Исмејување и вреѓање помеѓу децата

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Majka13, 30 октомври 2017.

 1. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.152
  Поголема свест кај надлежни лица како наставници за тоа што се случува во училиштето. Истите надлежни лица, како и родителите да се информираат за последиците од bullying и да превземат соодветни мерки доколку нивното дете покажува знаци на агресија и антисоцијално однесување. Миљарда докази ти нафрлив кои покажуваат дека игнорирањето не функционира.
   
  На kelaj му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.140
  Допаѓања:
  4.866
  Па јас (затоа напишав според лично искуство) имам приметено дека функционира, незачи дека е најдобар начин а сигурно насилството не е подобро.

  Тоа ти велам, поголема свест - ништо не функционира од самите учители/учителки (наставници) до психолози.

  Да не зборувам за дефектолозите (друга тема е тоа), во мое време ги немаше секаде.

  Како и да е, овој проблем не останува внатре во училиштата.
  (значи тепање и изживување а не заебанции од типот педер медер и сл.)
   
 3. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  6.352
  Баш денес во еден од нашиве весници имаше на насловната страна дека е алармантна ситуацијата во врска со физичкото и психичко малтретирање на децата во основните и средните училишта, од свои соученици, овде, во Македонија.
   
 4. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.575
  Допаѓања:
  3.420
  Во Србија уште по алармантна била ситуацијата зошто таму и до убивање дошло (и тоа баш во некое основно во Земун).
   
 5. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.152
  Проблемот се наоѓа во начинот на (не)справување со проблемот. Нашиве наставници/учители се во голема рака незапознати со проблематиката и истиот го третираат како детска игра.

  Ко што реков, bullies се луѓе кои уживаат во нанесување болка и мизерија кај други луѓе.
  Така им е wired мозокот. Ова во ниеден случај не може да биде здраво однесување и игнорирање на вакви случаи доведува до пуштање во светот уште еден антисоцијален човек кој ќе придонесе до развој на дисфункција во општеството. Игнорирање на ваква личност не прави ништо друго освен тоа што му доведува до знаење дека може да прави што сака без никакви реперкусии.
  Од друга страна, ги имаш жртвите на bullying кои долги години после сите училишни трауми сеуште не можат да се адаптираат и интегрираат во секојдневието, имаат проблеми со ефикасност на работа/факултет поради анксиозност и депресија иако можеби се двеста пати поквалитетни од тоа што им е дозволено да го прикажат, па и ова придонесува до намалена функционалност на општеството.
  Ваквите случаи не можат да се третираат како детска игра пошто очигледно е дека од нив страдаат бизниси, институции и побогу луѓе.

  Проблемот со нефункционалноста на обидите на учителите и психолозите е тоа што ги третираат симптомите на bullying-от, односно ги третираат жртвите. Али жртвите не се проблемот пеер. Жртвите не се тие кои вршат дестабилизација на нормалниот тек на животот во едно општество. Оние кои малтретираат се оставани под разлог дека "кога ќе пораснат ќе се смират", али истражувања покажуваат дека едноставно не е така. Веројатно си свесен дека ваквите луѓе уште од деца се доста способни да киднат под радарот на и онака незаинтересираниот наставник кој единствено едвај чека да му ја фати магла накај дома и е таму од причина што му/и требаат пари и си го мрази сопружникот. Со текот на времето овие луѓе единствено учат како подобро да ги сокријат своите постапки и продолжуваат да си го тераат своето.

  Исто така многу психолози и психијатри имаат кажано дека однесувањето на вакви луѓе не се подобрува после talk терапии, туку и учат од психијатрите како да бидат посуптилни во егзекуцијата на своите постапки.
  Затоа во ниеден случај не смее ниту да се игнорира, ниту вака да се забушава во третирањето на оваа проблематика туку активно да се работи на соодветно третирање на вакви луѓе така што ќе се атакува на коренот на нивното однесување, а тоа е меѓудругото фактот дека нивниот мозок е дисфункционален.
   
  На krkac, Ilumious, Beric Dondarrion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Daedalus

  Daedalus Гостин

  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.538
  Допаѓања:
  28.982
   
 8. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  79
  Празни души се хранат со злоба.
  --- Споено дупло мислење, 8 ноември 2017 ---
  Игнорирањето делува како да жртвата нема начин како да се спаси од ситуацијата и деликвентот продолжува самоуверено да дејствува.
   
  Последно уредено: 8 ноември 2017
 9. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.252
  Допаѓања:
  8.278
  --- Споено дупло мислење, 10 ноември 2017 ---
  Eве што им се случува на децата кои родителите не ги спремаат за страњата што се случуваат во животот. Разгалувањето и галењето резултира со неспособност за справување со реалноста... :(
  --- Споено дупло мислење, 10 ноември 2017 ---
   
  Последно уредено: 10 ноември 2017
 10. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.140
  Допаѓања:
  4.866
  Ова не е исмејување и вреѓање ова е малтертирање, изживување.
   
 11. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.252
  Допаѓања:
  8.278
  Исмејување и вреѓање се увертира во малтертирање и изживување.
  Двете бараат пасивна жртва, жртва која не се брани.  Дури и јадење повеќе ќутек одошто се враќа за возврат, е супериорна стратегија против насилниците (во однос на ретардираното пасивно јадење ќутек) - затоа што насилниците следниот пат ќе гледаат да одберат некој пасивен, некој што не се брани.
  --- Споено дупло мислење, 10 ноември 2017 ---
  На страна што некогаш тепачката трае само еден удар.
  Боречките спортови се правилен избор за секое дете, таму се вежба и телото и духот. И наспроти глупите предрасуди - сите традиционални боречки вештини промовираат ненасилство, и насилство само во самоодбрана.
   
  Последно уредено: 10 ноември 2017
 12. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.140
  Допаѓања:
  4.866
  Кога станува збор за физички напад, да, треба да се врати со иста мера.
  Вербален напад - може и да не го ставиш на кур, може да му вратиш и ти исто си педер и крај.
   
 13. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  79
  Мора отпор давање,никогаш игнорирањето нема да го реши проблемот.
   
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.538
  Допаѓања:
  28.982
  Денес купив тоа Лице у Лице или како и да се вика (купуем понекад, пошто нели пола сума иде за тие што продаваат) и беше посветен цел број на злоставување на деца у школо од нивни врсници, они не го ни превеле и го викаат едноставно булиинг.

  И видов разни причи на родители, али една ептен ми падна у очи и ме надрка поштено -
  Замисли, го мавале со кеси пуни со вода, затоа што не знаел да имитира ликови од некоја турска серија што сите ја гледале у школо. И родителите ко решение, му дозволиле да гледа и он турски серии за да не биде отуѓен од другите деца.

  :pos::tapp:

  (се надевам дека ја измислиле причава)
  --- Споено дупло мислење, 8 јули 2018 ---
  Куј знае што би напраил ја, да сум на место на тие родители. Неќам ни да помислам.
  Не ме надрка толку тоа што му праеле на детето, него причината поради која тоа е праено.

  Ова е све за бацач пламена онаков ко од виетнамскине војни, со напалм, со сите салтанати.
   
  Последно уредено: 8 јули 2018
  На dARK_ElementaL и _BerzerkeR_ им се допаѓа ова.
 15. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  483
  Допаѓања:
  208
  Oh my fuckin darkness. Ајдеееее :facepalm::boksix::tapp::tapp::tapp:

  Или ко што вика татко ми, едно добро дрво у рака и млати дур не се посере 5 пути.
  --- Споено дупло мислење, 9 јули 2018 ---
  Oh my fuckin darkness. Ајдеееее :facepalm::boksix::tapp::tapp::tapp:

  Или ко што вика татко ми, едно добро дрво у рака и млати дур не се посере 5 пути.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: