Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
http://www.bidifit.com.mk/index.asp?tn=fit_articles_sub&cn=155577&c=10572 дали некој знае што се ова рогачи ете ги после мандарини на листата каде можам да ги најдам имаат гледам многу протеин на 100 грама 67 грама протеин не е за потценување а 300 Кило калории со тоа да внесиш
Не постои овошје или зеленчук со 70% протеин, грешка е тоа.

Ако се мисли на рогачот (мислам ги викавме мајмунски цигари) на англиски се вика Carob и има околу 8% протеин.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
За сирење со најмала можна маст ако има некое такво и вкусно, ќе биде супер. :D И дали во Тинекс има кафеав ориз?

ајде треба да идам во Тинекс да купувам се што ми треба, нека ми одговори некој :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
За сирење со најмала можна маст ако има некое такво и вкусно, ќе биде супер. :D И дали во Тинекс има кафеав ориз?

ајде треба да идам во Тинекс да купувам се што ми треба, нека ми одговори некој :D
Барај во Тинекс Виталија оделот кај е ако нема таму тогаш немаат или пак прашај :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
За сирење со најмала можна маст ако има некое такво и вкусно, ќе биде супер. :D И дали во Тинекс има кафеав ориз?

ајде треба да идам во Тинекс да купувам се што ми треба, нека ми одговори некој :D
Кафеав ориз купувам од пазар, пакуван не сум купил досега. Имаш интегрален биолошки во ПЗХ ама ти е бајаги поскап.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
aj ako mozi nekoj da napisi plan za ishrana so koj mozi so pomalku pari da pominam a da simnam uste nesto sto mi e ostanato visok ( otprilika uste 7 kg), jas imav 30 kg visok stignav uste ova da mi e ama spored mojata programa mn bavno simnuvam vo posledno vreme na kilaza a mn pagam na muskulna masa...dodusa sum slab momentalno so pari za da zemam protein dodatno pokraj toj vo ishranata...prekinav pred 3 dena so teretanata sega vezbam sekoj den so svoja tezina ( sklekovi, vratilo, razboj improviziram na detski igralista ili vo soba za vezbite) i trcam po 25 min dnevno bez pauza...samo da ne kosta mn pari bidejki sum student i sum limitiran i toa mnogu poradi toa ne zemam i suplementi momentalno...( 1,74 visina 79-80 kg tezina sum momentalno) za mesec dena mi treba da gi dosimnam tie 6-7 kg...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Колку пари се омега 3 масни киселини од аптека ако знае некој?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Ај помош за исхранава...
1 оброк =мусли + белки *( само не знам колку грамажа муслу)
2 оброк=туна 185г
3 компир/ориз + телешко
4т оброк=(после тренинг) стек
5т оброк белки+урда...
само не знам за грамажата на сево ова колку да биде..
цел:дефиниција и цврстина (после 2 год маса време е :) )
77кг 178цм
секое мислење е добре дојдено
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ај помош за исхранава...
1 оброк =мусли + белки *( само не знам колку грамажа муслу)
2 оброк=туна 185г
3 компир/ориз + телешко
4т оброк=(после тренинг) стек
5т оброк белки+урда...
само не знам за грамажата на сево ова колку да биде..
цел:дефиниција и цврстина (после 2 год маса време е :) )
77кг 178цм
секое мислење е добре дојдено
Замени наместо компир леќа,грав.Побарај на интернет за гликемичен индекс и земи храни со низок индекс.Додај и ленено семе 1 лажица за омега 3 масни киселини.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Ајде некој мислење за сладоледите да даде :) ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ајде некој мислење за сладоледите да даде :) ?
Сладоледот содржи многу прости јаглехидрати шеќери кој можеш да си ги дозволиш после вежбање за брза енергија.Ако планираш да добиеш квалитетна мускулна маса подобар избор ти се комплексите јаглехидрати овес,паста,мусли.
Јаглехидрати

Основните јаглехидрати ги добиваме од разни храни полни со нив и пијалоци.Исто така сите јаглехидрати во нашето тело дали шеќери или скроб на крај се конвертираат во глукоза,што е основниот енергенс на нашето тело.Нема шема и систем да ги опише метаболичките,функционалните и нутритивните особини на различните храни богати со нив.Наједноставниот начин на делење е по нивната структура.
Тие се делат на 4 вида групи:

Моносахариди се прости јаглехидрати со една молекула на шеќер.Глукоза,фруктоза и галактоза припаѓаат тука.Сите се конвертираат на крај во глукоза.Фруктозата ја има во овошјата,зеленчукот и медот кој на крај преку црниот дроб се конвертира во глукоза.Галактоза е дел од лактозата,кој се наоѓа во млечните производи.

Дисахариди се прости јаглехидрати со две молекули на шеќер кој на крај се конвертираат во моносахариди во нашиот метаболизам.Дисахаридите се сукроза(глукоза+фруктоза),лактоза(глукоза и галактоза)малтоза (глукоза+глукоза)Сукрозата се наоѓа во белиот шеќер,но исто така го има во овошјата,зеленчукот па и некои зачини.Лактозата во млечните производи.Малтозата се создава кога скробот се катаболизира.

Олигосахариди се јаглехидрати со три до десет молекули на шеќер,кој на крај се конвертираат во моносахариди.Попознати се фрукто-олигосахариди,галакто-олигосахариди.Инулинот е познат по тоа што помага да се стимулираат бифидо-бактериите.

Полисахариди се множество од 100 моносахариди комбинирани во едно.Најголем удел и најпознат полисахарид е скробот,кој е множество на повеќе глукоза врзано во една молекула.Кога се катаболизира тој се претвара прво во малтоза па после во глукоза.

Разликата помеѓу шеќерите и скробот е во големината на молекулата.Затоа се делат на прости и комплексни јаглехидрати.Има брзо апсорбирачки комплексни јаглехидрати кој се наоѓаат во процесираната храна,кој брзо се апсорбираат и го подигнуваат нивото на глукозата.За разлика бавно апсорбирачките јаглехидрати како муслито,овесот,пастата,јатките бавно се апсорбираат во малите црева и помалку го подигаат нивото на глукозата.
 
F

FuckYouAll

Гостин
SPIRULINA PACIFICA - СУПЕР ХРАНА НА ИДНИНАТА

● 65% лесно сварлив протеин
● 23 пати повеќе железо од спањаќот
● 25 пати повеќе бета-каротен од морковот
● 5 пати повеќе калциум од млекото
● прочистува и храни, зајакнува и заштитува, обновува и подмладува
● енергија за сите возрасти

Слушнал некој за ова, имат вистина во ова или дробење кашкавал е ?
Ако знајт некој нешо, нека пишит, пошо замене овае ту гуд ту бе тру, ебаго. :D
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
sakam da se konsultiram so nutricionist, me interesira kade vo skopje moze da se najde?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom