Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Како е подобро да го јадам стекот за ручек, варен или динстан? Инаку, што конзерви со риба да купам? Не сум баш со конзервите запознаен многу многу. И, навечер дали е подобро да се јадат мусли со јогурт, а банана и млеко од сабајле? Или обратно да праам :) ?
Ако пробуваш да ја зголемиш телесната тежина, тогаш немораш да се ограничуваш само на варен стек, варени јајца. Можеш тек тук да го спржиш во тава со малку масло, или пак во рерна подготвен со зејтин и компири.

Навечер, особено во доцните часови (1 саат пред легнување) избегавај натрупување со јаглехидрати (мусли, житарици, и слично)

Туната е одличен оброк некаде 2 часа пред легнување.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Ок, фала :) А што би било добро освен туна за пред легнување? Инаку цел ми е да смалам на килажа негде 5-6 кила. Работам Insanity workout програмата што е, и вежбам дома со лесни тежини, тегчиња имам, и одам на тренинг, што ми е 70% кардио. Сабајле јадам мусли и јогурт, што се вкупно доаѓаат околу 550 калории, за ручек јадев динстан стек денес, после вежбање, сеа ке вежбам пак и ќе јадам овошје (банана и јаболко ) и вечер после тренинг незнам што да јадам негде околу 9 ипол ми доаѓа вечера а накај 11- 11 ипол легнувам.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
DANTE, ти одговара менито со потписот...
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Сеа викат млеко е добро за навечер а овесни снегулки не навечер, а пошто јадам овесни снегулки со млеко кога е подобро сабајле или навечер?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Сеа викат млеко е добро за навечер а овесни снегулки не навечер, а пошто јадам овесни снегулки со млеко кога е подобро сабајле или навечер?
Ne ti ja znaaeme celata ishrana,soodnos jh/pr/masti pa da ti odgovorime za koja cel.
Toa e mit za jaglehidratite,ako si jadel cel den zelencuk i ti ostanale 100 gr ke gi vneses od 1 kg zelencuk ili od 150 gr oves?
Bitno e kolku vnesuvas ne koga.
Prost primer na videovo.
https://www.youtube.com/watch?v=YA-XvVP9POg&feature=youtube_gdata_player
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Како не е битно кога ќе се внесат Јаглените Хидрати во текот на денот????
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Сеа викат млеко е добро за навечер а овесни снегулки не навечер, а пошто јадам овесни снегулки со млеко кога е подобро сабајле или навечер?
трик прашање :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Како не е битно кога ќе се внесат Јаглените Хидрати во текот на денот????
Jaglehidratite vo mal slucaj debeleat,normalno ako se prekonzumira 700 grama i ne se trosat.
Sigurno zaradi insulinot go velis ova,no i mlekoto e insulin podignuvac i bilo koj protein zaradi leucinot vo nego.
Eve dobar resurs za toa
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/carbohydrate-and-fat-controversies-part-1.html

https://www.youtube.com/watch?v=uxsOM9X-TFE&feature=youtube_gdata_player
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Jaglehidratite vo mal slucaj debeleat,normalno ako se prekonzumira 700 grama i ne se trosat.
Sigurno zaradi insulinot go velis ova,no i mlekoto e insulin podignuvac i bilo koj protein zaradi leucinot vo nego.
Eve dobar resurs za toa
http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/carbohydrate-and-fat-controversies-part-1.html

https://www.youtube.com/watch?v=uxsOM9X-TFE&feature=youtube_gdata_player
Значи ако дневниот внес на јх ми е 300... и сите 300 ги внесам во 9 саат сабајле со доручекот, и после јадам само масти и протеин, тренингот шо го правам вечер во 7-8 саат ќе ми биде исто ефикасен и интензивен како кога внесувам јх преку целиот ден ??
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Значи ако дневниот внес на јх ми е 300... и сите 300 ги внесам во 9 саат сабајле со доручекот, и после јадам само масти и протеин, тренингот шо го правам вечер во 7-8 саат ќе ми биде исто ефикасен и интензивен како кога внесувам јх преку целиот ден ??
Zavisi kako reagiras,koja e tvojata cel.
3-5 obroci za mene e optimalno.
Bitni se performansite,zemi kasni shake pred i posle so banana pred i potoa.
Optimalno najdi sto funkcionir za tebe,no 3-5 obroka se podobri od 1-2 golemi obroci,ne deka ako vneses isti kalorii ke dobies isti rezultati.
Ima mnogu varijabili perfomansi vo teretana voglavno se trosat jh za energija,potoa kolku proteini imas vo ishranata zaradi pogolem TEF od drugite makros.
Mnogu e komplicirano no za profesionalen bodibilder da vnese 5000 kalorii vo eden obrok 10 obroci moze e optimalno,za mene i za tebe 3-5.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Zavisi kako reagiras,koja e tvojata cel.
3-5 obroci za mene e optimalno.
Bitni se performansite,zemi kasni shake pred i posle so banana pred i potoa.
Optimalno najdi sto funkcionir za tebe,no 3-5 obroka se podobri od 1-2 golemi obroci,ne deka ako vneses isti kalorii ke dobies isti rezultati.
Ima mnogu varijabili perfomansi vo teretana voglavno se trosat jh za energija,potoa kolku proteini imas vo ishranata zaradi pogolem TEF od drugite makros.
Mnogu e komplicirano no za profesionalen bodibilder da vnese 5000 kalorii vo eden obrok 10 obroci moze e optimalno,za mene i za tebe 3-5.
Ок е Stef... ја ова го знам.. ама не ми одговори конкретно на прашањето шо те прашав.. бидејќи велиш дека не е битно кога се внесуваат јх, туку колку.... па дали во конкретниот пример шо го пишав времето на внесување на јх нема никаква врска како што велиш ти ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Значи ако дневниот внес на јх ми е 300... и сите 300 ги внесам во 9 саат сабајле со доручекот, и после јадам само масти и протеин, тренингот шо го правам вечер во 7-8 саат ќе ми биде исто ефикасен и интензивен како кога внесувам јх преку целиот ден ??
мислам дека е подобро рамномерно да ги распоредиш во текот на денот наместо на еден оброк но поентата е дека нема потреба да се плашиш од јаглехидрати пред спиење тоа е само мит дека ако ги изедеш пред спиење ќе се здебелиш

можеби оваа студија ќе ти помогне

А recent study published in the Journal of Obesity examined this very question.7 Researchers from Israel put people on a calorically restricted diet for six months and split them into two groups, a control group and an experimental group. Each group consumed the same amount of calories, protein, carbohydrates, and fat but they distributed their carbohydrate intake very differently. One group (control) ate carbs throughout the day, whereas the experimental group consumed the majority of their carbohydrate intake (approximately 80 percent of the total) at the night. What they found after six months may shock you. Not only did the experimental group consuming the majority of their carbs at night lose significantly more weight and bodyfat than the control group, they also experienced better satiety and less hunger!
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Значи, и тоа како е битно правилен начин на исхрана, избалансирана во правилен соодност во текот на денот. Прецизно се знае дека има делови од денот каде е неопходно да се внесат јаглени хидрати. Она што го напомена sajSiGa во неговиот пост за митот, е работа која држи вода само во случај ако сето тоа е однапред пресметано во дневниот внес.
Stef Bachatero, јаглените хидтрати дебелеат во голем процент. Не мал или среден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom