Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Вака сега, сакам да прашам некого што треба да консумирам како исхрана, по можност да ми наведите во кои јадења ги има тие состојки т.е. што би требало да јадам, а не како тие диетите 50 гр овес не знам шо ти таму, 500 евра да ти се малку месецот. Нормално дека не можам ни 50% од тој ефект да очекувам, ниту се стремам кон такво нешто.

Сакам да постигнам дефиниција, не нешто посебно, сепак да го затегнам телото, посебно деловите околу стомакот. Висок сум околу 182 cm, а тежок 70-71 kg. Имам 18 години, мислам дека телесната тежина ми е океј, само ми е потребна добра програма за исхрана и тренинг за подобро тело.

Ви благодарам однапред на љубезните кои ќе ми помогнат за исхраната. :)
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Вака сега, сакам да прашам некого што треба да консумирам како исхрана, по можност да ми наведите во кои јадења ги има тие состојки т.е. што би требало да јадам, а не како тие диетите 50 гр овес не знам шо ти таму, 500 евра да ти се малку месецот. Нормално дека не можам ни 50% од тој ефект да очекувам, ниту се стремам кон такво нешто.

Сакам да постигнам дефиниција, не нешто посебно, сепак да го затегнам телото, посебно деловите околу стомакот. Висок сум околу 182 cm, а тежок 70-71 kg. Имам 18 години, мислам дека телесната тежина ми е океј, само ми е потребна добра програма за исхрана и тренинг за подобро тело.

Ви благодарам однапред на љубезните кои ќе ми помогнат за исхраната. :)
500 грам овес е 40 денари 50 грама овес = 4 денари ти со 500 евра нема вајда по 5 кила овес на ден да јадеш
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
500 грам овес е 40 денари 50 грама овес = 4 денари ти со 500 евра нема вајда по 5 кила овес на ден да јадеш

Добро не знам тоа, ама креатини, протеини некои си 100% whey има во таа диета што ти е 100 евра по канта.....
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Вака сега, сакам да прашам некого што треба да консумирам како исхрана, по можност да ми наведите во кои јадења ги има тие состојки т.е. што би требало да јадам, а не како тие диетите 50 гр овес не знам шо ти таму, 500 евра да ти се малку месецот. Нормално дека не можам ни 50% од тој ефект да очекувам, ниту се стремам кон такво нешто.

Сакам да постигнам дефиниција, не нешто посебно, сепак да го затегнам телото, посебно деловите околу стомакот. Висок сум околу 182 cm, а тежок 70-71 kg. Имам 18 години, мислам дека телесната тежина ми е океј, само ми е потребна добра програма за исхрана и тренинг за подобро тело.

Ви благодарам однапред на љубезните кои ќе ми помогнат за исхраната. :)

Имаш одлични стартни позиции висина vs тежина. За тоа што го сакаш зајакнување на core делот околу стомакот имаш два начина :

1. Шипки и Стрит Workout имаш милион видеа на youtube. - резултат за 3 до 4 месеци видлив.
2. Теретана класична програма за дефиниција - резултат за 3 до 4 месеци видлив.

Ова се разбира со правилна исхрана соодност протеини, јаглехидрати и масти запазен на дневна основа (ова не ти е скапо) + суплементација Протеин. Се разбира имаш милион варијабили ама имаш па и 18 години така што нема да згрешиш ако почнеш со било која варијанта.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.621
Поени од реакции
11.166
Добро е да пие по цел јогурт баланс сега ова време, а притоа цел е чистење на сало ?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај сега и јас овде за ќотек плачам оти ова е целосно спротивно на се во овај спорт али шо да прам го начекав и затоа зедов.
Дечки вчера најдов чисто месо од бут (без коска) свинско чадено по 220 денари кг и кој знај шо ме дупна ѓаволот зедов 2кг. Кај можам да најдам за такво чудо протеин колку има и калории. Нема сланинка ич скоро и таа што е ја вадам и фрлам али мераци е за јадење пустото :)
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Ај сега и јас овде за ќотек плачам оти ова е целосно спротивно на се во овај спорт али шо да прам го начекав и затоа зедов.
Дечки вчера најдов чисто месо од бут (без коска) свинско чадено по 220 денари кг и кој знај шо ме дупна ѓаволот зедов 2кг. Кај можам да најдам за такво чудо протеин колку има и калории. Нема сланинка ич скоро и таа што е ја вадам и фрлам али мераци е за јадење пустото :)

http://www.medindia.net/nutrition-data/pork-leg-cap-steak-boneless-separable-lean-and-fat-raw.htm

ова е тоа мислам

сеа пошто е чадено незанм баш како иде тоа сол колку му додават или неш друго
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
нелогично ми изгледа ова, нема шанса да има само 120 калории на 100 грама грешка е 100%
ова е за живо, за чадено неможев да најдам ако знаеш одприлика колку и што се додава ке знаеш од прилика колку калории иначе протеин толку е 22грама
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
што ќе ти е креатин ако слабееш...
??? wtf што има врска
--- надополнето: 4 септември 2013 во 15:31 ---
нелогично ми изгледа ова, нема шанса да има само 120 калории на 100 грама грешка е 100%
Можно е, обезмастено е пресметај мануелно протеини х 4, ЈХ 4, масти х 9 ке видиш дека толку излегува. Остатокот е вода и сврзно ткиво
 
П

Пепси_

Гостин
сирењето добро е да се јаде ? последнава недела чат пат навечер кога се стрвам само сирење по некое мало парче јадам :D
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Дечки, во фаза на дефиниција кој е најбоље избор за јаглехидарти, компир,ориз,овес или интегрален леб? Пошто само овес и тој интегралниот леб од жито лукс, микс од зрна ги конзумирам за извор на јаглехидрати... да не треба да се пребацам на компир, и да отфрлам лебов :D
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дечки, во фаза на дефиниција кој е најбоље избор за јаглехидарти, компир,ориз,овес или интегрален леб? Пошто само овес и тој интегралниот леб од жито лукс, микс од зрна ги конзумирам за извор на јаглехидрати... да не треба да се пребацам на компир, и да отфрлам лебов :D
Беспотребно ја комплицираш ситуацијата, се додека јадеш во дефицит ќе си на "дефиниција" . Компирот ти е одличен извор на јаглехидрати подобар и од оризот во твојата ситуација.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Што ќе кажете за домашните јадења и манџи, како на пример, графче тафче, компир манџа итн..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom