Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Очигледно и на оптика е така. Дома ми е оптика па така прави од кога ми е инсталирана.
аа, гледам за фиксна ип кај нив се доплаќа, ама на оптика не ја ни даваат таа услуга
не ти даваат стандард фиксна да не ти текне сајт дома да си хостираш или нешто. Нема кај нив така, се се плаќа. Апашка фирма.

 
Член од
20 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
2
Од нивниот рутер преку лан порт излегува кабелот и влегува во WAN порт на мојот рутер. еве слика како е подесено. Инаку имам на него Mycloud storage тоа ми е подесено на статик ај пи, доколку сменам на статик ај пи на рутерот да не ми направи проблем на клаудот?
79916566_2532912590254877_1637043144400830464_n.jpg
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Од нивниот рутер преку лан порт излегува кабелот и влегува во WAN порт на мојот рутер. еве слика како е подесено. Инаку имам на него Mycloud storage тоа ми е подесено на статик ај пи, доколку сменам на статик ај пи на рутерот да не ми направи проблем на клаудот?
Прегледај го приврзокот 225461
нема врска ова со другото во рутерот, ова е како преку wan порта да се добива интернет
види која ip адреса, gateway итн ги има моментално добиено од првиот рутер и внеси ги тие во интернет подесувањата
па види дали после следниот reconnect ќе има интернет вториот рутер
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Од нивниот рутер преку лан порт излегува кабелот и влегува во WAN порт на мојот рутер. еве слика како е подесено. Инаку имам на него Mycloud storage тоа ми е подесено на статик ај пи, доколку сменам на статик ај пи на рутерот да не ми направи проблем на клаудот?
Odi vo management i vidi sto pokazuva vo system log.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Здраво. ме интересира дали има некој задоволен од интернетот од Телеком, сакам да земам Магенда1 М пакетот па незнам како се со брзината, читав на страната пишува 15mbs, дали има некој потврда за ова пошто прв пат ке ја користам нивната мрежа а ке го користам во населено место.
Благодарам многу!
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Decki dali moze nekoj da mi pomogne so odgovorite na ovie 2 prasanja? Vrska nemav kaj da se obratam ova e po predmetot Mrezi.
 

Attachments

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.869
Поени од реакции
7.254
Mala pomos pojma nemam od internet kako odi pa prasanjeto mi e dali ova e ok Screenshot_20200110_191628_org.zwanoo.android.speedtest.jpg Screenshot_20200110_191628_org.zwanoo.android.speedtest.jpg Screenshot_20200109_205824_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
здраво
вака интернет имам пуштено од главниот рутер (вип) на еден друг рутер за да имам појак вифи сингал во другите соби.
е сега од тој вториот вифи рутер пуштив кабелче до андроид боксот и нема интернет.
читав нешто дека може да дојде до конфликт на ИП адреси и слично.
е сега дали тоа може да се сетира некако или да си земам свичер? зошто гледам повеќе го фалат од сплитерот, мада најдов и на али сплитер на кој можат да работат двата уреда.
фала, поз
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.486
Поени од реакции
16.125
Вака, имам проблем со Мајкрсофт стор. Ем се одјавив и најавив, не сака да даулондира. Дури и формат правев. Инаку користам Виндоус 10. Што да работам?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Вака, имам проблем со Мајкрсофт стор. Ем се одјавив и најавив, не сака да даулондира. Дури и формат правев. Инаку користам Виндоус 10. Што да работам?
 
Член од
14 август 2014
Мислења
52
Поени од реакции
5
Здраво,
Имам проблем со ЛАН мрежата т.е. после 5 мин откако ќе се поврзам ми снемува интернет и мора да го рестартирам рутерот за да имам пак интернет. Сменив ЛАН кабел, пак исто, пробав и на лап топ со кабел пак исто. Инаку со фи-ви немам проблем
Вака е кога имам интернет: https://prnt.sc/rpmq18
А вака е после 5 мин сурфање: https://prnt.sc/rpmqjb

Највероватно е до Рутерот или неговата конфигурација, затоа што сменив кабел и уред, истото се случува.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Само твојот компјутер ли е во мрежата ?Имаш ли давано рачно ип адреса на некој др. уред?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom