Иран

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Se sekavate i za Sadam Husein i Irak vo proletta 2003 koga započna Amerikansko-Britanskiot napad vrz Irak, isti vakvi mapi se pojavuvaa na TV so nekakov si domet na Iračkite raketi do Viena, Rim, Berlin i.t.n. pa ništo od toa ne bidna, l'žgi so opaški, za eden mesec cel Irak beše okupiran, a Sadam srušen/simnat od vlast !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.595
Поени од реакции
26.105
Муабетот ми е дека сеуште не сме виделе дека САД не можат да си ги бранат интересите. Иран од секогаш бил проблематичен и тоа што проаѓа за нив не значи дека ќе пројде и за други земји. Како пример ќе ја земам Русија, немаше исто да реагираат ако авионот што им го сруши Турција им го срушеше Грузија да речеме.
Соборувањето на Рускиот авион имаше поинаква позадина, да немаше... немаше подоцна Путин да му го спаси животот на Ердоган за време на воениот пуч..

Нападот ми се чини дека не е за тестирање на толеранцијата на Американците, туку покажување лице. Да имаше некој војник на САД загинат(што им е црвена линија претпоставувам) друга ќе беше реакцијата.
Некако долго време нема потврда од официјална Америка дека нема жртви... што остава голем простор за шпекулација..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Se sekavate i za Sadam Husein i Irak vo proletta 2003 koga započna Amerikansko-Britanskiot napad vrz Irak, isti vakvi mapi se pojavuvaa na TV so nekakov si domet na Iračkite raketi do Viena, Rim, Berlin i.t.n. pa ništo od toa ne bidna, l'žgi so opaški, za eden mesec cel Irak beše okupiran, a Sadam srušen/simnat od vlast !
Нека пробаат за еден месец Иран да го окупираат :D
Проблемот со кој би се соочил Иран логички гледано е истиот со Србија....ќе ти сјебат снабдување со струја, вода и инфраструктура и ебан си после....те враќа во камено доба. Иначе завземање територија малу морген.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.595
Поени од реакции
26.105
Америка е лудница, ама Трамп и Републиканците дојдоа на власт со анти-војна ставови и ветуваа на гласачите дека ќе ги повлечат своите војници од Авганистан и Ирак. Дури и твитовите на Трамп можеш да ги видиш во минатото каде што го обвинува Обама дека ќе започнел нова војна со Иран, оти немал појма како да преговара :) Ако убиството на Солејмани е дел од стратегијата на САД да направи притисок и да ги натера Иранците да преговараат тогаш тоа ептен им е промашај

Трамп би требало одма да го отпушти советникот што таа опција му ја предложил оти Иранците се тешки фанатици и кај нив ова нема да има никаков ефект.. што више мислам им прави услуга бидејки ќе си ги зајакнат позициите внатре во државата.
Не зезај, САД не ги знаат Иранците, па ќе чекаат ние да им кажеме.... Ти не сакаш да сватиш дека во случајов, САД се поголеми фанатици... САД се уствари најголемите фанатици што постојат... види ги нивните дела во последните 70 години, жртвите ако се соберат се еднакви на оние од втора светска војна...

Трамп е само мало делче од мозаикот...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
САДците нема шанси да припарат со војска и тенкови до Иран. Може само со ракето од Индија да гаѓаат. Друго ништо.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.930
Има ембарго на Иран за продажба на оружје кое може да се искористи за офанзивни цели кое трае до Октомври 2020. Затоа Иран може и купи С-300 (дефанзивни цели) а не може да купи на пример тенкови или проектили.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Иран е држава, што ние не познаваме добро или поточно не сакаме да знаеме многу за неа,а има што да научиме. Висока култура, достоjнство,гордост, много добро подготвено раководство на државата, много строjно и иерархично државно управление, многу добар противник, труден противник, коj што не треба да се подценува. Силна дипломациja имат, заоснована на старата имепска традициja на Иран (Персиja). Моj роднина престоуваше во таа држава и во Ирак около 10 години.
Иран е шиитска држава,а шиа на фарси значи партиja. Шиитската религиja во Иран е партриска религиja.Тоа е елитарна религиja (религиja на елитата). За обичниот човек и граганин, тоа е доза изолациja, но за вишите духовници и раководители-тоа е метод за налагане на управлението , било то и силово со сила. Во тоа станува прашане и за икономически и политически интереси,кои са експанзионистки за да се разпространуват интересите на шиитскиот ислам - тоа го гледаме во Ирак, во Сириja, Ливан ...
Мора да се знае,дека контролата внатре во Иран е многу jaка, изклучиво. Тоа е така, заштото иетоласите знаат,дека режимот може да биде срушен отвнатре,а многу,многу тежко от надвор.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Ај линк постирајте каде да се гледа.
Автоматски споено мислење:

нез на видеово пишуваше у 5, еве и сеа ми вика за 68 минути
Може, на ова јас што го имам вика во 4 :)
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Колку и да му се "лутат" луѓево на Трамп од мене има подршка колку и да е мала и невидлива за уште еден мандат за да може да се отараси од либерално демократскиот џган кои се распостелани како пијавици у системот како овде што се овие лажни патриоти.Вестите што доаѓаат во врска со Иран ги зимам со резерва од цнн па така редум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom