Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Според калкулаторов ми варира од 2000 калории за одржување до 2137 пресметано за базален метаболизам, додека кога пресметував по друга формула за базален метаболизам без никаква физичка активност испаѓа 2118 калории.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Според калкулаторов ми варира од 2000 калории за одржување до 2137 пресметано за базален метаболизам, додека кога пресметував по друга формула за базален метаболизам без никаква физичка активност испаѓа 2118 калории.
епа 2137 и 2118 не е голема разликата нели?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
епа 2137 и 2118 не е голема разликата нели?
Секако сепак мора да се напомене дека овие калкулатори неможат да ја дадат точната бројка, ти ако додадеш плус 400 калории за секојдневни активности невклучувајќи и тренинг некој друг ќе додаде 600 итн...
Од друга страна е одлично за да се има претстава од каде да се почне па како ќе го следиме напредокот така да правиме измени.:coffee:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Секако сепак мора да се напомене дека овие калкулатори неможат да ја дадат точната бројка, ти ако додадеш плус 400 калории за секојдневни активности невклучувајќи и тренинг некој друг ќе додаде 600 итн...
Од друга страна е одлично за да се има претстава од каде да се почне па како ќе го следиме напредокот така да правиме измени.:coffee:
нормално, затоа увек рачунам со BMR + од око според мене колку трошам + колку шо мислам дека сакам бонус
и после следам резултати еднаш неделно во исти услови (у веце дали си бил, дали си јаден, дел од денот итн, мислам дека си мењаат условиве)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Вака...имам 24 години тежина 72 кила,висина 177/178 ова го рачунав според оваа тема - http://forum.kajgana.com/threads/ЧЕСТО-ПОСТАВУВАНИ-ПРАШАЊА-faq.64565/

Моментално не вежбам ради повреда а иначе ќе идам секој ден во теретана освен недела со тоа што сабота ќе ми биде кардио,тренингот ми е 1 ден - Гради,Бицепс...2 ден - Грб,Трицепс...3 ден - Рамо,Гради. Од сабајле немам никакви активности до поручек кога идам на работа и седам до кај 18:00 часот,на работа исто не правам некакви напорни активности (Седам на компјутер)

sajSiGa Hellsing
 
G

garthok

Гостин
Me интересира дали може да се покачи килажа само со секојдневно користење на гејнер (пример овој) без појачана исхрана значи као шо си јадам нормално.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Вака...имам 24 години тежина 72 кила,висина 177/178 ова го рачунав според оваа тема - http://forum.kajgana.com/threads/ЧЕСТО-ПОСТАВУВАНИ-ПРАШАЊА-faq.64565/

Моментално не вежбам ради повреда а иначе ќе идам секој ден во теретана освен недела со тоа што сабота ќе ми биде кардио,тренингот ми е 1 ден - Гради,Бицепс...2 ден - Грб,Трицепс...3 ден - Рамо,Гради. Од сабајле немам никакви активности до поручек кога идам на работа и седам до кај 18:00 часот,на работа исто не правам некакви напорни активности (Седам на компјутер)

sajSiGa Hellsing
2800 калории ти е отприлика одржување со 8 сати спиење и 60 минути тренинг. Значи ако сакаш маса да ставаш 3100-3300 калории дневно би требало да конзумираш.
--- надополнето: 2 март 2013 во 12:59 ---
Веројатно е кардиолог или онколог па сака да си има што повеќе пациенти, бизнисмен :D
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Абе ок тоа ама незнам како да си направам правилна исхрана за тоа ми треба помош,еве веќе кога ги кажав деталите би можел ли да ми помогнеш во врска со исхраната ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Me интересира дали може да се покачи килажа само со секојдневно користење на гејнер (пример овој) без појачана исхрана значи као шо си јадам нормално.
Ако со секојдневната исхрана си успевал да ја одржиш постоечката телесна тежина и воколку останеш на истиот режим на исхрана и активности, со употреба на гејнерот, двапати во денот(како ужина помеѓу редовните оброци), со сигурност ќе зголемиш телесна тежина.
 
G

garthok

Гостин
Ако со секојдневната исхрана си успевал да ја одржиш постоечката телесна тежина и воколку останеш на истиот режим на исхрана и активности, со употреба на гејнерот, двапати во денот(како ужина помеѓу редовните оброци), со сигурност ќе зголемиш телесна тежина.
Кул, фала.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај едно блиц прашање до вас
Колку пари го земате стекот и од каде? И каков замрзнат, саламурен ?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ај едно блиц прашање до вас
Колку пари го земате стекот и од каде? И каков замрзнат, саламурен ?
200den. od Kam market, zamrznat siten, ne e los za navedenata cena, malku zacin, pecenje vo teflonska tava i uzivaj vo vkusot(y)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ај кажете ми мислење за исхранава и ако нешто не ми е во ред поправете ме ради тоа што не се разбирам баш највеќе и баш затоа барам помош (24 години,72 килажа,177/178 висина)...

Доручек : 5 Варени Јајца (белки)
Овесни снегулки со јогурт
Овошје (Банана,Јаболко,Портокал)
Витамини

Оброк : Бадеми и Гејнер


Ручек : Шпагети
Пилешко месо или Риба Пастрмка
Варени компири
Зеленчук

Оброк : Бадеми,Овошје,Гејнер


Вечера : Овесни снегулки со јогурт
Туна
Овошје (по можност)

Оброк : Овошје или Зеленчук + Гејнер


Напомена : Не јадам секакво месо освен пилешко...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom