Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Каков канцер се ова Yahoo.. заборави пасворд (не ги знам секјурити квешњнсот) на најпрвиот меил што го користев и ми требаа 30 минути дур стигнам до тоа хелпот и контакт ас, за да ја пополнам кратката форма и да ми даде некој ерор и да треба после пак да ја пополнувам ама кога имаше да се избира за што е проблемот не даваше опција за истото што го даде претходно.. после конечно некако успеав, поднесов, за сега да ми стигне ваков ретардиран меил со кој не знам што да правам

1565095289405.png

КАНЦЕР

Уствари за да е уште потрагично, поради многуте обиди за да влезам со стари пасворди што ги памтев, ме блокираше и не ми даваше опција да пробам да влезам со пасворд туку цело време ги даваше секјурити квешчнсот. После 12 саати се ресетира тоа изгледа, ми даде да влезам со пасворд, го најдов пасвордот во стар текст документ ама по внесувањето на псвордот пак ми вика саспишс фор јур секјурити енср дис квешчнс

КАНЦЕР
 
M

Macedon1um

Гостин
Што се дешава со фб, гледам слики кај што сум (бил) означен по одредено време ги снемнува од ѕидот на профилот
Мора да одиш во „фотографии“ за да ги видиш инаку ги нема..

Има некое подесување или како оди работава ?
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Дечки бесплатна впн/прокси апликација за андроид да не знае некој?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Член од
11 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
333
дали може да се дознае кој стои/стоел зад фејзбук профил ( профилот е избришан) во разговор стои само facebook user, исто така инстаграмот скроз избришан.
профилите се од друга држава- србија или хрватска

??
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
дали може да се дознае кој стои/стоел зад фејзбук профил ( профилот е избришан) во разговор стои само facebook user, исто така инстаграмот скроз избришан.
профилите се од друга држава- србија или хрватска

??
да, пиши пп
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дечки бесплатна впн/прокси апликација за андроид да не знае некој?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Ако не ти врши работа или не ти се допаѓа горната опција, тогаш провери ги protonvpn, windscribe, tunelbear, cyberghost.
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Zdravo.Dali znaete informacija koj operator e Najdobar za Internet po doma. Bidejki nashi kanali ne me interesiraat mi treba samo Internet neogranicen no ne da me obvrzuvaat so mobilni linija.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Zdravo.Dali znaete informacija koj operator e Najdobar za Internet po doma. Bidejki nashi kanali ne me interesiraat mi treba samo Internet neogranicen no ne da me obvrzuvaat so mobilni linija.
Ако има телекабел оптика во твојот реон тоа земај. Распрашај се прво како се другите околу тебе задоволни ако користат Телекабел, затоа што ниедна мрежа не е секаде иста по квалитет.
Друг неограничен интернет овде незнам дали има.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Ако има телекабел оптика во твојот реон тоа земај. Распрашај се прво како се другите околу тебе задоволни ако користат Телекабел, затоа што ниедна мрежа не е секаде иста по квалитет.
Друг неограничен интернет овде незнам дали има.
Mislam deka Eden kolega se javi prasa i mu rekoa deka treba da se potpise soglasnost od kukjen sove. Da molam jas za moi pari da potpisuvam kako da ne. Ne znam eve vidov deka a1 dava za 700 den Internet sto e ok samo ne znam dali davaat samo Internet.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Mislam deka Eden kolega se javi prasa i mu rekoa deka treba da se potpise soglasnost od kukjen sove. Da molam jas za moi pari da potpisuvam kako da ne. Ne znam eve vidov deka a1 dava za 700 den Internet sto e ok samo ne znam dali davaat samo Internet.
па не смеат они без дозвола да поставуваат кабли по зградата. а за неограничен сите други имаат лимит, дали отворено објавен или со ситни букви напишан.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Mislam deka Eden kolega se javi prasa i mu rekoa deka treba da se potpise soglasnost od kukjen sove. Da molam jas za moi pari da potpisuvam kako da ne. Ne znam eve vidov deka a1 dava za 700 den Internet sto e ok samo ne znam dali davaat samo Internet.
Ако сакаш оптика и ако немаш псотоечки канали во зградата мора да се бара согласност од куќниот совет.
Не е твоја обврска да собираш потписи, операторите сами си го бркаат тоа. Ако мислиш дека ќе биде проблем да дозволат бушење во зградата провери кој веќе има инсталации и тоа ти е изборот.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Zdravo decki, se izvinuvam sto pisuvam na latinica no gledam po brzo da go napisam ova. Pred skoro 10 dena se prefrliv od a1 na telekom. Imam eden problem so internetot. Koristam paket so 100/100mbs. Poradi toa sto e optika moram da go koristam nivniot ruter(modem) no poradi toa sto mi treba brzina na nego tie go dodadoa mojot (mojot ima i 5ghz mreza nivniot nema). Tie se povrzani taka sto preku mrezen kabel od lan portot na nivniot e povrzan direktno so mojot. Problemot e sto na skoro sekoi 12 casa, snemuva internet od mojot ruter. Koga se povrzuvam na ruterot od telekom nema problem, samo od mojot nema, se dodeka ne go restartiram. Ova se slucuva okolu 6 nautro i 6 porucek. Ima li nekoj iskustvo so ova? Da ne treba da stavam static ip? Nemam mnogu iskustvo so ova. Pozdrav
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Problemot e sto na skoro sekoi 12 casa, snemuva internet od mojot ruter. Koga se povrzuvam na ruterot od telekom nema problem, samo od mojot nema, se dodeka ne go restartiram. Ova se slucuva okolu 6 nautro i 6 porucek. Ima li nekoj iskustvo so ova? Da ne treba da stavam static ip? Nemam mnogu iskustvo so ova. Pozdrav
Ова е кај сите корисници на Телеком. Автоматски се ресетира рутерот и менува ИП. Кај мене искрено нема стрикно во толку и толку, туку рандом во текот на денот ќе се ресетира.. обично трае не повеќе од минута, минута ипол.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ова е кај сите корисници на Телеком. Автоматски се ресетира рутерот и менува ИП. Кај мене искрено нема стрикно во толку и толку, туку рандом во текот на денот ќе се ресетира.. обично трае не повеќе од минута, минута ипол.
тоа на адсл, ама зарем и на оптика така прават, и таму е динамичка ип?

Zdravo decki, se izvinuvam sto pisuvam na latinica no gledam po brzo da go napisam ova. Pred skoro 10 dena se prefrliv od a1 na telekom. Imam eden problem so internetot. Koristam paket so 100/100mbs. Poradi toa sto e optika moram da go koristam nivniot ruter(modem) no poradi toa sto mi treba brzina na nego tie go dodadoa mojot (mojot ima i 5ghz mreza nivniot nema). Tie se povrzani taka sto preku mrezen kabel od lan portot na nivniot e povrzan direktno so mojot. Problemot e sto na skoro sekoi 12 casa, snemuva internet od mojot ruter. Koga se povrzuvam na ruterot od telekom nema problem, samo od mojot nema, se dodeka ne go restartiram. Ova se slucuva okolu 6 nautro i 6 porucek. Ima li nekoj iskustvo so ova? Da ne treba da stavam static ip? Nemam mnogu iskustvo so ova. Pozdrav
од нивиот рутер lan порта во твојот рутер во lan или во wan порта е врзан? како им е подесено?
ако е во wan порта треба на dhcp подесено за интернет без проблем да работи, што добие телеком интернет треба и на твојот да има. Ако е така поврзано тогаш пробај промени во static кај интернет во твојот рутер.
ако влегува е во lan порта во твојот рутер тогаш треба dhcp server на твојот да е исклучен, да не биде во gateway мод твојот рутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom