Исмејување и вреѓање помеѓу децата

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Трагедија е ова што се случува во училиштата и рефлексијата на темава. Тажно е што родители се доведени во ситуација да бараат совети на форум или да ги тренираат децата дома боксови да маваат, само затоа што некадарни професори се неспособни да решат банални проблеми.
Деца, деца праат.[DOUBLEPOST=1509755840][/DOUBLEPOST]
Јас како што го разбрав Beric Dondarrion, некој месец траел неговиот проблем, се жалел повеќепати на родителска, ама без ефект. На крајот употребил поостар тон, ете и закана нека биде и завршиле проблемите со малтретирањето. Што е до мене, во услови на неспособна наставничка, во ред е. Подобро тоа, отколку штета да направат кај детето, што на таа возраст е многу лесно. И лесно поминал додуша, јас се кладам дека сите имате видено како луѓе шљакале туѓи деца.

Како и да е, ќе повторам, проблемот е во кадарот во училиштата, тие се највиновни.
Види, Ти и Берик според мене, сте потапиле според тој родителски инстинкт, тоа е сосема ОК:
Проблемот е подлабок, животот не е само во школо - позаебани проблеми има надвор.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Убаво кажа погоре, со тек на време (игнорирање) тоа ќе го снема.
.
Дали можеш да кажеш после колку време ќе го снема (После месец, година, пет години?) и дали мислиш bullying-от ќе има трајни реперкусии?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Дали можеш да кажеш после колку време ќе го снема (После месец, година, пет години?) и дали мислиш bullying-от ќе има трајни реперкусии?
Ќе го снема после некој момент кога ќе почне да биде игнориран, не веднаш, после некое време - кога ќе нема feedback.

bullying-от може да има трајни реперкусии.
Може или може би.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ќе го снема после некој момент кога ќе почне да биде игнориран, не веднаш, после некое време - кога ќе нема feedback.
Ај вака ќе напраиме, ја ќе ти toss-ам ствари кои што ги праат bullies а се случувале пред мои очи додека сум бил основно и средно а ти кажи ми као ќе се справиш, deal?
Еве, по твој совет на довикување и вреѓање се одговара со игнорирање. Фер. Сега овие, да речеме тројца bullies гледаат дека не им функционира тоа што го праат, се фрустрираат и доаѓаат, почнуваат да те штипат, да ти ги зимаат стварите од клупа, едниот ти лепи мрсули на јакна. Што праиш сега?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ај вака ќе напраиме, ја ќе ти toss-ам ствари кои што ги праат bullies а се случувале пред мои очи додека сум бил основно и средно а ти кажи ми као ќе се справиш, deal?
Пуцај.
Еве, по твој совет на довикување и вреѓање се одговара со игнорирање. Фер. Сега овие, да речеме тројца bullies гледаат дека не им функционира тоа што го праат, се фрустрираат и доаѓаат, почнуваат да те штипат, да ти ги зимаат стварите од клупа, едниот ти лепи мрсули на јакна. Што праиш сега?
Си бараат некое "значење".
Ќе си најдат нова жртва.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Пуцај.[DOUBLEPOST=1509757815][/DOUBLEPOST]

Ќе си најдат нова жртва.
Не наоѓаат, утре пак ти го праат истото. Ситуацијата постојано ти се влошува. Дома те прашуваат зошто ти е скината маицата, зошто јакната ти е излепена со мрсули, што кажуваш?[DOUBLEPOST=1509758063][/DOUBLEPOST]И дали озбилно тоа го сметаш за решение? Шалтање на жртви? И не ми одговори, дали мислиш дека долготраен bullying има lifetime реперкусии?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не наоѓаат, утре пак ти го праат истото. Ситуацијата постојано ти се влошува. Дома те прашуваат зошто ти е скината маицата, зошто јакната ти е излепена со мрсули, што кажуваш?
Те штипале и ти лепиле мрсули по јакна ?[DOUBLEPOST=1509758208][/DOUBLEPOST]
И дали озбилно тоа го сметаш за решение? Шалтање на жртви? И не ми одговори, дали мислиш дека долготраен bullying има lifetime реперкусии?
Да, жртви - мртви, тоа ти е реалноста т.е. некој вид на детска "игра".
Dog eat dog.

За остатокот - едитирав, се разминавме.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Те штипале и ти лепиле мрсули по јакна ?
Ме штипеле додека после неколку години во петто не ги згрбачив со столче. Знаеш која милина беше? Не сум бил таргет од тогаш. Други кои го трпеа истото продолжија да го јадат до крај на основно. Никој не им помогна. А пробуваа и со игнорирање, и со жалби и плачки и што ли уште не.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ме штипеле додека после неколку години во петто не ги згрбачив со столче. Знаеш која милина беше? Не сум бил таргет од тогаш. Други кои го трпеа истото продолжија да го јадат до крај на основно. Никој не им помогна. А пробуваа и со игнорирање, и со жалби и плачки и што ли уште не.
Штипање и зграбување со столче.
Многу непропорционално.

Си можел да ги решиш со ; Што штипаш бре, ти педер си ?
Префрли ја топката, малку.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Да, жртви - мртви, тоа ти е реалноста т.е. некој вид на детска "игра".
Dog eat dog.
Озбилно пеер? Dog eat dog? All bets are off? По оваа логика шо ме спречува мене да вршам мобинг врз вработени, што ме спречува да сексуално малтретирање на работно место?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Функционира. А и се adhere-a на dog eat dog. У случајот ја сум бил поголемо куче.
Тоа дека во случајот си бил поголемо куче, не дека методот ти бил добар (исправен).
Замисли си некој така, уште поснажен да ти зграбчил столче.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не, ме спречува кодекс на однесување во фирмата. Такви срања не постојат ради реда. Постојат за да се заштити интегритетот на поединецот. Ако не треба да не боли кур за психофизичкиот интегритет ондак што бараме да живееме во цивилизирано општество?
Можеме комотно да се вратиме у Африка и секое сабајле да користиме дрва ко јавен превоз. Зошто да прекинеме во школо или на работа? Да ја џитнеме у канта цела конвенција за човекови права. Да, идам накај slippery slope, али да, кај ќе ја поставиме границата?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не, ме спречува кодекс на однесување во фирмата. Такви срања не постојат ради реда. Постојат за да се заштити интегритетот на поединецот. Ако не треба да не боли кур за психофизичкиот интегритет ондак што бараме да живееме во цивилизирано општество?
Бла, бла.
Не бараш ниту бираш, биди малку така по реален.

Можеме комотно да се вратиме у Африка и секое сабајле да користиме дрва ко јавен превоз.
Врати се ти каде сакаш.
Животот е суров.

Исто и у Африка, Азија, Америка че ти лепет мрсуљи.

Зошто да прекинеме во школо или на работа? Да ја џитнеме у канта цела конвенција за човекови права. Да, идам накај slippery slope, али да, кај ќе ја поставиме границата?
WTF?
Озбилно, WTF?

Дај прибери се.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom