Иран

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.878
Поени од реакции
8.691
Zosto normalno e da na Izrael mu odgovara slab Liban i Palestina, a Hezbolah, Hamas i site na niv slicni trakatanici im ja igraat ulogata bash onakva kakva so im e potrebna na Izraelcite...Liban i Palestina nema da se mrdnat cekor napred, duri postojat Hezbolah i Hamas, iranskite pudlici....
Хамас и слични организации ќе постојат се додека Израел ги третира Палестинците како што ги третира.

Хезболах ќе постои се додека Либан е слаба држава со слаба војска а таква ќе остане бидејќи Израел не сака комшија на север со силна војска. Инаку во 2006 Израел проба да го уништи Хезболах и не успеа, пројдоа ко боси по трње.
Додуше се истурија врз либан но Хезболах искочи посилен него пред војната.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.740
Hezbolah kako shto kazhav, mozhe da bide zbrishan od liceto na zemjata za 3 dena...
Тешка работа дека некој може да го елиминира Хезболах. Организација која воено оперира во 3 земји, а криминално веројатно во многу повеќе, каде што имаат потреба имаат герилска структура, поддржани се од најмалку една држава, воружени со секакви оружја во својот арсенал, особено после војнава во Сирија.
Еден од многуте извори на средства им е шверцувањето на дрога и оружје.
Организација со огромно воено искуство, постојано активни во неколку војни на Блиски исток.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.716
Поени од реакции
26.245
Тешка работа дека некој може да го елиминира Хезболах. Организација која воено оперира во 3 земји, а криминално веројатно во многу повеќе, каде што имаат потреба имаат герилска структура, поддржани се од најмалку една држава, воружени со секакви оружја во својот арсенал, особено после војнава во Сирија.
Еден од многуте извори на средства им е шверцувањето на дрога и оружје.
Организација со огромно воено искуство, постојано активни во неколку војни на Блиски исток.
Има некои поуздани извори дека се бавтаат и со дрога? Јас како што сум прочитал дека Хезболах се стриктно противници на тоа. Иначе подржани се од најмалку 3 земји, Либан (каде што се дефакто дел од власта), Сирија и Иран.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.653
Поени од реакции
21.590
Толку од шарената револуција?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Iran prvi put proizveo hipersoničnu balističku raketu

Независно дали самостојно или со туѓа (РФ или Кина) помош е произведено оваа хиперсонично оружје е ирелевантно (за сега се говори за брзина измеѓу 12 и 13 мах-а) оваа во целост ќе ги редефинира односите на Блискиот Исток.
Ерата на доминација на американскиот носач на авиони Израел заврши, и покрај непотврдените вести дека Израел поседува помеѓу 250 и 350 боеви глави, оваа хиперсонично оружје ги разоружува.
Според изјавите... до сега во оперативна употреба се балистички ракети со домет од 500км а дека во фаза на тестирање се до домет од 1200км.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.362
Тешка работа дека некој може да го елиминира Хезболах. Организација која воено оперира во 3 земји, а криминално веројатно во многу повеќе, каде што имаат потреба имаат герилска структура, поддржани се од најмалку една држава, воружени со секакви оружја во својот арсенал, особено после војнава во Сирија.
Еден од многуте извори на средства им е шверцувањето на дрога и оружје.
Организација со огромно воено искуство, постојано активни во неколку војни на Блиски исток.
Све ова, плус, зад Хамас кој стои така опстојно како Иран зад Хезболах?
Хезболах не е од вчера и дрма со децении.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Како што се и очекуваше, НАТО+++ сака да отвори нов фронт.

1678453357913.png

...како што некој забележа полека од 1940 влегуваме во 1941!

ова горе следува како одговор по оваа,


каде се рече дека “воена операција на Израел против Иран ќе започне во многу блиска иднина, Лојд Остин. Премиерот и министерот за одбрана на Израел изјавија дека се подготвени да донесат тешки одлуки.“

Во меѓувреме како одвраќање на сулудиве идеи на НАТО++ Иран покажа дека поседува хиперсонични ракети, ваквите ракети за сега тешко се пресретнуваат, што значи заканата дека ќе ги уништат складовите со нуклеарно-биолошко и хемиско оружје на Израел би можеле многу лесно да бидат уништени.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.183
Поени од реакции
11.627


На културен начин му покажуваат среден прст на Јенкито. Ако ги консилидира Кина овие две, можеби ќе видиме мир на Блискиот Исток. Секако евреите и Америчките пркси ако не почнат со блага ретардација.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.788
Поени од реакции
30.461
There are winners and losers in this.

The winners are:

  • Iran, which will now be even more able to break through the sanctions wall the U.S. has put up around it.
  • Saudi Arabia, which now will likely be able to end its disastrous and costly war on Yemen.
  • China, for outplaying the U.S. State Department by achieving this.
  • Iraq, Syria, Yemen as they will become more peaceful as the two middle powers influencing policies on their grounds end their rivalry.
The losers are:

  • Israel, because the chances for its attempts to get the U.S. into a war with Iran are now diminished. Its hoped for coalition with the Saudis will not come into being.
  • The U.S. for having been outplayed on its traditional 'home grounds' in the Middle East.
  • Anti-Iran hawks everywhere.
  • The Emirates for losing at least some of the sanction busting trade with Iran to Saudi Arabia.

Повеќе овде:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.980
Поени од реакции
84.508
Реално ова е огромен шамар за САД, кинезиве полека почнуваат секаде да се шират...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom