Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Абе дечки јас тоа го имам пробано сам и неколку пријатели по моја програма се тренирале и постигнале добри резултати (губење до 8-10 кила месечно). Незнам колку сте години ама ако си 30+ веке тоа со внесување на дефицит калории да ослабнеш потежко работи оти се што јадеш директно у сало мава и ај после пробај да симнеш.

Секако без да јадеш пред тренинг не смееш некој јак тренинг да удираш тоа се подразбира дека треба да имаш специална програма што можеш да ја вежбаш без ризик да ти се сврти у теретана.

Инаку вие удирате критика а не разбирате дека сите љуге се различни и ако вие можете да си играте со калории и да губете килажа некои едноставно не можат да ослабнат поради метаболизмот и т/н.
Верувам сакаш да помогнеш, ама толкави срања имаш кажано што се сомневам во твоите добри намери. Ама терај си како сакаш.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Верувам сакаш да помогнеш, ама толкави срања имаш кажано што се сомневам во твоите добри намери. Ама терај си како сакаш.
a ти на своите 17 години секако имаш доволно животно искуство да разбереш што е срање а што не е
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Вака лугенца имам 18 години 96 кила 4 години вежбам теретана и јадам се највекје мрсно е сега проблемот е тоа што сум голем и мрсен. Па би ве замолил некој да ми даде шема како да се издефинирам и што храна да јадам фалави однапред :)
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Вака лугенца имам 18 години 96 кила 4 години вежбам теретана и јадам се највекје мрсно е сега проблемот е тоа што сум голем и мрсен. Па би ве замолил некој да ми даде шема како да се издефинирам и што храна да јадам фалави однапред :)
Јас со ова можам да заκлучам само деκа си несеρиозен вежбач или деκа лажеш за овие 4години вежбајне, ти да си вежбал 4години нема да баρаш помош од овде за неκои едноставни ρаботи κои ги знаат луѓето што вежбаат по две години, и да не си знаеш на твоео телото што му потρебно и да не пρашуваш нас за неκаκви пρогρами.
 
E

Epsilon

Гостин
Јас со ова можам да заκлучам само деκа си несеρиозен вежбач или деκа лажеш за овие 4години вежбајне, ти да си вежбал 4години нема да баρаш помош од овде за неκои едноставни ρаботи κои ги знаат луѓето што вежбаат по две години, и да не си знаеш на твоео телото што му потρебно и да не пρашуваш нас за неκаκви пρогρами.
За тие 4 години што вежбал теретана или поточно ПОСЕТУВАЛ, секој ден че учел по нешто ново од поискусните таму. :)
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Вака лугенца имам 18 години 96 кила 4 години вежбам теретана и јадам се највекје мрсно е сега проблемот е тоа што сум голем и мрсен. Па би ве замолил некој да ми даде шема како да се издефинирам и што храна да јадам фалави однапред :)
Јади помалку и вежбај некоја полабава програма. Уште од сега ќе ти кажам дека до почеток на лето нема шанси да стигнеш до кај што сакаш.

Нема ништо специјално во cut (или како што ти го кажа дефинирање), јадеш под потребниот калориски внес и телото зима енергија од салото. Еве ти еден PDF, калории/програма/се друго имаш. Единствена работа што не би ја користел е тој гигантски внес на протеин, еве да речеме чувај го окулу 2гр/килограм за да го задржиш мускулот што веќе го имаш максимално. Секако овие бројки ќе ги приспособиш со тек на времето.

Програмата скоро цела е објаснета во PDF-от, ама можеш да користиш и некоја друга што е 3-4 дена. Никако не ни помислувај на 5+ дена програми, ќе те сотрат многу брзо.

За многу повеќе детали прочитај ги двете најголеми теми за ББ/исхрана тука, нека не те мрзи.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Вака лугенца имам 18 години 96 кила 4 години вежбам теретана и јадам се највекје мрсно е сега проблемот е тоа што сум голем и мрсен. Па би ве замолил некој да ми даде шема како да се издефинирам и што храна да јадам фалави однапред :)
Пребарај на интернет, и овие овде што ги прашуваш (вклучувајќи ме и мене) повеќе знаење стекнале преку интернет - што е нормално во ова време. Ти си нашол тука да прашуваш, гледаш повеќе ќе те изругаат, него да ти помогнат. Инаку можеш да постигнеш се' што ќе посакаш во реални граници, што значи можеш и до лето да бидеш таков каков што сакаш, а колку ќе вложиш, толку и ќе добиеш. Среќно.
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
Дечки, вака са, имам 22 год. 180 висок и 100 кила. Работата е тоа што 100 кила се многу, па крајно време е да скинам некое килце. Почнав да читам од почеток ама многу страници се.. :)
Епа вака, гледам има искусни личности на страната, ако има некој едно 10 мин слободно време да пиши некоја програма за исхрана би му бил благодарен. Не одам во теретана. од вчера почнав на пешачење/трчање. Фала однапред.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ама ич не ти верувам за ова 4 години дека вежбаш, како прво човек што вежба подолго време колку толку ке пази на јадењето, а како второ да вежбаше 4 години веке самиот ке знаеше што да јаидш, Чао позз
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Дечки, вака са, имам 22 год. 180 висок и 100 кила. Работата е тоа што 100 кила се многу, па крајно време е да скинам некое килце. Почнав да читам од почеток ама многу страници се.. :)
Епа вака, гледам има искусни личности на страната, ако има некој едно 10 мин слободно време да пиши некоја програма за исхрана би му бил благодарен. Не одам во теретана. од вчера почнав на пешачење/трчање. Фала однапред.
трчање не е моментално за тебе! страдаат зглобови колена сепак имаш килажа, мој совет пешачење, пливање, точак и евентаулано планинарење или искачување на помала планина рид не знам каде живееш ако си во ск на пример до средно е доволно , битно 5-6 у неделата дена фурај и менувај цат пат а храна ПОСТЕПЕНО намалувај шеќери и маснотии ама постепено не може ништо преку ноќ, повеќе овошје зеленчук, бело месо (стек риба, белки од јајца како извор на протеини) мусли од сабајле и др производи што содржат растителни влакна. значи не викам само ова да јадеш но постепено да вклучуваш во исхрана, во секој случај мој совет не сум ни профи ни нутриционист но мислам дека ова е доволно за почеток први месец два три па отом потом
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
трчање не е моментално за тебе! страдаат зглобови колена сепак имаш килажа, мој совет пешачење, пливање, точак и евентаулано планинарење или искачување на помала планина рид не знам каде живееш ако си во ск на пример до средно е доволно , битно 5-6 у неделата дена фурај и менувај цат пат а храна ПОСТЕПЕНО намалувај шеќери и маснотии ама постепено не може ништо преку ноќ, повеќе овошје зеленчук, бело месо (стек риба, белки од јајца како извор на протеини) мусли од сабајле и др производи што содржат растителни влакна. значи не викам само ова да јадеш но постепено да вклучуваш во исхрана, во секој случај мој совет не сум ни профи ни нутриционист но мислам дека ова е доволно за почеток први месец два три па отом потом
Па еве скоро недела дена кај што пешачам, точак не возам нешто нај нај, ама еве сега ќе почниме и возење на точак. Сакав да прашам дали е препорачливо насабајле да се јади овошје? Или само мусли, па во текот на денот и навечер овошје?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Па еве скоро недела дена кај што пешачам, точак не возам нешто нај нај, ама еве сега ќе почниме и возење на точак. Сакав да прашам дали е препорачливо насабајле да се јади овошје? Или само мусли, па во текот на денот и навечер овошје?
Да одлично е сабајле на гладно срце овошје па за саат два три почни со мусли, гледај да имаш дисциплина јади место 3 пати 5 пати или дури 6 пати АМА ПОПОМАЛКУ и фокусирај се на кардио ако си слободен со време најдобро рано сабајле или приквечер... резултатите ќе дојдат немој екстремни работи и гладување да правиш тоа има контра ефект исто и со кардио не претерувај 30 - 45 мин е доволно, резултатите ќе си дојдат треба трпение и дисциплина
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
Да одлично е сабајле на гладно срце овошје па за саат два три почни со мусли, гледај да имаш дисциплина јади место 3 пати 5 пати или дури 6 пати АМА ПОПОМАЛКУ и фокусирај се на кардио ако си слободен со време најдобро рано сабајле или приквечер... резултатите ќе дојдат немој екстремни работи и гладување да правиш тоа има контра ефект исто и со кардио не претерувај 30 - 45 мин е доволно, резултатите ќе си дојдат треба трпение и дисциплина

Ок. :)
Фала многу :)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Па еве скоро недела дена кај што пешачам, точак не возам нешто нај нај, ама еве сега ќе почниме и возење на точак. Сакав да прашам дали е препорачливо насабајле да се јади овошје? Или само мусли, па во текот на денот и навечер овошје?
Од сабајле можеш што сакаш да јадеш, се препорачува овошје, смузи и обавезно јагленохидрати (сеакакви видови на снегулки, например овесни), од мусли пази некој мешавани имаат зголемено гр/кл.
Скоро сите овошја имаат зголемен гликемички индекс така што баш навечер не се препорачуваат
за друго еве ти диета од стојанович ‚)
Пред се исфрли го лебот,благото и чипсовите, и сите сокови (освен од цедено овошје) намалени порции на ориз и компири и повеќе месо и зеленчук,и еднаш во денот јаткасти плодови една рака, потоа почни постепено да намалуваш од оризот и компирите.Ваљда кога ке почнеш да намалуваш веќе ке знаеш повеќе за исхраната и како да си ги планираш оброците.Јас вака почнав супер ми оди сеуште а џанк многу ретко јадам и алкохол ич не пијам.Еден ден во неделата јадам повеќе јаглехидрати.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.472
Поени од реакции
3.277
А што мислите за јајцава, дали е штетно секој ден да се јадат на пример 1-2 цели јајца?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom