Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Следам калории, само не знам навечер поточно дали треба масти/јаглехидрати да се внесуваат пошто пример гејнерот, бананата и урдата имаат јаглехидрати па некаде има мислења дека ако јадеш јх пред спиење непотребно ќе се претворат во масти...
Не е битно што како, битно е на крај да си под/над калории. Всушност најновите студии покажуваат дека најдобро е да јадеш јаглехидрати пред спиење зошто најдобро се метаболираат и утре дента ќе имаш повеќе енергија. Факт е дека ако си под дневни потреби за калории што сакаш јади пред спиење нема да се здебелиш.
 

lebowski

Д дјуд абајдс.
Член од
9 јануари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Не е битно што како, битно е на крај да си под/над калории. Всушност најновите студии покажуваат дека најдобро е да јадеш јаглехидрати пред спиење зошто најдобро се метаболираат и утре дента ќе имаш повеќе енергија. Факт е дека ако си под дневни потреби за калории што сакаш јади пред спиење нема да се здебелиш.
Супер, фала. Иначе кај купувате бре луѓе безмасна урда? Во Веро/Тинекс нема такво чудо, денес купив "Кумановска урда" во Веро - 15г протеини, 10г масти .. Подобра е од кравјо сирење (23г масти) али ипак има 10г масти...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Супер, фала. Иначе кај купувате бре луѓе безмасна урда? Во Веро/Тинекс нема такво чудо, денес купив "Кумановска урда" во Веро - 15г протеини, 10г масти .. Подобра е од кравјо сирење (23г масти) али ипак има 10г масти...
Зелен пазар кај 3-те тетки Вики се вика.
Има од идеал шипка урда.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Myers што мислиш за ваков да биде еден оброк во дента
150грама риба сварена
замешана со зелка цвекло и 3-4 лажици павлка
на павлката пишува 12% p.м
100грама производ содржи
Енергетска вретност 140кал
Белковини 2.6гр
Јаглени Хидрати 3.6г

Мене ова ми е вкусно пробајте и вие али за павлката незнам баш дали е добра па чекам одговор оброкот го јадам после вежбање
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Myers што мислиш за ваков да биде еден оброк во дента
150грама риба сварена
замешана со зелка цвекло и 3-4 лажици павлка
на павлката пишува 12% p.м
100грама производ содржи
Енергетска вретност 140кал
Белковини 2.6гр
Јаглени Хидрати 3.6г

Мене ова ми е вкусно пробајте и вие али за павлката незнам баш дали е добра па чекам одговор оброкот го јадам после вежбање
Веднаш по вежбањето ти требаат повеќе јаглехидрати, затоа додај барем 3-4 цели (варени) компири или пак 100-150 грама тестенини на сето тоа што го пиша горе.

Верувам дека нема да се разочараш од вкусот.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Кажете некој рецепт со урда, ептен ми е сува :(
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Myers уште едно прашање навечер имам прочитано е дека добро е да се напие млеко пијам по 300мл што друго да додадам пред спиење е ова значи
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Jajца со урда во тава без зејтин?
И кај ја купуваш толку сува урда? :D Не можам да најдам таква обезмастена/изварка.
Од млекар, не е обезмастена, ама така по сува е.

Сакам да ја подспржам со 1 лажица ајвар, ама има ко бајаги шеќер во него :/
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Myers уште едно прашање навечер имам прочитано е дека добро е да се напие млеко пијам по 300мл што друго да додадам пред спиење е ова значи
Јас имам прочитано дека Ким Кардашијан е во врска со Каније Вест од љубов... :D
Што сакам да ти кажам е дека не верувај на се што ќе прочиташ на интернетов, па дури ни овдека.

Млекото е добар, но постојат и подобри замени за оброк пред спиење како рибата, јајцата, стекот.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Myers sajSiGa deXterche

Де кажете ми дали е ова добра исхрана значи само сакам добро да се хранам малце да се издефенирам со вежбање на Insanity workout

Пред тренинг бана со млеко 250мл
Тренинг
После тренинг 150грама риба со салата и варен компир
15:00 јаболко
18:00 Стек/Јајца/Пилешко со салата
20:00 Риба со зелка
22:00 Чаша млеко 250мл со 2белки
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Од млекар, не е обезмастена, ама така по сува е.

Сакам да ја подспржам со 1 лажица ајвар, ама има ко бајаги шеќер во него :/
Немаш многу ЈХ во ајвар. Една голема лажица да фати 30грама ајвар тоа ти е 6гр ЈХ.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 23:58 ---
Myers sajSiGa deXterche

Де кажете ми дали е ова добра исхрана значи само сакам добро да се хранам малце да се издефенирам со вежбање на Insanity workout

Пред тренинг бана со млеко 250мл
Тренинг
После тренинг 150грама риба со салата и варен компир
15:00 јаболко
18:00 Стек/Јајца/Пилешко со салата
20:00 Риба со зелка
22:00 Чаша млеко 250мл со 2белки
Ако не следиш калории ништо не правиш. Вака изборите на протеини ми изгледаат добри само првиот оброк ти е преслаб , 250мл млеко тоа нема ни 10гр протеин плус што се варат цела вечност. Подобро јади 4-5 варени јајца (2-3 со жолтка) за доручек, а млекоото ако го сакаш како извор на протеини заджи го за пред легнување.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Немаш многу ЈХ во ајвар. Една голема лажица да фати 30грама ајвар тоа ти е 6гр ЈХ.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 23:58 ---


Ако не следиш калории ништо не правиш. Вака изборите на протеини ми изгледаат добри само првиот оброк ти е преслаб , 250мл млеко тоа нема ни 10гр протеин плус што се варат цела вечност. Подобро јади 4-5 варени јајца (2-3 со жолтка) за доручек, а млекоото ако го сакаш како извор на протеини заджи го за пред легнување.
пак ваков вид на јадење ќе биде подобро одколку невнимавање со хамбургери...:D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Myers sajSiGa deXterche

Де кажете ми дали е ова добра исхрана значи само сакам добро да се хранам малце да се издефенирам со вежбање на Insanity workout

Пред тренинг бана со млеко 250мл
Тренинг
После тренинг 150грама риба со салата и варен компир
15:00 јаболко
18:00 Стек/Јајца/Пилешко со салата
20:00 Риба со зелка
22:00 Чаша млеко 250мл со 2белки
Insanity е кардио тренинг.
Сите тие програми се ок,3 пати неделно тоа и 3 пати тренинг со слободни тежини е супер.
Брои калории и 50% да ти се јаглехидрати,30% пр/20 % масти.
Најдобро ти да си откриеш што како.
Но твојата тежини кг х 30 ќе најдеш бројка за да топиш маснотии ако тоа ти е целта.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Како е подобро да го јадам стекот за ручек, варен или динстан? Инаку, што конзерви со риба да купам? Не сум баш со конзервите запознаен многу многу. И, навечер дали е подобро да се јадат мусли со јогурт, а банана и млеко од сабајле? Или обратно да праам :) ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom