Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
па претходно ти го негираше домашното вс индустриски одгледаното месо. Ти ги споменав разликите кои се прилично против индустријата (плус додади нитрати, солена вода и фосфати заради сочност и мирис). Значи фосфати, нитрати, хормони, антибиотици...За маснотиите во месото, како го одгледуваш, такво месо ќе добиеш.
мање битно. Има триста производи и нуспроизводи од добитокот само што ти збореше за месото, не за млекото.
Не го негирав, негирам дека тоа место промовира здравје! крајниот ефект е горе доле ист, пак ја добиваш истата опака болест, дали за разлика од некоја година, не е битно, затоа викам дека се исти.

Битно е да наведеме што таа храна прави, како го прави, и дали. Да резимираме, јадеш домашно одгледувано месо, млеко и слично и имаш помалце штетен продукт, но тоа ти е исто како да викаш, не пиј 10 милилитри цијанид, пиј по 8, затоа не е битно и не ме интресира, затоа што ефектот е сличен.

Не, на темава не зборам само за месо, месото се избра како предмет на дискусија затоа што 2-ца збореа дека домашното не е штетно, па затоа зборевме најмногу на место. Јас зборам за животински протеин буквално секаков, и кога го спроедуваме него со месо т.е. јајца, млечни продукти наспорти месо и за него важи истото, тоа што месото е поштетно од млекото, не го прави млекото здраво, сеа се разбираме ли конечно или пак не е јасно?

Иначе хормоните што ги збориш се дел од самото млеко, најчистото ДОМАШНО млеко е ПОЛНО со хормони и естроген за малите телиња правилно да се развиваат, не е поволно за луѓе да го конзумираат, ако сеуште имате некаква сомнеж, ви дадов отворена понуда.[DOUBLEPOST=1517578982][/DOUBLEPOST]
Не ти е релевантен муабетот.

Неможеш да кажеш дека секој заболен од срце со зеленчук ќе се опорави а и дека секој што ќе јаде месо ќе умре.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Да како што ти не можеш да кажеш дека не секој што ќе испие отров ќе умре, е таков ти е муабетот.

Кога ќе пробате тогаш ќе дискутираме, се до тогаш ќе си нагаѓате по темиве, ништо друго не правите. Јас сум пробал и константно идам на веган вс вегетеријан диета, и не само јас него едно 20-на кои ги знам, сите имаат неверојатни бенефити, така да препорака да пробате а после да увидите само што и како, не мора долго 2-3 недели се доволни.
Вистината никој не знае, а најмалку ти со твојот грегер и лоун сити.
Се согласувам, најверојатно грегер ги прави студиите - па не може да му се верува.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Не го негирав, негирам дека тоа место проморира здравје! крајниот ефект е горе доле ист, пак ја добиваш истата опака болест, дали за разлика од некоја година, не е битно.
.
ako веќе мора и треба билдерите и воопшто луѓето да земаат месо, домашното од наведените причини е поздраво каде каде.
Иначе хормоните што ги збориш се дел од самото млеко, најчистото млеко е ПОЛНО со хормони и естроген.
и додај ги овде хормоните кои легално им ги даваат да набијат килажа за 1-2 месеци...
Јас зборам за животински протеин буквално секаков, и кога го спроедуваме него со месо т.е. јајца, млечни продукти наспорти месо и за него важи истото, тоа што месото е поштетно од млекото, не го прави млекото здраво, сеа се разбираме ли конечно или пак не е јасно?
ти си за веганска исхрана, против месо воопшто и све уз тоа? тоа е веќе друг муабет. Со грав ако можеш да направиш билдерско тело, не знам.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
ako веќе мора и треба билдерите и воопшто луѓето да земаат месо, домашното од наведените причини е поздраво каде каде.
и додај ги овде хормоните кои легално во индустријата им ги даваат да набијат килажа за 1-2 месеци...
ти си за веганска исхрана, против месо воопшто и све уз тоа? дур сега те сфатив оти досега збореше за споредба домашно одгледано и индустриско, на лента. Темава не е баш погодена за промоција на веганска исхрана. Со грав ако можеш да направиш билдерско тело, не знам.
Јас не сум за никаква исхрана, во случајов - јас сум за фактите.

https://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw?t=42m25s

Еве ги фактите, гледај 6-7 минути доста е.



Што значи билдерски тело?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Јас не сум за никаква исхрана, во случајов - јас сум за фактите.
аха, твоите факти дека домашното месо е штетно колку и индустриски добиеното. Ок.
Што значи билдерски тело?
ако не знаеш, не знам зашто си активен во овој подфорум така да остај вакви прашања. Констатацијата за масаите дивечот и домашното месо во контекст на маснотии во крвта ти беше многу неповрзана и вон контекст. Цело време тоа и исклучиво тоа се обидувам да ти укажам. Го тераш муабетот на трета страна од почетниот пост, во кој ниту споменав млеко, соматски клетки, гној, веганство...
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Нема врска тоа што ако јадеш месо ќе умреш од канцер или незнам ќе ги затрупаш артериите, кој те лаже тоа?
од месото ако е одгледувано животното без хормони немаш никаков проблем
аха, твоите факти дека домашното месо е штетно колку и индустриски добиеното. Ок.
ако не знаеш, не знам зашто си активен во овој подфорум така да остај вакви прашања. Констатацијата за масаите дивечот и домашното месо во контекст на маснотии во крвта ти беше многу неповрзана и вон контекст. Цело време тоа и исклучиво тоа се обидувам да ти укажам. Го тераш муабетот на трета страна од почетниот пост, во кој ниту споменав млеко, соматски клетки, гној, веганство...
"The hearts and aortae of 50 Masai men were collected at autopsy. These pastoral people are exceptionally active and fit and they consume diets of milk and meat. The intake of animal fat exceeds that of American men. Measurements of the aorta showed extensive atherosclerosis with lipid infiltration and fibrous changes but very few complicated lesions. The coronary arteries showed intimal thickening by atherosclerosis which equaled that of old U.S. men"
Масаи-те јадат дивеч, далеку подобро и од домашно одгледувани животни, а пак имаат НАПРЕДНА атеросклероза, ако и сега не сфати од кој аспект беше кажано ист ефект, тогаш нема помош за тебе, џабе си губам време.

Иначе еве ти вегани бидлери, и тука мислам дека е доста безполезна дебата.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Иначе еве ти вегани бидлери, и тука мислам дека е доста безполезна дебата.
Другарче, никој не рече дека неможеш да направиш мускул ако не јадеш месо, поентата беше друга, поштовам луѓе што стварно вложуваат труд и држат диети, али нема врска - доста е. xD

Сеа имам едно прашање, некој да не знае некаде у МК дали има да се купи https://en.wikipedia.org/wiki/Kale ? У пм е добро. Кај сме кај зеленчук веќе хаха.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Другарче, никој не рече дека неможеш да направиш мускул ако не јадеш месо, поентата беше друга, поштовам луѓе што стварно вложуваат труд и држат диети, али нема врска - доста е. xD

Сеа имам едно прашање, некој да не знае некаде у МК дали има да се купи https://en.wikipedia.org/wiki/Kale ? У пм е добро. Кај сме кај зеленчук веќе хаха.


Можеш да најдеш на раскрсницата во карпош 4, кај НЛБ банка, во првата зграда има пиљара имаат се.

Иначе поентата беше дека месото не е поврзано со кардиоваскуларни болести, (запушување на артерии) ако е домашно/диво, што е апсолутно погрешно.

Те цитирав пак тебе, заради членот на кој не му беше јасно зошто викам дека диво и генеричко месо имаат "ист ефект"
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Масаи-те јадат дивеч, далеку подобро и од домашно одгледувани животни, а пак имаат НАПРЕДНА атеросклероза, ако и сега не сфати од кој аспект беше кажано ист ефект, тогаш нема помош за тебе, џабе си губам време.

.
Епа сега, дали си губиш или не, да видиме...од што се добива таа атеросклероза? И дали си читал други истражувања за масаите или се ограничи само на овој напис?
Дали си читал што им е се на мени на овие т.н. веган билдери? Дали веруваш дека со кељ и салатки се прави ваква мускулатура од скоро 100 кила као Скуби?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Епа сега, дали си губиш или не, да видиме...од што се добива таа атеросклероза? И дали си читал други истражувања за масаите или се ограничи на она што тебе ти одговара како аргумент?
Oд што се добива? од гмо и прскан зеленчук изгледа......или од многу овошје кое има шеќери.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Oд што се добива? од гмо и прскан зеленчук изгледа......или од многу овошје кое има шеќери.
добро де, те прашав нормално. Ајде, некој кога се обидува да те корегира за несоодветни споредби, се срдиш па да претпоставам на што мислиш како причинител. На маснотиите од месото?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
добро де, те прашав нормално. Ајде, некој кога се обидува да те корегира за несоодветни споредби, се срдиш па да претпоставам на што мислиш како причинител. На маснотиите од месото?
Абе 20 пати е правен муабетот.

Животинскиот протеин -содржи ендотоксини, бактерии, и пред се инфламаторни супстанци - кои предизвикуваат ослободување на слободни радикали, исто така содржи и заситени масти кои ја блокираат функцијата на рецепторите на инсулин, и предизвиквуаат инсулинска резистеност/создавање на продукти на напредна гликација, кои ги оштетуваат сите органи во телото, а особено ендотелиумот/крвните садови.....

Заситените масти од растително потекло, го немаат тој ефект.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Со грав ако можеш да направиш билдерско тело, не знам.
Дали веруваш дека со кељ и салатки се прави ваква мускулатура од скоро 100 кила као Скуби?
:lolzz:
Жими све ако некад станам веган, тоа ќе биде само за да побијам вакви аматерски коментари. @Lurtz сакаш сега веднаш да ти дадам чиста веганска исхрана со 5000 калории на ден? Ама не вреди.. Не можеш да бидеш силно и здраво момче без месо, јајца и млеко. Човечкото тело е така *дизајнирано* (y)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Абе 20 пати е правен муабетот.

Животинскиот протеин -содржи ендотоксини, бактерии, и пред се инфламаторни супстанци - кои предизвикуваат ослободување на слободни радикали, исто така содржи и заситени масти кои ја блокираат функцијата на рецепторите на инсулин, и предизвиквуаат инсулинска резистеност/создавање на продукти на напредна гликација, кои ги оштетуваат сите органи во телото, а особено ендотелиумот/крвните садови.....
.
Чекај сега. Ти спомена вака нешто
За крај, за тие што замарате дека домашното место е ок, и дека модерното е проблем, и како тоа што си го одгледувал дома е неспоредливо подобро....
сите податоци упатуваат дека е неспоредливо подобро домашното од индустриски добиеното (кое е полно хормони, антибиотици и хрането со се и сешто). Дали и колку содржи маснотии, тоа е друг проблем. Дека правиш глупа споредба, не знам по кој пат ти пишувам. Секое месо, и од дивеч и од зајак и од свиња, имаат маснотии. Зошто таква споредба не ми е јасно.
А дека дивечот е нешто за споредба, не знам...
Заситените масти од растително потекло, го немаат тој ефект
мисли си
Then, there’s another twist that is very important to consider. Unsaturated fat (PUFAs) are susceptible to tissue damaging oxidation, and saturated fat is not. Oxidation brings into consideration the formation of chemically reactive oxygen (as ‘reactive oxygen species, ROS) that causes aging and increases cardiovascular disease and cancer. For example, plant oils experimentally promote cancer much more than does saturated fats—that’s right. This is an experimental observation that is at least 30-40 years old.

Животинскиот протеин -,.
темата е за градба на мускулна маса итн итн...врати се на првите постови од Мејерс и Ѓороски, на пример овој.
И на крај да ми објасниш како успеав по неколку години заебавање у теретана со глупи исхрани, за само 3-4 месеци со лице со искуство, без незаконски додатоци, на 50тина години значи со мнооогу помалку тестостерон од тебе,....од 96-7 да симнам на 81 кг, со прилична задршка и облик на мускулната маса. Не користев веганска диета туку диета со минимум шеќери и многу месо, веј, јајца, риба, бадеми и слични матракуки....На проверки, маснотиите ми беа ниски. нели во месото и животинските продукти има маснотии па според тебе прашање дали ваков резултат би бил можен.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom