Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

П

Паган-др

Гостин
Налетав на некоја ваква информација. Е сеа, шо глеав по слики, слично е на грашок, ама не ќе да е тоа...

Да не знае некој што е, може ли да се најде во паковање кај нас?

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Налетав на некоја ваква информација. Е сеа, шо глеав по слики, слично е на грашок, ама не ќе да е тоа...

Да не знае некој што е, може ли да се најде во паковање кај нас?
Edamame is a green vegetable more commonly known as a soybean, harvested at the peak of ripening right before it reaches the "hardening" time. Photo of edamame, prior roasting is show above. The word Edamame means "Beans on Branches," and it grows in clusters on bushy branches. To retain the freshness and its natural flavor, it is parboiled and quick-frozen. In East Asia, the soybean has been used for over two thousand years as a major source of protein. Dry roasting edamame makes them a handy snack that does not need refrigeration.
http://www.dried-edamame.com/
суви печени зрна соја, набрани пред да узреат (најверојатно во млечна зрелост).
http://vegetarian.about.com/od/glossary/g/edamame.htm
Вакви не сум видел, ни во мешунки ама гледам се користи за соино млеко и тофу. најдобро да прашаш во некоја од продавниците за здрава храна
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.749
Поени од реакции
2.230
Дајте ми добра програма за исхрана.. Ви благодарам однапред! :)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Dali nekoj ja ima probano surutkata od zeleno pazarce kojasto tvrdat deka e 75% protein i cena za edno kilo e 1500 denari ?
--- надополнето: 22 септември 2013 во 14:41 ---
Dali nekoj ja ima probano surutkata od zeleno pazarce kojasto tvrdat deka e 75% protein i cena za edno kilo e 1500 denari ?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
963
reddevil4ever Ја ти препорачувам да си земеш малтекс место мед,слично на мед е но поздраво, има витамини,минерали и јх. на сабајле со овесни снегулки и млеко/јогурт,плус нешто овошје ако имаш,ја ова јадам сабајле.
извини,а што е тоа малтекс?
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Каде на зелен пазар ја продаваат, на која тезга во која продавница?
Ako vlezes od vlezot sto e od stranata na osnovnoto uciliste Dimitar Miladinov odis desno pokraj tezgite i vo redot na procavnici sproti tezgite za tekstil ima dve prodavnici za zdrava hrana, ovaa za kojasto zboruvam e prvata.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
963
вака,јас ги применувам сите совети што ги имате посочено овде,имам резултат,иако вежбам умерено.
но некако осекам како ми опага имунитетот. дали треба кон нешто да се придржувам посебно или?

несакам да дојдам до несакани последици по здравјето.

Благодарам
--- надополнето: 26 септември 2013 во 13:35 ---
вака,јас ги применувам сите совети што ги имате посочено овде,имам резултат,иако вежбам умерено.
но некако осекам како ми опага имунитетот. дали треба кон нешто да се придржувам посебно или?

несакам да дојдам до несакани последици по здравјето.

Благодарам
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
вака,јас ги применувам сите совети што ги имате посочено овде,имам резултат,иако вежбам умерено.
но некако осекам како ми опага имунитетот. дали треба кон нешто да се придржувам посебно или?

несакам да дојдам до несакани последици по здравјето.

Благодарам
--- надополнето: 26 септември 2013 во 13:35 ---
вака,јас ги применувам сите совети што ги имате посочено овде,имам резултат,иако вежбам умерено.
но некако осекам како ми опага имунитетот. дали треба кон нешто да се придржувам посебно или?

несакам да дојдам до несакани последици по здравјето.

Благодарам

Дефинитивно правиш нешто погрешно , напиши како ти изгледа дневното мени + суплементи ( ако зимаш ) , само така може да се помогне
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Ako vezbas intenzivno mora da zemas multivitamini so ishranata a i ako ne vnesuvas dovolno omega 3 i omega 3. Jas vezbam veze skoro 3 godini i sum probala i bez multivitamin i definitivno ima mnogu golema razlika. Najubavo e da napravis i edna krvna slika zatoasto kaj mene se pokaza deka imam nedostatok na zelezo ama toa e tipicen problem za zenski poveke :) no se gubi i so potta pri intenzivno potenje i eden od simptomite e omalaksanost ( http://sportsmedicine.about.com/cs/nutrition/a/012604.htm ).Vo sekoj slucaj ubavo e da napravis krvna slika da vidis da ne e nesto drugo pricinata pokraj vezbanjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom