Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Хехе, сличен проблем имав и ја :) Со сличен лаптоп - Fujtsu Lifebook E8010...Фората е да се уклучи Wireless-от преку БИОС..
Ќе влезеш со F2 у BIOS и разгледај мислам дека беше во вториот таб (лесно се наоѓа, со стрелките идеш таб лево десно) и има WLAN - стискаш ентер - Enabled - ентер и после само Exit, Save...Ќе се рестартира компјутерот и то је то
Влегов у биос и нема во ниеден таб WLAN :confused:
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Не таб, мислам дека има Advanced таб и под него е WLAN
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
да де да..видов таму нема WLAN, проверив и во другите и таму нема :/
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
1
дали Фб се обновува или само кај мене не отвара фб?
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Незнам дали ова е местото каде треба да прашам во врска со веб хостон con.mk.Дали моше да се направи страна на кирилица.За страната искористив готов темплејт и мениата ги напишав на кирилица икога ја отворив страната имаше само хиероглифи.Дали може ова да го сменам и како
Енкодингот смени го од анси во UTF-8
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Дали ако му апдејтнам Firmware на рутерот ОБИЧНО се подобрува или не?
И дали ова зависи за кој рутер станува збор :D
Значи... не може црно/бело да се одговори на прашањево. Апдејти за firmware се прават(не ти, тие таму од фирмата) најчесто за поправање на критични багови и support за хардверски компоненти. Апдејти за firmware се прават(ТИ!) САМО доколку имаш проблем со рутерот, и ИСТИОТ тој проблем го пишува во changelog-от на официјалната страна на рутерот за тој и тој update. Мене ми мириса дека се е во ред кај тебе, а и да не е, сигурно не е до рутерот. Така да , не прави.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Значи... не може црно/бело да се одговори на прашањево. Апдејти за firmware се прават(не ти, тие таму од фирмата) најчесто за поправање на критични багови и support за хардверски компоненти. Апдејти за firmware се прават(ТИ!) САМО доколку имаш проблем со рутерот, и ИСТИОТ тој проблем го пишува во changelog-от на официјалната страна на рутерот за тој и тој update. Мене ми мириса дека се е во ред кај тебе, а и да не е, сигурно не е до рутерот. Така да , не прави.
Оке можеби ја не се изјаснив добро
Зборам за СВОЈОТ рутер, не тој од кејблтел...TP Link TL-WR740N
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
леле мајко... :DD
и моево не беше најаслно напишано, може си се збунил кај "фирмата"... зборев за марките на рутерите, linksys, netgear, asus итн

за ТВОЈОТ рутер зборам и јас...
 
Член од
3 септември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
2
pred nekoe vreme mi dadoa poklon wi-fi antena za na pc-vo i mu ja staviv ama od koga ja instalirav i aktivirav mi se blokira cel kompjuter i chare samo reset ama pak blokira duri ne napram disable na antenava.. sho bi mozelo da bide problemot?

antenava e TP-LINK 11b/g
konfiguracijava:
CPU: Pentium4 3.20 GHz
RAM:1.50 GB
HDD:160 GB
Graphic: 7300 GeForce
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Значит после еден ден од како ми истече интернетот си ставив повторно но денеска кога ке видам шо да видам.

Traffic limit: 35.00 GB
Traffic expense: 261.88 MB
Traffic left:
34.74 GB

Наместо да имам 45ГБ+ јас 35ГБ.10те гига ми ги немат.На овој линк пишит: -Неискористениот сообраќај се префарла во наредниот месец.Ова не ми се има случено еднаш туку стопати ама си ќутев до сега, но утре ко ке му одам таму во базата парче ке ги сторам :mad::mad::mad:.Што да правам доколку не ми ги вратат гигабајтите?.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
38
Поени од реакции
1
I otrvoriv vcera na edna drugarka FB i chatot ne mi se pojavuva mi pisuva chat is disabled i ima edno zankce kako triagolnik so izvicnik vnatre aj pomognete mi ...
 
Член од
27 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам два компјутери на едниот имам интернет со бежичен рутер и сакам да имам интернет и на другиот компјутер купив мрежен кабел ама треба некако компјутерите мрежно да се поврзат знае ли некој како
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Здраво, имам два компјутери на едниот имам интернет со бежичен рутер и сакам да имам интернет и на другиот компјутер купив мрежен кабел ама треба некако компјутерите мрежно да се поврзат знае ли некој како

Кабелот од интернетот оди во WAN, двата компјутери во LAN портот, и да наместиш автоматски ип адреси. Вака некако е кај тебе? Или вториот компјутер може и на WLAN да го поврзеш доколку има WLAN картичка.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
да де да..видов таму нема WLAN, проверив и во другите и таму нема :/
Тие модели колку што паметам немаа хардверски свич за гасење и вклучување на адаптерот, но имаа едно програмче кое доаѓаше на CD-то со кое се вклучуваше WiFi адаптерот. Значи можно е и ако е добро инсталиран драјверот повторно да не работи затоа што адаптерот е дисејблуван, а со ова програмче тоа ќе го решиш (на два ФС лаптопи ми се случуваше истото). Прокопај малку по форумите на Fujitsu-Siemens. Ако драјверот не е добро инсталиран, не го барај на „леви“ сајтови, го имаш на официјалниот.
--- надополнето: Aug 28, 2011 11:12 AM ---
Здраво, имам два компјутери на едниот имам интернет со бежичен рутер и сакам да имам интернет и на другиот компјутер купив мрежен кабел ама треба некако компјутерите мрежно да се поврзат знае ли некој како
Сакаш другиот да го приклучиш преку истиот рутер или преку компјутерот кој е веќе приклчен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom