Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
ја би ти помогнал,ама не ми треба голд на ерепублик,смисли нешто друго и повредно!
 
L

.Lost Angel.

Гостин
ако може малце помош сакам да ставам видео на youtube околу 45 мин е видеото. Гледам дека има мн луѓе кои ставаат и со по цел саат видео ако има некој ставано или пак ако знае нека ми каже Ве МОЛАМ за помош

Фала однапред.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Ако може некој да ми помогне т.е да ми каже некој програм каде што можам да видам компјутер колку интернет троши или пак некој програм ми треба за во интернет кафе... бидејки има многу кои уклучуваат торенти и интернетот го намалуваат...

и уште нешто ако може некој да ми каже како да ставам на youtube видео со повеке од 15мин. што е бидејќи гледам дека има многу кои ставаат дури по цел саат....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
ако може малце помош сакам да ставам видео на youtube околу 45 мин е видеото. Гледам дека има мн луѓе кои ставаат и со по цел саат видео ако има некој ставано или пак ако знае нека ми каже Ве МОЛАМ за помош

Фала однапред.
Кога ќе се логираш на јутуб и кога ќе влезеш во опцијата за аплоад на видео, десно имаш


што според текстот ти дава можност да прикачиш видео до 2 ГБ теоретски. Мора да имаш инсталисано јава. Не знам дали си го пробал пошто ја ваков аплоад нема пробано, па не можам да ти кажам од свое искуство како функционира аплоадираното видео.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Кога ќе се логираш на јутуб и кога ќе влезеш во опцијата за аплоад на видео, десно имаш


што ти дава можност да прикачиш видео до 2 ГБ теоретски. Мора да имаш инсталисано јава.
имам исталирано java ама дали треба преку java да прикачам или пак?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Вака. Целосно како ќе изгледа видеото после аплоад не знам пошто ме мрзеше да подигам 150 мега видео на јутуб (спор ми е аплоадот) плус уште поспоро ми оди оти симињам 2 фајлови. Јава модулот сам ќе биде повикан кога ќе кликнеш на try now. Се појавува копче аплоад и другата процедура е иста со обично мало видео. Само ако имаш ограничен интернет сообраќај ова (45 минути) ќе ти изеде доста од ограничувањето.
 
T

Tetro

Гостин
Ако може некој да ми помогне т.е да ми каже некој програм каде што можам да видам компјутер колку интернет троши или пак некој програм ми треба за во интернет кафе... бидејки има многу кои уклучуваат торенти и интернетот го намалуваат...

и уште нешто ако може некој да ми каже како да ставам на youtube видео со повеке од 15мин. што е бидејќи гледам дека има многу кои ставаат дури по цел саат....
netlimiter
 
L

.Lost Angel.

Гостин
А дали можеш да го преформулираш прашањето?
вака значи работам во интернет кафе и сакам да видам кој колку download прави значи дали со тој програм дали ќе може да гледам од мојот сервер
 
T

Tetro

Гостин
вака значи работам во интернет кафе и сакам да видам кој колку download прави значи дали со тој програм дали ќе може да гледам од мојот сервер
Со некој од овие, прочитај си таму и кој највеќе ти одговара, тој си го користи.
http://softwaretopic.informer.com/pc-time-limiter-internet-cafe/
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Вака. Целосно како ќе изгледа видеото после аплоад не знам пошто ме мрзеше да подигам 150 мега видео на јутуб (спор ми е аплоадот) плус уште поспоро ми оди оти симињам 2 фајлови. Јава модулот сам ќе биде повикан кога ќе кликнеш на try now. Се појавува копче аплоад и другата процедура е иста со обично мало видео. Само ако имаш ограничен интернет сообраќај ова (45 минути) ќе ти изеде доста од ограничувањето.
значи немам ограничен ќе пробам така па ќе пишам тука...
--- надополнето: Aug 18, 2011 7:06 PM ---
Ако може некој да ми каже некој програм каде што можам да блокирам програми да несе исталираат или пак да го блокирам torrent
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дали ако му апдејтнам Firmware на рутерот ОБИЧНО се подобрува или не?
И дали ова зависи за кој рутер станува збор :D
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Епа вака.. имам лаптоп, јас не го користам многу, мајка ми го користи за работа и сега сакам да го носам на одмор бидејќи во хотелот има wi-fi. Позади на лаптопот има налепница и пишува дека е wi fi certified ама немам таквa икона каде што може да бара други wi-fi мрежи. Побарав мислење на друг форум и ми кажаа дека сум немала некаков драјвер за wireless и ми кажаа да го симнам од една страна http://drp.su/drivers/notebooks/?v=Fujitsu Siemens&m=LIFEBOOK C1110&id=3138&l=en, и дека немам никаков интернет пристап на лаптопот ја го симнав тоа програмче на друг компјутер и со усб го префрлив на лаптопот, ама пак кога ќе го уклучам тоа на лаптопот пак ми бара да симнам нешто од интернет и директно да се инсталира на лаптопот и сеа дека нема никаков интернет не можам да ги симнам:mad: И сеа прашувам дали има некаков друг начин да се направи wireless-ов??:confused:
Иначе лаптопот е постар модел fujitsu siemens lifebook C1110
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Епа вака.. имам лаптоп, јас не го користам многу, мајка ми го користи за работа и сега сакам да го носам на одмор бидејќи во хотелот има wi-fi. Позади на лаптопот има налепница и пишува дека е wi fi certified ама немам таквa икона каде што може да бара други wi-fi мрежи. Побарав мислење на друг форум и ми кажаа дека сум немала некаков драјвер за wireless и ми кажаа да го симнам од една страна http://drp.su/drivers/notebooks/?v=Fujitsu Siemens&m=LIFEBOOK C1110&id=3138&l=en, и дека немам никаков интернет пристап на лаптопот ја го симнав тоа програмче на друг компјутер и со усб го префрлив на лаптопот, ама пак кога ќе го уклучам тоа на лаптопот пак ми бара да симнам нешто од интернет и директно да се инсталира на лаптопот и сеа дека нема никаков интернет не можам да ги симнам:mad: И сеа прашувам дали има некаков друг начин да се направи wireless-ов??:confused:
Иначе лаптопот е постар модел fujitsu siemens lifebook C1110
Хехе, сличен проблем имав и ја :) Со сличен лаптоп - Fujtsu Lifebook E8010...Фората е да се уклучи Wireless-от преку БИОС..
Ќе влезеш со F2 у BIOS и разгледај мислам дека беше во вториот таб (лесно се наоѓа, со стрелките идеш таб лево десно) и има WLAN - стискаш ентер - Enabled - ентер и после само Exit, Save...Ќе се рестартира компјутерот и то је то
 

Kajgana Shop

На врв Bottom