Исус и Марија Магдалена биле венчани?

Член од
16 февруари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
Иначе не јајте г***а и да велите дека Дан Браун дава тврдења, тој има кажана дека книгите му се фантазија, и дека не сакал да направи конфликти вакви
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
Иначе не јајте г***а и да велите дека Дан Браун дава тврдења, тој има кажана дека книгите му се фантазија, и дека не сакал да направи конфликти вакви
ако зборуваме за кодот на да винчи напишана е како приказна ( фиктивна нормално ) за да биде поприфатлива за читачката пубилика за пари нормално. но суштината на приказната е направена врз основа на Holy blood holy grail како што пишав и предходно а таа книга ( како што тврдат авторите колку е тоа вистина... не знам ) велат дека е базирана само врз факти. значи со ова мислам дека се остава простор за понатамошна дискусија.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да ама тогаш се поставува прашањето, кој етој и колку е релевантен да зборува за Исус.Се што лета не се јаде.
Е, па и ние не знаеме точно кој го напишал Стариот Завет, а ете, тука е, у Светото Писмо, сервирано ни е. И од него има апокрифи и све тоа, па што....Луѓето се навикнуваат на една идеја и стануваат комотни со тоа. Кога ќе искочи нешто со малку различно толкување одма се крева врева. Дури и тие гностички текстови имаат некоја важна порака да кажат, не само канонизираните. Сепак, на крају крајева, сите се пишани и одбирани од човечка рака и мислам дека треба да се прочитаат и канонизираните, и гностичките, и апокрифите од Стариот Тестамент
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Па, на тој мислам. Од кај ќе знаеме кој го напишал? Може сведок го напишал, а може и некој кој не ни бил таму, а изнесува свое мислење и сфаќање (па нели патот до Бог е индивидуален и секој треба да стигне таму на свој начин). Како што кажав погоре, битно е само дека од секогаш имало различни погледи и разбирања кон и за Исус и неговите учења. Кои сме ние (или тие у 4-ти век) да униформираме кој како треба да толкува скрипти. Се додека ме оставаат не раат, еј..... :toe:
A neli Petar bil pismen??? Znael da pisuva...????
Pisuvale onie koi dosle potoa, podocna, zatoa ne moze da se znae koj sto rekol, napisal, kazal ili storil.

Inaku, duri i Isus bil nepismen, vo toa vreme retki bile onie koi se pismeni...sto isto taka, kako porazitelen fakt i tuka na forumov ima nekoi koi se napismeni, citnale, a ne razbrale.

Voopsto nikoj ne se potenal da procita relevantni dokumenti, novi otkritija itn.

Najdete, pa potoa govorete.

Ne e vazno dali bile vencani, koj kade i sto rekol, vazno e kako e protolkuvano napisanoto i kako se uste se tolkuva.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
mene ne mi e jasno zasto se kreva tolkava fana okolu toa dali bile vencani ili ne...
Da go zemem predvid muhamed imal 4 zeni i muslimanite go velicaat do nebo.. bas im e gajle sto gi imal 4 ili kolku i da bile... a kaj nas za edna zena sto ne e sigurno dali mu bila ili ne na Isus pocna da se kreva tolkava panika... religija stara 2000 godini nemoze da se srusi tuku taka radi edna Marija Magdalena...
voopsto zasto nekomu bi mu smetalo Isus da ima zena... vo toj period ne bilo normalno da se nema zena .. posebno za everite... ne vi zvuci ponormalno da imal zena otkolku da nemal?
i dali taa sopruga moze da go smeni naseto veruvanje vo Isus?
dokolku moze da go smeni doagjame do zaklucok deka toa veruvanje ne bilo pravilno ili vistinsko... bezrezervno....
dokolku veruvas vo nesto.. vo nekoja ideologija eden brak sto e vsusnost edna sveta zaednica nemoze da go smeni
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
e arno de i da bile vencani, sto ima tuka loso? vazno e ona sto TOJ go ostavil zad sebe, iskreno ne mi e jasno, i da bil zenet, i da imal deca... sto ke smeni toa?
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Мислам дека некои пишуваат работи што немаат врска ниту за Исус Христос ниту пак за Марија Магдалена. Мислат дека се знаат поради тоа што прочитале неколку книги во кои е разработена оваа тема, но јас да ги прашам тиа дали они ја прочитале Библијата и ако ја прочитале дали воопшто разбрале нешто. Во Новиот Завет, во Светото Евангелие според Лука се вели дека имал многу жени приврзаници кои оделе по него меѓу кои и Марија наречена Магдалина не Магдалена која претходно била излекувана од зли духови и болести, а од неа излегле седум демони. Следна жена која одела по патот на Исус била Јоана, жената на Хуза, Сусана и др. На распнувањето на Исус, односно жените кои ги носеле приготвените мириси за да го намачкаат мртвото тело на Исус и кои забележале дека гробот бил празен биле Марија Магдалина, Јоана и Марија Јаковова.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Мислам дека некои пишуваат работи што немаат врска ниту за Исус Христос ниту пак за Марија Магдалена. Мислат дека се знаат поради тоа што прочитале неколку книги во кои е разработена оваа тема, но јас да ги прашам тиа дали они ја прочитале Библијата и ако ја прочитале дали воопшто разбрале нешто. Во Новиот Завет, во Светото Евангелие според Лука се вели дека имал многу жени приврзаници кои оделе по него меѓу кои и Марија наречена Магдалина не Магдалена која претходно била излекувана од зли духови и болести, а од неа излегле седум демони. Следна жена која одела по патот на Исус била Јоана, жената на Хуза, Сусана и др. На распнувањето на Исус, односно жените кои ги носеле приготвените мириси за да го намачкаат мртвото тело на Исус и кои забележале дека гробот бил празен биле Марија Магдалина, Јоана и Марија Јаковова.
siguren si?
jas MISLAM deka bile tri Marii
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
e arno de i da bile vencani, sto ima tuka loso? vazno e ona sto TOJ go ostavil zad sebe, iskreno ne mi e jasno, i da bil zenet, i da imal deca... sto ke smeni toa?

Епа целата основа на христијанска/католичката религија паѓа во вода...
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Mislam deka nekoi od vas loso ja svakjaat religijata, i verata .... Spored mene ne treba da go baras svetoto vo nekoj drug, tuku da go najdes svetoto vo sebe, mislam deka cela filozofija sto ja propovedal Isus ili bilo koj drug e vsusnost toa... covek da se pronajde samiot sebe, i da go pronajde svetoto vo nego... Zatoa e kazano deka Bog e nasekade okolu nas i ima i del od nego vo nas, sepak nie sme bozji ceda... ;)
eve malku i jas da filozofiram na tema religija ;)
Inaku imam citano i za filozofijata za Budizmot,ja imam citano i Biblijata, no nikako da najdam da go procitam i Kuranot....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислам дека некои пишуваат работи што немаат врска ниту за Исус Христос ниту пак за Марија Магдалена. Мислат дека се знаат поради тоа што прочитале неколку книги во кои е разработена оваа тема, но јас да ги прашам тиа дали они ја прочитале Библијата и ако ја прочитале дали воопшто разбрале нешто. Во Новиот Завет, во Светото Евангелие според Лука се вели дека имал многу жени приврзаници кои оделе по него меѓу кои и Марија наречена Магдалина не Магдалена која претходно била излекувана од зли духови и болести, а од неа излегле седум демони. Следна жена која одела по патот на Исус била Јоана, жената на Хуза, Сусана и др. На распнувањето на Исус, односно жените кои ги носеле приготвените мириси за да го намачкаат мртвото тело на Исус и кои забележале дека гробот бил празен биле Марија Магдалина,
Јоана и Марија Јаковова.
siguren si?
jas MISLAM deka bile tri Marii
Red Dragon е во право, биле повеќе жени ама три се спомнуваат кои ја објавиле веста.
И кога се вратија од гробот, им го соопштија сето тоа на Единаесетмината и на сите други.
А тие беа: Марија Магдалена, и Јоана, и Марија Јакововата мајка, и други жени со нив; им го кажаа тоа на апостолите. -Лука 24:9,10
 

little girl

~Little Girl with Big Heart~
Член од
30 август 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
Me interesira nesto!
Ako knigite na Den Braun se fantastika i toa sto go napisal bilo samo za da privlece vnimanie, ne mislite deka i lugeto koi ja napisale biblijata ili evangelijata isto taka pisuvale prikazni koi se izmisleni?Ima uste mnogu raboti za otkrivanje a mi se cini deka sme na dobar pat.Ima mnogu tajni koi javnosta mozebi i nikogas nema da gi doznae za ne izbuvne panika i haus zosto crkvata megu drugoto e i edna golema politicka organizacija koja gi drzi lugeto obedineti i ovozmozuva da ziveat vo mir i sloga.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Me interesira nesto!
Ako knigite na Den Braun se fantastika i toa sto go napisal bilo samo za da privlece vnimanie, ne mislite deka i lugeto koi ja napisale biblijata ili evangelijata isto taka pisuvale prikazni koi se izmisleni?Ima uste mnogu raboti za otkrivanje a mi se cini deka sme na dobar pat.Ima mnogu tajni koi javnosta mozebi i nikogas nema da gi doznae za ne izbuvne panika i haus zosto crkvata megu drugoto e i edna golema politicka organizacija koja gi drzi lugeto obedineti i ovozmozuva da ziveat vo mir i sloga.
Па во то се состои верата ако за тебе се само обични приказни тие од Библијата тогаш не верувај, доброволно мојш да пристапиш и доброволно да се откажеш, а за Ден Браун веројатно си е потплатен од некое масонче да шири евтини пропаганди во кој оние кој шо не се доволно упатени ке поверувет, ти мојш шо сакаш да пишиш за господ и за др.личности од Библијата во ова време во кое се е дозволено.Не сме период на среден век и инквизиција па да те запалет на клада.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
ти мојш шо сакаш да пишиш за господ и за др.личности од Библијата во ова време во кое се е дозволено.Не сме период на среден век и инквизиција па да те запалет на клада.
Значи се смена христијанството....
Не пали повеќе луѓе на клада?? не сечи глави???
Зошто?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Свадбата во Кана го преставува Исус во улога на домаќин. Спрема она што го рекол, направил, наредил, спрема обичаите и традициите, тој беше “главниот“ на свадбата. Може да се претпостави дека тоа беше свадбата на Исус но нема цврсти директни докази иако описот ни го кажува тоа индиректно. Инаку нигде не се вели дека Исус НЕ БИЛ оженет или дека НЕМАЛ деца. Исус нигде не бил против БРАК и СЕМЕЈТВО, а одење низ земјата во пратња на жени со кој не бил во сродство или брак, во тие времиња било незамисливо. Значи или евангелистите не ги знаеле обичаите и законите еврејски и пишеле “прикаски“ или некоја од тие жени била во некоја поблиска врска со Исус.
Инаку има за тие размислувања одговори во апокрифните дела, дека ... односот на Исус со една од “ученичките“ бил многу поприсен отколку што тоа ни го кажуваат евангелијата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom