Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Myers здраво да те прашам за еден совет за почетник у теретана, да се намали стомакот а да се оформат добро градите и бицепсот, каква исхрана препорачуваш?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Myers здраво да те прашам за еден совет за почетник у теретана, да се намали стомакот а да се оформат добро градите и бицепсот, каква исхрана препорачуваш?
Види, не постои конкретна исхрана која ќе го намали стомакот, а подобри градите и бицепсот како што велиш ти.

За почеток, одлучно реши се да ги намалиш килограмите ако осеќаш дека има вишок.
Тоа ќе го сториш на тој начин што ќе пазиш колку јадеш, односно колку калории внесуваш.

На овој калкулатор ќе можеш да пресметаш колку калории ти се потребни дневно во зависност од потребите.

А подоцна, кога ќе сакаш да ја зголемиш мускулната маса, ќе мораш да посветиш еднакво внимание на сите мускулни групи, а не само гради и бицепс.

Прочитај и во оваа тема, ќе најдеш неколку корисни совети.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Не мислев на конкретна исхрана некоја посебно, туку пример од препорачливото уште помала количина, не за гради и бицепс чисто така те прашав (пр. да се зголемат т.с дуплираат вежбите), нормално дека треба на сите да се посвети внимание и сите да се вежбаат. Ти благодарам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Добри ли се оние sunlife мултивитамините од КАМ што се? Исто и Ц витамин,калциум и сл.
Второ...овчото сирење,дали е помрсно од кравјото,т.е. сооднос на калории/протеини?
Не земај мултивитамини и минерали во таблети, ги прават од јаглен и други руди ги извлекуваат. Твоето тело не може да ги препознае, витамините и минералите мора од храната да ти доаѓаат за да може телото да ги препознае и апсорбира, а и настрана од тоа таблетите се полни со засладувачи, вештачки бои, појачувачи на вкус а можеби и конзерванси.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 09:49 ---
Од такви доктори, државата ни цвети, оди во болница, малку да ти е покачен притисокот, ќе ти кажат, ааа дечко ти пиеш протеини од некои протеини се покачува, намали малку :facepalm:

Притисокот се качува од недоволен внес на вода, поради тоа крвтта згуснува и срцето отчукува побрзо да ја придвижи таа густа крв.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 10:46 ---
Предлог за поручек доручек посабајле де, освен овесни снегулки и јајца друго нешто?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Не земај мултивитамини и минерали во таблети, ги прават од јаглен и други руди ги извлекуваат. Твоето тело не може да ги препознае, витамините и минералите мора од храната да ти доаѓаат за да може телото да ги препознае и апсорбира, а и настрана од тоа таблетите се полни со засладувачи, вештачки бои, појачувачи на вкус а можеби и конзерванси.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 09:49 ---
Секој ден го надградувам моето оскудно знаење...кое веќе полека преоѓа во познавање...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Секој ден го надградувам моето оскудно знаење...кое веќе полека преоѓа во познавање...
Па добро е немаш толку големо его колку мускулите твои :icon_lol:.

Него дај совет за доручек сериозен сум, сакам да ја исчистам храната.....
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Па добро е немаш толку големо его колку мускулите твои :icon_lol:.

Него дај совет за доручек сериозен сум, сакам да ја исчистам храната.....
Што мислиш, дали некој лекар би ти препишал терапија, ако му постираш на тема и му кажеш дека те гребе грлото и кашлаш :))
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Што мислиш, дали некој лекар би ти препишал терапија, ако му постираш на тема и му кажеш дека те гребе грлото и кашлаш :))
Зошто бе? Да искрено имам мало скромно познавање во врска со храна и исхрана, но секогаш сум отворен да слушнам нови мислења посебно на оваа тема од овај агол. Бидејќи познавањата не ми се за исхрана од физички туку од духовен аспект, па сакам да знам за храна за мускули.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ми треба помош околу составување на храна за зголемување на мускулна маса имам 72 кила а според тоа го направив и ова.

252 - грама ЈАГЛЕХИДРАТИ

144 - грама ПРОТЕИНИ

72 - грама МАСТИ

е сеа веќе кога го имам ова сакам да знам како ПРАВИЛНО да си ја направам храната баш и затоа ми треба помош
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ми треба помош околу составување на храна за зголемување на мускулна маса имам 72 кила а според тоа го направив и ова.

252 - грама ЈАГЛЕХИДРАТИ

144 - грама ПРОТЕИНИ

72 - грама МАСТИ

е сеа веќе кога го имам ова сакам да знам како ПРАВИЛНО да си ја направам храната баш и затоа ми треба помош
Тешко дека со ваква комбинација ќе качуваш маса. Јас со слична килажа бев на 440 ЈАГЛЕХИДРАТИ 89 МАСТИ 160 ПРОТЕИНИ се на се 3200 калории.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Тешко дека со ваква комбинација ќе качуваш маса. Јас со слична килажа бев на 440 ЈАГЛЕХИДРАТИ 89 МАСТИ 160 ПРОТЕИНИ се на се 3200 калории.
Сигурен сум дека ќе качам,само ми треба помош во составување на правилна храна
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тешко дека со ваква комбинација ќе качуваш маса. Јас со слична килажа бев на 440 ЈАГЛЕХИДРАТИ 89 МАСТИ 160 ПРОТЕИНИ се на се 3200 калории.
Може е многу висок, 72 кила и 1.90 да е висок, 1800 му е мејнтененс + вежби + булк = 2200 од прилика за чист булк, 2232 калории е неговово барање
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Може е многу висок, 72 кила и 1.90 да е висок, 1800 му е мејнтененс + вежби + булк = 2200 од прилика за чист булк, 2232 калории е неговово барање
Висок сум 177/178 од прилика
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Висок сум 177/178 од прилика
Нема шанси со 2200 калории да си на маса со таа висина. Дај ми податоци колку години имаш и како планираш да ти изгледа еден ден во однос на дневни работи на кои трошип енергија (пример 8 часа спиење, 1.5 час тренинг во теретана, 1 час пешачење во тек на денот, остатокот во мирување - гледање тв, комјутер и сл)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
YouNeedSwagDotCom пиши колку години имаш
--- надополнето: 1 март 2013 во 23:26 ---
Може е многу висок, 72 кила и 1.90 да е висок, 1800 му е мејнтененс + вежби + булк = 2200 од прилика за чист булк, 2232 калории е неговово барање
Според кој калкулатор рачунаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom