Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
според my fitnesspal внесувам 760 содиум а ми вика дека ми треба 2500
и многу други работи ми недостасуваат колку ви е релевантна апликацијава?
Прегледај го приврзокот 70089
Не јадеш ништо дома во што додаваш сол, обична готварска, или пример за ручек (саламурен стек, посочено гравче тавче и сл) ? За myfitnesspal голем дел од јадењата не се со потполни информации така да затоа може да ти јави дека премалку сол внесуваш
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Не јадеш ништо дома во што додаваш сол, обична готварска, или пример за ручек (саламурен стек, посочено гравче тавче и сл) ? За myfitnesspal голем дел од јадењата не се со потполни информации така да затоа може да ти јави дека премалку сол внесуваш
Се во апликацијата ми е пишано како што пишува на декларацијата а такви ствари што спомна максимално избегавам скоро ич саламурен стек знам понекад да купам да сменам вкус а гравче или домашни јадења не сум пробал
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Се во апликацијата ми е пишано како што пишува на декларацијата а такви ствари што спомна максимално избегавам скоро ич саламурен стек знам понекад да купам да сменам вкус а гравче или домашни јадења не сум пробал
Ако немаш проблеми со притисокот нема зошто да ја избегаваш солта, дури е и еден од најлесните начин да се алкализира телото слободно можеш да го посолиш јадењето со готварска сол.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.621
Поени од реакции
11.166
Некој да ми каже како да ја спремам сојата?
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Да ве прашам дали ако го стиснам на тостер, интегралниот леб ке ги има истите нутритивни вредности? Мислам без да додавам ништо.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
go imam procitano celiov forum za ishrana ama pred podolgo vreme ke moze li nekoj samo da mi pise vo cetiri obroci sto i kako da zemam na primer pojadok da bide poveke na proteini sledniot obrok bi bil obrok pred trening da bide neznam poveke na jh pa 3 obrok bi bil nesto posle trening na primer treba da e poveke na proteini i navecer pred legnuvanje sto da bide. mi treba znaci sto koga i po kolku da se zema a ishranata sam ke si ja napravam a i od prilika znam kolku treba kalorii, proteini , jh i masti na kg tezina samo sto koga i kolku. Blagodaram
i uste nesto koi vitamini bi mi gi preporacale da si kupam od apteka da zemam dopolnitelno posto sum slab ke odam so ishrana za zgolemuvanje na tezinata pozz
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.650
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:00 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:01 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:00 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:01 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
И трева ако изедеш во количини кои ги надминуваат твоите калориски потреби - ДЕБЕЛЕЕ
--- надополнето: 29 август 2013 во 00:31 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:00 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
--- надополнето: 25 август 2013 во 20:01 ---
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
И трева ако изедеш во количини кои ги надминуваат твоите калориски потреби - ДЕБЕЛЕЕ
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Здраво, имам 15 години и спортував активно 1,5 година кошарка, но пред половина година се префрлив на фудбал. Тренирам 4 дена, 3 одмарам. Висок сум 1,75, но имам 55 кг. Ако може некој поискусен да ми даде некој режим за зголемување на тежината, односно на мускулната маса? Благодарам однапред. :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
печената пченка онаа што се продава по маркети шо е пакувана зачинета знаете за која правам муабет,дали дебелее ? кој знае ве молам да ми каже на строга диета сум сакам да знам дали можам да поткаснуам таква пченка. кикиритки итн...
.

Колку ти е моменталниот калориски дневен внес ? Види позади на пакетчето од пченката што пишува и уклопи си го во јадењето , се дур јадеш во нормална мера немаш гајле , мада ја би бадеми наместо пченката
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Здраво, имам 15 години и спортував активно 1,5 година кошарка, но пред половина година се префрлив на фудбал. Тренирам 4 дена, 3 одмарам. Висок сум 1,75, но имам 55 кг. Ако може некој поискусен да ми даде некој режим за зголемување на тежината, односно на мускулната маса? Благодарам однапред. :)
друже фудбал и маса не иде заедно.
 
C

Creating.

Гостин
Убаво ти реплицираше.
Самиот спорт е таков и има многу трчање во него (можеби највеќе споредено со другите спортови) и тешко дека масата може премногу да се задржи.
Дефиниција ќе добиеш секако, али маса некоја посебна дека ќе имаш не би рекол, па макар колку и да пиеш хемии и останати работи.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Убаво ти реплицираше.
Самиот спорт е таков и има многу трчање во него (можеби највеќе споредено со другите спортови) и тешко дека масата може премногу да се задржи.
Дефиниција ќе добиеш секако, али маса некоја посебна дека ќе имаш не би рекол, па макар колку и да пиеш хемии и останати работи.
Па добро, можеби и лошо се изразив. Дефиниција е доволно да добијам, бидејќи во моментов мислам дека сум премногу слаб. Се што сакам е моментално моите 55 кг да ги накачам накај 65 и да добијам дефиниција. Ако може некој режим за исхрана и добивање дефиниција? :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Па добро, можеби и лошо се изразив. Дефиниција е доволно да добијам, бидејќи во моментов мислам дека сум премногу слаб. Се што сакам е моментално моите 55 кг да ги накачам накај 65 и да добијам дефиниција. Ако може некој режим за исхрана и добивање дефиниција? :)
Најпрво треба да почнеш со вежби за маса, дали ќе биде со сопствена тежина или со тегови сеедно (најдобро комбинирано) мораш да ги почнеш барем два пати неделно. За да не се претренираш ќе мораш убаво да искомбинираш со другите тренинзи.

Треба да ја прилагодиш храната на потрошената енергија (која ќе биде прилично голема) што значи за да качиш маса ќе треба извесен период да внесуваш повеќе калории отколку што трошиш (а ќе трошиш многу).

Секој ќе ти каже да внимаваш на протеинскиот внес (тоа нема да потенцирам-се подразбира) и секако среди ја храната да е што поздрава, џанк фуд треба да избегнуваш. Со такви напори ако не се храниш најдобро и најздраво што можеш постои опасност да ти попушти имунолошкиот систем. Бел шеќер и сите слатки што го содржат најдобро воопшто да не консумираш, истото важи и за пржената храна. Многу свежи салати барем на два оброка. Избегавај соја (освен ако не е ферментирана а и таа во многу мала количина) и хидрогенизирани масла. Во принцип треба да се храниш што почисто. Протеинска храна+СЈХ (сложени јаглени хидрати)+салати+овошје е отприлика храната.

Ако има уште поконкретно ќе ти кажат дечкиве (кој протеин, кои јх итн).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom