Иран

Член од
22 јуни 2022
Мислења
432
Поени од реакции
498
ќе најдат иранците кој бил, ќе испорачаат дупло ракети после него што планирале за овие работи, така идат овие ствари.
Ронче чекаме да пишеш кој бил и да стаиме на википедија.

Ти ако не знаеш нема кој. Како постигнуваш секоја чест.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.424
Поени од реакции
3.749
ќе најдат иранците кој бил, ќе испорачаат дупло ракети после него што планирале за овие работи, така идат овие ствари.
Јал ќе испорачаат, јал ќе им испорачаат уште. Ако се Израел особено во прашање, реков уште еднаш, фешта ќе биди над Иран.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
259
Поени од реакции
289
Мака имав да научам кој се руси а кој украинци,сега овие долу арапиве хаос се,земјотрес имало а веднаш експолози ,дронови бомбардирале ама малечки биле ,камиони од Ирак у Сирија на граница запалил некој,Израел час вика ке се одмаздиме за тер. напад а час вика ние не го нападнавме Иран.
Дир на ЦИА иде на разговор во Израел..
Дај нека објасни некој што се случува со овие племиња долу.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
1.881
Јал ќе испорачаат, јал ќе им испорачаат уште. Ако се Израел особено во прашање, реков уште еднаш, фешта ќе биди над Иран.
Секако дека нападот е изведен од Израел (а кој би друг, ако не Израел, кој одамна е намерачен на уништување на Персијците...) иако Нетанијаху пак ќе глуми лудило и ќе рече дека „...не е одовде и не видел ништо...„ и дека дроновите сами долетале од некаде и никој не ги лансирал...

Иста приказна како и Израелските напади врз Сирија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.215
Поени од реакции
2.288
Каква Ерменија, каква Русија... Кога прашината ќе слегне и Пакс Американа ќе отиде таму каде одат сите империи кога ќе се забајатисаат, тогаш Азерите ќе го јадат немиен од Иран. Сметка направија многу голема, си тече каматата.
Инаку, само сакав да посочам дека оваа ескалација во регионот е очекувана подолго време и дека по ова би требало да се очекува и на друго место (Азија-прашањето со Формоза, Европа- Турција, Грција, Балканот, Шпанија..., Ј.Америка) каде ќе се отвори воен конфликт со што се креира мислење -ете гледате целиот свет полуде, сите против сите само ние западната империја (градината) да остане како сила која ќе ги помирува-спасува и посредува.

Што се однесува до Иран. Во тој регион има две сили кои претендираат да доминираат Иран и Турција. Израел е само носач на авиони на САД и неговата сила со помош на медиумски манипулации е многу преценета па штом САД започне со самодеструкција тој носач може многу лесно да биде потопен.
Во регионот има многуброен народ Курди кој е распрснат во целиот регион и во главно им служи на овие од западнава империја па затоа и нема своја држава туку е насекаде подстанар и предмет на поткусурување. Регионот има големи резерви на енергенси и затоа се водат сите војни таму а како повод се користат религиозни и други мотиви. Чудно ми е само што скоро за сите се зборува но најмалку за германија која има многи “блиски“ односи со Турција а полека влегува и во Иран според веќе познатата им доктрина Берлин-Багдад.

И за последниве случувања кои многу се медиумски експлоатирани.
-во овој твит има интересни информации за обезбедувањето на објектите од можни напади со дронови;

-понатаму излегоа и некакви карти на кои се гледа како Амерокењците учествувале,
photo_2023-01-30.jpg

Има и една добра работа а тоа е посредувањето на Кина и РФ во надминување на несогласувањата во тој регион, за сега западнава империја го минира секој нивен потез.
Во секоја случај ќе продолжи ескалацијата, ударот врз петродоларот ги заболе и сигурно ќе сакат да спасат што можат.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.424
Поени од реакции
3.749
-понатаму излегоа и некакви карти на кои се гледа како Амерокењците учествувале,
Да бе, ете на шпионска мисија беа, на флајтрадар24 го оставија авионот :) Мислам, смешно е да веруваш во ова, ама ајде....

Израел е само носач на авиони на САД
Во ова си грешка, и тоа голема. Израелците точно дека имаат огромна поддршка од САД, но спремни се за одбрана и имаат стратегија на одбрана и напад и доколку се оставени сами на себе. Едноставно, опкружувањето ги прави такви.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.088
Поени од реакции
12.325
Како се става линк од твитер?


Заебани се. Нема шала. Ни трте мрте израелците.
Прво ги удриле со предупредување, и кога милитантите ги напуштиле камионите, овие ги направиле пепел. Затоа немало жртви, но цела опрема е уништена
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
1.881
Прво ги удриле со предупредување, и кога милитантите ги напуштиле камионите, овие ги направиле пепел. Затоа немало жртви, но цела опрема е уништена
За кој настан се работи, кој кого го нападнал, кој го јадел?...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
6.796
Поени од реакции
15.517
Ако е така како што ти тврдиш, за 3 дена се ќе им уништи на Иран, досега зашто не го направиле? Ако некој е опасност за моето постоење и можам да го решам по брза постапка, што ме спречува....
Те "спречува" некое глупаво договорче потпишано во Обединети Нации.
Секако де факто само те спречува ако си Израел, САД или било која голема ѕверка.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.266
Има и една добра работа а тоа е посредувањето на Кина и РФ во надминување на несогласувањата во тој регион, за сега западнава империја го минира секој нивен потез.
Во секоја случај ќе продолжи ескалацијата, ударот врз петродоларот ги заболе и сигурно ќе сакат да спасат што можат.
Дефакто ги буткаат Иранците се поблиску до Русија (и Кина). И да, дедоларизацијата продолжува се позабрзно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom