Иран

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
The Taliban issued a statement saying it did not want to “fight with its neighbours”.

ke se resi ova mirno. kozoebacite se tolku nepismeni sto ne sfakaat deka dogovorite sto gi potpisale porano se validni i deka ednostavno se sto treba e vrakanje na toa... i na 2te strani toa im odgovara i ke bide reseno prilicno lesno denovive.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.953
Поени од реакции
17.648
Qatar's Al-Jadid news website announced that Iran, Saudi Arabia, UAE and Oman will form a joint navy to guarantee the security of Persian Gulf.

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.849
Поени од реакции
18.153
Qatar's Al-Jadid news website announced that Iran, Saudi Arabia, UAE and Oman will form a joint navy to guarantee the security of Persian Gulf.

Дали е ова прва воена историска соработка (барем во поновава историја) помеѓу Иран и Саудиска Арабија ?
@Vanlok @kano
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Дали е ова прва воена историска соработка (барем во поновава историја) помеѓу Иран и Саудиска Арабија ?
@Vanlok @kano
vo ponova istorija da, i sto e uste poznacajno go vklucuva i OMAN koj moze da bide klucen most i da balansira posto oni se onaa 3ta sekta u islamot i niz godinite se pokazale kako odlicen igrac za vakvi raboti. ako ova pocne da funkcionira ova ke znaci poleka i kraj na zapadnjacki bazi vo islamskite zemji nesto sto sekako nikoj od niv ne go saka i edina pricna za da se tamu bilo samo stravot od protivnikot. trgni go stravot, i nema veke potreba...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.068
Поени од реакции
4.609
Дали е ова прва воена историска соработка (барем во поновава историја) помеѓу Иран и Саудиска Арабија ?
@Vanlok @kano
Иран гледа што му се спрема и сега не со Саудите, дури и со Евреите би го чувал Персискиот залив. Само ајатолахот да се задржи на власт...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.126
Поени од реакции
23.485

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.849
Поени од реакции
18.153
Иран гледа што му се спрема и сега не со Саудите, дури и со Евреите би го чувал Персискиот залив. Само ајатолахот да се задржи на власт...
Варто секој владетел гледа да се задржи што повеќе на власт без разлика на средствата што ќе ги употреби за таа цел. Овде во оваа ситуација Ајатолахот ако има целосна поддршка од Русија и Кина нема потреба многу да се секира за некои држави што се на негово или под негово ниво. Овде ситуацијата е друга а тоа е дека има ново ребалансирање на силите на блискиот исток.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.068
Поени од реакции
4.609
Варто секој владетел гледа да се задржи што повеќе на власт без разлика на средствата што ќе ги употреби за таа цел. Овде во оваа ситуација Ајатолахот ако има целосна поддршка од Русија и Кина нема потреба многу да се секира за некои држави што се на негово или под негово ниво. Овде ситуацијата е друга а тоа е дека има ново ребалансирање на силите на блискиот исток.
На Блискиот Исток постои Израел, празно место, па сите други..Во секој поглед за секоја работа...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.849
Поени од реакции
18.153
На Блискиот Исток постои Израел, празно место, па сите други..Во секој поглед за секоја работа...
Кина и Русија не издвојуват по 20% од својот бдп уназат 70 години за да му го дадат поклон на Иран за разлика од првата воена сила во светов.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.068
Поени од реакции
4.609
Se protiv navodnite ukrainski nacisti, poddrzuvaat t.n denacifikacija, a od druga strana zboruvaat za konc kampovi i logori kontra Evreite...Ojjj zivote skoteeee....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.697
Поени од реакции
18.793
Se protiv navodnite ukrainski nacisti, poddrzuvaat t.n denacifikacija, a od druga strana zboruvaat za konc kampovi i logori kontra Evreite...Ojjj zivote skoteeee....
Neli merime kurovi tuka ko rece deka Izrael pa prazni mesta pa tamu neznam koj.
Sega zborame za koj e najjak ili koj e najpraveden :cautious:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Se protiv navodnite ukrainski nacisti, poddrzuvaat t.n denacifikacija, a od druga strana zboruvaat za konc kampovi i logori kontra Evreite...Ojjj zivote skoteeee....
vrati se na jadenje korenja :facepalm:

ti ni raskazuvase tuka za jakite evrei jas samo ti spomnav kako pominaa porano i kako ke pominat sledniot pat.

jas ne sum za konc kampovi, toa e premnogu dolgo i zaebancija e, 2-3 pecurki ke resat sve i onaka se nacija so povrsina na eden pogolem ranch...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.068
Поени од реакции
4.609
vrati se na jadenje korenja :facepalm:

ti ni raskazuvase tuka za jakite evrei jas samo ti spomnav kako pominaa porano i kako ke pominat sledniot pat.

jas ne sum za konc kampovi, toa e premnogu dolgo i zaebancija e, 2-3 pecurki ke resat sve i onaka se nacija so povrsina na eden pogolem ranch...
Ти постојано јадиш лајна, па сега за корени ми викаш бе? Ајде момак, уозбили се малку, глупа ти е фората, не сфати досега?

Евреите повеќе никогаш нема да го врват тоа, во тоа да бидиш убеден 102,5%. Учени се тие да функционираат со хиени околу себе, 67ма ја покажаа својата моќ, не треба повеќе.

Премногу игрици играш, спомнуваш печурки.. Одмори малку, оди олади се некаде, не треси глупости..

Sega zborame za koj e najjak ili koj e najpraveden :cautious:
Зарем не е доволно тоа што една шака луѓе и една педа народ против толкави непријателско расположени сунитски и шиитски држави околу себе, ќе функционира и ќе напредува ако не се најјаки? И тоа не само дека ја имаат поддршката од УСА, туку таков му е и менталитетот, егото му е во плафон, сакаат во се да се најдобри, и реално досега одлично им успева. Од 67ма наваму, освен камиказите палестински и Хезболах (кој намерно го држат статус кво, си го толчат кога ќе му текне, и го држат нестабилен Либан), на никој не им стиска да се рчне со Израел на Блискиот Исток. Ердо едно време проба, ама остана на вербално фрлање копја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom