulkata. zimirinki i vino sekoja nedela morase da ima. stresot doveduva do infarkt koj e naj popularen na denesnicava. nesum protiv veganskata hrana. ja imam vo sekojdnevnoto meni :) vo ishranata obavezno imam brokula,blitva,grasak(vecerata) a za rucek grav ili kompir obavezno. isto papaja,avokado,suvi smokvi. edina stvar so ne me bendisva kaj veganskata ishrana e to so brzo se ogladnuva. na sekoj 2 sati moram da jadam. pred da pocnam so teretana meso nejadev. meso jadam edino radi proteinot. ako ne jadime voopsto meso i deka ke ziveeme pozdravo samo so veganska hrana mislam deka ne e bass tocno. barem ne vo nasava makedonija!! gi razgledav videata od pogore nesto svativ nesto ne :P
Постот ти е полн со глупости, и митови али нема да навлагам у тоа пошто веќе нема сврха, се што имав да кажам на темава кажав - само ќе се задржам на делот со глад...

Ако си гладен на веган диета, тоа значи дека не јадеш доволно разноврсна храна, не јадеш доволно калории и пред се јатки/семиња/масти. Тоа е тоа на кратко.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
Постот ти е полн со глупости, и митови али нема да навлагам у тоа пошто веќе нема сврха, се што имав да кажам на темава кажав - само ќе се задржам на делот со глад...

Ако си гладен на веган диета, тоа значи дека не јадеш доволно разноврсна храна, не јадеш доволно калории и пред се јатки/семиња/масти. Тоа е тоа на кратко.
Дечкото кажа како што е и е во право. Какви тревки какви бакрачи со лисја ли ке живееме? Треба месо јадење
и зеленчук ама само на вегаснко мени то само улаф може да го примени. Сите видеа што сет постирале се само митови и глупирања ништо повејќе! Нмој да јадеш месо ке бидеш болен ма дај бре идете тамо јадете уживајте баталете то нутриционистиве
 
Член од
23 април 2014
Мислења
99
Поени од реакции
178
Масаи-те јадат дивеч, далеку подобро и од домашно одгледувани животни, а пак имаат НАПРЕДНА атеросклероза, ако и сега не сфати од кој аспект беше кажано ист ефект, тогаш нема помош за тебе, џабе си губам време.

Иначе еве ти вегани бидлери, и тука мислам дека е доста безполезна дебата.
Изгледот на тие од сликите нема ама апсолутно никаква допирна точка со тоа дали јадат зелка или стек(не се на зелка 99% FYI иако некои го тврдат спротивното). Трен, тест, примо, хормон за раст, итн. се работите поради кои сите бодибилдери изгледаат така како што изгледаат. Приказните за јако тело со тајни диети и програми и успатно спонзорирани прашоци од секаков вид што не работат се за оние што не разбираат како работи оваа индустрија. Се надевам го знаеш ова, а во случај да не го знаеш, дефинитивно треба да одмориш од темите поврзани со бодибилдинг и сериозно да земиш да прочиташ доста материјал на оваа тема.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако е за градба на мускулна маса, зошто воопшто инсистираш на одговори за диета, и си дел од нив едно 2 страни? .
и градба на мускулна маса и слабеење и обликување и исхрана за чир и шеќер и постоперативна...се е тоа диета, режим, како сакаш кажи го.
А тоа што сум едно 2 страни не инсистирам на ништо повеќе од она што ти погрешно споредуваш месо (без разлика на потекло) со веганска исхрана и убацуваш атеросклероза. Споредуваш т.н. домашно одгледано месо/дивеч со индустриски добиено за на крај да ја убациш веганската исхрана. Или се споредува месо-месо или секое месо (нема потреба од потенцирање дивеч, индустрија...) со твојот начин на исхрана. За втората споредба постои на форумов цела тема така да не знам зашто инсистираш на ваква споредба.
a) Не реков дека липидите на крвна слика ќе ти бидат лоши
b) Не реков дека не можеш да ослабеш
c) Не реков дека не можеш да бидеш фит
d) Не реков ништо од тоа што си пробал да го интерпретираш како мое тврдење
па за ова нешто е темата. И покрај тоа јас не си дозволувам советување детално за исхрана или тренинзи затоа што се сметам (Сметав) за рекреативец/аматер кој со премногу и "престручни" совети само може да наштети некому. За такво нешто се консултирам 99% од постови како оние на Ѓороски или Мејерс, докажани со резултати, искуство и стаж на ова поле. За градба на тело и исхрана имаш во подфорумот од нив прилично пишани мислења.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Масаи-те јадат дивеч, далеку подобро и од домашно одгледувани животни, а пак имаат НАПРЕДНА атеросклероза, ако и сега не сфати од кој аспект беше кажано ист ефект, тогаш нема помош за тебе, џабе си губам време.

Иначе еве ти вегани бидлери, и тука мислам дека е доста безполезна дебата.
Истата количина на стероиди да ги имал земено некој што не е веган билдер, ќе беше барем за 30% поголем од овие што се на сликите.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Престанете со тоа предците.
Предците дишеле сто пати почист воздух, чиста храна, драстично помалку стрес, многу повеќе си разговарале меѓусебно, немале компјутери, мобилни, рутери... имале многу повеќе физичка активност
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Рече месото е нездраво производство и ојде купи гоџи донесено од кузнајт каде, растено кузнајт како.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Истата количина на стероиди да ги имал земено некој што не е веган билдер, ќе беше барем за 30% поголем од овие што се на сликите.
Не беше тоа воопшто прашањето, него дали можеш да направиш билдерско тело без веган диета, а иначе нема директни докази дали е или не е така, најмалце 30%? тоа е огрмна разлика и не верувам дека е така.

Иначе те цитирав само заради lurtz да сфати зошто дојдовме до дебата за месо, не планирам веќе да учествувам во темава, буквално е waste of time.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не беше тоа воопшто прашањето, него дали можеш да направиш билдерско тело без веган диета, а иначе нема директни докази дали е или не е така, најмалце 30%? тоа е огрмна разлика и не верувам дека е така.

Иначе те цитирав само заради lurtz да сфати зошто дојдовме до дебата за месо, не планирам веќе да учествувам во темава, буквално е waste of time.
Од ракав ја лупнав бројката, но претпоставувам дека е многу повеќе од тоа, веган со стероиди максимум до физик може да догура, повеќе маса од тоа тешко.
Најди веган што стигнал на Мр. Олимпија, па макар и во 212, али да бил цел живот веган.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom