Иран

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Вести, случувања, регионални и глобални поместувања!

Веќе подолго време се шпекулира за “демократизирање“ на Иран. Главни протагонисти за негово “демократизирање“ се САД со своите “сојузници“, Израел и КСА (Кралстовто Саудиска Арабија).
Во моментов во игра се сите опции а изгледа вака некако...


...плановите според “јастребите“ би требале да станат оперативни во септември или октомври, до тогаш се на стендбај!

Колку една таква ескалација би имала рефлексија на регионалните односи или да речеме на растото на “црното золото“ со тоа и на светската економија?!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.219
Поени од реакции
39.966
Не можат да соберат армија за да го окупираат Иран. Иран е огромна земја, плус народот таму ги мрзи до коска сите овие, така да сценариото од Ирак е скроз неостварливо да се повтори. Плус немаат никаква меѓународна поддршка. Освен некои ограничени напади со томахавки посериозно нешто не верувам да пробаат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.728
Поени од реакции
26.271
Не можат да соберат армија за да го окупираат Иран. Иран е огромна земја, плус народот таму ги мрзи до коска сите овие, така да сценариото од Ирак е скроз неостварливо да се повтори. Плус немаат никаква меѓународна поддршка. Освен некои ограничени напади со томахавки посериозно нешто не верувам да пробаат.
Не е скрос неостварливо...

Иран има Курдско и Азерско малцинство со доста бунтовно минато... Азерите се бајаги прозападно ориентирани, но за среќа на Иран и Ердоан има големо влијание врз нив....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Па за да го нападнат Иран и не им треба меѓународна подршка (можеби од ЗЗ-топ ама неа ја имат обезбедено, Рада че ги прајча северџаните во ОТАН силите за демократизирање), ако толку е значајна ќе ги пуштат масмедиумите и набрзина ќе создадат потребна подршка,
Во правец на тоа дека би можеле да го нападнат Иран е проектот кој го турка Кина (тоа е новата империјата) железничка пруга и поврзување од Иран преку Ирак и завршува во Сирија поточно регија Латакија. Овој проект во некоја смисла ја оставрува иранската стратешка замисла “Шиитски полумесец“, Иран го поставува во улога на чувар на овој коридор а истовремено Иран излегува на Медитеранот. Ваквиот развој не е од интерес на САД и неговиот носач на авиони на Блискиот Исток под име Израел...
Така да до напад има шанси да дојде дали ќе биде ограничен... зависи од РФ и Кина!

Втората работа која укажува на ескалација е одлуката на Гибралтар да го држи иранскиот танкер (се разбира полн со нафта) до 19 јули...
Иран се жали и укажува на тоа дека САД и неговите се однесуваат како гусари -ги обвинува за гусарење-, а во исто време им се заканува на ГБ дека ќе задржи блокира нивни британски танкер, што изгледа можно но ја усложнува состојбата...
Бритите од друга страна удираат врз Кина ХК, каде сто илјади шаренковци влегуваат во парљамент и ставаат британско империјално знаме![DOUBLEPOST=1562484045][/DOUBLEPOST]Владата на Гибралтар излезе со тврдење дека дејствувала самостојно и суверено без никој да и се “меша“ (нешто исто како ЗЗ со Северџистан, зарем ЗЗ-топ не е човек на Меркел, ако не е нејзин што к*р бараше таа во Скопје за да продолжи со активностите започнати уште во времето на “чичкои“ Адо?) во гусарењето на иранскиот танкер, а за британските командоси се вели дека таму биле на годишен одмор и само од далеку гледале како се изведува вистинска гусарска акција!
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Нема да се случи се до 2020. И тоа ако победи демократски кандидат претседател. Пошто реално највеќе демокративе се загреани за војни и "демократизирање" на други држави. Сами Саудиска Арабија и Израел нема да пробаат ништо.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855

Аирлија :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.728
Поени од реакции
26.271
Нема да се случи се до 2020. И тоа ако победи демократски кандидат претседател. Пошто реално највеќе демокративе се загреани за војни и "демократизирање" на други држави. Сами Саудиска Арабија и Израел нема да пробаат ништо.
Јас мислам дека не е до демократите или републиканците... Зарем републиканците не го запалија блискиот и средниот исток под Бушовци....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Врските на Иран со Кина се многу разноврсни, така што целиот овој галиматијас би рекол дека повеќе е насочен против Кина отколку Иран.
Пред некое време Кина јавно призна дека и покрај забраната од страна на западниот император продолжи да купува нафта од Иран (покрива некои 7-18% од потребите, говорат дека и оној танкер што се држи во Гибралтар превезувал за Кина).
Но, ако се прекине оваа економска врска ќе се доведе во прашање економскиот раст на Кина (нема да пропадне ама ќе има турбуленции) што пак од друга страна ќе има последици на светската економија. Сепак Иран е само уште едно поле каде големите си го мерат. Пред неколку дена и Јаболкото од Тексас рече дека дел од своето производство ќе префли во Кина, а императорот го санкционира Хуавеи ... би било добро додека големите си играат да биде што подалеку.

И јас мислам дека нема врска демократи републиканци затоа што САД имаат империјална надворешна политика и таа не зависи од тоа дали е една или друга екипа на тронот сепак ги финасираат исти корпорации.
Проблемот ако сепак дојде до ескалација е дали и колку ќе се вмеша Кина.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас мислам дека не е до демократите или републиканците... Зарем републиканците не го запалија блискиот и средниот исток под Бушовци....
Тие само си преземаа кормило од Клинтон клан. Што очекуваш од неоконци? Во однос на американските претседатели до сега само демокративе се најгласни за ова, и доста актуелно се промовира истото преку бугимен Русија фејк њуз.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.728
Поени од реакции
26.271
Тие само си преземаа кормило од Клинтон клан. Што очекуваш од неоконци? Во однос на американските претседатели до сега само демокративе се најгласни за ова, и доста актуелно се промовира истото преку бугимен Русија фејк њуз.
Клинтон превзема од Буш, Буш од Реган и така назад до Хари Труман човекот кој употреби напалм врз Македонските села и Македонските партизани во Егејска Македонија....


Ништо не се сменило, верувај...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Вистинско прашање на оваа вест е: Зошто и што чекаа до сега?
Од самиот почеток беше јасно дека САД во договор со ЕУ сакаше да им наметне санкции на Иран, се разбира ЕУ глумеше дека ете не се согласува па дека се спротивставува на ваквите санкции ама сепак заради страв од УСА санкции кон ЕУ ете тие ги применуваат па се според добрата стратегија “чекор по чекорЌ го донесоа Иран пред свршен чин, или ќе одговори или ќе признае вазален однос! (Иран требаше да престане да се тинтра со ЕУ и да им даде рок од 50-60 дена за став а не да чека да го прават мајмун)
Интересно е што САД направија погрешна проценка и мислеа дека Иран нема да одговори на нивните провокации па малку помалку се доближуваше до нивната територија, е откако овие им го спичија дрончето овие се најдоа во дилема што понатаму, па излегоа со мантра дека ограничено ќе делуваат а Иран им даде одговор дека секој испукан куршум на и кон територија на Иран ќе се смета за агресија е. е. е. е. сега сме таму каде САД мора да одлучи дали ќе напаѓа и ќе влета во ситуација која може да прприми глобални размери или ќе си седи мадро.

За да избегне понатамошни уцени и поигрувања Иран беше турнат да мора да тргне по патот со кој ќе ја гарнатира и обезбеди својата сувереност, денес тоа е да се има во посед технологија на атомска бомба, и така доаѓаме до прашањето каде во тоа е гусарскиот напад врз иранскиот танкер, до каде се подготовките за натпреварот!

Одговорот ќе го знаеме кога ќе заврши фракционерската војна во БК (Бељата Кујча), Трамп не знае каде му е глава акаде ...!

Туку зошто некој не отвори нова тема за Руската Федерација и Кина, или се уште западот диктира и отварање на такви теми, Светот веќе десетина години престана да биде униполарен, а од секогаш имаше четри страни!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.728
Поени од реакции
26.271
It's the Deep State thing, they don't care about political houses. They work with individuals. До кај е Трамп со секнење на мочуриштето?
Хехе, мислиш до кај е со сечењето на гранката на којашо седи...
Незнам како да ти кажам, не верувам во тие приказни за мали деца... Слично како и кај нас, тие служат да се канализира незадоволството на народот... Ако постои некаква завера, тоа е обманата.... Да се осети народот немоќен да смени нешто, мал и така натака... Дека све е предодредено така да биде, дека сме немоќни пред вољата на некои си рептили/језуити/масони/темплари и така натака. Башка вадат снимени разговори од познати личности, транскрипти од мејлови, тајни снимки снимани од камерите на компјутерот, цел свет е обвиткан со камери.... Све се гледа, све се слуша, автоцензура.... Треба да се створи чувство кај обичниот човек, наречено "The God Effect"...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Неверојатно откритие!
Извршените анализи на иранскиот танкер “запленет“ во британската територија Гибралтар покажаа дека тој танкер пренесувал нафта!
Никој не очекуваше дека танкер за нафта може да пренесува нафта, ама ете и тоа се случи.
Претходно беше изјавено (шпекулации и тогаш и сега) дека танкерот се упатил за Кина (ама според траекторијата нешто не им се поклопуваше) и затоа сега се тврди дека тој танкер

бил на пат за Сирија за некоја си рафинерија Бањас. Ај ќе почекаме неколку дена па ќе имаме и нови вести за сега толку.

една занимливост:
-Чичко Гогле вели, Иран да ти бил една од најбезбедните земји;
-Иран на 4 место во светот по број на дипломирани инженери, и дека имало повеќе студентки (во проценти) од светилникот на слободата и демократијата нашата омилена САД, јас не верувам во оваа сигурно се работи за зли јазици кои сакаат да ни создадат сомневање во светлите и над се демократски достигнувања на нашиот стратешки партнер САД!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Саудиска Арабија лека-полека им врти грб на Америте. Немаат веќе сојузници. И Израел ќе го изгубат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom